از جمله امتیازاتی که کشور آلمان برای دانش آموزان بین المللی فراهم کرده است ویزای تحصیلی است که دراختیار آنها قرار میدهد. به این صورت که با داشتن شرایط  مورد نیاز برای کسب پذیرش از دبیرستان و اخذ این پذیرش شما میتوانید ویزای تحصیلی این کشور را نیز بگیرید . تلاش ما بر این است تا انواع مدارس و دبیرستان ها  در آلمان  را معرفی نموده و شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و به سوالاتی چون (برای دریافت ویزای دانش آموزی آلمان چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟ هزینه تحصیل در دبیرستان های آلمان چقدر است؟ شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان به چه صورت است ؟ ) که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد پاسخ خواهیم داد . همچنین، سعی می کنیم اطلاعات کامل‌تری را در خصوص موضوعات مهم دیگری مانند هزینه های زندگی دانش آموزی در آلمان و معرفی بهترین دبیرستان های آلمان که میتوانید برای فرزندانتان انتخاب کنید را در اختیار شما متقاضیان تحصیل در این کشور قرار دهیم. در این مقاله هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در آلمان را بررسی می کنیم.

دبیرستان های کشور آلمان

دبیرستان های بین المللی و شبانه روزی کشور آلمان از لحاظ کیفیت تحصیلی ، برنامه های درسی و غیر درسی ، شرایط علمی و زبانی برای ادامه تحصیل دانش آموزان بین المللی بسیارمناسب هستند و اگر به دنبال آن قصد ادامه تحصیلات خود در دانشگاه های آلمان را داشته باشید این امکان برای شما فراهم خواهد بود تا به راحتی وارد دانشگاه های دولتی این کشورشوید. از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد زبان است که این مراکز گاهی متفاوت از یکدیگر عمل می کنند به طور مثال در برخی از مدارس بین المللی و شبانه روزی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود .از همین رو شما باید از سطح خوبی از زبان برخوردار باشید . تعدادی از متقاضیان این مدارس علاوه بر زبان آلمانی و انگلیسی .زبان اسپانیایی و لاتین را هم می آموزند تا برای تحصیل در این مقطع دچار مشکل نشوند .

البته مدارس به دو دسته بین المللی که نیازمند دانستن زبان انگلیسی است و دسته دیگر مدارس شبانه روزی که تدریس در این مراکز  به زبان آلمانی صورت میگیرد و دانش آموز باید بر زبان آلمانی  تسلط کافی داشته باشد .

هزینه های تحصیلی در کشور آلمان

هزینه و شهریه تحصیل دانش آموزان بنا بر دبیرستان و برنامه‌ آموزشی که برمی گزینید ، متفاوت خواهد بود . همانطور که قبلا هم اشاره شد دبیرستان های این کشور یا دولتی هستند که این مدارس قطعا هزینه کمتری خواهند داشت اما در مقابل مدارس خصوصی نیز وجود دارد که هزینه تحصیل در آنها مسلما بیشتر خواهد بود . تفاوت این دو در زبان تدریس آنها است و مدارس خصوصی این امکان را برای دانش آموزان فراهم می کند تا بتوانند به راحتی به زبان انگلیسی تحصیل نمایند از این رو برای دانش آموزان بین المللی بهترین گزینه می باشند . اگر بخواهیم هزینه تحصیل را به طور کلی محاسبه کنیم . می توان گفت هزینه یک سال تحصیلی برای دانش آموزان خارجی در مقطع دبیرستان در مدارس شبانه روزی آلمان بین 30 تا 50 هزار یورو خواهد بود.

هزینه های زندگی دانش آموزان برای تحصیل در آلمان

اگر بخواهیم رابطه با هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آلمان بحث کنیم باید این نکته را یاد آور شویم که هزینه های زندگی در هر ایالت متفاوت از سایرین است. ولی به طور کلی آلمان شرایطی را فراهم کرده است که در مقایسه با سایر کشور های اروپایی و آمریکا و کانادا هزینه ها برای تحصیل کمتر می باشد و این هزینه ها برای زندگی معقول است. دانش‌آموزان با ثبت نام در دبیرستان های این کشور از مزایای بسیاری چون: بیمه تخفیف، وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین تخفیف در سینماها، رستوران ها و موزه ها بهره مند می شوند. اما اگر برایند هزینه ها را در نظر بگیریم  به طور متوسط برای تامین هزینه‌های زندگی در آلمان به حدود ۸۶۱ یورو در ماه و یا به عبارتی ۱۳ هزار یورو در سال پول نیاز خواهید داشت . این هزینه ها می تواند شامل هزینه های مدرسه و تحصیل ، هزینه ی مسکن و محل اقامت ، هزینه ی خوراک و پوشاک ، هزینه ی بیمه و هزینه ی سفر های داخلی و خارجی باشد .

سیستم آموزشی در آلمان

سیستم تدریس و آموزش در کشور آلمان زیر نظر وزارت خانه آموزش و پرورش و امور فرهنگی است و این موسسات قوانین آن را تایین می کنند . تحصیل در مقطع دبیرستان یا به عبارتی تحصیلات متوسطه آلمان پس از دوره دبستان آغاز می شود و به دو دسته کلی دسته بندی می شوند. تحصیلات متوسطه پایین که دانش آموزان ۱۰ تا ۱۶ سال را شامل می شود و تحصیلات متوسطه بالا که شامل دانش آموزان ۱۶ تا ۱۸ سال می باشد. دروس در سطح دبیرستان ماهیت عمومی دارند و دانش آموزان به عنوان آمادگی برای سطح بالای تحصیلات متوسطه باید این دوره را بگذرانند .

تحصیل در دوره های دبیرستان این کشور شامل قوانین مخصوصی  می باشد و افراد برای پذیرش در دبیرستان های آلمان باید دوره های هشت ساله ابتدایی و راهنمایی را پشت سر گذاشته باشند  و مدارک آن را به دانشگاه تحویل دهند. دوره های دبیرستان در آلمان سه ساله هستند و افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه را دارند باید دوره پیش دانشگاهی که یک سال می باشد  را نیز پشت سر بگذرانند.  بعد از اخذ مدرک دیپلم میتوانند در دانشگاه های دولتی و معتبر سراسر کشور اقدام به ادامه تحصیل نمایند .

ویزای همراه برای والدین

همچنین دانش آموزانی که در مدارس آلمان پذیرش شده اند می توانند برای والدین خود نیز ویزای تحصیلی بگیرند. برای این کار ابتدا والدین باید به سفارت آلمان مراجعه کرده و مدارک خود را به سفارت تحویل دهند.

ازجمله  مدارس پیش رفته و خوبی که میتوانید برای ثبت نام فرزندتان در این مدارس اقدام نمایید به لیست زیر اشاره می کنیم . امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید و کاربردی بوده باشد .

  • مدرسه بین المللی آکدیس بد هامبورگ
  • مدرسه برلین
  • مدرسه سنت جورج
  • مدرسه بین المللی فرانکفورت
  • مدرسه بین المللی دوسلدورف
  • مدرسه فورمن فرانکفورت