سیستم آموزشی در کشور آلمان به این صورت است که دانش آموزان حق تحصیل در تمامی مدارس این کشور را دارند و از کیفیت بالای تحصیلی و علمی بهره مند خواهند شد . علاوه بر دانش اموزان بومی این فرصت در اختیار دانش آموزان بین المللی نیز قرار داده شده است تا بتوانند بر اساس استاندارد های بین المللی تحصیلات خود را در کشور آلمان بگذرانند . اگر شما نیز به فکر این هستید تا فرزندان تان را در محیطی کاملا پیش رفته و با بهترین سطح  از کیفیت در تحصیلات آشنا کرده و قصد دارید تا در این مراکز مشغول به تحصیل شوند توصیه ما این است تا این مقاله را تا به انتها مطالعه کنید تا با شرایط این مدارس به طور کامل آشنا شوید . دبیرستان های بین المللی و مدارس  شبانه روزی که در آلمان وجود دارند از لحاظ کیفیت تحصیلی ، برنامه های درسی و غیر درسی ، شرایط علمی و زبانی برای ادامه تحصیل گزینه مناسبی هستند  . همچنین از جمله شرایطی که مدارس شبانه روزی غیر بین المللی در آلمان دارند و ممکن است برای دانش آموزان بین المللی نیز به یک چالش تبدیل شود این است  که در این مدارس دروس به زبان آلمانی تدریس می شود و یکی از شروط اصلی برای  ورود به این مدارس  تسلط کافی بر زبان آلمانی و برخورداری از یک سطح خوب در این زبان می باشد. البته  این مدارس در مقایسه با مدارس بین المللی هزینه ی کمتری را برای متقاضی در بر میگیرند و البته شرایط یکسانی با مدارس دیگر نیز دارد  . کشور آلمان با برنامه ریزی و برخوداری از کیفیت آموزش عالی در سیستم آموزشی خود. زیر ساخت های پژوهشی . مطالعات کم هزینه .چشم انداز حرفه ای و  ایجاد پل ارتباطی بین مراکز آموزشی از جمله مدارس و دانشگاه ها توانسته است جایگاه خوبی در جهان و در بین متقاضیان تحصیل برای این کشور پیدا کند و به یک مقصد برای آنها تبدیل شده است  . از همین رو دانش آموزان این کشور را بهترین مکان برای ادامه تحصیل خود میدانند و در بین آنها آلمان از محبوبیت خاصی بر خوردار است . در این مقاله هزینه  تحصیل  در مدارس شبانه روزی  آلمان را بررسی می کنیم.

هزینه  تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان

انواع مدارس شبانه روزی آلمان و شرایط آنها

در هنگام جستجو برای یافتن یک مدرسه شبانه روزی مناسب در کشور آلمان ، می توانید بین انواع مختلفی از مدارس متناسب با شرایط و استاندارد هایی خود در ذهن دارید یکی را انتخاب کنید:

در حال حاضر با بررسی های انجام شده  حدود 300 مدرسه شبانه روزی در آلمان وجود دارد که حدود یک سوم آنها در مالکیت خصوصی و بدون وابستگی های مذهبی هستند .  این مدارس اغلب به مدارس شبانه روزی دختران، مدارس شبانه روزی پسران یا مدارس بدون جدایی جنسی تقسیم می شوند که شما می توانید با انتخاب خود وارد هر نوع از این مدارس شوید .  مدارس شبانه روزی آلمان می توانند از امتحانات مختلف مانند ‘Mittlere Reife Hauptschulabschluß’  . گواهینامه دبیرستان متوسطه) و Abitur (Examination of School Leaving)  برای رتبه بندی آزمون دانش آموزان خود استفاده کنند . شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در آلمان با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

هزینه های مدارس شبانه روزی

هزینه در مدارس شبانه روزی آلمان  وابسته به دولت به طور متوسط، در حدود 500 یورو در هر ماه برای متقاضیان بر آورد شده است . به این صورت که شما در هر ماه 1250 یورو برای مدرسه های شبانه روزی نیاز دارید تا  با حمایت مستقل پرداخت کنید . مدارس متعلق به انجمن خانه های آموزشی دولتی آلمان  (LEH) به نسبت سایر مراکز گران تر هستند. این هزینه ها ماهیانه به طور میانگین در حدود  1500 یورو است که حداکثر مبلغی را که در جمهوری فدرال آلمان پرداخت می شود، در بر می گیرد .همچنین از دیگر مزایایی که باید به آن اشاره کرد این است که اگر والدین کمکهای مالیات فرزند یا مزایای کودک دریافت کنند، می توانند تخفیف 30٪ در هزینه های تحصیلی را به عنوان مزایای مالیاتی ویژه از طرف دولت در یافت نمایند . علاوه بر این باید مدرسه مورد نظر شما   به عنوان مدرسه شبانه روزی دولتی تأیید شود یا توسط قانون ایالتی به عنوان یک مدرسه جایگزین یا مدرسه تکمیلی عمومی شناخته شده باشد تا بتوانید از این امتیاز بهره مند شوید .

شرایط مدارس شبانه روزی

گاهی شرایط به گونه ایست که دانش آموزان بین المللی نمی توانند همراه با والدینشان به این کشور وارد شوند و آنها را در کنار خود داشته باشند لذا باید  به انواع مختلف مدارس روزانه  رفته و در این مراکز  تحصیل کنند. اما گاهی اوقات نیز این امکان وجود ندارد  و  دانش آموزان باید  به تنهایی به آلمان مهاجرت کرده و تحصیلات خودرا در آنجا ادامه دهند .

مزایای مدارس شبانه روزی در کشور آلمان

در این صورت مدارس شبانه روزی بهترین انتخاب برای فرزندان شما می باشد چرا که این مدارس با فراهم آوردن مزایایی چون آشنایی با فرهنگ آلمانی . سرعت در فراگیری زبان آلمانی و یادگیری زندگی گروهی . دانش آموز میتواند در طول دوران تحصیل این موارد را به خوبی یا بگیرد و خود را با شرایط خاص تطابق دهد . این مدارس هزینه های بالایی را در بر میگیرد اما اگر  خانواده های دانش آموزان بین المللی توانایی پرداخت هزینه ثبت نام در این مدارس را داشته باشند می توانند برای ثبت نام فرزندشان اقدام کنند . والدینی که برای آینده تحصیلی فرزندشان برنامه خاص و جدی داشته باشند معمولا ثبت نام فرزندشان در این مدارس  را انجام میدهند . همچنین در طول مدتی که یک دانش آموز در مدرسه شبانه روزی به تحصیل مشغول است ، در واقع مسئولین مدرسه حضانت دانش آموز را به عهده می گیرند. دانش آموز در طول دوران تحصیل در این مدرسه در خوابگاه اقامت دارد و امکانات لازم برای اقامت، تحصیل، تفریح و… در بهترین سطح ممکن برای دانش اموزان  در این مدارس فراهم شده است . در کنار مزایای این مدارس اگر بخواهیم از معایب این مراکز یاد کنیم تنها دلتنگی دانش آموزان برای خانواده را میتوان نام برد که این مورد نیز با حضور بیشتر در مدرسه کمرنگ خواهد شد و دانش آموز میتواند بعد از مدتی خود را با محیط سازگار کند .