آیا از شرایط اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان آگاه هستید؟ آیا می‌دانید شرایط گرفتن خوابگاه‌ها و مسکن‌های دانشجویی چیست؟ آیا از شرایط اقامت دائم برای یک دانشجوی بین الملل اطلاعی دارید؟ در این مقاله به سه پرسش بالا توضیح خواهیم داد. همچنین شرایط و هزینه اقامت برای یک دانشجوی بین الملل را شرح خواهیم داد. همان‌طور که می‌دانید امروزه بسیاری از دانشجویان خارج از کشور آلمان، به دلیل شرایط مناسبی که این کشور جهت تحصیل و کار به وجود آورده است، به این کشور مهاجرت می‌کنند و با تحصیل در آلمان و دانشگاه های معتبر این کشور، آینده‌ای درخشان را به خود هدیه می‌دهند. در این مقاله جهت آگاهی بیش تر شما عزیزان، مبحث اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان را توضیح خواهیم داد و شما عزیزان پس از آگاهی از شرایط موجود، قادر خواهید بود بهترین تصمیم را بگیرید.

اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

راه های اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

زمانی که می‌خواهید به عنوان یک دانشجوی بین الملل به کشور آلمان مسافرت کنید، باید از قبل در مورد محل اقامت خود پرس‌و‌جوی کافی کرده باشید، تا در زمان رسیدن به مقصد مورد نظر دچار سردرگمی نشوید.

در این بخش راه‌هایی که می‌توانید در زمان تحصیل برای اقامت خود انتخاب کنید را به طور خلاصه نام برده و در ادامه هر کدام از موارد را به طور جداگانه و مفصل مورد بحث قرار می دهیم.

 • خوابگاه‌های دانشجویی: اگر بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین الملل از دانشگاه‌های رایگان آلمان پذیرش بگیرید، دیگر لازم نیست نگران محل اقامت خود باشید، زیرا اکثر دانشگاه‌های معتبر و رایگان در کشور آلمان، به دانشجویان خود خوابگاه دانشجویی می دهد.
 • اجاره آپارتمان: اما اگر موفق به گرفتن خوابگاه‌های دانشجویی نشدید، باید به دنبال اجاره آپارتمان‌های یک خواب و … باشید. اما نگران این موضوع هم نباشید، در این مقاله فهرستی از شهر‌های ارزان قیمت آلمان را در اختیار‌تان خواهیم گذاشت، که با خواندن آن می‌توانید در شهر‌هایی اقامت کنید که اجاره بهای کم‌تری را دریافت می‌کنند.

در ادامه شرایط گرفتن خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان را توضیح خواهیم داد.

گرفتن خوابگاه های دانشجویی یکی از راه های اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم پیدا کردن محل اقامت جهت تحصیل، یکی از دغدغه‌های همیشگی دانشجویان بین الملل است. در ابتدا باید جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان تلاش کنید که در دانشگاه‌های رایگان و از جمله معتبر ثبت نام نمایید. زیرا در کشور آلمان امکانات زیادی برای دانشجو فراهم است که می‌توان به خوابگاه های دانشجویی اشاره کرد که دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می‌دهد. از این رو دانستن شرایط گرفتن خوابگاه یکی از موارد مهم در مهاجرت است.

درست است که پذیرش در دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی کاری زمان‌بر و کمی پیچیده است اما اگر موفق به انجام این کار شوید، به عنوان یک دانشجوی بین الملل می‌توانید پس از اتمام اولین ترم تحصیلی خود در دانشگاه مورد نظر‌‌تان، از طریق دانشگاه برای اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و رزرو یا اجاره‌ی آن اقدام کنید.

به این منظور می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و برای رزور یا اجاره ثبت نام کنید. همچنین باید بدانید که از طریق انجمن‌های خودگران دانشگاه مورد نظر‌تان اتفاقات خوابگاه‌ها را می توانید اطلاع‌رسانی کنید. همچنین وظیفه‌ی مدیریت فعالیت‌های فرهنگی و سازماندهی این امور بر عهده‌ی انجمن خود‌گران دانشگاه می‌باشد.

کشور آلمان به دلیل داشتن خدمات بالایی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، مورد توجه دانشجویان بین الملل بوده است. یکی از این دلایل در اختیار قرار گرفتن محل سکونت کم هزینه و ارزان برای دانشجویان بین الملل است. می توان گفت محل اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان یک مورد مثبت است. همچنین به دانشجویان بین الملل در حدود 40 درصد از خوابگاه‌های دانشجویی، تعلق می‌گیرد. البته باید بدانید که بسیاری از دانشجویان خارج از کشور از جمله دانشجویان ایرانی، ترجیح می‌دهند در خانه‌های شخصی اقامت داشته باشند، و به این منظور هم کشور آلمان در سال های اخیر، تلاش کرده است تعداد خوابگاه‌های دانشجویی را بالا ببرد.

اقدامات لازم قبل از مهاجرت جهت اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

دانستید که اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان را به عنوان یک دانشجوی بین الملل دارید، باید قبل از سفر خود جهت فراهم کردن محل سکونت در این کشور اقدامات لازم را انجام داده باشید. برای محل اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان گزینه‌های متفاوتی وجود دارد، که می توان به اجاره خوابگاه‌های خصوصی و دولتی، آپارتمان و خانه اشاره کرد، که دانشجویان بین الملل باید با گرفتن تأییدیه از دانشگاه مورد نظر و همچنین گرفتن پذیرش از دانشگاه، جهت رزرو محل اقامتشان اقدام کنند. یک نکته مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل از آن که برای گرفتن ویزای تحصیلی کشور آلمان اقدام کنید، لازم است که تمامی اقدامات جهت رزرو و یا اجاره محل اقامت را انجام دهید. خبر خوب این جاست، که برای بسیاری از دانشجویان بین الملل که متقاضی گرفتن خوابگاه هستند، تعدادی از دانشگاه‌های آلمان امکان سکونت موقت در اولین شب ورود دانشجو به کشور را فراهم کرده‌اند. به عنوان مثال دانشگاه KIT، این امکان را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده است که در اولین شب سکونت در این کشور، در خوابگاه‌های این دانشگاه ساکن شوند.

انواع راه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی برای اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

همان طور که در بخش اول توضیح دادیم دو راه برای اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد، که خود خوابگاه‌های دانشجویی به دو دسته تقسیم می‌شوند که می توان خوابگاه‌های اشتراکی و خوابگاه‌های دانشجویی را نام برد. در این بخش به توضیح این دو خوابگاه می‌پردازیم.

خوابگاه‌های اشتراکی در دانشگاه‌های آلمان چیست؟ امکان این وجود دارد که قبل از ورود شما به کشور آلمان، بتوانید خوابگاه‌های اشتراکی در دانشگاه موردنظر‌تان را اجاره و یا رزرو کنید. شرایط استفاده به این گونه است که دانشجو‌یان بین الملل بعد از ورود به کشور و اقدامات لازم در دانشگاه، می‌توانید به مدت یک الی دو ماه از خواگاه‌های اشتراکی دانشگاه خود استفاده کنند.

خوابگاه‌های دانشجویی در کشور آلمان چیست؟ می‌توان خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان را در دو دسته‌ی خصوصی و دولتی قرار داد. معمولا تمام این خوابگاه‌ها نزدیک به محل تحصیل دانشجو ساخته شده است تا دانشجویان بتواند جهت رفت‌و‌آمد زمان کم‌تری را از دست بدهند. همچنین مشخص است که در خوابگاه‌های خصوصی خدمات و امکانات بالا‌تر و بهتری برقرار است و اما شما در خوابگاه‌های دولتی هزینه‌ی بسیار کم‌تری را نسبت به خوابگاه‌های خصوصی خواهید پرداخت.

در ادامه به شرح خوابگاه‌های اشتراکی می‌پردازیم.

اقامت در خوابگاه های اشتراکی در آلمان چگونه است

خوابگاه‌های اشتراکی را می‌توان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها جهت اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان به حساب آورد. در واقع خوابگاه‌های اشتراکی به صورت خانه‌های آپارتمانی ساخته شده‌اند، که در این خانه‌های آپارتمانی آشپزخانه‌ و سرویس‌‌های بهداشتی به صورت مشترکی استفاده می‌شود و این آشپزخانه و سرویس بهداشتی معمولا بین 3 یا 4 اتاق مشترک می‌باشد. برای اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان، اقامت در خوابگاه‌های اشتراکی مزیت‌های زیادی دارد که می‌توان به اشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ کشور آلمان اشاره کرد. همچنین با سکونت در خوابگاه‌های اشتراکی امکان تقویت زبان آلمانی برای دانشجویان فراهم است. همچنین اگر با دانشجویان خارجی دیگری ارتباط یرقرار کنید، می‌توانید با فرهنگ و آداب آنان نیز تا حدی آشنا شوید.

اگر شما فردی هستید که عادت به تنهایی همیشگی ندارید، سکونت در این خوابگاه‌ها می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد. درست است که شما در یک اتاق مستقل هستید و به طور شخصی زندگی می کنید اما در عین حال به دلیل اشتراکی بودن برخی از امکانات، به طور کلی تنها هم نیستید.

در مورد هزینه‌ی اجاره‌ی این خوابگاه‌ها باید بگوییم که بر‌اساس موقعیت مکانی آپارتمان، خدمات و امکانات در دسترس و متراژ آپارتمان، این مبلغ متفاوت است. بر اساس آماری که در سال 2021 داریم، اگر قصد داشته باشید که در دانشگاه‌های شهر‌های بزرگ مشغول به تحصیل شوید، باید برای اجاره‌ی خوابگاه‌های اشتراکی، حدود 450 یورو برای یک ماه اجاره در نظر بگیرید. اما اگر در شهر‌های کوچک مشغول به تحصیل شوید، این هزینه تا مقدار زیادی کاهش خواهد یافت، به طوری که در سال 2021، مبلغ 200 یورو برای اجاره‌ی خوابگاه‌های اشتراکی در نظر گرفته شد.

اکنون می‌توان گفت که برای محل اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان، خوابگاه‌های اشتراکی بسیار مناسب است.

اکنون هزینه‌ی اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان را، جهت اجاره‌ی خوابگاه‌ها توضیح خواهیم داد.

هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویی در کشور آلمان به چه صورت است

برای آن که بتوانید در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشید لازم است که آن‌ها را اجاره کنید و مبلغی را در هر ماه جهت پرداخت اجاره‌ی محل سکونت خود در نظر بگیرید. معمولا در کشور آلمان هزینه‌ی اجاره‌ی خوابگاه‌های دانشجویی به صورت یک پیش پرداخت قبل از سکونت گرفته می‌شود و برای هر ماه نیز مبلغی را جهت اجاره در نظر میگیرند. اگر بتوانید این پیش پرداخت و هزینه‌ی ماهیانه را پرداخت کنید، بدانید که در این میان امکانات و خدمات زیادی در اختیار‌تان قرار خواهد گرفت، که می‌توان به خدمات آب و برق، اینترنت و بسیاری امکانات دیگر اشاره کرد.

یک مزیت بسیار خوبی که در پرداخت هزینه‌ی اجاره خوابگاه‌های داشنجویی در آلمان وجود دارد، این است که اگر به عنوان مثال یک دانشجوی بین الملل نتواند در زمان مقرر اجاره‌ی خود را پرداخت کند، این امکان به او داده شده است که به صورت اقساطی این کار را انجام دهد. همچنین از نکات مثبت دیگر می‌توان به شرکت‌های بیمه اشاره کرد، اگر شما منبع مالی مناسبی جهت اجاره‌ی خود نداشته باشید می‌توانید از این شرکت‌ها کمک دریافت کنید.

اگر بخواهید بدانید که هزینه‌ی زندگی در آلمان چگونه است، باید بگوییم که به طور کلی در هر ماه 900 یورو خرج خواهید کرد البته این مبلغ جدا از هزینه‌ی اجاره‌ی خوابگاه می‌باشد و برای اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان، باید 300 یورو نیز به این مبلغ در هر ماه اضافه کرد.

در بخش بعدی مزیت های سکونت در خوابگاه های دانشجویی را توضیح خواهیم داد.

مزیت های اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان و در خوابگاه های دانشجویی

اگر بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین الملل در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن شوید، مزیت‌های زیادی شامل حال شما خواهد شد. در ادامه برخی از این مزیت‌ها را شرح می‌دهیم.

 • مطمئن باشید که شما مجبور خواهید شد با دیگر دانشجویان به تعداد دفعات زیادی ارتباط برقرار کنید، که به مرور زمان و ناخودآگاه زبان آلمانی شما تا حد زیاد تقویت خواهد شد.
 • این امکان برای شما وجود دارد که از وسایل دانشجویانی که در ترم‌های بالا‌تر مشغول به تحصیل هستند، استفاده کنید.
 • از مهم‌ترین مزیت‌های خوابگاه‌های دانشجویی می‌توان به استفاده رایگان از اینترنت اشاره کرد.
 • همچنین شما به مرور زمان با آداب و رسوم، فرهنگ و زبان دیگر کشور‌های دنیا اشنا خواهید شد.

در بخش نهایی این مقاله، مراحل درخواست خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان را گام به گام شرح خواهیم داد.

درخواست خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان

پس از آن که موفق شدید از دانشگاه مورد نظرتان تأییدیه و پذیرش تحصیلی را بگیرید، زمان آن است که برای محل سکونت خود اقدام کنید. در این بخش گام به گام توضیح خواهیم داد که چگونه برای خوابگاه‌های دانشجویی در کشور آلمان، درخواست بدهیم.

 • در ابتدا باید بتواند از دانشگاه مد نظرتان پذیرش تحصیلی دریافت کنید.
 • همچنین گرفتن نامه تأییدیه از دانشگاه مورد نظر از اقدامات لازم قبل از گرفتن خوابگاه است.
 • پس از آن باید از طریق سایت‌هایی که معمولا به سایت انجمن دانشجویی معروف است، درخواست رزرو و یا اجاره خوابگاه دهید.
 • همچنین زمانی که مدارک مورد نیاز اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان را ارسال کردید، باید صبر کنید تا ایمیل ارسالی شما از طرف دانشگاه تأیید شود.
 • و پس از آن باید منتظر تأیید پذیرش تحصیلی خود باشید.
 • پس از آن باید منتظر بمانید که از طرف دانشگاه مورد نظر ایمیل خوابگاه‌های پیشنهادی را دریافت کنید.
 • و در نهایت از طرف دانشگاه به شما مهلت زمانی جهت پرداخت اجاره‌ی خوابگاه داده می‌شود.

سخن پایانی

تلاش کردیم در این مقاله تمامی مباحث مربوط به اقامت دانشجویان بین المللی در آلمان را برایتان توضیح دهیم، تا در زمان مهاجرت به مشکل سکونت در این کشور بر‌نخورید. تنها توجه داشته باشید که هزینه‌ها و برخی شرایط هر ساله تغییر می‌کند که باید با بروز کردن اطلاعاتتان از تمامی آن‌ها، آگاه شوید.