از آنجایی که کشورهای اروپایی به نیروهای فنی و کارآموز نیازمند است و محیط و بازار کار آنها به افرادی که در این زمینه ها تحصیل کرده یا آموزش دیده اند نیاز دارد. کشورهای اروپایی در همین راستا نیروهای متخصص و تحصیل کرده در این رشته ها را به راحتی جذب می کنند . در واقع امروزه افراد با داشتن مدارک فنی و حرفه ای به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و این روش  به یکی از روش های مهاجرتی تبدیل شده است . متقاضیان می توانند از این طریق در کالج ها در رشته خود تحصیلات را ادامه دهند یا با گذراندن دوره های آموزشی مشغول به کار شده و در بازار کار این کشور فعالیت کنند . اما اینکه این روش مهاجرتی  چه شرایطی را در بر میگیرد و اینکه چگونه بتوانید از این طریق در آلمان به تحصیل بپردازید و شرایط زندگی در این کشور به چه صورت است را در این مقاله پاسخ خواهیم داد .

شرایط برای مهاجرت برای افرادی که مدرک فنی و حرفه ا ی را در کشور خود کسب کرده اند بسیار متفاوت از سایر روش های مهاجرتی است . اما اگر شخص متقاضی مدرک دیپلم فنی حرفه ای را داشته باشد و در زمینه رشته تحصیلی خود سابقه کاری نیز کسب کرده باشد و این تجربه کاری به مدت سه سال از زمان فارغ التحصیلی طول بکشد می تواند برای ویزای کار در کشور آلمان درخواست دهد .  همچنین افرادی که سابقه کاری  آنها بیشتر از 3 تا  5 سال  باشد شرایط بهتری برای اخذ ویزا  خواهند داشت .

این افراد می توانند برای مهاجرت کاری و ویزای کاراقدام نمایند .  از همین رو اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در خارج از کشور بر اساس سابقه کاری شخص سنجیده می شود و سابقه کاری نسبت به مدرک تحصیلی شما در الویت قرار می گیرد .. همچنین داشتن مدرک فنی و حرفه ای بین المللی می تواند امر کاریابی را برای شخص دارنده این مدرک تسهیل نماید و امتیازات بیشتری را برای متقاضی و دارنده این مدرک به همراه آورد . مدرک فنی و حرفه ای بین المللی، مدرکی است که سازمان صادر کننده آن از اعتبار بین المللی و جهانی برخوردار است و همین اعتبار منجر به پذیرش این مدارک از سمت کشور های اروپایی میشود . متقاضیان می توانند از این مدرک برای قوی کردن رزومه خود استفاده نمایند. البته خاطر نشان می شویم . مدارکی که توسط سازمان فنی و حرفه ای ایران صادر می شود اعتبار بین المللی دارند و دلیل آن نیز عضویت ایران در سازمان بین المللی کار ILO است.

سیستم فنی و حرفه ای در آلمان

در این قسمت تصمیم گرفته ایم تا شما را با سیستم آموزشی در رشته های فنی و حرفه ای در کشور آلمان آشنا کنیم .

بعد از اتمام دوره دبیرستان دانش آموزان با توجه به رشته انتخابی خود دوره آموزشی و کار آموزی را فرا خواهند گرفت . این دوره به این صورت است که متقاضی یک حرفه را در دو محل مختلف یاد می گیرد. و در طی دوران آموزشی خود شما به عنوان کار آموز فنی با یک شرکت قرارداد می بندید و کارهای عملی رشته خود ر ا در این شرکت انجام می دهید . این بخش شامل قسمت عملی دوره تحصیلی شما خواهد بود و اما  دروس تئوری در مدرسه فنی به دانشجو آموزش داده می شود . طی این دوره متقاضی کارآموز یا شاگرد محسوب می شوید . البته به ازای کار در شرکت حقوق نیز دریافت خواهید نمود.  به این حقوق کمک هزینه کارآموزی گفته می شود . طول دوره آموزشی متقاضی بین 2 تا 3 سال خواهد بود و زمان دقیق آن بستگی به نوع حرفه و شغل متقاضی دارد .

این مدت کار آموزی میتواند تحت شرایط خاصی که در زیر با شما به اشتراک خواهیم گذاشت در مدت زمان کمتری به انجام رسد .

  • تجربه کاری
  • نمره بالا در امتحانات مدرسه
  • عملکرد بسیار خوب در دوره کارآموزی

همچنین اگر متقاضی در آلمان سکونت دارد و خواستار شرکت در این دوره ها است شرایط زیر را باید داشته باشد .

حداقل اقامت در آلمان به مدت سه ماه و بتوانید از اداره کار و مهاجرت آلمان اجازه کار کسب کنید .

اخذ ویزا با مدرک فنی و حرفه ای

بعد از آشنایی با این سیستم . به سراغ نحوه اخذ ویزا و اشخاصی که به دنبال ویزای کار هستند می رویم .

متقاضی تحصیل در آلمان باید ابتدا 12 سال تحصیل خود را در کشور مبدا تمام کرده باشد ینی اگر در ایران هستید و از موسسات و هنرستان های فنی فارق التحصیل شده اید . نیاز است تا  دوره پیش دانشگاهی خود را بگذرانید و مدرک 12 ساله خود را کسب کنید . مدرک فنی و حرفه ای شما قبل از مهاجرت به آلمان تاثیری بر روند پذیرش شما نخواهد داشت و مدرک قابل قبول برای آنها همان دیپلم خواهد بود . بعد از دریافت این مدارک و مدارک زبان خود میتوانید برای ویزای تحصیلی اقدام نمایید . مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای از طریق کار برای متقاضیانی که قصد کار در خارج از کشور را دارند تحت شرایطی امکان پذیر است. فرد متقاضی میتواند با داشتن فوق دیپلم و سابقه کاری سه ساله برای ویزای کار اقدام نماید . بعد ازاینکه بتوانند از  کارفرما ی آلمانی پیشنهاد شغلی دریافت کنند ویزای کاری برایشان صادر خواهد شد .  البته در برخی رشته ها علاوه بر ارائه مدرک تحصیلی و سابقه کاری لازم، شخص متقاضی باید  مصاحبه حضوری و آزمون  را نیز باید بگذراند و تسلط کافی بر زبان انگلیسی با مدرک زبان آیلتس با نمره 5 داشته باشد یا مدرک زبان آلمانی با سطح c1 ، متقاضی میتواند با داشتن مدرک فنی و حرفه ای و سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی در این زمینه برای سرمایه گذاری در کشورهایی چون آلمان اقدام نماید . در این روش نیز شخص با نشان دادن تمکن مالی خود می تواند اقامت کشور مورد نظرش را کسب نموده و سپس با توجه به تجربه و تخصصی که دارد، اقدام به خود اشتغالی نماید.