آیا می دانید شرایط کار برای دانشجویان در کشور آلمان چیست؟

آیا از درآمد های دانشجویی از کار اطلاع دارید؟

آیا می دانید مزایای کار دانشجویی چیست؟

آیا می‌دانید به عنوان یک دانشجو در چه شغل هایی می‌توانید مشغول به کار شوید؟

در این مقاله تمامی سوالات بالا را به طور جامع پاسخ خواهیم داد. اگر شما هم قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین الملل اقدام به تحصیل در کشور آلمان کنید و یا اقدامات اولیه این کار را انجام داده‌اید. خواندن مقاله “شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان” را از دست ندهید.

چرا داشتن کار دانشجویی در کشور آلمان اهمیت دارد

یکی از مواردی که برای تحصیل در کشور‌های خارج اهمیت زیادی دارد، پیدا کردن کار دانشجویی است. در این بخش قصد داریم اهمیت کار دانشجویی را برایتان شرح دهیم و پس از آن کار دانشجویی در کشور آلمان را توضیح خواهیم داد.

در کشور آلمان دانشگاه‌های بسیار معتبری از نظر سطح علمی بالا و خدمات و امکانات منحصر به فرد وجود دارد و از این رو بسیاری از دانشجویان از دیگر کشور‌های دنیا جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها اقدام می کنند. اما تنها پذیرش یک دانشگاه مهم نیست، یک دانشجوی بین الملل باید موارد دیگری همچون هزینه‌های زندگی و تحصیل را در نظر داشته باشد. درست است که در کشور آلمان اکثر دانشگاه‌ها رایگان هستند و یا هزینه‌ی کمی را دریافت می کنند اما باز هم یک دانشجوی بین الملل باید دقت داشته باشد که آیا توانایی آن را دارد که هزینه‌هایی همچون هزینه‌ی اقامت، خورد و خوراک، هزینه‌ی استفاده از خدمات، هزینه‌ی رفت‌ و آمد و غیره را پرداخت کند یا خیر. از این رو بحث کار دانشجویی در این میان مطرح می‌شود. چه دانشجویان خود کشور آلمان و چه دانشجویان بین الملل می‌توانند ضمن تحصیل، برای خود یک کار دانشجویی مناسب را پیدا کنند و به هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور کمک کنند.

شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان خیلی عجیب نیست. به طور مثال بسیاری از شرکت ها و کارخانه‌های کشور آلمان، از دانشجویان با استعداد و پر‌تلاش ضمن همکاری در پروژه ای دعوت به همکاری می‌کنند. شرایط کار برای دانشجویان در کشور آلمان در هر مقطع تحصیلی متفاوت است.

کار دانشجویی در این کشور به صورت پاره وقت و تمام وقت وجود دارد، همچنین شما پس از دادن اطلاعات مقطع تحصیلی خود، ساعت کاریتان مشخص خواهد شد.

در ادامه شرایط کار برای دانشجویان بین الملل در آلمان را توضیح خواهیم داد.

شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان چگونه است

شرایط کاری برای دانشجویان در کشور المان، روند بسیار ساده‌ای دارد و دانشجویان به راحتی می‌توانند کاری پاره وقت و یا تمام وقت را برای خود پیدا کنند. در این بخش توضیح خواهیم داد که دانشجویان چه روندی را باید برای پیدا کردن کار دانشجویی طی کنند.

  • در ابتدا دانشجویان باید مشغول به تحصیل در دانشگاه موردنظرشان باشند و جهت پیدا کردن کار، اجازه پیدا کردن کار دانشجویی را داشته باشند.
  • در قدم بعدی دانشجویان باید طبق مقطع تحصیلی خود بدانند که در مشاغل پاره وقت باید به دنبال کار بگردند و یا در مشاغلی که تمام وقت‌اند. این نکته قابل ذکر است که در طول کار کردن، روز‌های آخر هفته و تعطیلات رسمی جزء تایم کاری شما محسوب نمی شود.
  • برای دانشجویانی که اهل قاره‌ی اروپا نمی‌باشند به عنوان مثال برای دانشجویان ایران و دیگر دانشجویان بین الملل زمان کاری که معین شده است، 8 ساعت کار در روز می‌باشد یا به عبارتی دانشجویان می‌توانند 120 روز کار تمام وقت انجام بدهند.
  • زمانی که اقدام به شروع کار در محل کاری کردید، قبل از هر چیز باید در مورد حقوق، پاداش و ساعت کاری صحبت‌های لازم را انجام داده باشید.

یکی از نکاتی که در شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان مطرح است، مسلط بودن به زبان آلمان و آشناییت کلی با رسومات و فرهنگ این کشور است. زیرا این مسئله در روند کاری شما و بهبود درآمد و شرایط کاریتان بسیار مؤثر است. این مسئله را در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

همان‌طور که در قسمت قبل هم گفتیم، بسیاری از دانشگاه‌ها در کشور آلمان می توانند رابط بسیار خوبی برای پیدا کردن کار دانشجویی باشند و از شرکت‌ها و یا کارخانه‌های معتبر از طرق دانشگاه پیشنهاد کاری دریافت کنند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم جهان کشور آلمان را دارای اقتصادی پویا می‌دانند.

تسلط بر زبان آلمانی از دیگر شرایط کاری برای دانشجویان در آلمان

زمانی که می‌خواهید مشغول به کاری ضمن تحصیل شوید، باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید که آیا در مکالمه‌ی زبان آلمانی مهارت کافی را پیدا کرده‌اید و تسلط کافی را بر روی این زبان دارید. زیرا شما برای مشغول شدن در هر کاری و در هر کشوری، نیاز دارید که بر زبان آن کشور مسلط باشید. اگر شما فردی باشید که بر زبان آلمانی تسلط دارید مطمئن باشید که در پیدا کردن کار بسیار موفق خواهید بود. در آلمان دانشجویانی که اقدام به انجام کار دانشجویی می کنند، در کم‌ترین  حد ممکن باید زبان آلمانی در سطح B2 آموخته باشند. زیرا برای وارد شدن به هر بازار کاری برای ارتباط برقرار کردن با دیگر افراد آن جامعه، باید زبان آن کشور را بلد باشید. بسیاری از دانشجویان بین الملل بر روی زبان انگلیسی تسلط کافی دارند و در هنگام انتخاب در دانشگاه، زبان انگلیسی را برای یادگیری دروسشان انتخاب می کنند. اما این افراد اگر بخواهند به کار دانشجویی ضمن تحصیل مشغول شوند، دچار مشکل خواهند شد و شانس آن‌ها برای پیدا کردن یک شغل مناسب بسیار کاهش می یابد اما برعکس این موضوع هم می‌تواند اتفاق بیفتد، یک دانشجوی بین الملل با تسلط کافی بر روی زبان آلمانی می‌تواند راحت‌تر کار کند و در شغل خود روز به روز پیشرفت داشته باشد. اگر شما قصد دارید به عنوان دانشجوی بین الملل در کشور آلمان مشغول به کار شوید اما زبان آلمانی را به درستی نمی‌دانید، اصلا نگران نباشید، در اکثر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های زبان آلمانی برگزار می‌شود و شما می‌توانید با شرکت در آن ها تسلط خود را بالا ببرید.

در بخش بعدی یکی دیگر از شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان را توضیح خواهیم داد.

راه های پیدا کردن کار دانشجویی در کشور آلمان چیست

تا این جای مطالب دانستیم که روند درخواست کار دانشجویی به چه صورت است و با یکی از مهم‌ترین شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان یعنی تسلط بر زبان آلمانی آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم نحوه‌ی پیدا کردن کار دانشجویی در کشور آلمان را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

در کشور آلمان، آژانس های کاریابی بسیاری وجود دارد که خیلی از آن‌ها توسط خود دانشجویان اداره می‌شود و دانشجویان بین الملل می توانند با مراجعه به این آژانس‌ها کار دانشجویی مناسب خود را پیدا کنند. همچنین در دانشگاه‌ها درقسمت تابلو اعلانات در راهروی دانشگاه‌ها، آگهی‌هایی مربوط به نیازمندی‌های شغلی درج می‌شود. همچنین گاهی اوقات در سایت دانشگاه نیز این اعلانات را قرار می‌دهند.

همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفتیم، دو نوع کار دانشجویی وجود دارد. یکی به صورت پاره وقت و دیگری به صورت تمام وقت است. در هنگام انتخاب این مشاغل و میزان حقوق باید به این نکته توجه کرد، که آیا دانشجو مشمول پرداخت مالیات می‌شود و یا خیر. به عنوان مثال درآمد یک دانشجوی بین الملل از کار پاره وقت، بیش تر از مقدار 450 یورو نیست و برای این مبلغ دانشجو موظف به پرداخت مالیات نمی‌باشد. اما در شغل‌هایی که به صورت تمام وقت‌اند، معمولا درآمد دانشجو از 450 یورو بیش‌تر شده و این دانشجو مشمول افرادی می شود که موظف‌اند، مالیات معین شده را بپردازند.

یک دانشجوی بین الملل ضمن داشتن شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان، می‌تواند در مشاغل زیر مشغول به کار شود:

کار در انتشارات، مشاور تحصیلی، کار در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها، دستیار کودک، ناظر کتابخانه، مشاوره در امور تحقیقی، کار در آزمایشگاه، دستیار تولید، مشاور کار‌های آنلاین، خرده فروشی و غیره.

اگر دانشجو بتواند به عنوان دستیار علمی مشغول به کار شود، در آینده رزومه کاری مناسب و خوبی را خواهد داشت.

میزان درآمد یک دانشجوی بین الملل از کار دانشجویی ضمن تحصیل چه مقدار است

در بحث شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان، یکی از مسائل مهمی که دانشجو باید به آن توجه کند، بحث میزان درآمد است. هر ساله قوانینی را جهت تعیین مقدار درآمد‌های دانشجویی تعیین می‌کنند. این قانون در سال 2020 به این گونه تعیین شده است:

یک دانشجوی بین الملل در هر شغلی که مشغول باشد، حداقل میزان حقوق او در کشور آلمان 10 یورو می‌باشد. که این میزان مبلغ از 9.35 تا 10 یورو متفاوت خواهد بود. اگر دانشجو همین میزان حقوق را هم دریافت کند، با دو روز کار کردن در هفته می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تأمین کند. بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که افراد دانشجو را جهت استخدام بپذیرند زیرا آن‌ها نیروی کار ارزانی را خواهند داشت و مسلم است که دستمزد و حقوق یک دانشجوی بین الملل از میزان حقوق فردی که دانشجو نیست، به میزان قابل توجهی کم‌تر می‌باشد. همچنین بسیاری از کارفرمایان، استخدام یک دانشجو را برای خود یک برد به حساب می‌آورند زیرا موظف به پرداخت حق بیمه برای آن‌ها نمی باشند.

در نهایت باید بگوییم که اگر دانشجو دارای مهارت و توانایی خاصی باشد و یا تخصص خاصی را در حرفه‌ای دنبال کرده باشد، بسیار راحت‌تر می‌تواند شغل دانشجویی خود را بیابد و به درآمد بالاتری هم خواهد رسید.

قوانین و شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان به چه صورت است

برای آن که یک دانشجو بتواند راحت‌تر کار دانشجویی مناسب خود را پیدا کند، لازم است که با قوانین کار دانشجویی در هر کشور آشنایی کامل داشته باشد. یکی از قوانین مهم در کار دانشجویی در کشور آلمان این است که یک دانشجوی بین الملل در هر مقطع تحصیلی که باشد، می‌تواند 120 روز را مشغول به کار شود. یکی دیگر از قوانین شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان این است که برای مشغول شدن به کار لازم است از امورخارجه کشور آلمان و یا آژانس‌های کاریابی، مجوز کار دانشجویی خود را بگیرد. زیرا دانشجویان بین الملل حق ندارند برای خود کار مستقلی را راه بیندازند یا به عبارت دیگر خود اشتغالی برای این افراد ممنوع است. قبل از آن که دانشجویان مشغول به کار شوند و یا جهت پیدا کردن کار دانشجویی درخواست دهند، لازم است که تمامی قوانینی که برای کاردانشجویی در کشور تعیین شده است را به خوبی مطالعه کرده باشد و اطلاع وی در مورد هر قانون بروز باشد، تا در طول کار کردن مشکلی برای دانشجو پیش نیاید.

همچنین اگر از هر قانونی مربوط به کار دانشجویی که در کشور آلمان تعیین شده است، دانشجو سرپیچی کرده باشد، بلافاصله فرد را به کشور خود دیپورت می‌کنند.

مزیت‌های کار دانشجویی در کشور آلمان

اکنون که با شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان آشنا شده‌اید، لازم است مزیت‌های کار دانشجویی را نیز بدانید.

مزیت‌های کار دانشجویی عبارت است از:

  • کمک به هزینه‌های تحصیلی و مالی دانشجو
  • اگر دانشجو بتواند کار دانشجویی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کند، برد بزرگی کرده است و می‌تواند مهارت خود را در این رشته بالا ببرد و بسیاری از دروس خود را به صورت عملی نیز بیاموزد.
  • اگر شغلی که دانشجو انتخاب می‌کند با رشته وی مرتبط باشد و بتواند در شرکت‌ها و یا کارخانه‌های معتبر مشغول به کار شود، در آینده رزومه کاری خوبی را برای خود جمع کرده است.
  • دانشجو ضمن کار کردن، پیشرفت مالی خوبی پیدا خواهد کرد و می‌تواند راحت‌تر در این کشور زندگی کند.

در نهایت باید بگوییم، برای یک دانشجوی بین الملل پیدا کردن کار دانشجویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر دانشجوی بین الملل باید از شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان آگاه باشد و  بتواند با پیدا کردن کار دانشجویی مناسب، منبع مالی خوبی را برای خود به وجود آورد و هزینه‌های خود را تأمین کند.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با شرایط کاری برای دانشجویان در آلمان را توضیح دهیم. اگر شما هم قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین الملل در یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید، ضمن برآورد کردن هزینه‌ی زندگی و تحصیل در کشور آلمان، بحث کار دانشجویی ضمن تحصیل را فراموش نکنید و از قبل برای آن برنامه ریزی داشته باشید.

همچنین بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در آلمان