برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور شرایط مختلفی وجود دارد که دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان درنظر می گیرند . یکی از مهمترین شرایط برای اخذ پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور شرط معدل است. میانگین قبولی معدل در دانشگاه های مختلف متفاوت است . که میبایست قبل از اقدام برای پذیرش دانشجویان شرایط دانشگاه مورد نظر را کاملا مطالعه و بررسی نمایند. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید شرایط پذیرش را بررسی نمایید. شرط معدل برای پذیرش دانشگاه های آلمان به این معنا است که دانشجو معدل مورد نظر برای قبولی در رشته مورد نظر در یکی از دانشگاه های آلمان را دارد. مطابق قوانین جدید پذیرش در آلمان شرط معدل دانشگاه های آلمان به این صورت است که متقاضیان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان میبایست دارای معدل بالاتر از 15 در سه پایه سال دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان ، باشند. که این معدل نسبت به رشته تحصیلی متفاوت است. در این مقاله شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان را بررسی می کنیم.

شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و قوانین جدید 2021

تحصیل براساس شرط معدل برای دانشجویان بر اساس قوانین جدید 2021 شرط معدل تحصیل در آلمان کمی دشوار شده است. دانشجویان متقاضی  تحصیل  در آلمان که دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم می باشند اگر معدل کل مدرک دیپلم 3 ساله دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی این افراد از 15 کمتر باشد، شانس کمتری برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های آلمان دارند.

مطابق قوانین جدید تحصیل، از میان متقاضیان تحصیل در آلمان , دانشجویانی که قبل از سال 2011 مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده اند و در صورتی که معدل آن ها کمتر از 15 می باشد، احتمال پذیرش این افراد در دانشگاه های آلمان بسیار پایین و در حد صفر می باشند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و انواع معدل

دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور برای تحصیل در آلمان باید با شزایط نحصیل و مدارک لازم آگاهی بیابند. به صورت کلی در مدرک دیپلم دبیرستان برای دانش آموزان ایرانی دو نوع معدل قید می شود؛ معدل کتبی و معدل کل . متقاضیان تحصیل در آلمان برای پذیرش در دانشگاه های آلمان به معدل کل قید شده در مدرک دیپلم نیاز دارند. معدل کل قید شده روی دیپلم براساس معدل های اخذ شده در سه سال آخر دبیرستان می باشد. به طور کلی مجموع معدل های سه سال دیپلم دبیرستان را می نامند.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

برخی از دانشگاه های پزشکی آلمان برای پذیرش دانشجویان دارای شرط معدل با نمره مشخصی هستند. دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی میبایست معدل 18 را داشته باشند.البته حداقل نمره معدل قابل پذیرش در دانشگاه های

آلمان 15 می باشد. که این معدل در ادامه برای خود دانشجویان دچار مشکل خواهند شد . چراکه با شروع تحصیل موفقیت آن ها در گذراندن دروس مشکل خواهد شد. همچنین بسیاری از دانشگاه های شرایط خاصی برای پذیرش در نظر ندارند اما احتمال موفقیت دانشجویان ضعیف در رشته های سخت با مشکل روبرو خواهد شد. به طور مثال دانشگاه مونیخ آلمان دارای شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان نمی باشد.

افزایش احتمال پذیرش پزشکی آلمان با شرط معدل

دانشجویانی که دارای معدل بالایی نیستند اما علاقمند به تحصیل در یکی از دانشگاه های آلمان هستند ، می تواند به این طریق عمل کنند که بر اساس شرط معدل برای تحصیل در آلمان پذیرش اخذ نمایند و در دوره های یک ساله کالج  M-kurs  تحصیل کرده و در این دوره ها نمره لازم را کسب کند.

متقاضیان در این دوه ها میبایست نمره بالاتری کسب کنند تا کمبود نمره دیپلم را جبران کنند و برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام نمایند.

شرط معدل برای تحصیل مهندسی در آلمان

امکان تحصیل برای دانشجویان متقاضی برای  تحصیل در کشور آلمان در دانشگاه های فراوانی در رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر می باشد.این دانشگاه ها درزمینه های مهندسی دارای ظرفیت های فراوانی برای اخذ پذیرش متقاضیان بین المللی می باشد. از این رو شرط معدل در دانشگاه های آلمان برای پذیرش در این رشته ها کاربردی ندارد وشرط معدل برای تحصیل متقاضیان در رشته های مهندسی  حداقل  15 می توانند بدون نگرانی از شرط معدل برای تحصیل دریکی از دانشگاه های آلمان در بهترین رشته های مهندسی و علوم پایه پذیرش تحصیلی اخذ کرده و به تحصیل بپردازند.

شرط معدل برای پذیرش مقطع کارشناسی در آلمان

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های آلمان هستند  , برای پذیرش در دانشگاه های آلمان باید نمره معدل مناسبی در دیپلم دبیرستان داشته باشد. حداقل نمره معدل مناسب دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی معدل بالای 15 می باشد.

البته برای دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را در کشور خودشان شروع کرده اند و 35 واحد گذرانده باشد، دانشجو الزامی به گذراندن دوره های کالج در آلمان ندارند و می تواند به طور مستقیم برای تحصیل در دانشگاه های مورد نظر را شروع کند. که در این صورت دانشجو باید مدارک تحصیلی دوره های گذرانده  در دبیرستان و دیپلم  و پیش دانشگاهی را برای دانشگاه مورد نظر ارائه دهد. همچنین دانشجویانی که معدل کمتر از 15 دارند, می توانند در دانشگاه های خصوصی آلمان تحصیل کنند.

شرط معدل برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر ارائه مدرک دوره کارشناسی میبایست مدرک دیپلم با شرط معدل ارائه کنند . دانشجویان برای تحصیل در این دوره آکادمیک  باید معدل دیپلم حداقل 15 داشته باشند. همچنین مدرک لیسانس برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد بالاتر از 14 مورد پذیرش است. البته به دلیل افزایش تقاضا برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد, همه فارغ تحصیلان دوره  کارشناسی با داشتن معدل بالای 13 می توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد درخواست دهند.

شرط معدل برای پذیرش مقطع دکتری در آلمان

دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه های آلمان باید بدانند اهمیت شرط معدل دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر از مقطع دکتری است. که این امر به خاطر پژوهش محور بودن دوره دکتری در دانشگاه های آلمان است. در این دوره ها نمره و معدل اهمیت چندانی ندارند. متقاضیان دوره دکتری , اگر نمره معدل پایینی دارند می توانند با ارائه مدرک زبان با نمره بالا،  همچنین رزومه تحصیلی قوی و ارائه مقاله های تحقیقی پایین بودن معدل کارشناسی ارشد را جبران کند.

شرط معدل برای دوره دکتری

دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره دکتری می توانند استاد مشاوری انتخاب کرده و با ارتباط با ایشان و ارسال مدارک , اگر متقاضی تایید مدارک خود از طرف استاد راهنما را بدست اورند, مقدمات پذرش ایشان ازاین طریق فراهم شده است و نشان می دهد که معدل چندان تأثیری در اخذ پذیرش دکتری آلمان ندارد. از این رو باید گفت معدل شرط الزامی برای پذیرش در دوره دکتری دانشگاه های آلمان نیست و تاییدیه استاد راهنما با مقاله ها و رساله و تز دکتری دانشجو یکی از راه های قابل توجه از شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکتری آلمان می باشد.

 آیا معدل شرط کافی برای اخذ پذیرش تحصیلی دکتری آلمان است؟

دانشجویان متقاضی دوره دکتری , برای برخورداری از شرایط  پذیرش در دانشگاه های آلمان , باید بدانند  اگر چه تحصیل در دوره دکتری با معدل تنها شرط پذیرش, معدل نمی باشد. بسیاری از دانشجویان دوره دکتری, برای ورود به دوره دکتری, معدل دوره کارشناسی بالایی داشته باشند, ، اما شرط معدل شرط کافی برای پذیرش در دوره دکتری نمی باشد. امکان پذیرش دکتری برای دانشجویان با معدل پایین نیز, امکان پذیر می باشند. دانشجویان می تواند با ارائه مقاله های علمی و معتبر و همچنین ارائه مدرک زبان با نمره بالا و همچنین کارهای تحقیقی و پژوهشی احتمال اخذ پذیرش در این دوره را برای دانشجویان بالا ببرد.

پذیرش دکتری و شرط معدل

در دانشگاه های آلمان , شورای بررسی پرونده تحصیلی  دانشجویان برای پذیرش متقاضیان مقطع دکتری در آلمان شرایط مختلفی را در نظر می گیرند و با در نظر گرفتن شرایط و سوابق دانشجویان از جمله  رزومه قوی و معتبر و همچنین رساله و تز دکتری و مقاله ها و فعالیت های پژوهشی پذیرش دکتری را صادر می کند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و ترمیم معدل

دانشجویان ایرانی متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان می توانند برای بالا بردن معدل خود با شرکت در آزمون های سراسری داخلی دانشگاه های آلمان و با روش ترمیم معدل، می توانند نمرات پایین بعضی از دروس دبیرستان را ارتقا دهند.این امکان برای دانشجویان در صورتی میسر است که دانشجویان  با هماهنگی های لازم با وزارت آموزش و پرورش آلمان ,دروسی که نمره پایین دارند را مجدداً امتحان دهد و معدل خود را بالا ببرد.اما باید گفت این شرط در همه ی دانشگاه هایی آلمان مناسب نیست، چرا که بعد از برگزاری آزمون ها سند و مدرکی برای ارتقا معدل به متقاضی داده نمی شود و این ارتقا معدل تنها در کنکور سراسری داخلی لحاظ می شوند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و مزایای تحصیل و اقامت

تحصیل در دانشگاه های آلمان از طریق شرط معدل  برای متقاضیان با اخذ ویزای تحصیلی آلمان مزیت هایی برای پذیرفتگان  دارند, دانشجویان می توانند از مزیت های تحصیل و اقامت و زندگی در آلمان برخوردار شوند. از مهم ترین مزیت ها برای متقاضیان دوره دکتری در کشور آلمان برای تحصیل  بر اساس شرط معدل دانشگاه های آلمان موارد زیر را می توان نام برد:

  • شرایط تحصیل رایگان برای دانشجویان متقاضی رشته های علوم پزشکی و مهندسی و علوم انسانی
  • امکان برخورداری از شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
  • فرصت 18 ماهه برای جستجوی کار و یافتن کار مورد نظر و اشتغال
  • شرایط اخذ اقامت و تابعیت و شهروندی آلمان با اشتغال
  • دریافت مدارک معتبر از دانشگاه های آلمان با اعتبار و ارزش جهانی
  • تسهیل در تردد به کشورهای حوزه شینگن بدون نیاز به اخذ ویزا
  • شرایط مناسب برای اخذ مجوز کار دانشجویی و کار در ضمن تحصیل