زمانی که میخواهیم به مقایسه دو کشور بپردازیم باید به نکات بسیاری توجه کنیم . از آن جمله میتوان به شرایط زندگی و کیفیت و قوانین آن کشورها و شرایط پذیرش آن کشور اشاره کرد . از طرفی باید موقعیت و شرایط خودمان را نیز موذد ارزیابی قرار دهیم تا بدانیم مورد قبول آن کشور ها است یا خیر؟ این روزها دانشجویان بسیاری هستند  که به فکر مهاجرت به کشور هایی می باشند که بتوانند سطح دانش و کیفیت زندگی خود را در آنجا بهبود بخشیده و از مزایای خوب این کشور ها بهره مند شوند . دو کشور آلمان و کانادا شرایط .موقعیت و امتیاز های خوبی را در اختیار شهروندان و مهاجرانی که در این کشور زندگی میکنند قرار میدهد . در این مقاله به بررسی موردی هر دو کشور برای تحصیل می پردازیم تا شما عزیزان  بتوانید با مطالعه این مقاله تصمیم درستی را در این زمینه بگیرید . در این مقاله قصد داریم تحصیل در آلمان یا کانادا را بررسی کنیم.

تحصیل در آلمان یا کانادا

آلمان قطب صنعتی اروپا

کشور آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. همین مسئله باعث تبادل بین کشوری بین آلمان و این کشورها شود.

آلمان از دید مساحت رتبه ۶۳ جهانی را دارد با جمعیت ۸۲ میلیون نفر، پر جمعیت ترین کشور در قاره اروپا می باشد.

نظام سیاسی این کشور فدرالی است و هر استان ایالت مشخص و جداگانه را دارد. این ایالت‌ها می‌توانند به صورت کاملا مجزا عمل کنند. از این رو داشتن شرایط اجتماعی متفاوت در ایالت ها، تحصیل در این کشور را تبدیل به یکی از بهترین گزینه ها می کند. سازماندهی دولتی بر پایه ی قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس جمهور قرار دارد که حضور وی سمبلیک است. رییس حکومت صدراعظم است .  وی تعیین ‌کننده سیاست حکومتی است. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، به عنوان موتور اقتصادیِ این حوزه محسوب می‌شود. با این حال تحصیل در آلمان رایگان است. همچنین کیفیت بالای مراکز آموزشی و دانشگاه های آلمان این کشور را به یک قطب علمی در دنیا تبدیل کرده است.

دانشگاه های آلمان

در آلمان حدود 400 دانشگاه و به همین تعداد دانشکده های فنی، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارند.

  • همچنین دانشگاه ها به چند دسته تقسیم می شوند .
  • موسسه آموزش عالی فنی با تاکید بر فعالیت علمی
  • دانشگاه با تاکید بیشتر بر علوم نظری
  • دانشکده یا آکادمی موزیک و و هنر
  • دانشکده تربیت بدنی

زبان مورد نیاز در مقطع فوق لیسانس آلمانی و انگلیسی می باشد. در آلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصی. تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی، معتبر و رایگان هستند. دانشگاه های خصوصی رایگان نمی باشند و باید در مورد آنها ابتدا به وزارت علوم مراجعه کرد.

از ترم تابستانی ۲۰۰۴ کلیه دانشگاه های استان Nordhein-Westfalen برای دانشجویان خارجی شهریه در نظر گرفته اند که این شهریه اکنون ترمی ۶۵۰ یورو است. دانشجو فقط موظف است تا هزینه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی را داشته باشد. اتاق ها و آپارتمان‌هایی وجود دارد که با قیمت مناسب فقط به دانشجویان داده می شود.

پذیرش به این صورت است که ابتدا باید مدارک تحصیلی شما مورد ارزشیابی قرار گرفته و به تایید برسد و بعد از آن شما امکان اخذ ویزا تحصیلی را خواهید داشت .

تحصیل در کانادا

حال که یک پیش زمینه از شرایط این کشور در ذهنتان شکل گرفت به سراغ کشور کانادا می رویم تا شما را با این کشور که در بین د انشجویان بین المللی از محبوبیت خاصی برخوردار است آشنا کنیم .

کشور کانادا به دلیل هم مرز بودن با امریکا و پیشرفت علم و صنعت مقصد خوبی برای جذب نیروهای متخصص است . این کشور برای نیروهای متخصص در رشته های متفاوت و آشنا با زبان انگلیسی و فرانسه امتیازات خوبی را در نظر گرفته و اقامت دائم در اختیار آنها قرار میدهد .

در بین کشورهای دنیا کانادا در بین محبوب ترین و مهاجر پذیر کشور های جهان برای مهاجرت قرار گرفته است. این کشور به دلیل وسعت زیاد، اقتصاد خوب، بازار کار مناسب و فرهنگ چند ملیتی محبوبیت زیادی بین افرادی که قصد مهاجرت دارند، دارد. کشور کانادا که در شمال قاره اروپا قرار گرفته استاندارد زندگی بالایی دارد و شهروندان این کشور از رفاه اجتماعی بسیار خوبی بهره مند می شوند. پاسپورت آلمان اعتبار جهانی بالایی دارد و دارندگان پاسپورت کانادایی می توانند بدون ویزا به 184 کشور به راحتی سفر کنند.

اقتصاد کانادا

کشور کانادا در در زمینه های تولیدی در بین 10 کشور برتر تولید کننده قرار گرفته است و همین موضوع باعث رونق اقتصادی در این کشور شده است. بخش بزرگی از از صنایع تولیدی در کانادا در استان های انتاریو و کبک واقع شده است. مهم ترین صنایع تولیدی این کشور در زمینه های غذا و نوشیدنی، کاغذ و محصولات مرتبط به آن، فلزات و مواد شیمیایی است. صنعت گردشگری نیز در این کشور به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی زیاد و پیست های اسکی رواج دارد. کشور کانادا هر ساله میزبان هزاران گردشگر و توریست از سراسر جهان است. با وجود رشد اقتصادی بسیار زیاد این کشور پیش بینی می شود ارقام و اعداد به دست آمده در سال های آینده در این کشور به خصوص استان آلبرتا همچنان پیشرفت زیادی کند. کشور کانادا هر ساله 250 هزار نفر را از طریق برنامه های اکسپرس اینتری به عنوان مهاجر دائم می پذیرد، اما کارشناسان زیادی بر طبق آمار سالمندی و کمبود میزان زاد و ولد بر این باورند که این کشور در سال های آینده به تعداد حداقل دو برابر این میزان احتیاج پیدا می کند. پیش بینی می شود که در زمینه اشتغال و بازار کار تا 2021 میلادی در بیشتر از یک میلیون شغل جدید ایجاد شود که تحصیل کرده های داخلی نمی تونند همه آن ها را پوشش دهند و احتیاج دارند تا نیروی کار متخصص مورد نیاز خود را از خارج از کشور تامین کنند.

با توجه به شرایط هردو کشور شما میتوانید متناسب با شرایط و مدارک تحصیلی . سابقه کار و وضعیت مالی خود یکی از این کشورها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید .