خرید ملک در آلمان

خرید ملک یکی از گزینه هایی  است که بسیاری از افراد گمان دارند, می توان از این شیوه به اقامت آلمان دست یافت. در کشور آلمان شیوه های مختلفی برای دریافت اقامت وجود دارد. تحصیل در آلمان و ازدواج و ویزای کار. اما خرید املاک و مستغلات منجر به اخذ شهروندی این کشور نمی شود. اما با خرید ملک ویزای توریستی بلند مدت آلمان برای مالک داده می شود. که امکان دریافت ویزای توریستی برای سایر افراد خانواده فرد نیز وجود دارد.بهتر است افراد علاقمند به خرید املاک در آلمان از روش های دیگر برای دریافت اقامت اقدام نمایند و سپس برای خرید املاک قدام کنند.

 چرا خرید ملک در آلمان؟

آلمان کشوری صنعتی و دارای رفاه اجتماعی بالا برای کار و زندگی است. جمهوری فدرال آلمان پس از کانادا و ایالات متحده، عنوان سومین کشور محبوب برای مهاجرت دار دارا است. که بیشتر به خاطر بازار کار قوی، حقوق بالا و هزینه های پایین زندگی در این کشور است.

سیستم درمان و کیفیت بالای زندگی

سیستم مراقبت بهداشتی و درمانی آلمان  بسیار پیشرفته و فوقالعاده است و تقریباً تمامی مردم این کشور دارای تحصیلات تکمیلی هستند. کیفیت زندگی در این کشور به طور پیوسته مورد ارزیابی قرار می گیرد و در بالاترین سطح قرار دارد.

اقتصاد پیشرو و شکوفا

آلمان دارای  اقتصادی پایدار و قابل اعتماد است، که آن به دلیل وجود زیرساخت های قدرتمند و مناسب است. امکان پیشرفت و کسب درآمد بالا در این کشور زیاد است.

صنایع قدرتمند و سودآور

صنایع در آلمان از قدرت بی نظیری برخوردار است.  بسیاری از صنایع مانند صنعت چاپ و خودروسازی از شهرت بسیار بالایی برخوردار هستند و موقعیت های شغلی بیشماری در این حوزه ها وجود دارد.

مزایای خرید ملک در آلمان 

 • پایین بودن نرخ بهره برای وام های رهنی در آلمان (معمولاً 1 تا 2 درصد)
 • دارا بودن بازار ملک بسیار پایدار
 • سرمایه گذاری مطمئن و پُرسود
 • زندگی در کشوری امن با توسعه اقتصادی بالا
 • امکان ایجاد حساب بانکی بین المللی

معایب خرید ملک در آلمان 

 • خرید ملک در آلمان منجر به هزینه های جانبی بالا و مالیات هایی بسیاری می شود.
 • خرید ملک در آلمان منجر به دریافت اقامت دائم این کشورنمی شود.

 شرایط زندگی در آلمان 

 • به دلیل بوروکراسی سختگیرانه و سودمند در آلمان ,بیشتر شهرهای آلمان از نظم و مقررات قوی دارا هستند .
 • مردم آلمان, بسیار پایبند به قوانین بهداشتی هستند و شهر را تمیز نگاه می‌دارند.
 • میانگین درآمد سرانه یک خانواده در آلمان تقریبا بالا است .که این موجب بالا بودن سطح رفاه می شود.
 • تمامی مشاغل در آلمان از امنیت شغلی بالایی برخوردار است.
 • امید به زندگی در آلمان تقریباً 81 سال است که یک سال از میانگین امید به زندگی در اروپا بالاتر است.
 • جمعیت جوان آلمان بسیار کم است. میزان تولد ها از میزان مرگ و میر کمتر است. از این رو آلمان با کمبود نیروی کار مواجه است. از این رو سالانه به حداقل 260.000 مهاجر خارجی نیاز دارد تا کمبود نیروی کار جبران شود.
 • نرخ مصادره اموال در آلمان 1 درصد است که این امر به امنیت شما به عنوان سرمایه گذار خارجی در این کشور اشاره می کند.
 • آلمان دارای دانشگاه های معتبری می باشد. از طرفی بسیاری از این دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.
 • نرخ فساد اداری در آلمان کمتر از 2 درصد است.
 • نرخ بیکاری در آلمان کمتر از 3 درصد است.
 • نرخ تورم در آلمان سالانه کمتر از 1.6 درصد است.

هزینه های قابل پرداخت برای خرید ملک در آلمان 

برای خرید ملک در آلمان باید هزینه های مختلف آن را در نظر بگیرید. از جمله هزینه مالیات و سایر هزینه که در آلمان به آن‌ ها closing fees یا هزینه های خرید گفته می‌شود. این هزینه هادر کل 15% از قیمت خرید خانه را شامل می‌شوند.

هزینه های ثبت اسناد رسمی و ثبت نام زمین

کلیه قراردادهای خرید ملک و ثبت آن باید دریک دفتر اسناد رسمی انجام و امضا شود. که هزینه خدمات ثبت معمولاً حدود 2 درصد از قیمت فروش ملک است.

هزینه های مشاور املاک

اگر برای خرید خانه مورد نظر خود از یک بنگاه املاک و مستغلات کمک گرفته‌اید، میبایست هزینه ای بابت مشاور املاک پرداخت کنید. این هزینه بسته به منطقه خرید ملک، می‌تواند بین 3.5 تا 8 درصد از قیمت فروش ملک متغیر باشد.

هزینه مالیات بر ارزش افزوده

اگر ملکی در آلمان می‌خرید باید 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید.

مالیات انتقال املاک

پس از نهایی شدن خرید خانه یا زمین، مدرکی برای تایید وجود آن ملک در این منطقه از ایالت فدرال دریافت خواهید کرد. که در آن تقاضای پرداخت مالیات بر انتقال املاک آمده است. هزینه های مالیات انتقال ملک به عنوان درصدی از قیمت فروش از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت خواهد بود.

هزینه ارزیابی املاک

در صورتی که ارزش ملک شما بیشتر از 500.000 یورو باشد، باید مبلغی را بعنوان ارزیابی املاک پرداخت کنید. که  ارزیابی املاک در روشه های مختلفی انجام می شود. که  باید هزینه ای بین 100 یورو یا حتی چند هزار یورو پرداخت کنید.

مالیات بر املاک و مستغلات

سالیانه باید مبلغی را به اداره مالیات محلی (Finanzamt) برای مالیات بر املاک و مستغلات پرداخت شود. این مالیات برای همه دارندگان ملک در آلمان اجباری است. که هزینه آن عددی بین 0.26 درصد تا 1 درصد طبق مالیات محلی محاسبه می‌گردد.

شرایط دریافت اقامت دائم در روش خرید ملک 

امکان اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک وجود ندارد.بنابراین شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی ابتدا باید از روش های دیگر برای اخذ اقامت این کشور اقدام نمایید و سپس برای خرید ملک اقدام کنید.خرید ملک در آلمان می توانید ویزای بلند مدت توریستی دریافت کنید.

بهترین مناطق برای خرید ملک در آلمان

بیشتر شهرهای آلمان مناسب خرید ملک می باشند. اما برخی از این شهرها دارای رشد اقتصادی، موقعیت های شغلی، موقعیت های تحصیلی و رفاه زندگی بالاتری دارند. بهترین مناطق و شهرهای آلمان برای خرید ملک به ترتیب اولویت به شرح زیر هستند:

 1. مونیخ
 2. برلین
 3. لایپزیگ
 4. فرانکفورت
 5. اشتوتگارت
 6. کُلن
 7. دوسلدورف
 8. هامبورگ
 9. بُن
 10. درسدن