هنگام جستجوی برنامه عالی تحصیل در آلمان ، ممکن است متوجه شده باشید که برخی از دانشگاه ها خود را به عنوان “دانشگاه برتری” ذکر می کنند. این دقیقاً به چه معناست و آیا این عناوین باید در تصمیم شما در انتخاب دانشگاه تأثیرگذار باشد؟ در این مقله قصد داریم به معرفی برترین دانشگاه های پزشکی و مهندسی آلمان بپردازیم.

برترین دانشگاه های پزشکی و مهندسی آلمان

طرح تعالی فرصتی برای رقابت سالم در بین دانشگاه های برتر آلمان فراهم می کند. دانشگاهها بر اساس بخشهای تحقیقاتی فردی و پیشنهادات پروژه ارزیابی می شوند. سپس بودجه به پروژه ها و ابتکارات اختصاص داده شده به یک مطالعه خاص یا زمینه تحقیق اختصاص می یابد. افتخار انتخاب به عنوان دانشگاه عالی بسیار زیاد است ، اما این امر نیز نباید تأثیر زیادی در انتخاب برنامه مطالعه مناسب داشته باشد.

در متن زیر ، ما دقیقاً توضیح می دهیم كه دانشگاه عالی چیست ، چرا دانشجویان نباید اجازه دهند این “معامله شكن” باشد و دانشگاه های تعالی را معرفی كنیم. علاوه بر این ، بخش آخر گزینه های جایگزین را ارائه می دهد و به طور مفصل توضیح می دهد که چرا دانشجویان نباید یک دانشگاه عالی را در اولویت قرار دهند ، اگر این دانشگاه با مسیر مطالعه مورد نظر آنها مطابقت ندارد.

برترین دانشگاه های پزشکی و مهندسی آلمان

ایده انتصاب دانشگاه های برتر آلمان یا دانشگاه های برتر مدتهاست که در آلمان ناامید شده است و هنوز هم بسیاری از آنها با بدبینی به آن نگاه می کنند. به همین دلیل است که رقابت برای برتری بین دانشگاه های آلمان فقط پانزده سال است که وجود دارد. اول ، شوک PISA در سال 2001 (ناشی از عملکرد متوسط آلمان در مطالعه مقایسه ای بین المللی OECD) منجر به درک این امر شد که سیستم آموزشی آلمان به طور کلی نیاز به نوآوری بیشتر دارد.

از سوی دیگر ، در به اصطلاح استراتژی لیسبون (2000) ، آلمان و سایر اعضای اتحادیه اروپا متعهد شدند اتحادیه اروپا را ظرف 10 سال به رقابتی ترین و پویاترین حوزه اقتصادی مبتنی بر دانش تبدیل کنند. در سال 2005 ، اولین مسابقه موسوم به “ابتکار تعالی” راه اندازی شد که در آن دانشگاه ها برای دریافت بودجه تحقیقاتی در سه دسته مختلف (مدارس تحصیلات تکمیلی ، خوشه های تحقیق و مفاهیم آینده برای کل دانشگاه) به رقابت پرداختند.

در سال 2006 ، شورای علوم و علوم انسانی آلمان (WR) به همراه بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) برای ایجاد ابتکاری که همکاری بین دانشگاه های آلمان را تقویت و تحقیقات و شرایط برجسته علمی دانشجویان و دانش پژوهان را تقویت می کند ، همکاری کردند. ایجاد استراتژی تعالی آلمان از آن زمان به بسیاری از دانشگاه های سراسر آلمان عنوان دانشگاه تعالی آلمان اعطا شده است.

بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی هستند و بودجه آنها عمدتا از طریق مالیات تأمین می شود. برخلاف جامعه Ivy League ایالات متحده ، آلمان از این اعتبار برای دانشگاه های خصوصی برخوردار نیست. بنابراین ، یکی از اهداف طرح تعالی تقویت دانشگاه های دولتی برای افزایش دید بین المللی است. به هر حال ، آلمان در دانشگاه های بین المللی با رتبه برتر در رتبه 3 جهان قرار دارد. بنابراین دانشگاه های عالی آلمان می توانند با “لیگ پیچک آلمان” دانشگاه ها قابل مقایسه باشند.

ده دانشگاه و یک کنسرسیوم (که از سه دانشگاه بزرگ برلین تشکیل شده است) برای بودجه طرح تعالی در سال 2019 انتخاب شدند. برای بسیاری از این سیزده دانشگاه ، اولین بار نبود که به این مقام ممتاز می شوند. برخی از دانشگاه ها حتی برای بار سوم وضعیت خود را تمدید کردند در حالی که برخی دیگر برای دومین بار عنوان کسب کردند و سه دانشگاه برتر برای اولین بار هستند.

دانشگاه ها در آلمان دارای اتحاد ، اتحادیه و مشارکت بسیار متفاوت هستند. اعضای این ائتلاف ها به مکان یا موضوع دانشگاه خود (مرکز فنی ، هنر ، تجارت ، هنر و غیره) بستگی دارند. این اتحاد ها به منظور تقویت همکاری بین دانشگاه ها است و بنابراین بسیاری از دانشجویان به دنبال موسساتی هستند که بخشی از یک اتحاد چند دانشگاهی باشد. ابتکار تعالی اطمینان حاصل می کند که همکاری پروژه ها از دانشگاههایی که در یک خوشه یا اتحاد قرار دارند نیز مورد توجه قرار گیرد.

هزینه حضور در دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاههای دولتی در آلمان رایگان هستند ، به استثنای موارد بسیار کمی که در جدول زیر شرح داده شده است ، شهریه ندارند. دانشگاه های U15 منحصراً دولتی هستند. با این حال ، برخی از استثنا ها در شهریه رایگان وجود دارد. برنامه های کارشناسی ارشد اجرایی تخصصی (به عنوان مثال LLM ، MBA ، MPA و غیره) گاهی می توانند شهریه بگیرند. البته همه اینها به دانشگاه و برنامه نیز بستگی دارد ، بنابراین حتماً هر صفحه برنامه تحصیلی را با دقت بررسی کنید.