چرا آلمان یک انتخاب مناسب برای تحصیل است

امروزه آلمان تبدیل به کشوری شده است که بیشترین تعداد پذیرش دانش آموزان بین‌المللی، از سرتاسر جهان را به خود داشته‌است؛ آلمان کشوری ایده‌آل برای تحصیل در خارج از کشور می‌باشد؛ چراکه دارای تاریخی غنی، فرهنگی سازنده و مردمی طرفدار سرگرمی و لذت می‌باشد. این‌ها موضوعاتی است که تمامی دانشجویان، دوست دارند در کشوری که در آن تحصیل می‌کنند، داشته باشند؛ از جانب دیگر، دانشگاه‌های این کشور در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

این دانشگاه‌ها دارای برنامه‌های نوآورانه و بین‌المللی و همچنین دارای نظم کاری و حرفه ای می‌باشد، که هر کسی آرزویش را دارد؛ این کشور تقریباً در تمام جنبه‌ها یک کشور بسیار جذاب و متنوع می‌باشد؛ دلایل گفته شده یکی از دلایل انتخاب دانشجویان برای تحصیل، در این کشور می‌باشد؛ در ادامه به بحث درباره دیگر دلایل جذب شدن دانشجویان، به تحصیل در آلمان را با یکدیگر بررسی می‌نماییم.

چرا آلمان یک انتخاب مناسب برای تحصیل استدریافت مدرک بین المللی

سیستم آموزشی کشور آلمان، به طور عمده در حوزه بین‌المللی تمرکز دارد؛ و به همین دلیل است که، تعداد دانشجویان بین المللی که در این کشور به تحصیل مشغول می‌شوند، روز به روز در حال افزایش می‌باشد؛ تقریبا می‌توان گفت تمامی دانشگاه‌های آلمان، در برنامه درسی خود یک برنامه مطالعاتی بین‌المللی گنجانده‌اند، که در آن سخنرانی‌هایی از تمام جهان برای به اشتراک گذاشتن تخصص خودشان، به طور عمده به زبان انگلیسی، که به عنوان یک زبان بین المللی می‌باشد؛ و همچنین با زبان آلمانی برگزار می‌شود. در بیشتر این دانشگاه‌ها، می‌توان زبان آلمانی را از طریق دوره‌های فشرده آموزش دید، که این بخش یک بخش اجباری از ماژول می‌باشد؛ به همین دلیل مزایای این گونه تحصیل فوراً دو برابر می‌گردد.

می‌توان گفت حدود ۴۰۰ موسسه آموزش عالی در این کشور، برنامه‌هایی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، برای افراد علاقه‌مند به طور بین‌المللی، بسته به هدف ها و رشته‌های تحصیلی که دارند به افراد ارائه می‌دهند. چهار گونه اصلی از این موسسات عالی وجود دارد که بر اساس معیار‌های متفاوت کار کرده، و طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای دانشجویان فراهم می‌سازند.

یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه‌هایی با رویکرد کلاسیک می‌باشد؛ که در حیطه پژوهش، می‌باشند؛ و بالاترین و معتبرترین موسسات، در تمامی جهان هستند.

نوع دوم، دانشگاه‌های فنی یا hoch schule، می‌باشد؛ همانطور که از نامشان مشخص می‌باشد؛ به طور عمده این دانشگاه‌ها به تکنولوژی و مهندسی نه تنها بر هنر تئوری، بلکه هنرفعالیت، نیز تمرکز می‌کنند؛ در حقیقت می‌توان گفت، تاکید این موسسات بر انجام مهارت های عملی می‌باشد که دانشجویان، در تمام طول تحصیل‌شان به دست می‌آورند.

گروه سوم دانشکده‌های هنر‌های زیبا و یا فیلم موسیقی می‌باشد؛ که بیشتر بر کشف استعدادهای کمیاب در حوزه‌های فعالیت خود متمرکز می‌باشند؛ به همین دلیل است که تنها درخواست های ویژه در این موسسات قابل پذیرش است.

آخرین گروه از دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علوم کاربردی می‌باشد که برای تدریس علوم اجتماعی و علوم انسانی کاربردی مورد استفاده می‌باشد.

در این کشور اخذ مدرک کارشناسی ارشد به طور معمول دو سال طول می‌کشد؛ اما برای گرفتن مدرک دکترا تا سه سال هم امکان طول کشیدن دارد. برای گرفتن اکثر مدارک تحصیلی می‌بایستی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های زبان آلمانی شرکت نمایید، تا توانایی گرفتن مهارت‌های لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی را داشته باشید؛ چرا که مدارک بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما اکثر دوره‌های تحصیلی تکمیلی به زبان آلمانی تدریس می‌گردد.

به طور کلی می‌توان گفت، زمانی که شما در یک دانشگاه آلمانی ثبت نام کردید، بایدانتظاراتی مانند، استانداردهای علمی بالا و دارا بودن برنامه های تحصیلی سازمان یافته، اخذ مدرک بین‌المللی مانند مدرک بین المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد، گذراندن دوره‌های تدریس به زبان انگلیسی و یا دوره های تدریس اضافه به زبان آلمانی، این دانشگاه دارای خدمات ویژه‌ای همچون، پشتیبانی تحصیلی شخصی دوره‌های تحصیلی خارج از کشور و مشاور تحصیلی نیز می‌باشد، را داشته باشید. در دانشگاه‌های این کشور با وجود کیفیت بالا که برنامه‌های تحصیلی وجود دارد، هیچ هزینه اضافی و مخارج زندگی بیش از حد استاندارد نیز در این کشور وجود ندارد.

همچنین بخوانید: تحصیل پزشکی در آلمان

شهریه تحصیل

با وجود سطحی که تحصیلات در این کشور دارد، اگر آلمان را با دیگر کشورهای توسعه یافته که در مجاورت‌شان قرار دارد مقایسه نمایید؛ یکی از نکاتی که در مقایسه با دیگر کشورها به چشم می‌خورد، این است که دانشگاه‌های آلمان، از اکتبر ۲۰۱۴، هزینه تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کند؛ این وضعیت برای تحصیل عالی بوده؛ و این مزیت را علاوه بر اینکه این کشور برای شهروندان خود ارائه می‌دهد، برای تمامی دانشجویان بین‌المللی که تمایل به تحصیل نمودن در آلمان را دارند، با صرف نظر از کشور و زادگاه‌شان به آن‌ها یک آموزش با کیفیت و رایگان را ارائه می‌دهد. افتخار پرورش کارشناسان و متخصصان برای بازار جهانی را، این کشور در اختیار دارد.

اما باید توجه داشت که این قانون در رابطه با دانشگاه‌های خصوصی که در این کشور وجود دارند، اعمال نمی‌شود؛ و هیچ استاندارد پایه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد؛ هزینه‌های تحصیل به دانشگاه بستگی داشته، در حالی که در دانشگاه‌های دولتی، دانشجویان باید فقط سهم سه ماهه، یعنی همان شهریه را پرداخت کنند، ولی به صورت نمادین؛ دانشجوایان، شامل دسترسی آزاد به حمل و نقل عمومی در مناطق می‌شود، تحصیل رایگان فقط برای دانشجویان مقطع کارشناسی اعلام شده و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، باید همان هزینه تحصیلی قبل دانشگاه را پرداخت نماید؛ با این وجود می‌توان گفت؛ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در دانشگاه دولتی در این کشور به نسبت تحصیل در یک موسسه خصوصی، در این کشور می‌تواند چند صد هزار یورو به صرفه باشد.

در گذشته هزینه‌های تحصیل در آلمان، به دو بخش تقسیم می‌شد؛ بخش اول هزینه واقعی بود که معمولاً از ۰ تا ۵۰۰ یورو برای هر ترم تغیر می‌کرد، و بخش دیگر هزینه‌های اجرایی و همچنین هزینه‌های دانشجویی جنرال می‌باشد؛ شما باید تمام هزینه‌ها را به غیر از هزینه‌های اداری، بلیط ترمینال، برای حمل و نقل عمومی در شهر که به عنوان بخشی از شهریه اجباری می‌باشد، پرداخت نمایید.

می‌توان گفت در حال حاضر دانشجویان فقط در بخش دوم و ترم تحصیلی با تمام مزایایی که دارد هزینه می‌کنند؛ در حالی که بخش اول به طور کامل لغوگشته است. در صورتی که برای پرداخت هزینه‌ها ناتوانی پیش بیاید روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان در کشور آلمان تحصیل نمود؛ یکی از این روش‌ها بورس تحصیلی برای دانشجویان خاص می‌باشد؛ هرچند این روش می‌تواند بسیار خسته کننده باشد، اما در پایان بسیار سودمند خواهد بود. برای به دست آوردن هزینه‌های روزانه، می‌توان، از یک شغل نیمه وقت در منطقه خود استفاده نمود.

تحصیل در آلمانبیمه های درمانی

باید برای داشتن اقامت در آلمان، بیمه درمانی نیز داشته باشید؛ در واقع شما نمی‌توانید بدون خریدن بیمه درمانی، که شامل، خدمات بهداشتی اولیه می‌باشد، در یک دانشگاه در آلمان ثبت نام نمایید؛ اگر در حال حاضر دارای بیمه درمانی می‌باشید که خدمات درمانی بین المللی را نیز پوشش می‌دهد، و طبق سیستم بیمه درمانی این کشور می‌باشد، امکان دارد نیازی به گرفتن یک بیمه جدید نداشته باشید؛ اما حتما قبل از سفر به این کشور از خدمات و میزان پوشش خدمات درمانی بین المللی بیمه خود، اطمینان حاصل نمایید. برای خریدن بیمه بهداشتی در آلمان، دو حوزه متفاوت دولتی و خصوصی وجود دارد، که باید از هر دوی آن‌ها آگاه باشید؛ بیمه‌های دولتی معمولا برای دانشجویان به دلیل ارزان تر بودن و پوشش مناسبی که دارد توصیه می شود، اما این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بیمه خصوصی این کشور، ارزش ۵ ستاره‌ای دارد.

تحصیل دوگانه در آلمان

تحصیل دوگانه، یکی از روش‌های جدید و نوآورانه مطالعه قرن می‌باشد؛ که بسیار موفق نیز بوده است. ترکیب تحصیل و کار به طور همزمان دانشجویان را در موقعیتی قرار داده، که درس تئوری را آموزش دیده و عملاً در موسسات آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و مدارس فنی و آکادمی‌ها، به طور حرفه‌ای تمرین نمایند؛ تا موجب صرفه جویی کردن در وقت، پول و فرصت تکمیل تحصیلات، به صورت سریع بشود. برای قبول شدن در تحصیلات دوگانه، دانشجو باید مدرک دیپلم خود را، از دبیرستان‌های معتبر، که معادل با گواهی ورود به آلمان می‌باشد، داشته باشد؛ علاوه بر داشتن دیپلم باید مهارت‌های زبان آلمانی و سطح علمی، که در این مورد برای درخواست پذیرش بسیار لازم می‌باشد، را دارا باشد.

اگر شما دیپلم دبیرستان خودتان را از هر کشور دیگری داشته باشید، مانند دیپلم که در خود این کشور گرفته شده باشد، قابل قبول است؛ تمام دیپلم‌های غیر آلمانی، باید مراحل تایید را به وسیله مقامات معتبر کشور مبدا بگذراند و از طرف این اداره به رسمیت شناخته بشوند؛ توجه شود در این دوره‌ها باید از امتحانات خاص زبان را نیز، در موسسه گوته بگذرانند.

سفر کردن به اروپا با ویزای دانشجویی

شما اگر دانشجو اروپا باشید و قصد تحصیل در آلمان و زندگی در آن کشور را داشته باشید؛ می‌توانید حقوقی برابر با یک شهروند آلمانی و یک شهروند اتحادیه اروپا را داشته و از ورود رایگان و فرصت‌های تحصیلی و کار بدون مجوز اضافی نیز برخوردار شوید؛ ا

ما اگر جزء شهروندان اروپایی نمی‌باشید، و دوست دارید در آلمان تحصیل کنید باید درخواست ویزا بدهید؛ اگر در یک برنامه آموزشی زبان تابستان نیز ثبت نام نمایید، باید برای آن درخواست ویزای دانشجویی داده، که به شما اجازه می‌دهد بیشتر از ۹۰ روز در آلمان اقامت داشته باشید؛ همچنین برای شما مجوز اقامت برای زندگی و رفت و آمد در سرتاسر کشور نیز صادر می‌شود؛

این مجوز اقامت می‌تواند به شما، اجازه سفر کردن بدون ویزا در کل مناطق شینگن را بدهد؛ که باعث می‌شود فرصتی بسیار فوق العاده برای دیدن کشورهای مورد علاقه تان باشد. زمانی که نامه پذیرش را از دانشگاه آلمانی که تعیین شده، دریافت می‌کنید توصیه می‌شود که قبل از ۳ ماه از خروج کشور، یعنی زمانی که انتظار دارید در آلمان باشید؛ درخواست ویزای دانشجویی خود را صادر نمایید.

محل اقامت دانشجویان

همچون بقیه کشورها، اقامتگاه دانشجویی بسیار ارزان تر از هزینه کردن برای اجاره خانه، می‌باشد. اما این اقامتگاه‌ها، کیفیت نامطلوبی هم دارد؛ آن‌ها معمولاً قدیمی هستند و ساختمان‌هایی می‌باشند که همه چیز در آن‌جا مشترک بوده و شما نمی‌توانید، هم اتاقی خودتان انتخاب کنید؛ اما امروزه تاسیسات جدید ساخته شده که راحت‌تر و بهتر می‌باشد؛ اما هنوز هم استفاده نمودن مشترک از امکانات یک مسئله حل نشدنی است. با این وجود پیدا کردن یک اتاق در این اقامتگاه‌ها بسیار سخت می‌باشد؛ چرا که باید قبل از رفتن به آن‌جا، آن‌ها را رزرو نمایید؛

اگر قصد اقامت در اتاق‌های خوابگاهی را دارید، باید قبل از رفتن با مسئول آن‌جا تماس بگیرید، تا برای شما اتاقی در نظر بگیرد؛ اما باید مراقب باشید که برای استفاده از این خدمات، ممکن است در لیست انتظار قرار بگیرید؛ و نباید امید داشته باشید که، حتما محل اقامت دریافت می‌کنید؛ گاهی اوقات پیش آمده است که بعضی افراد یک سال تمام در لیست رزرو باقیمانده‌اند؛ حتماً یک برنامه پشتیبان برای محل اقامت خود داشته باشید. برای این اقامتگاه‌ها جایگزین های دیگری نیز وجود دارد این جایگزین ها خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی بوده، که دارای اتاق‌های بسیار تمیز و خوب می‌باشند؛ این اقامتگاه‌ها مقرون به صرفه نیز هستند.

اقامتگاه دیگر، اقامت گرفتن در مهمانخانه‌های دانشگاه می‌باشد؛ این کار پروسه طولانی دارد، اما ارزش تلاش کردن را نیز دارد؛ این اقامتگاه معمولا برای سخنرانان، استادان، بازدیدکنندگان و دیگر مهمانان دانشگاه، در طول سال قابل رزرو می‌باشد؛ اما اگر شانس با شما یار باشد، امکان دارد در آن‌جا بتوانید اتاق پیدا کنید؛

اگر قصد اقامت در یک اقامتگاه خصوصی را دارید، عاقلانه می‌باشد که، یک مکانی نزدیک به محوطه دانشگاه اجاره نمایید؛ تا مجبور نشوید هر روز مایل‌ها مسیر را طی نمایید. به طور معمول در محوطه دانشگاه‌ها تابلوهای اطلاع رسانی می‌باشد، که افراد اطلاعاتی که مربوط به اتاق‌های خالی آپارتمان‌هایی که در آن منطقه وجود دارد، روی آن نصب می‌کنند؛ این آگهی‌ها معمولا اطلاعیه‌ای از اتاق تکی و یا یادداشت‌هایی از افرادی می‌باشد که به یک هم اتاقی احتیاج دارند.

جمع بندی

حتما تا به امروز راجع به تحصیل کردن در دانشگاه‌های آلمان به طور رایگان شنیده‌اید؛ تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، دارای مزیت‌هایی مانند، داشتن سطح آموزش بالا، آموزش‌های عملگرا، فرصت اشتغال پس از تحصیل، تحصیل نمودن رایگان، لازم نبودن به یادگیری زبان آلمانی، داشتن اقتصاد قدرتمند و پذیرش تمام اقوام و تمام ملیت‌ها، می‌باشد؛ دارا بودن این مزیت‌ها باعث شده است که آلمان، رتبه سوم را به عنوان کشور محبوب، در جهان برای ادامه تحصیل، داشته باشد.

از این که تا اتهای این مقاله همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم؛ امیدواریم این مقاله برایتان مفید باشد.