برنامه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در کشور آلمان

کشور آلمان جزء آن دسته کشورهایی می‌باشد که، بسیاری از دانشجویان در جهان علاقه دارند، در دانشگاه‌های این کشور تحصیل نمایند. دانشگاه‌های این کشور جزو برترین دانشگاه‌های جهان به شمار رفته، که اگر شما به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشید و به زبان آلمانی تحصیل کنید، رایگان خواهد بود؛ و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه‌های این کشور می‌تواند، آینده درخشانی را برای دانشجو به ارمغان بیاورد. در این مقاله سعی داریم تا شما را با دانشگاه‌های برتر این کشور، همچنین برنامه تحصیلی این دانشگاه‌ها آشنا نماییم.

در آلمان می‌توان دوره‌های بسیار زیادی، برای برنامه تحصیلی و برخی از دانشگاه‌ها را با برترین رتبه های جهانی پیدا کرد؛ در حال حاضر می‌توان گفت، تقریباً ۴۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در آلمان در حال ادامه تحصیل می‌باشند؛ و آن‌ها این کشور را به یکی از بهترین گزینه‌ها، برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده‌اند.

برنامه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در آلمان

شرایط لازم برای گرفتن مدرک تحصیلی در آلمان

برای افرادی که علاقه‌مند به گذراندن تحصیل در آلمان و اخذ مدرک تحصیلی در این کشور می‌باشند، شرایطی باید برآورده شود که از این شرایط فهرستیی تهیه شده که در ادامه به آن می‌پردازیم؛

برنامه مطالعه برای مهاجرت

این مرحله اگر چه بسیار ضروری نیست، که در یک مرحله جداگانه برای شرایط ضروری تحصیل در آلمان گنجانده شود؛ اما پیدا کردن دوره‌ای که دوست داشته باشید، شما را در تمامی شرایط آینده یاری می‌رساند؛ و اگر تصمیم خود را برای پیگیری کردن صلاحیت خود، در این کشور بسیار جذاب و دیدنی اروپای غربی، تعیین کرده‌اید. مهم‌ترین نکته این است که آن‌جا ممکن است در مورد شرایط و ضوابط پذیرش دانشگاه‌ها در آلمان به مشکل خورده، پس باید قبل از اقدام به مهاجرت، اطلاعات جمع آوری نمایید.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌ها

پس از این‌که شما برنامه تحصیلی مورد علاقه و دلخواه خود را پیدا کردید؛ باید نگران معیارهای پذیرش باشید. شما باید قبل از هر چیز برای به دست آوردن پذیرش در رابطه با برنامه خاص مد نظر، معیارهای تعیین شده توسط دانشگاه را مطالعه نموده و دارای آن معیارها باشید؛ برای پذیرفته شدن در دانشگاه‌های آلمان و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، باید مدارک شما توسط دانشگاه مورد نظر، شناخته شود؛ به این معنی که مدارک شما، باید یک مدرک ورود به آموزش عالی شناخته شده باشد. اگر گواهی شما در آلمان به رسمیت شناخته نشود؛ شما باید در یک دوره آمادگی به مدت یک سال شرکت نمایید. شرایط یاد داشتن زبان نیز، از جمله معیارهای پذیرش در این دانشگاه می‌باشد. اگر برنامه مدرک شما کاملاً به زبان آلمانی باشد، شما باید مدرک مهارت زبان آلمانی خود را نیز ارائه دهید.

برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر باید مدارک خود را نیز ارائه دهید؛ اسناد و مدارک که معمولاً  به آن‌ها نیاز دارید؛ یک فرم در خواست که به طور مناسب تکمیل شده باشد، کپی مصدق دیپلم دبیرستان، گواهینامه‌های علمی که شناخته شده و مرتبط باشد، نمای کلی ترجمه شده از ماژول‌ها و نمراتتان، کپی پاسپورت و عکس پاسپورت و اثبات کردن مهارت زبان می‌باشد.

ابزارهای مالی

در صورتی که شما شهروند کشورهایی که برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی احتیاج دارند می‌باشید، در زمانی که درخواست ویزا می‌نماید؛ ملزم به دادن مدارک مالی نیز خواهید بود؛ از سال ۲۰۲۰، یک دانشجوی بین‌المللی برای تامین نمودن هزینه‌های خود، در مدت زمان حضور در این کشور به ۸۵۳ یورو در ماه و یا حدود ۱۰ هزار یورو در سال، احتیاج دارد؛ و برای ارائه دادن اثبات منابع مالی، در سفارت آلمان بهترین را از طریق حساب مسدود شده می‌باشد.

بیمه درمانی

اگر علاقه دارید در آلمان تحصیل کنید، بیمه درمانی نیز مهم می‌باشد؛ دانشجویان بین‌المللی باید در سیستم‌های مراقبت بهداشتی، بیمه باشند؛ در حالی که در آلمان زندگی می‌کنند. اگر شما یکی از ساکنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید، به احتمال زیاد می‌توانید، از بیمه‌های درمانی خود در خانه استفاده کنید. اما باید کارت بیمه سلامت اروپا را نیز دریافت نمایید.

اما اگر شما مقیم کشورهای اتحادیه اروپا نباشید، پس باید مدارکی که مربوط به بیمه درمانی می‌باشد را، برای درخواست نمودن ویزای دانشجویی و همچنین ثبت نام نمودن در دانشگاه ارائه دهید. و انتظار می‌رود شما باید مبالغی را ماهانه به کسانی که به بیمه درمانی را به شما ارائه می‌دهند، اگر سنی بیش از ۲۹ سال دارید پرداخت نمایید.

ویزای دانشجویی

اگر شما در کشوری زندگی می‌کنید که برای وارد شدن به آلمان، احتیاج به ویزای دانشجویی دارید؛ پس باید به درستی، برای  این مورد به سفارت و یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان، درخواست دهید؛ شما باید مدارکی که مورد نیاز می‌باشد را جمع آوری کرده و در یک مصاحبه در سفارت شرکت کنید؛ و در انتظار پاسخ بمانید؛ زمان پردازش نمودن ویزای دانشجویی در شرایط عادی به دو هفته انجام می‌گیرد.

اقامت و اسکان دانشجویان بین‌المللی

برای دانشجویان این کشور راه‌ها و گزینه‌های زیاد اقامتی، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی وجود دارد؛ مهاجرت کننده می‌تواند در سالنه‌ای اقامت آلمان و یا در آپارتمان‌های خصوصی و همچنین آپارتمان‌هایی که با یک همراه مشترک می‌باشد، مستقر شود؛ اما به خاطر داشته باشید اجاره ملک در آلمان، ارزان نیست و احتمال دارد بزرگترین چالش مالی در مدت زمان حضور شما در کشور باشد؛ پس از مشخص نمودن محل زندگی، حتماً آدرس خود را در اداره ثبت این کشور ثبت نمایید.

ثبت نام نمودن در دانشگاه

پس از پذیرفته شدن در یک موسسه آموزش عالی در آلمان، مرحله ثبت نام در دانشگاه انجام می‌گیرد؛ به این معنی می‌باشد که پس از پذیرش باید تعدادی از مدارکی را که از دفتر امور دانشجویی ارسال کنید تا بتوانید، در دوره‌های برنامه مورد نظر ثبت نام کرده، و در سخنرانی‌ها و امتحانات شرکت نمایید.

دانشگاه های برتر آلمان و برنامه آن‌ها

دانشگاه های برتر آلمان و برنامه آن‌ها

دانشگاه‌ LMu مونیخ

این دانشگاه دومین جمعیت دانشجویی را در دانشگاه‌های آلمان دارد؛ این دانشگاه حدود ۱۳ درصد تمامی دانشجویان خارجی را که به این کشور مهاجرت می‌کنند را جذب می‌کند. دانشگاه LMU مونیخ، با نام کامل دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، در سال ۱۴۷۲ تاسیس شد؛ و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. این دانشگاه به ۴۲ نفر از برندگان نوبل وابسته می‌باشد؛ به دانشمندان مشهوری مانند اتوهان، ماکس پلانگ و وینر هایزنبرگ وابسته می‌باشند.

برنامه دانشجویی این دانشگاه از اواخر دهه هجدهم، تمرکز زیادی بر علوم طبیعی داشت؛ و در اواسط قرن نوزدهم این دانشگاه تحقیقات اکتشافات و نوآوری‌های بسیار برجسته‌ای را در جهان تولید نمود.

دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه در قرن نوزدهم تاسیس شد و تنها دانشگاه دولتی می‌باشد که، به علم و فناوری اختصاص یافته است. برنامه تحصیلی دانشگاه مونیخ، در ابتدا بر روی مهندسی تمرکز داشت اما با گذشت سال‌ها و گسترش یافتن آن شامل علوم طبیعی، علوم اجتماعی، کشاورزی، تکنولوژی، تولید مواد غذایی و پزشکی شد. این دانشگاه، بسیاری از تخصص‌هایی که در رابطه با مهندسی و فناوری‌های اطلاعات می‌باشند را در سه بخش ارائه می‌دهد. دانشجویان و یا افراد وابسته به این دانشگاه، از سال ۱۹۲۷ تا به امروز ۱۷ جایزه نوبل را در رشته‌های فیزیک، شیمی و پزشکی به دانشگاه اهدا کرده‌اند.

دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد و جزو قدیمی ترین دانشگاه‌ها در آلمان بود؛ دانشگاه هایدلبرگ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را، در ۱۶۰ برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد و دانشگاهیان و دانشجویان در هایدلبرگ، مسئول تاسیس زیر شاخه‌هایی مانند: ژنتیک، روانپزشکی، جامعه شناسی مدرن و فیزیک محیط می‌باشند.

حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند، که از ۱۳۰ کشور می‌باشند؛ و همچنین، می‌توان گفت بیش از یک سوم دانشجویان دکترای این دانشگاه نیز دانشجویان دکترای بین المللی هستند. دانشگاه هایدلبرگ حدود ۲۷ برنده جایزه نوبل را داشته‌است؛ که ۹ نفر از آن‌ها در حالی برنده این جایزه شدند که در حال گذارندن دوره دانشگاه بودند؛بسیاری از سیاستمداران، فلسفه‌دانان و دانشمندان، فارغ التحصیل یا وابسته به این دانشگاه هستند؛ دانشمندانی مانند ماکس وبر و

و فیلسوف هانا آرنت. این دانشگاه به عنوان خانه رمانتیسم آلمان شناخته شده‌است.

دانشگاه خیریه برلین

خیریه برلین، یکی از بزرگترین بیمارستان‌های دانشگاهی اروپا می‌باشد؛ تاسیس این دانشگاه در سال ۱۷۱۰ می‌باشد، هنگامی که بیمارستان‌ها برای پاسخ به طاعون، در پروس شرقی ساخته می‌شدند، ساخته شد. تعداد زیادی از دانشمندان و پزشکان معروف در این دانشگاه تحصیل و یا کار کرده‌اند؛ پزشکان معروفی مانند کارل ورنیک عصب‌شناس، کارن رئونالدو روانپزشک و راهل هیرش، اولین استاد زن پزشکی در پروس هستند.

بیشتر از نصف برندگان جایزه‌های نوبل آلمان در شاخه‌های، پزشکی و فیزیولوژی در دانشگاه خیریه تحصیل و یا کار کرده‌اند.

دانشگاه توبینگن

این دانشگاه به دلیل داشتن برنامه‌های تحصیلی علوم انسانی، علوم طبیعی و الهیات معروف می‌باشد دانشگاه توربینگن، در یکی از شهرهای توربینگن، شهری سنتی در بادن-وورتمبرگ واقع شده است. این دانشگاه با بیش از ۱۵۰ موسسه بین‌المللی که در ۶۲ نقطه کشور می‌باشند، ارتباط دارد؛ برخی از این موسسات شامل دانشگاه میشیگان، دانشگاه کارولینای شمالی و دانشگاه سنت اندروز می‌باشد؛ این ارتباط این فرصت را برای دانشجویان که یک سال را در یک کشور خارج تحصیل کنند و یا دانشجویان خارجی که بتوانند به توربینگن بیایند را فراهم می‌نماید؛ تا به تحقیقات علمی بپردازند. این دانشگاه نیز در زمینه های پزشکی و شیمی، ۱۱ برنده نوبل را با خود مرتبط نموده است.

دانشگاه لوبک

این دانشگاه جزو دانشکده‌های پزشکی می‌باشد که، شهرت آن به خاطر تحقیقات  آماده و آماده مبارزه با شیاطین دارو در قرن ۲۱ می‌باشد؛ از برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه می‌توان تمرکز شدید و سختی که فقط بر روی عفونت و التهاب، مغز و رفتار و متابولیسم، ژنتیک پزشکی و فناوری های زیستی پزشکی، اشاره نمود.

دانشگاه روئن آخن

این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ تاسیس و دارای ۹ دانشکده مختلف می‌باشد، که گروه استثنایی پزشکی در آن فعالیت می‌کنند؛ این دانشگاه شامل چندین کلینیک تخصصی، موسسه بالینی و نظری و امکانات تحقیقاتی، سالن‌های سخنرانی، مدارس تخصصی پزشکی و امکانات اجباری برای یک بیمارستان می‌باشد. تقریباً ۲۷۰۰ دانشجو وجود دارند که، در این دانشکده تحصیل می‌نمایند.

دانشکده ویتن _ هردک

این دانشگاه خصوصی و جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های خصوصی آلمان می‌باشد که، در سال ۱۹۸۳ تاسیس شده‌است. حدود ۱۲۰۰ دانشجو کارشناسی پزشکی، علوم پرستاری، پزشکی، دندانپزشکی، اقتصاد، فلسفه و فرهنگ در این دانشگاه مشغول تحصیل می‌باشند. این دانشگاه دارای مصاحبه بوده که دانش آموزان باید در آن مصاحبه توضیح دهند که، چرا این حرفه را برای خود انتخاب نموده‌اند. این دانشگاه همان طور که گفته شد، خصوصی بوده و شهریه آن، ماهیانه بین ۴۰۰ و ۱۰۰۰ یورو می‌باشد. دانشجویان بین المللی نیز می‌توانند، برای دریافت کمک هزینه برای گرفتن بورس تحصیلی اقدام نمایند.

دانشگاه مگدبورگ

در سال ۱۹۹۳ با ادغام شدن دانشگاه فنی، کالج تربیت معلم و دانشکده پزشکی ،دانشگاه مگدبورگ تاسیس شد؛ این دانشگاه یکی از جوانترین دانشگاه‌های ایالت می‌باشد. قسمت پزشکی این دانشگاه، حدود ۱۳۰۰ متخصص در زمینه مقابله با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها در منطقه را فراهم می‌کند؛ این دانشگاه تاکید زیادی بر همکاری نزدیک بین کادر آموزشی و دانشجویان دارد.

دانشگاه لایپزیگ

دومین دانشگاه قدیمی آلمان، دانشگاه لایپزیک می‌باشد؛ دانشکده پزشکی این دانشگاه به همراه بیمارستان این دانشگاه، از بزرگ‌ترین موسسات پزشکی در زاکسل است که میزبان ۴۸ کلینیک و موسسه‌هایی در پنج بخش مجزا می‌باشد؛ این دانشکده بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را دارا می‌باشد.

دوره های تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی

مدارک تحصیلی در کشور آلمان، برای لیسانس به دو دسته B.SC،مخصوص رشته‌های علوم پایه و مهندسی می‌باشد؛ و دسته B.A که مخصوص برای رشته‌های علوم انسانی بوده و در مقطع فوق لیسانس نیز به دو دسته M.SC برای رشته‌های علوم پایه و مهندسی،  M.A، برای رشته‌های علوم انسانی تقسیم می‌شود. تحصیل در مقطع دکترا در این کشور بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد؛ برای دانشجویان دکترا حقوق ماهیانه تعلق گرفته می‌شود؛ اما آگاه باشید که برای پذیرفته شدن در مقطع دکترا در آلمان، راه سختی در پیش است و به راحتی نمی‌توان در این کشور اقامت گرفت.

جمع بندی

تحصیل نمودن در کشورهای دیگر، همیشه چالشی جذاب و جالب می‌باشد؛ تجربیات جدیدی که در کشورهایی همچون آلمان، به دیدگاه‌ها و افق ذهنی تازه‌ای می‌انجامد. به همین دلیل است که اقامت تحصیلی، در کشوری مانند آلمان که در قلب اروپا قرار دارد؛ قطعاً برای شما جزوه تجربیات فراموش نشدنی و موثر در زندگی‌تان می‌باشد.

در این کشور موفقیت‌ها و موقعیت‌های بسیار زیاد تحصیلی پژوهشی وجود دارد و موسسات عالی این کشور در رتبه‌ها و اعتبار‌های بالایی در سطح جهان برخوردار می‌باشد؛ در این موسسات هرسال ایده‌های جدیدی برای پیشرفت و نوآوری، در سطح جهان عرضه می‌گردد. ما در این مقاله سعی داشتیم به معرفی دانشگاه‌ها و موسسات بین‌المللی و برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند، بپردازیم.

از اینکه در انتهای مقاله همراه ما بودید و از شما سپاسگزاریم، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.