آلمان در کنار برترین کشور های جهان قرار گرفته است که دارای شرایط بسیار مناسب برای زندگی , کار , تحصیل می باشد. آلمان با برخورداری ازشرایط مناسب اقتصادی, تحصیل رایگان, دارا بودن دانشگاه های معتبر و استاندارد های آموزشی بسیار عالی و شرایط مناسب برای اشتغال و تقاضای بالا برای نیروی کار, به یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل و کار درمیان دانشجویان بین المللی مبدل شده است. از این رو تقاضا برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور از آمار بالایی برخوردار است. دانشگاه های آلمان که دارای سطح بالایی از کیفیت آموزشی می باشد, برنامه های تحصیلی متنوعی را ارائه می کند. بیشتر رشته های پزشکی و مهندسی در این دانشگاه ها دارای محبوبیت زیادی در میان دانشجویان کشورهای مختلف می باشد.

تحصیل در دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در دانشگاه های آلمان نیاز به شرایط مشخصی دارد. یکی از شرایط تحصیل در آلمان داشتن دیپلم است. بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در آلمان مدرک دیپلم هستند.داشتن مدرک دیپلم با معدل مناسب می تواند؛ شرایط را برای تحصیل در این کشور مسیر نماید. دانش زبان یکی دیگر از شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان می باشد. زبان آموزشی در دانشگاه های آلمان, آلمانی می باشد. که دانشگاه های آلمانی زبان هزینه تحصیل دریافت نمی کنند. اما برخی از دانشگاه ها برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. که برای تحصیل در این دانشگاه ها؛ باید شهریه بپردازید. البته رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند, محدود می باشد. افرادی که مهارت زبانی کافی ندارند؛ قبل از ورود به دانشگاه باید برای شرکت در دوره های آمادگی وارد کالج شده وپس از رسیدن به سطح زبان مورد نیاز بتوانند برای تحصیلات آکادمیک وارد دانشگاه شوند .

تحصیل در کالج های آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در دوره های کالج آلمان برای دانشجویانی مناسب می باشد که تسلط کافی به زبان آلمانی ندارند و قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی دارند, مناسب می باشد. همچنین تحصیل در بسیاری از رشته ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. از این رو شرکت در کالج ها می توانند به افراد کمک کند تا علاوه بر یادگیری زبان آلمانی, برای حضور در دانشگاه های آلمان آمادگی کسب نمایند.

بورسیه تحصیلی در آلمان با مدرک دیپلم

اگرچه دانشگاه های آلمان بورسیه های تحصیلی زیادی ارائه می دهند؛  اما این بورسیه ها بیشتر برای کمک هزینه زندگی کم تعداد نیستند. اما تفاوتی که بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان با اکثر کشورها دارد، این است که تحصیلات در کشور آلمان عموماً رایگان است و بورسیه های تحصیلی به معنای کمک هزینه تحصیل نیستند و بیشتر به عنوان کمک هزینه زندگی ارائه می شوند. این به دلیل رایگان بودن تحصیل در این کشور است. تحصیل در آلمان, در دانشگاه های دولتی رایگان است. و به همین خاطر, بورس ها در آلمان بیشتر برای پوشش دهی هزینه های زندگی در آلمان استفاده می شود. بیشتر بورسیه های تحصیل در آلمان توسط سازمان DAAD – German Academic Exchange Service ارائه می شود. این سازمان سالیانه قریب به ۱۵۰ هزار دانشجو آلمانی و دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بورسیه های تحصیلی قرار می دهد. این سازمان بورس های تحصیلی خود را به دانش آموزان درمقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و پسا دکترا ارائه می دهد. هزینه اعطایی از سوی سازمان DAAD تقریبا ماهیانه ۸۵۰ یورو به دانشجویان ارائه می کند. همچنین, سایر سازمان هایی که بورسیه ارائه می کنند,  بورسیه های تحصیلی دیگری Deutschland stipendium می باشند که این سازمان نیز برای دانشجویان در مقاطع لیسانس, فوق لیسانس و دکترا, در حدود ۳۰۰ یورو ماهیانه برای کمک هزینه های زندگی  به دانش جویان ارائه می دهند. 

هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان

همان طور که قبلا ذکر شد, تحصیل در دانشگاه های آلمان و البته به زبان آلمانی رایگان است. و بیشتر هزینه های دانشجویان در آلمان مربوط به هزینه زندگی می شود. اما برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ,به همراه هزینه  تحصیل می باشد که این مقدار برای دانشجویانی که با مدرک دیپلم اقدام به پذیرش نموده اند, سالیانه در حدود ۱۲ هزار یورو تا ۲۶ هزار یورو قابل پرداخت است. البته مقداراین هزینه به نسبت رشته انتخابی و دانشگاه و متفاوت است. بیشترین مقدار شهریه مربوط می شود به تحصیل در رشته هایی مانند مهندسی، رشته های مدیریتی و بیزینسی.  اما هزینه زندگی در آلمان بخش قابل توجهی از زندگی یه دانشجو در آلمان می باشد. قوانین آلمان میزان هزینه های متوسط زندگی را 850 یورو در ماه برآورد کرده است. که دریافت بورسیه دانشجویی می تواند بخش زیادی از هزینه ها را کاهش دهد.

کار دانشجویی در آلمان

با وجود بورس های تحصیلی که بسیاری از سازمان ها برای دانشجویان ارائه می کنند, اما کلیه دانشجویان امکان بهره مندی از آن را ندارند. اما روش های دیگری نیز, برای تامین بخشی ازهزینه های دانشجویان وجود دارد.یکی از رایج ترین روش ها کار نیمه وقت است. دانشجویان اجازه کار پاره وقت 20 ساعت در هفته, در کنار تحصیل را دارند. که علاوه بر پوشش دهی مقداری از هزینه های زندگی؛ می تواند باعث افزودن تجربه کاری و آشنایی با محیط کاری شود. درآمد کار پاره وقت برای دانشجویان حداکثر 450 یورو ماهیانه می باشد. البته داشتن دانش زبان آلمانی امتیاز بزرگی برای یافتن کار مناسب خواهد بود. همچنین امتیاز بسیار خوب دیگری که آلمان به دانشجویان می دهد, اجازه پیدا کردن کار است . دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی, تا 18 ماه فرصت دارند کار مناسبی پیدا کنند.  از آنجایی که آلمان نرخ بیکاری بسیار پایین است, یافتن کار مناسب برای هر رشته ای به راحتی پیدا خواهد شد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

دریافت ویزای تحصیلی در آلمان یکی از مراحل مهم در پروسه تحصیل در این کشور می باشد. متقاضی باید برای دریافت ویزا, مدارک لازم را آماده نماید و در وقت تعیین شده توسط سفارت به آن ارائه کنند. در ادامه به بررسی کلیه موارد لازم برای اخذ ویزای تحصیلی می پردازیم.

 • فرم ویزای تکمیل شده و امضا شده توسط متقاضی
 • پاسپورت معتبر
 • دو عدد کپی از گذرنامه
 • شناسنامه
 • سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 • شناسنامه های کودکان در صورت وجود
 • ۲ عدد عکس مناسب گذرنامه که اخیراً گرفته شده باشد
 • پرینت  سفرهای قبلی به کشور آلمان در صورت وجود
 • ویزاهای قبلی کشورهای منطقه شینگن
 • اجازه اقامت های قبلی در صورت وجود
 • نامه اثبات تمکن مالی برای یک سال زندگی در کشور آلمان
 • نامه پذیرش معتبر از دانشگاه یا موسسات آموزشی معتبر
 • مدارک تحصیلی قبلی (دیپلم ۱۲ سال)
 • انگیزه نامه
 • اسناد پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک مهارت زبان آلمانی برای برنامه های تحصیلی آلمانی یا ترکیبی
 • مدارک اثبات مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل به زبان انگلیسی یا ترکیبی