آلمان یکی از کشور های مهاجر پذیر است. که امروزه آمار مهاجرت به این کشور رشد بیشتری داشته. بهترین روش های مهاجرت به آلمان, تحصیل در آلمان , مهاجرت کاری و زندگی میباشدو در این مطلب یکی از بهترین روش های مهاجرت , دریاففت ویزای کاری خوداشتغالی را مورد بررسی قرار می دهیم

ویزای خوداشتغالی در آلمان

امروزه روش های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که ,یکی از مهمترین و محبوب ترین روش ها برای اخذ اقامت آلمان , ویزای خود اشتغالی است. صدور این ویزا, برای افراد متخصص مانند,مدیران برخی از بیزنس ها، دانشمندان، کارشناسان و برخی از متخصصین، دیگر مجوزهای اقامتی را به راحتی صورت می گیر. دریافت ویزای خود اشتغالی برای علاقمندان چندین روش وجود دارد که می توانند برای انجام این پروسه استفاده نمایند. مهمترین عامل برای پذیرش افراد برای در یافت ویزای خود اشتغالی, بیزینس پلن ارائه شده می باشد, که در صورتی مورد تایید دولت آلمان قرار می گیرد, که دارای سودآوری بوده و تاثیزات مثبت بر اقتصاد کشور آلمان داشته باشد. دراین نوع ویزا, افراد می توانند برای افراد خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال)خود نیز, اقدام به دریافت ویزا نماید.

متقاضیان خوداشتغالی در آلمان

برنامه خوداشتغالی مناسب برای متخصصان آزاد و وکلا و پزشکان و داروسازان و غیره می باشد.همچنین حرفه های معاملاتی و صنایع دستی و فریلنسرها مانند هنرمندان و نویسندگان و ورزشکاران و… می توانند برای پروسه خوداشتغالی اقدام نمایند. اما دقت داشته باشید که نسبت به شغل مورد نظر شما, میزان مالیات و درآمد و … تاثیر گذار است. همچنین اسناد و مدارک لازم در برخی بیزینس ها متفاوت است. با توجه به افزایش جمعیت سالخورده آلمان, دولت آلمان از ورود کارآفرینان در آلمان استقبال می کنند.

مراحل پروسه خود اشتغالی در آلمان

برای دریافت ویزای خود اشتغالی فرد باید مراحل مختلفی را طی کند. مرحله اول در این پروسه, ارائه یک طرح تجاری قوی و قدرتمند است. در گام بعدی، افراد علاقمند دریافت ویزای خود اشتغالی آلمان میبایست اثبات کند که طرح تجاری ارائه شده وی خلاقیت و نوآوری داشته باشد و تا به حال در این کشور, اجرا نشده و قابلیت اجرا را دارد. متقاضیان باید توجه داشته باشند که دولت آلمان مواردی نظیر سوابق کاری، مدرک تحصیلی، میزان تجربه کاری و شرایط کاری متقاضی در کشور مبداء را نیز مورد بررسی قرار می دهد. بعد از تایید مراحل گفته شده, افراد میبایست مدارک لازم را به اداره مهاجرت شهری ارائه داده و سپس با اتاق بازرگانی و دیگر سازمان های مربوطه در خصوص میزان تخصص و اقتصادی بودن کسب و کار مورد نظر مشورت می نماید. و در نهایت زمانی که طرح تجاری تایید شد، متقاضی اجازه اقامت خود را دریافت می نماید. انجام مراحل پروسه خود اشتغالی, ممکن است دو الی چهار ماه بطول انجامد.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای خود اشتغالی در آلمان عبارتند از:

رزومه کاری

عکس

بیمه درمانی

بیزنس پلن

ارائه یک برنامه مالی پیش بینی کننده موارد مالی و میزان درآمد تقریبی

توصیه نامه

اطلاعات تماس متقاضی

انجام مصاحبه در کنسولگری آلمان

صورت حساب و پرینت بانکی

مدارک هویتی و مدارک پزشکی

رزومه تحصیلی و مدارک تحصیلی

شرایط لازم برای دریافت ویزای کار خوداشتغالی آلمان چیست؟

ویزای فریلنسری آلمان به شغل ها و مهارت های به خصوصی محدود نشده است ولی با توجه به ماهیت این روش این نوع ویزا مناسب افرادی است که در رشته های فناوری اطلاعات،مشاوره، ترجمه و همچین افرادی که وب دولوپر هستند می باشد.

به طور کلی شرایط اولیه برای احراز این ویزا از این قرار است:

 • مدرک تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی و کاری ( حداقل دیپلم )؛
 • نداشتن اقامت اروپا
 • دارا بودن تمکن مالی اولیه برای تامین هزینه های زندگی در آلمان
 • ارائه مدارک لازم جهت ساپورت مالی در آلمان
 • ایده انجام کار
 • سودآور بودن پوزیشن کاری در آلمان
 • حقوق بازنشستگی مکفی برای افراد بالای ۴۵ سال

مدارک لازم برای دریافت ویزای فریلنسری آلمان کدام اند؟

 • پاسپورت؛
 • نمونه کار برای اثبات توانمندی
 • مدرک تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی و کاری همراه با ریز نمرات
 • فرم درخواست ویزا
 • طرح تامین مالی
 • در صورت متاهل بودن قباله ازدواج
 • مدارک تمکن مالی

انواع روش های خوداشتغالی در آلمان

فرآیند خوداشتغالی در آلمان, یکی از علت های اصلی رونق اقتصاد کشور آلمان است.که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. و مزیت های بسیاری برای افراد دارد. همچنین این نکته حائز اهمیت است که با توجه به انواع کسب و کارها هزینه هزینه راه اندازی هر کدام نیز متفاوت است و نمی توان مقدار ثابت و دقیقی را برای آن مشخص نمود. خود اشتغالی در آلمان به سه صورت می باشد که عبارتند از:

 • خوداشتغالی فریلنس

در این نوع خود اشتغالی، متقاضی میبایست خدماتی در رابطه با زمینه فعالیت خود داشته باشد. که دارای شرایطی مشخصی می باشد.

 • خوداشتغالی تجاری

در این نوع خود اشتغالی متقاضی باید به تجارت یا تولید محصول مورد نظر خود بپردازد.

 • خوداشتغالی سیار

این نوع خود اشتغالی متقاضی باید فعالیت های بیزینسی خود را در مکان مشتری انجام دهد.

همچنین بخوانید: کار در آلمان