آلمان کشوری در قلب اروپا, از شرایط مطلوب جغرافیایی و اقتصادی و سیاسی برخوردار است. امروزه محبوبیت این کشور برای مهاجران در سراسر جهان بیشتر از قبل می باشد. تقاضا برای مهاجرت به آلمان بیشتر با موضوع تحصیل در آلمان, مورد استفاده قرار می گیرد. تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان محبوبیت زیادی در بین دانشجویان سراسر جهان دارد. شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان بسیار قابل توجه می باشد. امکان برخورداری از تحصیل رایگان, برنامه های متنوع, سیستم آموزشی استاندارد, دانشگاه های معتبر با رنکینگ بین المللی, باعث شده است. تحصیل در دانشگاه های آلمان اعتبار بالایی در میان بهترین دانشگاه های برتر در جهان داشته باشد. نام بسیاری از این دانشگاه ها, در لیست بهترین دانشگاه های دنیا , در بین 100 دانشگاه برتر قرار دارد. برنامه های ارائه شده در مقطع کارشناسی, توسط دانشگاه های آلمان, در طیف وسیعی از رشته های مختلف می باشد.به این خاطر دانشجویان بین المللی زیادی متقاضی تحصیل در آلمان می باشند. البته میزان دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس در آلمان بیش از 35% از کل دانشخویان دوره کارشناسی دانشگاه های آلمان می باشند.

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

دوره کارشناسی بخش مهمی از تحصیلات آکادمیک می باشد که بیشترین جمعیت  دانشجویان در هر دانشگاه, در این مقطع مشغول به تحصیل می باشند. مقطع کارشناسی در آلمان در کلیه دانشگاه ها برگزار می شود و به مدت 4 سال طول می کشد. دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی در آلمان, باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ارائه دهند. همچنین ارائه مدرک زبان آلمانی برای شرکت در رشته هاییی که به زبان آلمانی ارائه می شود, لازم است. البته اکثر رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی ارائه می شود. دانشجویان معمولا قبل از ورود به دانشگاه باید در آزمون های معتبر , تعیین سطح خواهند شد. زیرا شرکت در کلاس های دانشگاه ها نیاز به درک بالایی از زبان آلمانی دارد. اهمیت زبان حتی بعد از پایان تحصیلات و برای ورود به بازار کار, امری ضروری است. به همین خاطر کسانی که سطح بالایی از زبان آلمانی را می دانند, اولویت بیشتری برای پذیرش در دانشگاه و اشتغال در آلمان دارند.

شرایط سنی برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان

شرایط سنی نیز, یکی از دغدغه های مهم متقاضیان برای تحصیل در آلمان می باشد. به طور معمول دانشجویان ورودی دوره های کارشناسی نباید بیشتر از 23 سال سن داشته باشند. البته این به دلیل محدودیت سنی در پذیرش دانشگاه ها نمی باشد, بلکه این باعث ایجاد گپ تحصیلی شده است و داشتن گپ تحصیلی, در صورتی موافقت می شود که دلیل موجهه و منطقی ارائه شود.و دانشجو دارای سابقه علمی و آموزشی مورد تایید باشد. همچنین برای افرادی که دارای گپ تحصیلی می باشد, دولت آلمان در صورت پذیرش,  پیشرفت شما را به صورت سالانه کنترل میکند. علاوه براین, بیشترین مشکل برای دانشجویان با سنین بالاتر, در مورد دریافت ویزا می باشد. شانس این افراد برای دریافت ویزا, کمتر می باشد.

تحصیل رایگان در آلمان

یکی از دلایل محبوبیت شرکت در مقطع کارشناسی در آلمان, برخورداری از تحصیل رایگان در این کشور می باشد. امکان تحصیل بدو نپرداخت شهریه برای همه متقاضیان فراهم است اما داشتن تسلط به زبان آلمانی در اینجا, اهمیت می یابد. زیرا, دانشگاه های دولتی آلمانی , معمولا برنامه ها را به زبان آلمانی ارائه می دهند. اما جدا از هزینه تحصیل برای دانشجویان, هزینه ای مبنی برا خدمات و امور ثبت نام و اداری برای هر دانشجو می باشد که حدودا 200 تا 400 یورو می باشد و کلیه دانشجویان باید آن را پرداخت نمایند. البته در مورد پرداخت شهریه, باید گفت, شرایط و قوانین در هر ایالت متفاوت می باشد .

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

یکی از الزامات برای ورود به هر دانشگاهی, مسئله شرط معدل است. قوانین پذیرش دانشگاه ها در هر کشور و هر ایالت ممکن است, متفاوت باشد. و پذیرش برای دانشگاه ها به نسبت رشته مورد نظر و دانشگاه پذیرفته شده متفاوت است. البته در دانشگاه های آلمان پذیرش معمولا با معدل 15 به بالا صورت می گیرد که این شرایط برای رشته های پزشکی, کمی دشوار تر است و حداقل معدل 17 می باشد. البته باید ذکر کنیم که داشتن معدل بالاتر علاوه برا پذیرش راحت تر, تحصیل برای خود دانشجو تسهیل می شود. البته پذیرش در هر مقطعی, ممکن است با  معدل پایین نیز, امکان پذیر باشد, اما شرایط برای دوره های بعدی را دچار مشکل می کند. بعنوان مثال ممکن است بتوان با داشتن پیشینه علمی و پژوهشی قوی مسئله معدل را حل کرد.اما در مقاطع بعدی دچار مشکل خواهد شد. برای پذیرش در مقطع دکتری معدل لیسانس از اهمیت بالایی دارد. برای این امر, داشتن معدل مناسب برای هر مقطع اهمیت می یابد.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

هزینه تحصیلی در آلمان بسیار مناسب تر از سایر کشورها می باشد. اما دانشگاه های آلمان به دو گروه از نظر هزینه پرداخت شهریه دسته بندی می شود. دانشگاه های دولتی هزینه ای بعنوان شهریه دریافت نمی کنندو اما تحصیل در این دانشگاهه ها نیازمند تسلط کافی به زبان آلمانی است. گروه دوم تحصیل با هزینه شهریه می باشد. دانشگاه های خصوصی که برای تحصیل ملزم به پرداخت شهریه می باشند. اما تحصیل دراین دانشگاه ها, به زبان انگلیسی انجام می شود.

هزینه تحصیل

به صورت معمول هزینه های تحصیل در دانشگاه های رایگان معادل ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد که به مالیات و بیمه اختصاص پیدا می کند. اغلب دانشگاه های ارائه دهنده دوره کارشناسی در آلمان را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند.

در خصوص دانشگاه های خصوصی می توان به این نکته اشاره کرد که بیشتر رشته های مرتبط با مدیریت را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه های خصوصی باید بودجه ای بالغ بر ۱۶ تا ۲۰ هزار یورو در هر ترم در نظر بگیرند.

هزینه زندگی

هزینه ها ی زندگی, بخش مهمی از هزینه های دانشجو در آلمان می باشد. اما هزینه ها در مقایسه با کشور های دیگر, کاملا منطقی می باشد. هزینه های زندگی دانشجویی, شامل مخارج زندگی , هزینه مسکن و قبوض و خدمات شهری می باشد. که به حدودا 720 یورو ماهیانه در بر می گیرد. البته بیشترین هزینه مربوط به اجاره مسکن می باشد.