دانشگاه های آلمان دارای اعتبار و شهرت زیادی در جهان است. این به دلیل داشتن شرایط مناسب  برای پذیرش و هزینه های پایین تحصیل در این کشور می باشد. در بین شرایط تحصیل در آلمان, از مهمترین موارد برای تحصیل در آلمان, شرط معدل است که مقدار آن تاثیر مثبتی در پذیرش افراد برای ورود به دانشگاه های آلمان دارد.مقدار معدل قابل قبول برای ورود به دانشگاه های آلمان برای رشته های مختلف, متفاوت است.بالا بودن نمره معدل برای بیشتر رشته های آلمان مهم است. در این مقاله قصد داریم تحصیل در آلمان با معدل پایین را بررسی می کنیم.

شرایط تحصیل در آلمان با معدل پایین و نحوه نمره دهی

سیستم نمره دهی برای مشخص کردن معدل افراد در کشورهای مختلف متفاوت است. در سیستم نمره دهی  نظام آموزشی آلمان, ازعبارت ختصاری GPA برای نمره معدل یا میانگین نمرات استفاده می شود. به طور کلی GPA مخفف عبارت Grade Point Average است که به معنی میانگین نمرات یا همان معدل است. در این سیستم نمره معدل در بازه 1 تا 5 استفاده می شود. برخلاف کشور ما که نمره دهی معدل بین 0 تا 20 می باشد. در این باره, نمره معدل 1 مشخص کننده بالاترین معدل و نمره 5 مشخص کننده پایین ترین نمره معدل می باشد. که به منزله افتادن فرد می باشد که در نظر گرفته نمی شود.  نمره دهی در آلمان دارای استانداردها و معیارهای مختلفی می باشد.‌ دانشگاه های آلمان برای پذیرش دانشجویان, چارچوب هایی در نظر گرفته است که در مورد معدل, دانشگاه های مختلف در رشته های مختلف, نمره معدل مشخصی را تعیین کرده است. علاوه بر این دانشجویان باید مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه مورد نظر معرفی نمایند و مدارک آنها مورد تایید قرار بگیرد. در ادامه به شرح کامل نمره بندی معدل در سیستم GPA می پردازیم :

‌–  نمره ۱‌معدل برتر و به معنی بسیار خوب یا عالی است و بالاترین معدل ممکن به شمار می‌آید.

– نمره ۲‌  نمره معدل,  به معنی نمره خوب است.‌ کسب این نمره معدل به معنای نمره بیش از حد انتظار می باشد.

–  نمره ۳ این  نمره به معنای معدل رضایت بخش است که نمره معدل متوسط شناخته می شود.

– نمره ۴‌ کمترین نمره معدل است که کمترین نمره معدل است

– نمره ۵ نمره معدل غیر قابل قبول و به معنی افتادن یا پاس نشدن واحد درسی توسط دانشجو می باشد.

تفاوت سیستم نمره‌ دهی دانشگاه‌های مختلف

تحصیل در آلمان با معدل پایین

علاوه بر متفاوت بودن سیستم نمره بندی در نظام آموزشی آلمان, سیستم رتبه بندی معدل در هر دانشگاه با سایر دانشگاه ها متفاوت است. و برای اطلاع از شیوه امتیاز بندی نمره معدل در هر دانشگاه, باید اطلاع یابید. به طور مثال در برخی از دانشگاه ها, نمره بندی معدل ها بین 1 تا 6  می باشد. که در این سیستم ها, نمره معدل 6 کمترین نمره می باشد و به معنای افتادن دانشجو در واحد درسی, می باشد

بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرایط پذیرش در دانشگاه ها ی آلمان منحصر به فرد می باشد و با سایر دانشگاه ها متفاوت است .از این رو هر یک از دانشگاه مورد نظر ممکن است شرایط و مدارک متفاوتی از شما درخواست کنند. پس باید قبل از هر گونه اقدام برای درخواست پذیرش در دانشگاه های آلمان, در رابطه با مدارک و اسناد مورد نیاز آن ها مطالعه کنید. یکی از شرایط مهم در این رابطه با تعیین معدل مناسب برای پذیرش در دانشگاه های آلمان می باشد.

حداقل شرط معدل برای پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان

اگرچه بسیاریا افراد موفق به پذیرش  در دانشگاه های آلمان با معدل کم نیز, شده اند. اما در مقاطع تحصیلی بعدی ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. برای مثال شخصی دارای معدل کارشناسی 13 و معدل کارشناسی ارشد18 , قصد اخذ پذیرش در دوره دکتری را دارد اما برای پذیرش در مقطع دکتری نمره معدل لیسانس اهمیت بیشتری نسبت به فوق لیسانس دارد. همچنین در بسیاری از رشته ها مانند رشته های پزشکی, پذیرش با نمره معدل پایین امکان پذیر نیست. حداقل نمره معدل برای پذیرش در رشته های پزشکی, 17 می باشد. اگرچه شخصی بتواند در یکی از رشته ها بر حسب شرایط موفق به پذیرش شود, اما در حین تحصیل , آموزش ها سخت و دشوار خواهد بود.

معادلسازی معدل برحسب سیستم معدل دهی در آلمان

تحصیل در دانشگاه های عالی آلمان نیاز به معدل مناسب می باشد. مناسب ترین نمره معدل برای این شرایط 17 می باشد که در سیستم آموزشی آلمان معادل معدل3 می باشد. البته پذیرش با معدل های پایین تر نیزامکان پذیر است. معدل 2/5 در دانشگاه های آلمان مورد پذیرش است اما معمولا حداقل معدل 15 می باشد و پذیرش با نمره معدل 14 بسیار مشکل است. این به دلیل سیستم پذیرش دانشگاه های آلمان است . اما آمار بالا برای تقاضای پذیرش در دانشگاه های آلمان, موجب سخت تر شدن شرایط برای افراد می شود. در این شرایط افراد با شرایط بهتر از سراسر جهان وجود دارد و فضای رقابت برای دریافت پذیرش بالا است.