تحصیل در خارج از کشور به خصوص کشورهای اروپایی, امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. بسیاری از کشورهای اروپایی شرایط ویژه ای برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته اند. ازبین کشورهای واقع در قاره سبز, آلمان و فرانسه کشورهایی هستند که بیشترین تعداد مهاجران متقاضی تحصیل را پذیرش می کنند. و هر دو این کشور ها از شرایط مساعدی برای تحصیل برخوردار هستند. همچنین این کشور ها جزو محبوب ترین کشورها برای تحصیل در آلمان و فرانسه می باشد. اما بسیاری از افراد برای انتخاب بین این دو کشور کار دشواری است. تحصیل در هر کدام از این کشورها نیازمند شرایط مخصوص به خود است. از این رو قبل از اقدام برای تحصیل در هر کشوری میبایست در باره شرایط و مدارک تحصیل در فرانسه و آلمان به طور کامل مطالعه کنید. برای انتخاب آلمان یا فرانسه برای تحصیل باید بگوییم , هر کدام از این کشور ها دارای مزیت ها و شرایط  منحصربه فردی است. که متقاضیان میبایست بعد از مطالعه کامل آن ها و بررسی شرایط خود تصمیم به انتخاب به بگیرد.

بررسی شرایط تحصیل در آلمان یا فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی

تحصیل در کشور خارجی برای بسیاری از افراد چالش برانگیز است. تصمیم برای انتخاب کشور مناسب نیز, نیازمند مطالعه و تحقیق کامل می باشد. چرا که در مدت تحصیل در هر یک از کشورها, دانشجو دوره جدیدی از زندگی را در کشووری جدید و محیط جدید تجربه می کند. از این رو در نظر گرفتن شرایط لازم برای این امر ضروری است. بطور مثال آشنایی با زبان کشور جدید و همچنین, آشنایی با فرهنگ و شیوه زندگی مردم و شرایط آب و هوایی  و شرایط زندگی و تحصیل دارای اهمیت است. همچنین داشتن اطلاعات درباره ی اقتصاد و شرایط کار در کشور مورد نظر حائز اهمیت است. برای انتخاب کشور مناسب بین دو کشور فرانسه و آلمان میبایست اطلاعات هر دو کشور را مورد مطالعه قرار داده و نسبت به شرایط شما برای تحصیل و زندگی یکی ازاین دو کشور را انتخاب نمایید.

زبان و آموزش در آلمان و فرانسه

برای تحصیل در هر یک از کشورهای آلمان یا فرانسه , یکی از مهم‌ترین شرایط لازم برای تحصیل و زندگی در کشور مورد نظر, آشنایی با زبان رسمی آن کشور است. بسیاری از برنامه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه ها به زبان رسمی آن کشور است. همچنین برای برقراری ارتباط با افراد  و مردم و زندگی در آن کشور رفع نیازها لازم است راهی برای برقراری ارتباط با عموم مردم را داشته باشید. می‌دانید زبان رسمی ‌کشور آلمان، آلمانی است و اکثریت مردم نیز ‌به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. همچنین برای تحصیل در فرانسه می دانید که زبان فرانسوی زبان رسمی کشور فرانسه است و برای ارتباط با مردم لازم است تسلط کافی به زبان فرانسوی داشته باشید. بنابراین قبل از انتخاب کشور مورد نظرتان برای تحصیل از  شرایط آن اطلاع یابید.شما باید تصمیم بگیرید یادگیری کدام زبان برای شما راحت تر است. چرا که ممکن است بیشتر برنامه های شما به زبان اصلی تدریس شوند. از این رو انتخاب زبان تحصیل بسیار حائز اهمیت است. که در این صورت به رشته انتخابی خود و بهترین دانشگاه با سطح آموزشی بالا را پیدا کنید.‌ به عنوان مثال آلمان به داشتن برنامه‌های درسی مهندسی و مدیریت در  شهرت بسیاری دارد.‌ همچنین بسیاری از برترین شرکت‌های صنعتی پیشرو در زمینه اتومبیل سازی در آلمان قرار دارند.‌ بنابراین برای علاقمندان به رشته‌های فنی و مهندسی برای ادامه تحصیل در آلمان محبوبیت بیشتری دارد. همچنین آلمان با داشتن‌ برنامه‌های تحصیلی عالی و هدفمند در رشته‌های فنی و مهندسی برای فارغالتحصیلان در این رشته ها از بازار کار خوبی بهره مند است. به طور کلی انتخاب هر یک از کشورهای آلمان یا فرانسه به عنوان مقصد تحصیلی یا زندگی و ادامه زندگی و آینده ی کاری تسلط داشتن به زبان رسمی بسیار مهم است.

کیفیت آموزشی دانشگاه های آلمان و فرانسه

برای مقایسه کیفیت آموزشی دانشگاه‌های آلمان و فرانسه باید خاطر نشان کرد که هر دوی این کشورها دانشگاه‌های عالی رتبه‌ ی بسیاری دارند. از این رو برنامه‌های تحصیلی با کیفیت بالا ومطابق استاندارد های بین المللی به همه دانشجویان به طور یکسان ارائه می‌دهند.‌ از این رو رقابت برای یافتن جایگاهی برای تحصیل در هر دو کشور دشوار است. و هر دو کشور دارای دانشگاه های با رنکینگ های بین المللی می باشند که توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر و انتخاب آگاهانه حتما سری به آن ها بزنید. همچنین بعد از انتخاب دانشگاه مورد نظر درباره رشته ها و برنامه های تحصیلی را مطالعه کرده و مورد ارزیابی قرار دهید.

تحصیل رایگان در فرانسه و آلمان

تحصیل در بیشتر کشور های اتحادیه اروپا, مزیت های بسیاری برای دانشجویان دارد. علاوه بر سطح بالای کیفیت آموزشی در بیشتر دانشگاه ها, امکان برخورداری از تحصیل رایگان نیز میسر است. در مورد دو کشور آلمان و فرانسه باید گفت امکان تحصیل رایگان در هر دو کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم است. البته باید به شرایط برخورداری از تحصیل رایگان را مورد توجه قرار داد. که‌ دانشجویان باید به زبان رسمی ‌آنها تسلط کافی داشته باشند و مدارک رسمی برای تسلط به زبان آلمانی یا فرانسوی  را ارائه دهد .اما‌ برای تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی دارای شهریه هستند .

تحصیل به زبان فرانسه و آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسیی در کشور های آلمان و فرانسه برای دانشجویانی که به زبان رسمی این کشورها تسلط ندارند,امکان پذیر است. بیشتر دانشگاه ها برای جذب دانشجویان خارجی , برنامه های تحصیلی به زبان انگلسیی ارائه می دهند. البته تعداد رشته های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی برای دانشجویانی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند, بیشتر است.‌ بنابراین ورود به دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل به زبان انگلیسی برای شما به نسبت راحت تر خواهد بود.‌

 متوسط هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه و آلمان در دانشگاه های خصوصی و دولتی به نسبت انتخاب رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. میانگین هزینه‌ تحصیل برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه سالیانه  حدود ۲۵۰ هزار یورو و دانشگاه‌های خصوصی سالیانه سقف ۲۰,۰۰۰ یورو‌ می باشد. در حالی که هزینه تحصیل در آلمان , رایگان است. از این رو تعداد دانشجویان خارجی در آلمان بسیار زیاد است.