کشور آلمان یکی از مهمترین کشورهای اصلی  اتحادیه اروپا است. این کشور یکی از یایه های اصلی اقتصاد اتحادیه اروپا محسوب می شود. واحد پول رایج در آلمان یورو می باشد .آلمان همچنین از اعضای شنگن میباشد. اقتصاد آلمان همپچنین از برترین ها در دنیا است و به دلیل وجود صنایع مادر و قدرت بالای صنعت این کشور به یکی از کشورهای برتر اقتصادی جهان شناخته شده است. کشور آلمان با کاهش جمعیت نیروی کار مواجه است که دولت آلمان برای جبران این کمبود, قوانین کار را برای مهاجران بسیار تسهیل کرده است. از این رو شرایط اشتغال برای مهاجران تفاوت چندانی با شهروندان آلمانی ندارد.از این رو افراد دارای شرایط مناسب مانند : مدرک تحصیلی مناسب , سابقه کاری مطلوب و سن و .. می توانند به راحتی از شرایط  استفاده کنند.همچنین دانشجویانی که برای تحصیل در آلمان و مخارج زندگی خود می توانند کار مناسب دانشجویی پیدا نمایند.

ساعات کاری در آلمان

ساعات کاری در آلمان , به طور میانگین در یک هفته 40 ساعت است. که حداکثر 48 ساعت در هفته می باشد.  که میانگین ساعات کاری در یک روز 8 ساعت است.  که حداکثر 10 ساعت می باشد.

نرخ بیکاری در آلمان

کشور آلمان با داشتن اقتصاد و صنعت بسیار قوی و وجود صنایع مادر, از نرخ بیکاری بسیار پایینی, برخوردار است. میانگین  نرخ بیکاری در آلمان حدودا 3 درصد میباشد. که این عدد بسیار پایین تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. از این رو بازار کار آلمان بسیار قابل توجه است.

فرهنگ کار در آلمان

اگرمهاجرت از طریق کار به آلمان , را در فکر دارید. باید نکاتی مهم در باره ی فرهنگ کارکردن در آلمان را بدانید. آلمانی ها به زمان و برنامه ریزی بسیار اهمیت می دهند. اگر در نظر دارید در یک شرکت آلمانی مشغول به کار شوید, مهم است بدانید, آلمانی ها کارهای خود را با برنامه یزی های مشخصی پیش می برند. از این رو اهمیت دارد که خود را با محیط کار آلمانی ها وفق دهید. سیستم های کاری در آلمان دارای نظم و برنامه ریزی های مشخصسی است که همین باعث می شود, سیستم مدیریتی قوی و قدرتمندی داشته باشند. و این یکی از مهمترین دلایل پیشرفت و رشد روزافزون و چشمگیر آلمانی ها شده است. چیزی که آلمان را بسیار پیش تر از سایر کشور ها در دنیا می کند, اهداف مشخص و برنامه ریزی شده و محیط کاری منظم و دقیق آن ها است. پس لازم است برای شروع منظم بودن و وقت شناسی و برنامه ریزی را به خصوصیات و عادات روزمره خود اضافه کنید.

 میزان درآمد در آلمان

عوامل متفاوتی روی درآمد و میزان حقوق شما در جاهای مختلف متاثر است. با این وجود اگر نگاهی به درآمد تقریبی آلمانی ها بیاندازیم , باید گفت میزان در آمد در آلمان بسته به شغل شما و میزان تحصیلات و تجربه حرفه ای شما متفاوت است. میانگین کار در آلمان ساعتی تقریبا 9 یورو می باشد که ماهیانه مبلغی حدود 4 هزار یورو میباشد. این میزان حقوق در شهر های مختف ممکن است متفاوت باشد . آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در رتبه پنجم از نظر میزان درآمد شهروندان قرار دارد. در صورتی که سن شما بیشتر از 45 سال است باید در شغلی استخدام شوید که حداقل 3،685 یورو در ماه حقوق داشته باشد.

درخواست کار در آلمان

درخواست کار در آلمان, به طور معمول با ارسال سابقه حرفه ای که شامل تحصیلات و سابقه ی شغلی و مهارت های شما می باشد.

 کار آزاد در آلمان

کار آزاد یکیاز بهترین گزینه های کار برای شهروندان آلمانی و مهاجران می باشد.  شهروندان غیر بومی برای انجام فعالیت های خوداشتغالی میبایست مجوز های اقامتی و کاری معتبری دریافت کنند. یکی از رایج ترین راه های شروع برای کار های آزاد ثبت شرکت میباشد. البته باید به مزیت های کارهای آزاد نیز توجه کرد. فعالیت های خوداشتغالی در آلمان بیش از 16 درصد از نیروی شغلی در آلمان را شامل می شود.

شرایط کار برای مهاجران

ویزای کاری یکی از بهترین گزینه ها برای ورود به آلمان محسوب می شود.  شما می توانید با دریافت ویزای کاری آلمان و داشتن سابقه 5 سال کار و زندگی در آلمان از شرایط اقامت دائم برخوردار شوید. همچنین تابعیت آلمان برای کسانی که بیش از 8 سال در آلمان به  کار و زندگی مشغول هستند, ارائه می شود. برای در یافت ویزای کاری کشور آلمان باید از شرایط مناسب آن برخوردار باشید.

قوانین کار درآلمان

با توجه به نیاز بازار کار آلمان به نیروی کاری جوان, قوانین جدید کار در آلمان برای مهاجران به میزان قابل توجهی تسهیل شده است, که از مهمترین آن می توان به در صدور ویزای کار اشاره کرد.

جاب آفر

جاب آفریکی از محبوب ترین راه های برای اشتغال در آلمان می باشد. دریافت جاب آفربرای افراد حائز شرایط از طرف کارفرمای آلمانی , بعد از احراز شرایط  وی صورت می گیرد. پس از تایید کارفرما امکان دریافت ویزای کاری برای فرد متقاضی فراهم می شود. مهمترین عواملی که برای دریافت جاب آفربه شما کمک می کند, داشتن تحصیلات مناسب, مهارت های حرفه ای و سابقه کار و همچنین, تسلط کافی به زبان المانی خواهد بود.   نکته مهم برای دریات جاب آفر , اگر سن شما بیشتر از 45 سال است, باید در شغلی استخدام شوید که میزان در آمد ان حداقل 3,685 یورو ماهیانه باشد .

جاب سیکر

ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر, در آلمان به متقاضی اجازه اقامت 6 ماهه می دهد که در این مدت باید کار مناسبی پیدا کرده و مصاحبه و استخدام را انجام دهد. متقاضیان بعد از دریافت این ویزا میبایست در مهلت داده شده، کار مورد نظر را پیدا کرده  تا بتواند مجوز اقامتی را بگیرد. دراین مدت اگر موفق به یافتن کار مورد نظر شد میتواند مجاز به دریافت اقامت کاری در آلمان می باشد. شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری جاب سیکر, داشتن مدرک زبان آلمانی, حداقل سطح b1 می باشد. همچنین فرد متقاضی باید 3 سال سابقه کار در حوزه مورد نظر را داشته باشد. لیسانس، کاردانی یا مدرک 2 ساله تحصیلات تخصصی . از سایر شرایط لازم می توان به مدارک و شرایط اشاره کرد. حداقل مدارک تحصیلی برای دریافت ویزای کاری است, که میبایست مورد تایید , و مراحل لازم انجام شود.همچنین فرد متقاضی  برای اخذ ویزای جاب سیکر, باید توانایی مالی برای تامین نیازهای مالی خود در مدت اقامت 6 ماهه را داشته باشد. در نظر داشته باشید.

همچنین بخوانید: شرایط اقتصادی برلین