دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در آلمان و سایر کشورها کار ساده ای نیست . چرا که برنامه هایی که شامل اعطای بورسیه به دانش آموزان در مقطع دبیرستان می شوند بسیار محدود بوده و همین باعث رقابت بسیار زیاد در این زمینه می شود . زمانی که یک متقاضی در دوره دبیرستان موفق به اخذ بورسیه می شود روند تحصیلی در کشور مقصد سرعت می گیرد . بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در اکثر کشورهای اعطا کننده بسیار به ندرت اتفاق می افتد . دلیل اعطا این بورسیه ها نیز مشارکت در پژوهش های بین المللی است و این مشارکت نیز باید به صورت جامعه بنیاد و در درون مردم و شهروندان این کشورها در مقاطع پایین تر صورت گیرد .

از همین رو این بورسیه ها به صورت دوره ای و فراخوان اعلام می شود . ارگان های اعطا کننده بورسیه معمولا تمامی روند پذیرش تا تحصیل در مراکز را زیر نظر خواهند گرفت . بررسی و پیگیری نحوه اعطا و فراخوان آن نیز در سایت های رسمی کشورها اعلام میشود . ما تلاش بر این داریم تا سوالاتی چون بورسیه ها چه شرایطی را در بر میگیرند و آیا شما واجد شرایط برای این بورسیه هستید یا خیر و تمامی سوالاتی که ممکن است در ذهن شما خلق شود را در این مقاله پاسخ دهیم .

بررسی شرایط بورسیه های تحصیلی در آلمان

هدف اصلی برای اهدای بورسیه به دانش آموزان در مقطع دبیرستان این است تا بتوانند با بهره جویی از دانش آموزان نخبه و کسانی که شرایطی برای آنها به وجود نیامده تا بتوانند استعداد خود را شکوفا کنند . همچنین امید بر این است تا  این دانش آموزان از طریق بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در جهت توسعه اجتماعی در کشور مقصد فعالیت نمایند و در این راستا به دولت کمک کنند . یکی از بزرگترین حمایت کننده ها و اعطا کننده بورسیه های تحصیلی کشور کانادا می باشد .

معرفی کشورهای اعطاکننده بورسیه تحصیلی

انجمن جهانی بورس تحصیلی، که یک انجمن شناخته شده در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف و مقاطع مختلف تحصیلی است دبیرستان هایی که واجد شرایط هستند را معرفی نموده و در سایت های خود اعلام میدارند .

شانس پذیرش و اخذ این بورسیه همان طور که در بالا نیز اشاره شد برای تعداد محدودی اتفاق می افتد . چرا که این فرصت ها اندک هستند و رقابت بر سر آن بسیار زیاد به همین دلیل اگر متقاضی پذیرش برای بورسیه هستید باید شرایط خاص و ویژه داشته باشید . فاکتورهای خاصی وجود دارد که شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان را محدود می کند و اگر از این موارد غافل بمانند ، شانس را به حداقل می رساند بنابراین متقاضی باید به نوع بورسیه و شرایط خاص آن  توجه نمایند .

یکی از نکات مهم در این زمینه دانستن این نکته است که اعطا بورسیه های تحصیلی به خصوص در مقطع دبیرستان ابتدا شامل حال دانش آموزان در همان کشور می شود و در مرحله بعد دانش آموزان بین المللی قرار دارد .

شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

از جمله کشورهایی که معمولا این برنامه های تحصیلی را در اختیار دانش آموزان قرار میدهد میتوان به کانادا و آلمان اشاره نمود .

اگر بخواهیم شرایط لازم برای اخذ این بورسیه ها از جانب این کشورها را بررسی کنیم شامل موارد زیر می شود .

  • اخذ ویزای تحصیلی کانادا
  • نمرات قابل قبول در مقاطع پیشین
  • انگیزه نامه برای  اخذ بورس تحصیلی
  • معرفی نامه از سوی معلم و یا مدیر مدرسه ای که متقاضی پیش از درخواست بورس تحصیلی در آن مشغول تحصیل است .
  • مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد

با داشتن این مدارک متنقاضی میتواند اقدام به درخواست برای این بورسیه نماید . البته باید فرم های فراخوان را به درستی پر کرده و در مهلت اعلام شده ارسال کرده باشند چرا که اگر تاریخ این فرم ها بگذرد هیچ مسئولی پاسخ گو نخواهد بود و شانس متقاضی از بین خواهد رفت . همچنین پر کردن فرم ها و ارسال به موقع آنها می تواند شانس برنده شدن متقاضی را برای دریافت بورسیه افزایش دهد .

موردی که در این قسمت مهم است نوشتن انگیزه نامه  برای مدرسه است . چرا که برای  مسئول مربوطه انگیزه شما برای تحصیل در آلمان و سایر کشور مقصد بسیار مهم است و این مورد میتواند در پذیرش شما برای بورسیه تاثیر گذار باشد . همچنین دستاوردهای شما در طول تحصیل که شامل هرگونه گواهینامه تحصیلی .شرکت و موفقیت در آزمون های بین المللی و کسب نمرات یا مدال در این آزمون ها . انجام پروژه های علمی و همچنین ایده های خلاقانه شما در طول تحصیل میتواند یک رزومه قوی برای شما را تشکیل داده و در اخذ ویزای تحصیلی نیز بسیار موثر باشد . چرا که این موارد نشان دهنده فعالیت شما است و شما در این بخش نشان میدهید که استحقاق انتخاب برای بورسیه تحصیلی را دارا هستید . در این زمینه میتوانید از معلم یا مشاوره های تحصیلی کمک گرفته و یک انگیزه نامه قوی بنویسید .

چند نمونه از بورسیه های تحصیلی آلمان

از جمله مدارس بین المللی که بورسیه های تحصیلی در مقطع دبیرستان اعطا می کند شامل موارد زیر است :

مدرسه YFU-USA

این مدرسه  بورسیه های تحصیلی برای دانش آموزانی که سابقه درخشانی در مقاطع پیشین دارند که ارزش آن به 2000 $ می رسد را در نظر دارد . این بورسیه ها برای متقاضیان 40 تبعه کشورهای مختلف اعطا می شود .

نوع دیگری از بورسیه نیز وجود دارد که مختص دانش آموزانی است که در مقطع دبیرستان شایستگی لازم را داشته وکمک هزینه تحصیلی که برای مواردی مثل هزینه کالج می باشد تعلق میگیرد . این کمک هزینه به میزان 500 $ به متقاضیانی که فرم های مربوطه را پر کرده اند تعلق میگیرد .

نوع دیگری از بورسیه تحصیلی وجود دارد که توسط وزارت امور خارجه کانادا اعطا می شود و هزینه های آن توسط این اداره تامین میگردد وهرساله  برای دانش آموزان بین المللی فراخوان می شود . از آنجایی که این بورسیه در سایت خود وزارت خارجه اعلام میشود لذا رقابت سختی برای پذیرش آن وجود دارد . توصیه می کنیم برای این موارد حتما فرم های مربوطه را پر کرده و در زمان اعلام شده برای آنها ارسال نمایید .