دانشگاه‌های مطرح آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی کدامند؟

به جرات می‌توان گفت آلمان، مقصدی بسیار عالی برای کسانی که قصد تحصیل در رشته‌های مهندسی را دارند می‌باشد؛ رشته مهندسی یکی از رشته‌های جذاب برای جوانان و فارغ‌التحصیلان آن می‌باشد، که با بازار کاری خوبی روبرو می‌شوند. از مهم‌ترین رشته‌های مهندسی می‌توان به، مهندسی برق، مهندسی علوم کامپیوتر، مهندسی ساختمان، معماری، مهندسی انرژی و مهندسی صنایع اشاره کرد.

در این کشور دانشجویان، از امکانات بسیار خوب و زندگی دانشجویی و بسیار عالی بهره‌مند می‌شود؛ موسسات مهندسی در کشور آلمان، دارای زیرساخت‌های بهینه، برنامه‌های آموزشی برجسته و آموزشگاه‌های تحقیقاتی بسیار عالی برای دانشجویان می‌باشد. مهندسی را در این کشور می‌توان، در دانشگاه‌ها و کالج‌های فنی فرا گرفت؛ برای یافتن دانشگاه و کالج مناسب باید شغل و بخش‌های عملی در دوره تحصیلی انتخابی را در نظر بگیرید؛ داشتن دانش علمی کافی در این زمینه، اهمیت بسیار زیادی دارد از دانشجویان انتظار می‌رود تا بتوانند از دانش نظری خود، بهره گرفته و عملاً دانش خود را در این رابطه به کار ببرند.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تحصیل، در رشته مهندسی در کشور آلمان و دانشگاه‌های برجسته این کشور، بحث نماییم؛ اگر علاقه مند به دانستن این موارد می‌باشید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

چرا دانشگاه‌های مهندسی آلمان یک انتخاب مناسب می‌باشد

دلایل بسیار زیادی برای انتخاب نمودن این کشور برای تحصیل موجود می‌باشد؛ که در ادامه به چند دلیل مهم آن اشاره می‌نماییم:

 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های مهندسی
 • اعتبار بین‌المللی مدارک دانشگاهی این کشور
 • امکان تحصیل کردن در دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی
 • فرصت‌های بسیار متنوع برای کار دانشجو
 • هزینه‌های پایین زندگی در کشور
 • امکان استفاده کردن از بورس‌ها و کمک هزینه‌های دانشجویی
 • امکان تحصیل نمودن در بیشترین گرایش‌های فنی مهندسی

گرایش های تحصیلی مهندسی در کشور آلمان

رشته‌های فنی مهندسی که در کشور آلمان ارائه می‌شود، بسیار متنوع بوده؛ دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند در طیف گسترده‌ای از این دوره‌ها، که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، تحصیل نمایند؛ از این رشته‌ها می‌توان به رشته‌هایزیر اشاره کرد:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مالی
 • مهندسی داده
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی ارتباطات و اطلاعات
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی انرژی
 • مکاترونیک
 • مهندسی نانو
 • مهندسی هسته‌ای

تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی در کشور آلمان

دانش آموزان بسیار زیادی وجود دارند که، در سال‌های آخر دوره متوسطه خود، علاقه زیادی به تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان دارد؛ باید توجه داشته باشند که دارا بودن حداقل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های این کشور کاملاً ضروری می‌باشد.

اوفرادی که تمایل دارند در دوره کارشناسی پذیرش بگیرند، بهتر می‌باشد، در یک دوره کالج T_Course، پذیرش بگیرد؛ در واقع این دوره معادل دوره پیش دانشگاهی می‌باشد و کمک بسیار زیادی برای آشنا شدن دانشجویان بین‌المللی با محیط آموزشی این کشور، زبان آلمانی و مرور کردن درس‌های یاد گرفته در سال‌های گذشته می‌باشد؛ در این کالج‌ها به دانش‌آموختگان، دروسی مانند: ریاضی، فیزیک، هندسه، زبان آلمانی و شیمی آموزش داده می‌شود؛ و آن‌ها را برای حاضر شدن در کلاس‌های دانشگاه آماده می‌نماید؛ کسانی که می‌خواهند با زبان آلمانی در این کشور تحصیل نمایند، باید حداقل مدرک زبان b۱ را داشته و اگر به زبان انگلیسی تمایل به تحصیل دارند، باید آیلتس۶ را ارائه نمایند.

تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان بوده، اما تحصیل نمودن در دانشگاه‌های خصوصی، شهریه‌ای حدود ۹ هزار یورو در سال دارد؛ تحصیل در آلمان و دوره کارشناسی در آلمان و بین ۳ الی ۴ سال زمان می‌برد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس مهندسی در کشور آلمان

دانشگاه‌ها از دانشجو برای پذیرش، مدارک‌های مختلفی را در این مقطع درخواست می‌نمایند؛ افراد باید دوره لیسانس خود را در رشته مهندسی تمام کرده و فارغ التحصیل شده باشد؛ دانشجو می‌بایست به زبان مورد نظر آن دانشگاه تسلط داشته، و مدرک زبان درخواست شده آن زبان را ارائه دهد. به طور کلی می‌توان گفت، در دانشگاه‌هایی که تدریس به زبان آلمانی می‌باشد، داشتن مدرک زبان b2 آلمانی، برای دانشجویان الزامی بوده و در دانشگاه‌هایی که دروس به صورت انگلیسی تدریس می‌شود، نیاز به ارائه دادن مدرک آیلتس ۶.۵ می‌باشد؛ اما در بعضی از دانشگاه‌ها می‌توان آیلتس ۶ نیز ارائه داد.

در این کشور حدود ۲۰۰ نوع مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی، قابل اخذ می‌باشد و دانشجویان توانایی دارند که رشته مورد علاقه خود را انتخاب نمایند؛ به طور معمول در دانشگاه‌های آلمان در سال دوبار دانشجو پذیرش می‌شود، و طول دوره تحصیل در این مقطع برای مهندسی در این کشور دو ساله می‌باشد؛ همانند دوره لیسانس در این کشور، در دانشگاه‌های دولتی هزینه از دانشجو دریافت نمی‌شود؛ اما برای دانشگاه‌های خصوصی هزینه سالانه مقداری بیشتر از هزینه دوره کارشناسی می‌باشد.

تحصیل در مقطع دکترای مهندسی در کشور آلمان

دانشجویان متقاضی، که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده و علاقه دارند که به تحصیل در مهندسی در آلمان، برای مقطع دکترا بپردازند؛ باید آگاه باشد که گرفتن پذیرش در این مقطع تفاوت‌های بسیار زیادی با دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد؛ دانشجویان در مقطع دکترا باید از نظر داشتن دانش زبانی، در حد بسیار بالایی باشد و مدرک c1 آلمان و یا آیلتس۷، زبان انگلیسی را ارائه دهند.

دارا بودن مقالات ISI بین‌المللی، باعث کمک کردن بسیار زیادی برای پذیرش در این دوره می‌باشد؛ اما یکی از مهم‌ترین نکات در پذیرش دکترا، پیدا کردن استاد راهنما یا سوپروایزر است؛ متقاضی باید استاد راهنما خود را پیدا کرده، و با آن در ارتباط باشد؛ مدارک خود مانند رزومه،توصیه نامه از اساتید دوره گذشته و مدارک لازم دیگر را برای وی ارسال کند؛  استاد راهنما پس از مطالعه رزومه و توصیه نامه شخص متقاضی اگر پذیرش این دانشجو را تایید نمود، ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجو صادر شده و می‌تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید و در دانشگاهی که مورد نظرش می‌باشد تحصیل کند؛ گذراندن دوره دکترا در این کشور بین ۳ الی ۴ سال زمان می‌برد.

تحصیل در رشته مهندسی به همراه بورس تحصیلی

بسیاری از دانشجویان، در تمامی دنیا تمایل دارند تا بورس تحصیلی را برای تحصیل نمودن در رشته مهندسی، در کشور آلمان دریافت کنند؛ یکی از ایده آل‌ها برای هر دانشجویی می‌تواند دریافت نمودن بورسیه باشد؛ اما بسیاری از بورسیه‌ها شرایط خاص داشته، که یکی از اصلی ترین شرایط می‌تواند داشتن نمرات خوب و معدل بالا باشد؛ می‌توان از این شرایط به دارا بودن مدرک زبان و قرار داشتن در سن کم اشاره نمود.

برای اهدا کردن بورس تحصیلی به دانشجویان، سازمان‌ها و بنیاد های متفاوتی موجود می‌باشد که بخشی، و یا تمام هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی را پرداخت کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند؛ بورسیه‌های تحصیلی که در کشور آلمان می‌تواند مورد استفاده دانشجویان قرار بگیرد عبارت است از: بورسیه اراسموس، هانریش بل و انیشتین.

دانشگاه های برتر مهندسی آلمان

دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های قدیمی کشور آلمان و یکی از مشهورترین دانشگاه‌های جهان می‌باشد؛ در سال ۱۳۸۶ میلادی تاسیس شده و از ۱۲ دانشکده آموزشی تشکیل شده است. دوره‌های آموزشی در این دانشگاه برای ۱۶۵۰۰ دانشجو، در ۱۰۰ رشته متفاوت ارائه می شود.

دانشکده مهندسی این دانشگاه دارای رتبه ۴۵ دانشگاهی می‌باشد؛ که به وسیله وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان و بنیاد پژوهشی آلمان، برای تامین شدن امکانات بسیار پیشرفته تحصیلی برای مهندسان حمایت مالی می‌شود. از افراد سرشناسی که در این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توان به ژان-پل و دیمیتری مندلیف اشاره نمود. هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه برای هر دانشجو ۳۱ هزار و ۴۲۰ دلار می‌باشد.

دانشگاه فرای برلینhttps://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice?pli=1&

این دانشگاه بزرگ ترین دانشگاه در شهر برلین می‌باشد؛ که در سال ۱۹۴۸ تأسیس گشته است و بر اساس رتبه بندی جهانی، در رتبه ۸۷ قرار می‌گیرد، و بیش از ۲۳ هزار و ۱۰۰ دانشجو در رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترادر زمینه مهندسی، در این دانشگاه پذیرش می‌شوند. هزینه تحصیل در این دانشگاه، به طور سالانه برابر با ۴۳ هزار و ۵۴۰ دلار می‌باشد.

دانشگاه فنی مونیخ

این دانشگاه یکی از برجسته ترین موسسات فناوری، در کشور آلمان بوده و دانشگاهی تحقیقاتی در شهر مونیخ می‌باشد؛ این دانشگاه توانست رتبه پنجم، در رتبه‌های دانشگاه‌های جهانی را از آن خود نماید؛ و در حال حاضر تعداد ۷ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشد. هزینه تحصیل سالانه در دوره‌های ارشد و دکترا در این دانشگاه معادل ۴۵ هزار و ۱۲۰ دلار می‌باشد. این دانشگاه با دو دانشگاه MIT و مهندسی فناوری جورجیا همکاری می‌نماید.

دانشگاه جاکوبز برمن

این دانشگاه یکی از برجسته‌ترین موسسات تحقیقاتی خصوصی در این کشور می‌باشد؛ این دانشگاه دارای سیستم‌های دانشگاهی آمریکا و انگلیس بوده و برای ایجاد کردن محیطی با رویکردهای بین رشته‌ای، برای تمامی رشته‌ها، زمینه‌های مختلف پژوهشی را ترکیب می‌نماید. دانشکده مهندسی این دانشگاه، در حال حاضر ۱۳۴۰ دانشجو در دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند؛ هزینه تحصیلی در این دانشگاه، سالانه برای تمامی رشته‌های این موجود در دانشگاه، حدود ۳۴ هزار و ۵۱۰ دلار می‌باشد.

دانشکده مهندسی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشکده مهندسی این دانشگاه، در رده شصت رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی قرار گرفته است؛ مدرک فوق لیسانس فناوری اطلاعات و مدرک لیسانس در سیستم‌های اینترنت و فوق لیسانس، در زمینه امنیت کامپیوتر و دکترا، در زمینه مهندسی سخت افزار در این دانشگاه تدریس می‌شود. این دانشگاه، هم‌اکنون دارای ۱۳۲۰۰ دانشجو می‌باشد. هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه چیزی حدود ۱۳۰۰ دلار می‌باشد.

دانشگاه بین المللی شیلر

این دانشگاه از دانشجویانی که، از بالغ بر ۱۰۰ کشور در سراسر جهان آمده‌اند، میزبانی می‌نماید؛ سیستم آموزشی این دانشگاه سیستمی آمریکایی بوده و در این دانشگاه کلاس‌ها به صورت زبان انگلیسی برگزار می‌گردد. هر ساله حدود ۲۰۰ دانشجو جدید در دوره‌های مهندسی دو ساله و چهار ساله، مورد پذیرش قرار می‌گیرد. از معروف‌ترین دوره‌های آموزشی در این دانشگاه می‌توان به مدیریت توسعه محصول، مهندسی سیستم‌های جاسازی، مهندسی اطلاعات و مهندسی مالی اشاره نمود. شهریه دریافتی سالانه در این دانشگاه چیزی حدود ۲۳ هزار و ۴۵۰ دلار می‌باشد.

موسسه فناوری برلین

این موسسه در سال ۱۸۷۹ میلادی تاسیس گشت. یکی از بزرگ‌ترین موسسات فنی در آلمان، این موسسه می‌باشد؛ حدود ۳۰ هزار دانشجو، در این موسسه مشغول به تحصیل می‌باشد؛ این موسسه، عضو شبکه مدیریت صنعتی اروپا بوده و نرخ پذیرش دانشجو در رشته مهندسی تقریباً سالانه ۵۰۰ نفر می‌باشد. هزینه تحصیل سالانه در موسسه فناوری برلین، حدود ۳۱ هزار و۱۲۰ دلار می‌باشد.

دانشگاه اسلینگن

این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس، در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، سیستم‌های خودرو و علوم کامپیوتر، در بسیاری از رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی، در رتبه بسیار بالایی قرار دارد. در این دانشگاه سالانه حدود ۳۴۰ دانشجو پذیرش می‌شود. هزینه تحصیل سالانه در این دانشگاه ۴۳ هزار و ۱۲۰ دلار می‌باشد.

دانشکده فنی دانشگاه فرایبورگ

این دانشگاه در نزدیکی مرز سوئیس و فرانسه واقع شده است؛ دانشکده مهندسی این دانشگاه، دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس را در مهندسی و علوم رایانه ارائه می‌دهد.

در سال ۱۹۵۵ این دانشگاه تاسیس شده است و شهرت بسیار زیادی در سراسر کشور آلمان دارد؛ تعداد دانشجویی که دانشگاه فرایبورگ در سال می‌پذیرد، تقریباً حدود ۵۴۰ نفر می‌باشد؛ هزینه سالانه شهریه تحصیلی در این دانشگاه، حدود ۳۱ هزار و ۲۱۰ دلار تخمین می‌خورد.

دانشکده مهندسی و مدیریت هکتور

در سپتامبر ۲۰۰۴ شرکت نرم افزاری SIP مدرسه مهندسی و مدیریت هکتور را تاسیس نمود؛ این مدرسه در بیشتر رتبه بندی‌های دانشگاهی در جایگاه پانزدهم قرار گرفته است. از دوره‌های تحصیلی در این دانشکده می‌توان به MSC در امنیت کامپیوتر، LLM در فناوری و دیپلم مهندسی برق اشاره نمود. این دانشکده سالانه ۱۵۰ دانشجو را پذیرش می‌نماید‌ هزینه سالانه تحصیل در این دانشگاه حدود ۳۱ هزار و ۱۲۰ دلار می‌باشد.

جمع بندی

بدون شک تحصیل کردن در یکی از دانشگاه‌های فنی مهندسی آلمان، که پیس‌تر به آن‌ها اشاره شد؛ می‌تواند باعث به وجود آمدن افق‌های بسیار روشنی برای آینده دانشجویان بین المللی باشد؛ دسترسی پیدا کردن کامل به جدیدترین امکانات آموزشی و قرار گرفته شدن در یک محیط بسیار  آکادمیک، می‌تواند باعث به وجود آمدن شرایط ایده آل و مطلوب، برای تحصیل نمودن در رشته مهندسی باشد تا بتواند باعث ایجاد شدن اشتیاق بسیار بیشتر، برای تحصیل در این رشته‌ها بشود.

در این مقاله سعی داشتیم  تا دلایل مناسب بودن دانشگاه های مهندسی آلمان، گرایش‌های تحصیلی مهندسی در این کشور، مزایای تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در این کشور و تحصیل نمودن در رشته‌های مهندسی و با داشتن بورس آشنا نماییم؛ در ادامه تعدادی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی این کشور را به شما معرفی نمودیم.

از این‌که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم، ایمدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

همچنین بخوانید: بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل رشته داروسازی