کشورآلمان محبوبی برای زندگی و تحصیل در بین مردم علاقمند به مهاجرت در دنیا شناخته می شود. مهاجرت به آلمان در کیس های مختلف کار, تحصیل, ازدواج, تولد و سرمایه گذاری مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این بیشتر به خاطر وجود سطح بالای رفاه و زندگی در این کشور می باشد. همچنین وجود دانشگاه های معتبر و استانداردی که از رنکینگ بین المللی برخوردار می باشد, دلیل محکمی برای افزایش تقاضای دانشجویان برای انتخاب آلمان بعنوان مقصد تحصیلی می باشد. دانشگاه های آلمان برنامه های مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان سراسر جهان ارائه می کنند.بیشتر این دانشگاه ها از نظر علمی و رتبه های آموزشی در جهان در صدر سایر دانشگاه های کشور های دیگر قرار گرفته است. رایگان بودن تحصیل در آلمان نیز به رقابت بر پذیرش در دانشگاه های آلمان افزوده است. در این مطلب به بحث درباره شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان خواهیم پرداخت.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

مقطع کارشناسی ارشد , دوره های تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان فارغ التحصیل از دوره های کارشناسی می باشد که در مدت 2 سال به طول می انجامد. این دوره ها در آلمان به دو صورت برای دانشجویان ارائه می شود. مدرک کارشناسی ارشد علوم که در آلمان با نام  (master of sciences)شناخته می شود و برای دانشجویان علوم مختلف می باشد. و برای دانشجویان رشته های مختلف مهندسی دانشجویان پس از تکمیل دوره تحصیلی, مدرک (master of engineering )   را دریافت می کنند. دانشجویان دوره های علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی, موفق به دریافت مدرک (master of arts)  خواهند شد. دانشجویان دوره های ارشد در آلمان از کشور های مختلف سراسر دنیا, پذیرش می شوند. و امروزه بیش از 20 هزار دانشجوی دوره های ارشد در آلمان را دانشجویان بین الملل تشکیل می دهند.  بیشتر برنامه های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد, شامل برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی می باشد.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

هیچ گونه محدودویت سنی برای دانشجویان دوره های ارشد لحاظ نمی شود اما به طور معمول افراد با شرایط سنی مناسب  تر اولویت بیشتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت. در برخی رشته ها مانند رشته های پزشکی, در صورت وجود گپ تحصیلی,  , پذیرش افراد بنابر دلیل موجهی برای توجیه گپ تحصیلی متقاضی می باشد.اما بسیاری از دانشجویان در برخی رشته ها مجاز به شرکت در دوره ها بدون در نظر گرفتن شرایط سنی شرکت می باشد. در برخی رشته ها دانشجویان در سنین زیر 35 سال نیز مجاز به شرکت در برنامه آموزشی می باشند. از این رو داشتن محدودیت سنی به دانشگاه و رشته تحصیلی افراد متفاوت است. که از این نظر, باید برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و اطلاعات دقیق تری کسب نمایید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد آلمان

یکی از دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان, مدرک زبان آلمانی می باشد. داشتنن مدرک زبان برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد, بسیار مهم است. دانشجویان برای تحصیل به زبان آلمانی باید مدرک زبان B2 آلمانی ارائه دهند. اغلب برنامه های آموزشی در دانشگاه های آلمان, به زبان آلمانی ارائه می شود. از این رو داشتن تسلط به زبان آلمانی اهمیت می یابد. اما برخی دانشگاه ها برخی رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که در این باره می توان گفت, بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.  ممکن است رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند, از شهریه رایگان برخوردار نباشد. این دانشگاه ها برای پذیرش نیاز به ایلس ۶٫۵ می باشد. از این رو توصیه می کنیم , با در نظر گرفتن شرایط خود و دانشگاه مورد نظر, دست به انتخاب دهید. البته برخی دانشگاه ها دوره های زبان آلمانی برای دانشجویان بین المللی خود ارائه می دهند .

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان چقدر است؟

دولت آلمان توجه زیادی برای حوزه آموزش داشته است. از این رو هزینه های تحصیل در آلمان بسیار پایین بوده است. اگر چه میزان شهریه دررشته های مختلف متفاوت می باشد اما نسبت به هزینه تحصیل در کشور های مختلف دیگر, بسیار به صرفه می باشد. به طور میانگین,  هزینه تحصیل یک دانشجوی بین المللی در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد,   حداقل ۸۵۳ یورو در ماه و یا سالانه ۱۰۲۳۶ یورو می باشد. که این مقدار بسته به رشته  ودانشگاه, متفاوت می باشد. التبه باید ذکر کرد, علاوه بر هزینه تحصیل هزینه های دیگری از جمله, هزینه زندگی و اقامت در آلمان و مقداری که بعنوان تمکن مالی باید در حساب بانکی خود داشته باشد. مبلغ مربوط به تمکن مالی دانشجو باید حداقل 4 ماه قبل از درخواست پذیرش فرد قرار گرفته باشد.

شرایط اقدام برای کارشناسی ارشد در آلمان

شرایط پذیرش دانشجویان در دانشگاه های آلمان , متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر, کمی متفاوت می باشد. اما مهمتری مدارک برای قبولی را می توان داشتن مدرک لیسانس معتبر از دانشگاه  های معتبر می باشد. همچنین ارائه سوابق تحصیلی می تواند بر افزایش شانی قبولی فرد , موثر باشد. سایر مدارک و شرایط را می توان به مدرک زبان اشاره کرد.

راه های پذیرش برای کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان

به طور کلی دو راه برای اخذ پذیرش از دانشگا های آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد . در روش اول, دانششجویان می توانند به صورت مستقیم با دانشگاه مکاتبه کرده و درخواست پذیرش خود را ثبت نمایند. همچنین روش دیگر , اقدام از طریق سازمان uni assist می باشد.

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

سایر موارد برای پذیرش و ورود به مقطع کارشناسی ارشد در آلمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اصل مدرک و کپی مدرک کارشناسی به همراه  ترجمه رسمی آن
  • مدرک تحصیلی به صورت ترجمه رسمی با معدل مناسب
  • ریز نمرات و جزییات تحصیل در مقطع کارشناسی به همراه ترجمه رسمی آنها
  • کپی پاسپورت
  • رزومه تحصیلی
  • انگیزه نامه
  • معرفی نامه از اساتید( 2 برگ معرفی نامه)
  • مدرک گواهی زبان آلمانی  (برای تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک تافل و آیلتس (برای تحصیل به زبان انگلیسی)