یکی از مدارک مهم که برای مهاجرت مورد نیاز است, مدرک تحصیلی متقاضی است که سندی برای احراز شرایط فرد برای ادامه تحصیل یا اشتغال به کار می رود.مدرک تحصیلی نشان دهنده میزان تحصیلات فرد است. که در هر صورت مورد بررسی و و لازم برای دانشگاه ها برای پذیرش است. همچنین در صورتی که فرد اقدام به اخذ ویزای کاری می نماید, لازم است میزان تحصیلات خود را  اعلام کند . و مدرک تحصیلی خود را ارائه دهد. اما با وجود تفاوت هایی در نظام های آموزشی در کشورهای مختلف و این که هر کشوری مدارک منحصر به فردی دارد, این تفاوت ها را باید به نحوی ارزیابی کرد. که برای این کار لازم است, مدارک افراد معادلسازی شود. این امکان برای افراد با شرایط متفاوت ممکن است. این امر باعث می شود ,  میزان تحصیلات و  تجربه علمی و مهارت های فرد مورد ارزیابی قرار بگیرد. معادلسازی مدارک این امکان را برای افراد ایجاد می کند تا میزان توانایی و تحصیلان فرد برای تحصیل یا کار مورد نظر سنجیده شود. . در صورت لزوم متقاضی دوره های لازم را بگذراند . لذا متقاضیان مهاجرت برای تحصیل و یا کار در دیگر کشور ها میبایست کلیه مدارک تحصیلی خود را ابتدا به زبان کشور مقصدبه صورت رسمی ترجمه نماید و سپس برای معادلسازی آن اقدام کند. البته باید بدانید, این پروسه ممکن است, با توجه به تفاوت در قوانین مهاجرت در هر کشور,

معادل سازی مدرک تحصیلی چیست ؟

در واقع معادلسازی یه معنای هم سطح سازی, مدارک می باشد, یا به طور دقیق تر می توان گفت معادلسازی مدرک تحصیلی برای معنای ارزیابی کلیه مدارک تحصیلی  به همراه دروس تحصیلی  و ریز نمرات به صورت تک تک برای بررسی آنها که آیا مدارک موجود از استاندارد های آموزشی کشور مقصد  را دارد یا خیر. همچنین برای بررسی این که آیا لازم است, دوره های جدیدی را شرکت نماید تا به سطح آموزشی معادل  برسد. برای این امر لازم است متقاضی تمامی مدارک و ریز نمرات را به صورت رسمی به ترجمه در آورده و نسبت به معادلسازی آن توسط موسسات یا شرکت های معتبر, اقدام نماید.این ارزیابی ها و سنجش  و معادلسازی مدارک  به متقاضیان و دانشگاه یا کار فرما کمک می نمایند تا میزان اعتبار آموزشی و برابری استاندارد های آن با چارچوب های کشور مقصد سنجیده شود ونسبت به ادامه تحصیل در آلمان یا اشتغال اقدام نماید.

همچنین بخوانید: چگونه ویزای تحصیلی آلمان بگیریم

رشته های مشمول معادلسازی مدرک تحصیلی

برای متقاضیان تحصیل یا اشتغال در کشور های خارجی که موفق به دریافت دریافت ویزای تحصیلی یا کاری شده اند یا از روش های دیگری خود را به آن کشور رسانده است, و تمایل به ادامه تحصیل دارند یا اقدام به اشتغال  و پیدا کردن کار شده اند, لازم است که بدانند که چه رشته هایی  برای اشتغال یا تحصیل نیاز به معادل سازی دارند. البته باید ذکر کنیم شرایط برای معادلسازی و استاندارد های لازم ممکن است در هر کشور با کشور دیگر متفاوت باشد. از این رو فرد قبل از انجام پروسه برای معادلسازی, به صورت کامل در این باره تحقیق نماید. رشته های قابل معادلسازی در آلمان برای ایجاد اشتغال یا ادامه تحصیل, شامل, بیشتر رشته های فنی و مهندسی، علوم و رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی می باشند.  این به این علت است که این رشته ها بیشتر نیزا به نیروی کاری ماهر دارند و انتخاب افراد متخصص از بین افراد غیر از اتحادیه اروپا, بدون انجام معادلسازی مدارک امکان پذیر نیست.

نحوه معادل سازی مدرک تحصیل

همانطور که گفتیم , شرایط و استاندارد ها برای معادلسازی مدارک در هر کشور متفاوت ممکن است متفاوت باشد, اما ابن شرایط در کشور های اروپایی تقریبا یکسان است. اما این شرایط در ایران متفاوت است.  اما در این مقاله قصد معرفی شرایط و مدارک لازم برای کشور آلمان را ذکر کنیم.

برای این امر ابتدا لازم است که افراد یک سری کپی از کلیه مدارک تحصیلی و تخصصی خود به همراه ریز نمرات آنها تهیه کنند. و آن را به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه نمایند. این در صورتی است که فرد قصد داشته باشد در کشور مبدا اقدام به این کار کند. اگر متقاضی تمایل داشته باشد که پس از ورود به کشور آلمان برای معادلسازی مدرک تحصیلی خود اقدام نماید, می توانند به مراکز و سایت های معتبر و مشخص شده ای که برای انجام این امور فعالیت می کنند  و در هر کشور به صورت مشخص قرار دارند مراجعه کرده و هزینه لازم را پرداخت نماید و  از طریق کردیت کارت می تواند اقدام به انجام گروسه نماید.همچنین در مواقعی که متقاضی برای سرعت بخشیدن به پروسه معادلسازی همزمان با انجام امور پروسه مهاجرت از طریق سایت اقدام به معادل سازی می کند. در هر صورت در هردو حالت بهترین کار برای بهتر انجام شدن پروسه مهاجرت و معادلسازی دیپلم با مشورت گرفتن از یک وکیل و مشاور مجرب در زمینه مهاجرت بسیار خوب خواهد بود. البته باید ذکر کنیم که برای معادلسازی مدارک در صورت مراجعه با وبسایت یا مشورت با یک وکیل مجرب در هر دو مورد هر کدام از این شرکت ها و سایت ها مجهز به  تیم  متخصصی می باشد که برای بررسی ریز به ریز تمامی مدارک، ریز نمرات و دروس با توجه به استانداردهای آموزشی و کاری کشور مربوطه می باشند.

هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی

یکی از مسائل مورد توجه برای  که متقاضیان مهاجرت در انجام  معادلسازی مدرک تحصیلی خود , بحث هزینه مربوط به معادلسازی مدارک است. با توجه به شرایط متفاوت در معادلسازی , ممکن است هزینه این فرایند نیز در کشورهای مختلف و یا حتی در یک کشور در هر شهر و ایالات متفاوت باشد. اما به صورت کلی و تقریبی هزینه  میتوان برای معادلسازی مدرک تحصیلی در ایران و همچنین دیگر کشورها به صورت تخمینی در اکثر کشورها تقریبا 200 یورو می باشد. که این هزینه در پایان نتیجه معادلسازی مدارک دریافت می شود. همچنین در صورتی لازم باشد, متقاضی دروس و دوره هایی برای انجام معادلسازی و همسان کردن شرایط شرکت نماید, هزینه دریافتی نیز بیشتری خواهد شود .