10 نکته مهم که برای تحصیل در آلمان

در کشور آلمان بیش از 370 دانشگاه فعال وجود دارد که بهترین خدمات را به دانشجویان خود ارائه می کند. دانشگاه های آلمان نیز مانند هر کشوری دارای شرایط و قوانین خاص خود بوده و برای پذیرش در این دانشگاه باید تمامی قوانین و استانداردهای این کشور را رعایت کرد. در این مقاله قصد داریم 10 نکته مهم که برای تحصیل در آلمان باید بدانید را برای شما عنوان کنیم.

دوره زبان برای تحصیل در آلمان

متقاضیان برای ورود به دانشگاه های آلمان باید در آزمون های ورودی شرکت کنید. اغلب این آزمون ها به صورت انگلیسی به دانشجویان ارائه می شود. برخی از رشته های تحصیلی نیازی به آزمون های ورودی نبوده ولی رشته هایی همچون پزشکی که علاوه بر بالا بودن متقاضیان، نیاز به دانشجویان سطح بالا دارد و برای پذیرش دانشجو باید آزمون های ورودی برگزار گردد. معمولا دانشگاه های دولتی آلمان برای پذیرش متقاضی درخواست مدرک زبان آلمانی دارد ولی تسلط به زبان انگلیسی نیز برای برخی از رشته های تحصیلی مورد نیاز است. در اغلب دانشگاه های آلمان در ابتدای هر ترم کلاس های آموزش زبان آلمانی و انگلیسی به صورت رایگاه برای دانشجویان برگزار می شود تا با شرکت در این کلاس ها میزان مهارت دانشجویان افزایش یابد. هزینه های دوره زبان آلمانی بین 4700 الی 5600 یورو برآورد شده است. دانشجویانی که در مدارس آلمان تحصیل کرده اند و یا به مدت ده سال در این کشور زندگی می کنند نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.

اخذ اقامت و تابعیت آلمان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در آلمان را راهی بسیار آسان و سریع را برای مهاجرت به این کشور می دانند. ولی نکته ای که در این میان وجود دارد این است که افرادی که در دانشگاه های آلمان پذیرش می شوند باید با به همراه داشتن نامه پذیرش و سایر مدارک تحصیلی و هویتی به اداره مهاجرت آلمان در تهران مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی دهند. سفارت آلمان پس از بررسی تمامی مدارک، ایمیلی مبنی بر تایید و یا عدم تایید مدارک را برای دانشجویان ارسال می کنند. دانشجویانی که ویزای تحصیلی آن ها تایید می شود باید پاسپورت خود را ارائه داده تا لیبل ویزا بر روی پاسپورت زده شود. ویزای تحصیلی آلمان موقتی بوده و تا زمان تحصیل اعتبار دارد. برای اخذ تابعیت کشور آلمان دانشجویان باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنند. در نتیجه افرادی که قصد اخذ تابعیت این کشور را دارند باید از روش های دیگری همچون قرارداد کاری، اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تبدیل کرده و از این طریق تابعیت کشور آلمان را اخذ نمایند.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و اغلب به دانشجویان نخبه و ممتاز تعلق می گیرد. دولت آلمان از دانشجویان دکترا حمایت بیشتری می کند و اغلب دانشجویان این مقطع از طریق استاد راهنمای خود، بورسیه هایی با هزینه های متعدد را دریافت می کنند. برخی از این بورسیه ها به صورت ماهیانه و برخی دیگر نیز در انتهای هر ترم به دانشجویان پرداخت می شود. بورسیه های تحصیلی دارای درصد مختلفی است و هزینه دقیق آن با توجه به معدل هر فرد تعیین خواهد شد. متقاضیان دریافت بورسیه باید در روز تعیین شده مدارک خود را به سفارت این کشور تحویل دهند. این مدارک باید به گونه ای باشد که به دولت آلمان ثابت کند که متقاضی قادر به پرداخت بورسیه تحصیلی نیست.

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان مقصدی بسیار جذاب و محبوب برای متقاضیان تحصیل در این کشور است. دانشگاه های دولتی هزینه ای را بابت شهریه از دانشجویان خود دریافت نخواهند کرد به همین دلیل این دانشگاه ها متقاضیان بالایی دارند. با وجود رایگان بودن شهریه دانشگاه های دولتی آلمان، این دولت در ازای خدماتی که به دانشجویان خود ارائه می کند، هزینه ای را از آن ها دریافت می نمایند. البته لازم به ذکر است که نمی توان هزینه زندگی در کشور آلمان را نیز نادیده گرفت. یکی از اصلی ترین مشکلات زندگی در کشور آلمان اقامت در این کشور می باشد به همین دلیل اکثر دانشگاه های آلمان خوابگاه هایی را برای اسکان در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. همچنین در صورتی که دانشجویان با وجود موارد عنوان شده در بالا همچنان قادر به پرداخت هزینه های دانشگاه نباشند می توانند با دریافت بورسیه کمک هزینه هایی را شامل حال خود کنند. همچنین هزینه های جانبی دیگر همچون هزینه مواد غذایی، مسکن، پوشاک و … نیز باید در لیست هزینه تحصیل در آلمان قرار گیرد. همچنین رشته تحصیلی، مقطع، نوع دانشگاه، سبک زندگی هر فرد، میزان توقعات و … نیز از جمله عواملی است که بر روی قیمت تحصیل در آلمان تاثیر دارد.

کار دانشجویی در آلمان

یکی از قابلیت ها و مزایایی که کشور آلمان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده، امکان کار حین تحصیل می باشد. بر اساس قوانین به تصویب رسیده در خصوص تحصیل در آلمان، دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت و به مدت 20 روز در هفته به صورت قانونی در این کشور به تحصیل بپردازند. همچنین دانشجویان بدون قرارداد نیز می توانند به صورت

تمام وقت مشغول به کار شوند. با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور آلمان اشتغال به کار در این کشور راحت نبوده و دانشجویانی که به زبان آلمانی مهارت دارند شانس پیدا کردن کار بیشتری خواهند داشت. کار حین تحصیل برای دانشجویان تجربیات و رزومه ای بسیار ارزشمند را به دنبال دارد.

ارائه انگیزه نامه تحصیلی

یکی از اصلی ترین و سرنوشت سازترین مدارک ارائه شده برای پذیرش، انگیزه نامه می باشد. همچنین ارائه انگیزه نامه برای دریافت ویزای تحصیلی اهمیت بسیاری دارد. برخی از افراد با وجود دریافت نامه پذیرش دانشگاه و شرایط مناسب، ممکن است به دلیل عدم ارائه انگیزه نامه توجیه کننده، ویزای آن ها رد و یا به قولی ریجکت شود. بالعکس آن نیز امکان پذیر است. در برخی موارد افرادی که شرایط مناسبی برای دریافت ویزای تحصیلی ندارند، به دلیل ارائه انگیزه نامه ای قوی و توجیه کننده می توانند ویزای تحصیلی دریافت نمایند. در این انگیزه نامه متقاضی باید به صورت کاملا توجیه کننده به 4 سوال پاسخ دهند. اول این که چرا کشور آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده اند؟ چرا رشته تحصیلی درخواست شده را انتخاب کرده است؟ هدف از انتخاب دانشگاه پذیرش گرفته چیست؟ و در انتهای متقاضی باید به صورت کاملا واضح آینده خود را پس از فارغ التحصیلی عنوان کنند.

سوالات عنوان شده در روز مصاحبه تحصیلی آلمان

همان طور که می دانید برخی از دانشگاه های آلمان در برخی از رشته های تحصیلی برای پذیرش دانشجو مصاحبه هایی را به صورت آنلاین از بین متقاضیان برگزار می کنند. یکی از دغدغه های متقاضیان سوالاتی است که در روز مصاحبه از آن ها پرسیده می شود. سوالات عنوان شده در روز مصاحبه از پیش تعیین شده نبوده و سوالات مطرح شده در این مصاحبه ها در مورد زندگی و تحصیل متقاضی است. در واقع هدف از مطرح کردن این سوالات سنجیدن میزان تسلط متقاضی به زبان انگلیسی بوده و سوالات مطرح شده به شرح زیر می باشد:

  • تعداد خواهر و برادرها چقدر است؟
  • با چه کسی در حال زندگی هستید؟
  • چرا آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
  • دلیل انتخاب رشته تحصیلی چیست؟
  • دلیل گپ تحصیلی چیست؟
  • چه کسی را در آلمان دارید؟
  • شغل پدر و مادرتان چیست؟
  • هزینه تحصیل را چگونه تامین می کنید؟

سوالات بالا نمونه ای از سوالاتی است که در روز مصاحبه از متقاضی پرسیده می شود. این سوالات در برخی موارد به زبان فارسی و در برحی موارد نیز به زبان تحصیلی متقاضی عنوان خواهد شد. متقاضی باید خود را برای پاسخگویی به سوالات بالا آماده کند تا در روز مصاحبه پاسخ های ارائه شده با سوالات موجود در انگیزه نامه هماهنگی داشته باشد.

شرایط کاری همسر دانشجو در آلمان

یکی از مزیت های تحصیل در کشور آلمان این است که این کشور به دانشجویان بین المللی خود ویزای اقامتی می دهد و دانشجویان می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایند. برای دریافت ویزای تحصیلی دانشجو ابتدا باید در کشور آلمان مستقر شود و سپس درخواست ویزای همسر و فرزندان خود را به این کشور تحویل دهد. همسر دانشجو طبق قانون اجازه دارد به صورت تمام وقت و با تایمی نامحدود در این کشور مشغول به کار شود. در صورتی که دانشجویان 450 یورو درآمد داشته باشند از مالیات معاف خواهند شد ولی در صورتی که درآمد آن ها به زیر این رقم باشد باید مالیات بپردازد.

وضعیت تحصیل در دانشگاه های آلمان

هزینه رایگان یکی از دلایل تحصیل در دانشگاه های آلمان است. آلمان دارای رشته هایی با رتبه بالا بوده و در سراسر دنیا از اعتبار بالایی برخوردار می باشد. دانشجویان بین المللی آلمان می توانند در هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و در رشته دلخواه خود شرکت کنند. دانشجویان آلمان باید بیمه درمانی شده و هر ماه مبلغی را بابت هزینه درمان دریافت می نمایند. دانشجویان با در دسترس داشتن بیمه درمانی می توانند تخفیفاتی را در زمینه انواع خدمات درمانی را شامل حال خود کنند.

دوره های تخصصی پزشکی در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین دوره های تخصصی آلمان را در خود جای داده است. این دانشگاه ها دارای رتبه های علمی بسیار بالایی بوده و کیفیت آموزشی این رشته در سطح بسیار بالایی قرار دارد. مدارک اخذ شده در دانشگاه های آلمان مورد تایید تمامی کشورهای دنیا بوده و دانشجویان فارغ التحصیل می توانند در تمامی مراکز پزشکی مشغول به کار شوند. از جمله هزینه های تحصیل در رشته پزشکی آلمان می توان به رشته پاتولوژی، داروسازی، دندانپزشکی و … اشاره کرد.

مدت زمان تحصیل در دانشگاه آلمان چقدر است؟

دانشگاه های آلمان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دروس خود را ارائه می کند. طول تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه آلمان بین 6 تا 8 ترم، مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد بین 3 تا 4 ترم و مقطع تحصیلی دکترا بین 3 تا 6 سال می باشد. دانشجویانی که در این مقاطع در حال تحصیل هستند باید بر اساس نیاز و سلیقه خود رشته مورد نظر را انتخاب کنند. هزینه تحصیل در هر مقطع به نوع رشته تحصیلی دانشجو بستگی دارد.