10 شهر برتر کشور آلمان برای تحصیل و کار

در این مقاله 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را خواهید شناخت. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید به عنوان یک دانشجوی بین الملل به کشور آلمان جهت ادامه‌ی زندگی مهاجرت کنید، باید فاکتور‌های زیادی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال باید بدانید دانشگاه های برتر آلمان از نظر سطح علمی و امکانات و خدمات بالا در کدام شهر‌های کشور آلمان واقع شده است و آیا برای یک دانشجو امکان کار دانشجویی در این شهر وجود دارد و یا پس از اتمام تحصیل، فرصت شغلی در اختیار وی قرار خواهد گرفت. همچنین باید توجه داشت که تنها فاکتور‌های تحصیلی را نباید در نظر گرفت، بلکه باید دانشجو بداند آیا در این شهر امکان زندگی دانشجویی فراهم است یا خیر. در این مقاله تمامی فاکتور‌های بالا را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کارچرا باید 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را بشناسیم

در این بخش قصد داریم اهمیت دانستن فاکتور‌های تحصیل و کار را برای مهاجرت یک دانشجوی بین الملل به شهر‌های آلمان شرح دهیم.

شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل بر اساس چه فاکتور‌هایی مقصد خود را جهت تحصیل انتخاب می‌کنید؟

زمانی که می خواهید برای مهاجرت و اخذ پذیرش از یک دانشگاه در کشور آلمان اقدام کنید، لازم است که قبل از آن فاکتور‌های زیادی را در نظر بگیرید. در این بخش اهمیت این فاکتور‌ها را برایتان شرح خواهیم داد.

برای یک دانشجوی بین الملل که در اول راه است، دو فاکتور مهم و اساسی جهت مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد. این دو فاکتور عبارت‌اند از: تحصیل و کار.

دانشجو برای تحصیل به کشور مورد نظرش می‌آید و در درجه اول باید در انتخاب دانشگاه خود بسیار آگاهانه تصمیم‌گیری نماید. برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر موارد زیادی باید در نظر گرفته شود و به این منظور لازم است که دانشجو قبل از درخواست پذیرش، تحقیقات لازم را انجام داده باشد. در کشور آلمان دانشگاه‌های معتبر زیادی وجود دارد که از نظر سطح علمی و خدمات مورد قاره‌ی اروپا و حتی سطح جهانی قرار گرفته است. در بخش‌های بعدی 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را نام خواهیم برد.

همان‌طور که گفتیم یکی دیگر از فاکتور‌های مهم کار است. یک دانشجوی بین الملل اگر نتواند منبع مالی مناسبی را در طول تحصیل خود داشته باشد. از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود بر نمی‌آید. از این رو در هنگام انتخاب شهر مورد نظر باید بداند که آیا امکان کار دانشجویی در این شهر وجود دارد و بازار کار گشترده‌ای فراهم است یا خیر.

همچنین کار در زمان بعد از تحصیل دانشجو نیز بسیار مهم است، از این رو باید بداند در شهر مورد نظر خود امکان شاغل شدن بعد از اتمام تحصیل وجود دارد یا خیر.

10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار کدام اند

در زمانی که می‌خواهید به عنوان یک دانشجوی بین الملل شهر مورد نظر خود را در کشور آلمان برای تحصیل انتخاب کنید، به موارد زیاد باید توجه داشته باشید. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

سطح علمی دانشگاه مورد نظر، خدمات و امکانات موجود در دانشگاه، امکان دادن خوابگاه و مسکن‌های دانشجویی به دانشجو‌های بین الملل، امکان اشتغال در کار دانشجویی ضمن تحصیل، وجود بازار کار برای دانشجو پس از اتمام تحصیل، داشتن اساتید برتر و مجرب، رتبه دانشگاه در کشور آلمان و حتی سطح جهانی، امکان گرفتن پروژه‌های دانشجویی و بسیاری موارد دیگر.

همچنین برای کار کردن در شهر مورد نظر باید فاکتور‌هایی همچون هزینه‌های زندگی اعم از اجاره اقامت دانشجو، هزینه‌ی استفاده از خدمات و امکانات، هزینه‌های حمل‌و‌نقل، هزینه‌ی خوراک و غیره اشاره کرد. همچنین باید بازار کار دانشجویی و بازار کاری که پس از اتمام تحصیل دانشجو در دسترس را مورد بررسی قرار خواهد داد. زیرا بسیاری از دانشجو‌یان بین الملل جهت تأمین هزینه‌های تحصیل در آلمان و زندگی خود نیاز به کار و درآمد حاصل از آن دارند.

اکنون 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را نام برده و در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد

 • برلین
 • فرانکفورت
 • مونیخ
 • هامبورگ
 • درسدن
 • بن
 • کلن
 • دوسلدرف
 • لایپزیگ
 • اشتوتگارت

در ادامه موارد بالا را که جزء 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار می‌باشند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برلین شهری در آلمان مناسب برای تحصیل و کار دانشجویان

در این بخش پایتخت آلمان را از نظر کار و تحصیل بررسی خواهیم کرد.

همان‌طور که می‌دانید برلین به عنوان پاستخت شهر آلمان، دارای تعدادی دانشگاه با رتبه‌ی علمی برتر در سطح قاره‌ی اروپا و حتی جهان می باشد، از این رو این شهر را به عنوان برجسته‌ترین شهر آلمان در تمام دنیا می‌شناسند. اگر به عنوان یک دانشجوی بین الملل این شهر را برای تحصیل انتخاب کنید، باید بدانید که در آینده پیشرفت زیادی در انتظار‌تان خواهد بود. اکنون بیایید بدانیم بازار کار در برلین برای دانشجویان چگونه است:

به دلیل آن که شهر برلین دارای کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگی می باشد، یک دانشجوی جویای کار می‌تواند از طریق دانشگاه خود برای کار در این مکان‌ها اقدام کند. همچنین وجود شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ در این شهر این امکان را فراهم می‌آورد که پس از اتمام تحصیل دانشجو بازار کار گسترده ای در انتظار وی باشد.

همچنین از نظر تحصیلی شهر برلین را منتخب‌ترین شهر در کشور آلمان می‌دانند. زیرا در این شهر دانشگاه‌های معتبر زیادی که از هر نظر در سطح قاره‌ی اروپا مطرح می‌باشند، وجود دارد. این دانشگاه‌های معتبر عبارت‌اند از:

 • دانشگاه هومبولت برلین که توانسته است در ردیف ششمین دانشگاه‌های برتر کشور آلمان قرار گیرد.
 • دانشگاه فنی برلین که توانسته است در میان دانشگاه‌های برتر جهان، در لیست 200 دانشگاه برتر قرار گیرد.
 • و همچنین دانشگاه آزاد برلین که در میان دانشگاه‌های برتر آلمان، توانسته است در لیست 5 دانشگاه برتر قرار گیرد.

اگر شما بتوانید در شهر برلین آلمان که یکی از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار است، مشغول به تحصیل و کار شوید، بدانید که برد بزرگی کرده‌اید.

فرانکفورت یکی از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار

شهر فرانکفورت را به عنوان پایتخت مالی کشور آلمان می‌شناسند، زیرا در این شهر بانک‌های بسیار بزرگی همچون بانک مرکزی اروپا، بانک دویچه و بانک فدرال آلمان قرار گرفته است.

اگر بخواهیم از نظر کار این شهر را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که با وجود خطوط حمل‌و‌نقل هواپیمایی بسیاری که در این شهر وجود دارد، بسیاری از دانشجویان توانسته است به عنوان کار آفرین و یا دیگر حرفه‌ها در شبکه‌های خطوط هواپیمایی این شهر مشغول به کار شوند. همچنین در شهر فرانکفورت صنعت های بسیاری در زمینه‌های مختلف مشغول به فعالیت‌اند و از این رو بازار کار گسترده‌ای در این شهر وجود دارد. همچنین درآمد‌ها در شهر فرانکفورت به نسبت بالاست و اگر یک دانشجوی بین الملل بتواند در این شهر مشغول به کار شود، منبع مالی مناسبی برای هزینه‌های زندگی خود پیدا خواهد کرد و آینده‌اش تأمین می‌شود.

همچنین از نظر تحصیل باید بگوییم که دانشجویانی که در دانشگاه‌های این شهر مشغول به تحصیل می‌شوند، در نهایت مدرک بسیار معتبری را بدست خواهند آورد که برای آینده‌ی شغلی آنان نیز مناسب است. از دانشگاه‌های شهر فرانکفورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی
 • دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته
 • دانشگاه مدیریت و اقتصاد فرانکفورت
 • دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت

اگر به عنوان یک دانشجوی بین الملل در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شدید، بدانید که آینده‌ی کاریتان تضمین شده خواهد بود.

مونیخ شناخته شده به عنوان یکی از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار

برای افراد آینده‌نگر تحصیل و کار در شهر مونیخ آلمان بسیار مناسب است، زیرا در این شهر فن آوری‌های نوآورانه‌ بسیاری وجود دارد و شخص می‌تواند در صنعت‌های بسیاری همچون مهندسی، بهداشتی و غیره مشغول به فعالیت شود.

همچنین کسانی که به حرفه‌های ارتباطی، حمل‌و‌نقل، علوم، دولت، تکنولوژی‌های مدرن و صنایعی همچون سلامت علاقه‌مند باشند. باید بدانند که با تحصیل در این شهر، آینده کاری خوبی در این زمینه‌ها در انتظار‌شان خواهد بود.

همچنین باید بدانید که در این شهر، تولید صنعتی بسیار مطرح است و کارفرمایان در این صنایع افراد بسیاری را جهت کار استخدام خواهند کرد. همان‌طور که می‌بینید در این شهر آینده‌ی کاری تضمین شده‌ای خواهید داشت.

در این شهر دو دانشگاهی که در سطح کشور آلمان بسیار مطرح‌اند، قرار داده شده است. این دو دانشگاه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

شهر مونیخ با داشتن دانشگاه‌های برتر و بازار کار گسترده و قوی، در لیست 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار قرار گرفته است.

هامبورگ با اقتصادی قوی جزء یکی از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار

اگر شهر‌های آلمان را بر اساس مرکز ملی تجارت دسته‌بندی کنیم، شهر هامبورگ را باید در رتبه‌ی دوم قرار دهیم. به همین دلیل است که این شهر دارای بخش‌های اقتصادی بسیار قوی می‌باشد.

در شهر هامبورگ آلمان خدمات بسیاری نظیر آموزش، توریسم و سلامت در رتبه‌ی بالایی قرار دارد و افراد بسیاری را در جهت کار در این بخش‌ها استخدام می‌کنند. از این رو می‌توان برای مهاجرت یک دانشجوی بین الملل به این شهر، از نظر کار برای او همه چیز را تضمین کرد.

همچنین اگر بتوانید در این شهر مشغول به کار شوید، باید بدانید که از نظر درآمد به حد بالایی خواهید رسید زیرا میانگین حقوق شهر‌های آلمان از شهر هامبورگ کم‌تر می‌باشد.

همچنین به دانشجویانی که قصد دارند در شهری باشند که بازار کار گسترده و قوی دارد، باید بگوییم که با تحصیل در دانشگاه هامبورگ این خواسته‌ی آنان برآورده خواهد شد. البته مزیت تحصیلی دیگر در این شهر این است که می‌توانید در 24 دانشگاه دیگر که هر کدام در زمینه‌های مختلفی مشغول به فعالیت‌اند، مشغول به تحصیل شوید و آینده‌ی خود را بسازید. از این رو است که هامبورگ آلمان در لیست 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار قرار گرفته است.

آیا درسدن نیز جزء 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار است

شهر درسدن آلمان را به عنوان جعبه جواهر می‌شناسند و دانشجویان بین الملل اگر این شهر را برای تحصیل انتخاب کنند، در یک محیط عالی و پر‌جنب‌و‌جوش جهت معاشرت و تعامل با افراد توانمند قدم گذاشته‌اند.

اگر شما بتوانید در مرکز آموزش درسدن که به عنوان مرکز آموزش درخشان آلمان شناخته شده است، مشغول به تحصیل شوید باید بدانید که در آینده به راحتی وارد بازار کار خواهید شد. زیرا در این دانشگاه تمامی آموزش‌ها با بالا‌ترین سطح علمی به شما داده می‌شود و شما با در دست داشتن مدرکی معتبر از این دانشگاه، می‌توانید به عنوان یک فرد توانمند وارد بازار کار شوید.

در ادامه 5 شهر دیگر از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را توضیح خواهیم داد.

بن و کلن 2 شهر برتر از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار

شهر بن در تمام دنیا، لقب پایتخت سیاسی آلمان را گرفته است. همان‌طور که می‌دانید به دلیل به دنیا آمدن هنرمند معروف یعنی بتهوون در این شهر، شهر بن در میان تمام مردم معروف شده است.

در شهر بن می‌توانید با مشغول شدن در کسب و کار‌های کوچک فراوانی که در این شهر وجود دارد، وارد یک بازار کار خوب با درآمد بالا شوید. همچنین اگر بتوانید از دانشگاه Rheinische Friedrich-Wilhelms، که بهترین دانشگاه این شهر است، پذیرش بگیرید، باید بدانید که ضمن تحصیل در یک دانشگاه برتر آلمان، در آینده بازار کار خوبی در انتظار‌تان خواهید بود.

همچنین در شهر کلن نیز که به مرکز محافل دانشجویی معروف است، می‌توانید سطح علمی خود را با تحصیل در دانشگاه کلن که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان شناخته شده است، بالا ببرید و فرصت‌های شغلی بسیاری را در آینده در اختیار خود قرار دهید.

3 شهر دیگر از 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار

شما می‌توانید شهر‌های دوسلدرف، لایپزیگ، اشتوتگارت را نیز جهت تحصیل و کار انتخاب کنید. در این سه شهر آلمان نیز دانشگاه‌های معتبر بسیاری وجود دارد که با تحصیل در آن‌ها در آینده بازار کار خوبی در انتظار‌تان خواهد بود و می توانید سطح علمی خود را تا حد زیادی بالا ببرید زیرا در این شهر‌ها امکانات و خدمات زیادی در اختیار شما قرار می گیرد.

همچنین یک مزیت بزرگ تحصیل در این شهر‌ها این است که می‌توانید ضمن استفاده از امکانات و خدمات بسیاری، زندگی با هزینه‌ای بسیار مناسب برای خود فراهم کنید.

اکنون می توانید از میان 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار، بر‌اساس شرایط خود بهترین آن را جهت مهاجرت انتخاب کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم 10 شهر برتر آلمان برای تحصیل و کار را خدمتتان توضیح دهیم، تا بتوانید با خواندن این مطالب بهترین تصمیم را جهت مهاجرت به یکی از شهر‌های کشور آلمان بگیرید. امیدواریم که با خواندن این مطالب توانسته باشیم راهنمای خوبی جهت تصمیم‌گیری شما عزیزان باشیم.

همچنین بخوانید: شرایط کاری برای دانشجویان در کشور آلمان