بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته داروسازی

به جرأت می‌توان گفت که تحصیل کردن در رشته داروسازی، یکی از پرمخاطب ترین رشته‌ها در میان رشته‌های پیراپزشکی قرار گرفته است، که هر سال بر تعداد متقاضیان این رشته افزوده می‌شود؛ تحصیل کردن در رشته داروسازی در کشور آلمان، در سال ۲۰۲۱ به دلیل شرایط آموزشی مناسب و امکانات کم نظیری که وجود دارد، همواره مورد توجه متقاضیان ادامه تحصیل در آلمان و قاره اروپا می‌باشد.

با توجه به اینکه آمار بیکاری در این کشور ۱۴ درصد می‌باشد و دانشجویان با آرامش خاطر که پس از فارغ‌التحصیلی شغل خوبی پیدا می‌کنند، به تحصیل ادامه می‌دهند؛ دانشگاه‌های آلمان با مشخصه‌های  برتر آموزشی و وجود آموزش در آزمایشگاه‌های نوآورانه‌ای که در دسترس می‌باشد، با دارا بودن اساتید و محققان برجسته و شهریه پایین می‌تواند،  گزینه خوبی برای دوران تحصیل باشد. در این مقاله قصد داریم  به معرفی دانشگاه‌های برتر داروسازی در این کشور، همچنین شرایط تحصیلی  کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته داروسازیشرایط تحصیل داروسازی در کشور آلمان

آلمان بیش از ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و می‌توان گفت جزء پرجمعیت‌ترین، صنعتی ترین و همچنین ثروت‌مند ترین کشورهای قاره اروپا می‌باشد؛ به طور میانگین می‌توان گفت ۱۲ درصد از دانشجویان کشور آلمان، دانشجویان بین المللی و مهاجران می‌باشد. هامبورگ، فرانکفورت، مونیخ و برلین شهرهای مهم این کشور هستند؛ که محل قرار گرفتن بیشتر دانشگاه‌های معتبر و فرصت‌های شغلی خوب این کشور می‌باشد.

طول دوره تحصیل داروسازی در کشور آلمان، بین ۵ الی ۶ سال می‌باشد و دروس فیزیک، فیزیولوژی زیست شناسی، فارماکولوژی و داروسازی بالینی در این دوره تدریس می‌گردد؛ دانشجویان در مرحله اول آموزش با اصول بنیادی زیست‌شناسی انسانی و دروس فیزیک آشنا می‌گردند؛ و در مرحله بعد اصول داروسازی و پزشکی را آموزش می‌بینند؛ در دانشگاه‌های دولتی، رشته داروسازی می‌تواند با هزینه بسیار کم و یا حتی رایگان باشد.

شرایط ورود به رشته داروسازی

تحصیل کردن در رشته داروسازی در آلمان و همچنین، وجود شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام نمودن در کالج و موسسات علمی متفاوت می‌باشد؛ دروس مشترکی وجود دارد که در تمام این موسسات و کالج ها تدریس می شود، مانند شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک ولی قبولی در رشته‌های پزشکی، از جمله داروسازی در میان این افراد بسیار رقابتی می‌باشد و به طور میانگین، اکثر افراد خارجی که دارای مدرک دبیرستانی خارج از آلمان می‌باشند؛ باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را مورد ارزیابی قرار دهند؛ در نتیجه باید یک دوره یک‌ساله کالج پیش پزشکی شرکت کرده، و پس از تمام کردن دوره، در آزمون شرکت کنند و وارد رشته داروسازی بشود.

برای معادل سازی مدارک افراد خارجی، این کشور مرجعی را در نظر گرفته که طبق آمار، افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، دارای شانس بسیار بیشتری برای قبول شدن در رشته‌های داروسازی و دیگر رشته‌ها می‌باشد؛ این مرجع‌ها دارای چهار دوره بوده، که هر دوره مخصوص رشته‌های مختلف می‌باشند و دانشجویان می‌توانند بر اساس رشته مورد نظر، یکی از این دوره‌ها را انتخاب نماید.

هزینه تحصیل داروسازی در این کشور

تحصیل کردن در دانشگاه‌های دولتی این کشور، تقریباً رایگان می‌باشد؛ در واقع می‌توان گفت، آلمان جزو معدود کشورهایی می‌باشد که از دانشجویانی که، شهروند اتحادیه اروپا یا حوزه اقتصاد اروپا نیستند، شهریه دریافت نمی‌نمایند و یا شهریه بسیار ناچیزی دریافت می‌کنند. در بسیاری از این کشورها مانند سوئد، در گذشته برای خارجی‌ها تحصیل رایگان بود اما اکنون باید شهریه پرداخت شود. در برخی از کشورها مانند انگلیس، از همان ابتدا شهروندان انگلیسی و خارجی برای تحصیل هزینه پرداخت می‌نمایند.

در کشور آلمان دانشگاه‌های دولتی به طور غالب از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز، چه در مقطع کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی‌کند؛ مگر زمانی که فردی تصمیم بگیرد در رشته کارشناسی ارشد تحصیل نمایند؛ اما ایالت بادن آلمان استثنا می‌باشد، که دانشگاه‌های خارج از اتحادیه اروپا در آن باید سالانه ۳ هزار یورو شهریه پرداخت نمایند‌. دانشگاه‌های دیگری در ایالت‌های دیگر این کشور وجود دارد که، هزینه ثبت نام ترمی آن‌ها بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ یورو می‌باشد؛ که پرداخت آن الزامی است. در دانشگاه‌های خصوصی آلمان،برای مقطع کارشناسی سالانه ۲۶ هزار یورو و در مقطع کارشناسی ارشد سالانه ۴۰ هزار یورو به طور میانگین  گرفته می‌شود.

مزایای تحصیل در رشته داروسازی در کشور آلمان

پیش این که شما پروسه مهاجرت را شروع کنید، باید در نظر داشته باشید که چه مزایا و معایبی برای شما دارد؛ با ورود به رشته داروسازی در این کشور می‌تواند بسیار سخت و دشوار باشد؛ به همین دلیل آگاهی پیدا کردن از عیب‌ها و مزایای این رشته، بسیار اهمیت دارد.

از مهم‌ترین مزایای رشته داروسازی می‌توان به مواردی مانند: تحصیل در یکی از بهترین کشور‌های جهان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان کار بعد از تحصیل، امکان انجام کار دانشجویی در هنگام تحصیل، گرفتن مدارک از یکی از معتبرترین کشورهای جهان، گرفتن مدرک مورد تایید برای وزارت بهداشت ایران، امکان دسترسی پیدا کردن به درآمد بالا پس از اتمام تحصیل و امکان کاریابی در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی می‌باشد.

از معایب تحصیل داروسازی در آلمان میتوان به محدود بودن فرصت تحصیل به زبان انگلیسی، لازم بودن فرا گرفتن  زبان آلمانی برای کار، طولانی بودن زمان مورد نیاز برای نوبت در سفارت و الزام به قبول شدن در کنکور سراسری ایران برای پذیرفته شدن اشاره کرد.

تحصیل داروسازی و کار پس از تحصیل در این رشته

دانشجویانی که مدارک خودشان را از دانشگاه های آلمان دریافت می‌کنند؛ یک درجه بالاتر و قابل اعتمادتر از جهان شناخته می‌شوند؛ به همین دلیل فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های آلمان، قابلیت استخدام بسیار بیشتری در بازار کار جهانی دارند؛ به همین دلیل است که بیشتر کارفرمایان علاقه دارند که بر اساس اعتبار و اعتماد به حرفه‌ای بودن آن‌ها، از نظر گذراندن دوره‌های حرفه‌ای و دوره‌های تحصیلی در آلمان، پیشنهاد‌های بسیار جذابی برای دریافت آن‌ها و برای استخدام آن‌ها بدهند؛ زیرا به این باور رسیدند که کسانی که در آلمان تحصیل کردند، به شدت بیشتر می‌توانند به بهبود تجارت آن‌ها کمک نماید.

افراد فارغ‌التحصیل در رشته داروسازی، می‌توانند بر اساس مهارت‌های خود، مجوز اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه دریافت نماید و در طول این مدت از طریق پیشنهاد شغلی که به آن‌ها داده می‌شود به بازار کار جذب شود؛ البته دانشجویان نیز می‌توانند در زمان تحصیل رزومه خود را به کارفرمایان و کمپانی‌ها برای استخدام ارائه دهند؛ تا به محض اینکه تحصیلاتشان پایان یافت، پیشنهاد شغل را به دست بیاورد؛ این افراد می‌توانند به  پس از اینکه اقامت از تحصیلشان تمام شد، اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نماید؛ شخصی که فارغ التحصیل در رشته داروسازی، می‌باشند اگر به مدت ۵ سال در آلمان مشغول به کار باشند، می‌توانندبرای اقامت دائم درخواست دهند.

تحصیل در مقطع لیسانس رشته داروسازی در این کشور

داروسازی از رشته‌های مربوط به علوم طبیعی، می‌باشد؛ که ارتباط بسیار تنگاتنگی با پزشکی و همچنین علوم پزشکی دارد. هدف از اینکه در مقطع لیسانس داروسازی آموزش می‌بینید، این است که دانشجویان در رشته‌های اصلی مانند شیمی دارویی، بیولوژی دارویی و فناوری دارویی و جنبه های مختلف علمی، آموزش تخصصی دریافت نمایید. گذراندن این دوره‌ها،  سه سال طول کشیده و یک سال دوره آموزش عملی هم به آن اضافه می‌گردد با وجود اینکه تحصیل رایگان داروسازی در کشور آلمان موجود می‌باشد.

دانشجویان بین‌المللی با توجه به دارا بودن الزامات ورود به دانشگاه‌ها و شرایط خود، با هزینه حدود ۲۴۰ یورو در ترم  و یا در سال با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنند، می‌توانند به تحصیل بپردازند؛ بعضی افراد در دانشگاه‌های تحصیل می‌کنند؛ که علاوه بر حق تحصیل، باید شهریه نیز پرداخت کنند؛ شهریه پرداختی با توجه به دانشگاه چیزی حدود ۳ هزار یورو در سال می‌باشد؛ این دانشگاه‌ها برای پذیرش تقاضای ارائه مدرک زبان B2 آلمانی، را دارند؛ توجه داشته باشید که تحصیل نمودن، در رشته لیسانس داروسازی در کشور آلمان، تنها با زبان آلمانی امکان پذیر می‌باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس داروسازی در این کشور

تحصیل کردن در این مقطع بر خلاف مقطع لیسانس، می‌تواند به دو زبان آلمانی و انگلیسی باشد؛ هرچند که پیشنهاد می‌شود، برای آینده شغلی بهتری که داشته باشید به زبان آلمانی تحصیل نمایید؛ زیرا که مزایای بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. تحصیل کردن در رشته داروسازی در آلمان با زبان انگلیسی، در دانشگاه های خصوصی صورت می‌گیرد؛ که باید دانشجویان برای آن شهریه نیز پرداخت کنند.

در دانشگاه‌های دولتی، این دوره به زبان آلمانی ارائه شده و باید در نظر داشته باشید که در هنگام تحصیل، امکان دارد مجموعه برقرار کردن ارتباط با پزشکان و دانشگاه‌های آلمانی بشوید؛ به همین دلیل است که آشنا بودن با دو زبان الزامی است و اگر این‌گونه نباشید دچار مشکل می‌شوید. طول دوره فوق لیسانس این رشته دو سال می‌باشد، و امکان تحصیل رایگان این رشته در کشور آلمان برای دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی نیز موجود است.

تحصیل در مقطع دکترای رشته داروسازی در کشور آلمان

‏phd بالاترین مدرک آکادمیک در دانشگاه‌ها می‌باشد، که به دانشجویان اعطا می‌شود، تمامی دانشجویان در مقطع دکترا، از جمله دانشجو‌های اروپایی و دانشجو های بین‌المللی می‌توانند به صورت رایگان در رشته داروسازی، در دانشگاه‌های دولتی تحصیل نمایند. مقطع دکترا در آلمان، به صورت عمومی به معنای کار فشرده و بسیار شدید بر روی یک موضوع، یا یک پروژه تحقیقاتی در زمان طولانی می‌باشد؛ مدت زمان این دوره با توجه به رشته و موضوع تحقیقاتی که انتخاب می‌نمایید؛ بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. در این مقطع به منظور کشف کردن داروهای جدید در زمینه های متفاوت انجام می‌گیرد.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید، که برای گذراندن این مقطع احتیاج به یک سوپرایز اروپایی می‌باشد، که در قبل از صادر شدن پذیرش و در زمان اپلای با شما مصاحبه می‌نماید و با توجه به سوابق تحقیقاتی که دارید و با سوابق کاری استاد راهنمای مربوطه باید زمینه مشترک داشته باشد.

معیارهای لازم برای انتخاب دانشگاه برتر برای تحصیل در رشته داروسازی

در هر کشور معیارهای زیادی وجود دارد، که انتظار می‌رود در موارد گفته شده در دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در رشته داروسازی آلمان، وجود داشته باشد؛ این معیارها عبارتند از: رنکینگ جهانی دانشگاه، آزمایشگاه‌ها و تجهیزات به روز موجود در دانشگاه، پذیرش داشتن دانشجویان بین المللی، برنامه تبادل دانشجو، اعتبار داشتن تحقیقات، تحقیقات علمی برنامه‌های درسی استاندارد و آماده سازی کردند برای بازار کاراست.

دانشگاه‌های برتر داروسازی در آلمان

دانشگاه داروسازی براونشوایگ

از سال ۱۸۳۵ رشته داروسازی در این دانشگاه آموزش داده می‌شود، در این پردیس بیش از ۷۰۰ دانشجوی داروسازی وجود دارد. این دانشگاه یکی از بزرگترین مراکز تحصیلی داروسازی در کشور آلمان و تنها مرکز ایالت نیدرزاکسن می‌باشد. مطالعه مراکز داروسازی پیرامون پایه‌های علمی داروهای پزشکی، مانند تهیه مواد فعال زیستی، آنالیز شیمیایی و فرمولاسیون دارویی و تاثیرات آن‌ها بر روی انسان‌ها می‌باشد. دانشجویانی که در حال تحصیل در این دانشگاه می‌باشد، در پروژه های تحقیقات در موسسات داروسازی، بر روی پروژه  فعالیت و تولید دارو کسب تجربه می‌نماید.

دانشگاه فیلیپس ماربورگ

فیلیپس ماربورگ در سال ۱۳۲۷ فعالیت خود را شروع کرد و تقریباً حدود ۵ قرن می‌باشد که به عنوان محل تحقیق و تدریس پابرجا می‌باشد. هم اکنون بیش از ۲۵ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده، که ۱۲ درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی داروسازی می‌باشد. این دانشگاه به غیر از گروه‌های مهندسی، میزبان بقیه رشته‌های علمی می‌باشد‌. دانشگاه ماربورگ به سبک سنتی طراحی گشته است.

دانشگاه گرایفسوالد

این دانشگاه در سال ۱۴۵۶ تاسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های دانشگاهی در اروپا می‌باشد. هم اکنون بیش از ۱۲ هزار دانشجو در سرتاسر جهان، روش های مدرن دانشگاهی و فرصت های تحقیقاتی در یک محیط دوستانه در این دانشگاه را فرا می‌گیرند؛  اولویت‌های تحقیقاتی در این دانشگاه در علوم زندگی، فیزیک و علوم زمین تعامل فرهنگی می‌باشد.

دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه فرانکفورت بین دانشگاه‌های برتر بین‌المللی قرار دارد و طیف بسیار گسترده از برنامه‌های دانشگاه‌های گروهی و موسسات تحقیقاتی و رویکردهای رشته‌ای را برای حل تمامی مشکلات پیچیده ارائه داده است. در این دانشگاه در گروه بیوشیمی، شیمی و داروسازی تعداد ۳۲ استاد در زمینه تحقیق و تدریس شرکت کرده؛ این دانشگاه بیش از ۱۸۵۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، و ۵۰۰ دانشجو در مقطع دکترا را در خود جای داده است. در دوره دکترا در این دانشگاه  موضوعاتی مانند داروسازی شیمی و بیوشیمی  ارائه می‌شود.

دانشگاه آزاد برلین

این دانشگاه یک انستیتوی داروسازی می‌باشد که یکی از بزرگترین امکانات آموزشی دارویی در آلمان را دارد؛ تنها دانشگاه آزاد برلین این دانشگاه می‌باشد که رشته داروسازی را دارا است. تحقیق و تدریس نمودن در زمینه های زیست شناسی، داروسازی، شیمی دارویی، داروسازی بالینی و فناوری دارویی در این دانشکده انجام می‌شود. بهترین دانشگاه برای روش‌های آزمایشیجایگزین، و سیستم‌های نوآورانه و تحویل دارو متمرکز شده‌اند؛ این دانشگاه می‌باشد.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی داشتیم بهترین دانشگاه‌های آلمان، شرایط تحصیل رشته داروسازی در آلمان، چگونگی ورود به رشته داروسازی در این کشور، هزینه تحصیل در این رشته را مورد برسی قرار دهیم؛ ما در این مقاله از مزایای تحصیل در رشته داروسازی، ورود به کار در رشته، همچنین تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه برترین دانشگاه‌هایی که رشته داروسازی را تدریس می‌نماید و شما معرفی نمودیم.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم، امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.