در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا به بررسی دو کشور اروپایی همسایه ینی آلمان و اتریش بپردازیم و از آنجایی که اخیرا هر دو کشور شرایط خوبی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته و از سطح رفاه و کیفیت زندگی خوبی نیز برخودار هستند به بررسی موردی این دو کشور خواهیم پرداخت . اگر قصد مهاجرت به هر یک از این دو کشور را در ذهن دارید توصیه میکنیم تا انتها این مقاله تحصیل در آلمان بهتر است یا اتریش با ما همراه باشید.

مقایسه تحصیل در آلمان یا اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش یکی از انواع ویزاهایی است که به دلیل رایگان بودن هزینه های تصیل در این کشور، از طرفداران بسیاری برخوردار است. هر ساله تعداد بسیاری از افراد قصد مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل را دارند تا بتوانند در بهترین دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند اتریش به علت رایگان بودن تحصیل در این کشور و امکان اخذ بورسیه تحصیلی یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می آید و این ویژگی باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین المللی شده است .  در سال های اخیر مهاجران بسیاری از طریق شرایط تحصیل در اتریش که توسط دولت این کشور ارائه شده به اتریش مهاجرت کرده اند .

برای اخذ اقامت کشور اتریش از طریق ویزای تحصیلی در اولین مرحله احتیاج به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های کشور اتریش را دارید. کشور اتریش با تسهیلات و شرایط آموزشی بسیار عالی در مقاطع مختلف از مهاجرین و متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی استقبال می کند.

شرایط پذیرش در مقاطع مختلف در اتریش

دانشجویان بایستی برای تحصیل در مقطع لیسانس، پذیرش تحصیلی اتریش را اخذ نمایند. هر ساله  تعداد بسیاری از دانشجویان قصد اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی را دارند، که برای تحصیل در این کشور باید از طریق سفارت اتریش برای دریافت ویزا اقدام نمایند. تحصیل در این مقطع بین 3 تا 4 سال زمان می برد. هزینه تحصیل در اتریش برای تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی بسیار کم می باشد. در واقع دانشجویان باید هزینه ای در حدود 300 تا 700 یورو نیز بپردازند که البته باید گفت این هزینه  تحصیل و آموزش نخواهد بود اما اگر قصد تحصیل در دانشگاههای خصوصی این کشور را دارید باید هزینه ای در حدود 15000 تا 20000 یورو را نیز پرداخت نمایید و این میزان از هزینه تحصیل در اتریش بستگی به رشته تحصیلی شخص متقاضی نیز دارد. دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی به اتریش اقدام می کنند این امکان را دارند که در مقطع کارشناسی به صورت پاره وقت در حدود 10 ساعت در هفته به کار بپردازند و بتوانند هزینه های زندگی خود را تا حدودی تامین نمایند.  همان طور که میدانید اتریش مهد موسیقی دنیا می باشد و اکثریت افرادی که تمایل دارند در رشته موسیقی تحصیل کنند این کشور را انتخاب می کنند.

بورسیه تحصیلی اتریش

در هر کشوری بورسیه های تحصیلی وجود دارند و در کشور اتریش نیز این بورسیه ها موجب تسهیل شرایط تحصیل در اتریش می گردند. به طور کلی کسب بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس سخت تر از مقاطع فوق لیسانس و دکتری است و اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری از مقطع فوق لیسانس نیز آسان تر است چون معمولا بورسیه ها برای مقطع دکتری ارائه می شوند. اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس مناسب کسانی است که معدل بسیار بالایی در بین هم دوره های تحصیلی خود داشته باشند. همچنین اگر متقاضی ثبت اختراع هم داشته باشد یک امتیاز مثبت برای او محسوب می شود. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم معمولا بورسیه های برای مقطع دکتری ارائه می شوند که متقاضیانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع دکتری به اتریش مهاجرت کنند می توانند برای این بورسیه های تحصیلی نیز اقدام نمایند. علاوه بر این نوع بورسیه های تحصیلی، بورسیه های دیگری نیز هست که برای متقاضیان با بهره هوشی بالا و معدل بسیار خوب، افراد با توان مالی پایین و متقاضیانی که ثبت اختراع داشته اند وجود دارند.

تحصیل در آلمان

کشور آلمان به دلیل پیشرفت های زیادی که در زمینه های سیاسی و اقتصادی داشته بسیار کشور پر طرفداری است. پیشرفته بودن آلمان  محبوبیت این کشور را دو چندان کرده است. وضعیت اقتصادی بسیار مناسب، بازار کار فوق العاده، نرخ پایین بیکاری و کیفیت عالی زندگی باعث شده تا کشور آلمان هر ساله تعداد زیادی مهاجر را از سراسر دنیا را به سمت خود جذب کند. آلمان یکی از محبوب ترین کشور ها در قاره اروپا است و از خیلی جهات از کشور های همسایه خود پیشی گرفته است و استاندارد زندگی بالا تری دارد. پاسپورت آلمان جزو معتبر ترین پاسپورت ها در جهان است و دارندگان پاسپورت آلمانی می توانند به 188 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. برخلاف باور عموم مردم کشور آلمان بسیار مهمان نواز تر و مهربان تر از همسایگان خود در قاره اروپا هستند و نسبت به دیگر کشور ها مهاجر پذیزتر هستند.   نرخ رکود اقتصادی در این کشور بسیار کم است و بر اساس آمار نرخ بیکاری در این کشور 6.8 درصد بوده است که نسبت به میانگین کل اروپا که 12.1 درصد است بسیار پایین تر است. کیفیت تحصیل در کشور آلمان بسیار بالا است و این کشور هر ساله میزبان دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا می باشد. دانشگاه های این کشور در لیست بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته است به همین دلیل در بین دانشجویان طرفدار زیادی پیدا کرده است. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است و فقط هزینه کمی بابت بیمه دانشجویی و هزینه ثبت نام از دانشجویان دریافت می شود.

در نهایت باید بدانید که به دلیل همسایه بودن دو کشور قوانین مشابه وجود دارد و بعد از اخذ ویزا امکان مسافرت به هر دو کشور برای شما وجود دارد و پذیرش از هر کدام یک از این کشور ها شرایط یکسانی را میطلبد . تنها نکته ای که باید به آن باید توجه کرد رشته تحصیلی شما و علاقه شما به آن است . از جمله نکاتی که نباید از آن غافل شد یادگیری زبان است چرا که پیش زمینه مهاجرت تسلط کافی بر زبان کشور مقصد است.امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .