آیا دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان را می‌شناسید؟

آیا از دانشکده‌های این دانشگاه و رشته‌های موجود در آن اطلاعی دارید؟

در ایالت بایرن آلمان و در کنار رود دانوب، شهری به نام رگنسبورگ وجود دارد. در سرشماری که در سال 2007 انجام شد، جمعیت این شهر را در حدود 151000 نفر برآورد کردند. معروفیت این شهر به دلیل میراث جهانی یونسکو می‌باشد که بخش مرکزی این شهر را، به عنوان یک موزه‌ی تاریخی در آورده است.

در این شهر، دانشگاه رگنسبورگ Regensburg قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در مورد این دانشگاه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس اگر این دانشگاه را به عنوان یکی از انتخاب‌هایتان برای تحصیل می‌دانید، خواندن این مقاله را از دست ندهید، مطالب مفیدی را خواهید آموخت.

همه چیز درباره دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان

در سال 1962 میلادی، در شهر رگسنبورگ، دانشگاهی تحقیقاتی به نام Regensburg تأسیس شد. با گذشت چند سال و به مرور زمان، این دانشگاه بزرگ‌تر شد و توسعه‌ی بسیاری پیدا کرد. جالب است بدانید که رهبر کاتولیک‌های جهان، یعنی پاپ شانزدهم نیز فارغ التحصیل این دانشگاه بوده و  توانسته است از دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، مدرک دکترای الهیات خود را بگیرد. در مرکز شهر رگسنبورگ، پردیس اصلی که به عنوان بزرگترین پردیس دانشگاه شناخته شده است، قرار دارد.

در حدود 3000 نفر دانشجو از میان 22000 دانشجویی که در این دانشگاه، مشغول به تحصیل هستند، دانشجویان بین المللی می‌باشند. دانشجویان بین المللی در این دانشگاه، از سراسر جهان برای پذیرش در این دانشگاه، اقدام می‌کنند.

اکنون که یک آشنایی کلی با این دانشگاه پیدا کرده‌اید، در ادامه مواردی همچون تاریخچه این دانشگاه، دانشکده‌های این دانشگاه، هزینه‌های تحصیلی، شرایط اخذ پذیرش و زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه را خدمتتان شرح خواهیم داد.

تاریخچه دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان

در شهر رگسنبورگ و در قرون وسطی، دانشگاهی علمی / تحقیقاتی با نام Regensburg تأسیس شد. همان‌طور که در بخش قبل هم گفتیم، این دانشگاه در سال 1962 تأسیس شد و به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ها در بایرن، رتبه‌ی چهرم را به خود اختصاص داد. فعالیت رسمی این دانشگاه از سال 1965 آغاز شد. در ابتدا تنها سه دانشکده در این دانشگاه وجود داشت، دانشکده‌هایی با نام علوم بازرگانی، حقوق و فلسفه.

چند سال بعد، یعنی در سال 1968، در ترم تابستان دانشکده‌ی الهیات در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg تأسیس شد. در حال حاضر نیز در این دانشگاه، 11 دانشکده در رشته‌های مختلف تحصیلی، مشغول به فعالیت می‌باشند.

به طور رسمی، ساخت این دانشگاه در سال 1965 و در 20 نوامبر آغاز شد و در سال 1967، در ترم زمستانه بود که در دانشکده‌های فلسفه، حقوق و علوم بازرگانی که به عنوان اولین دانشکده‌ها آغاز به فعالیت کردند، سخنرانی‌هایی برای دانشجویان انجام شد. در طول این سال‌ها، انجمن تحقیقاتی وسیع در دانشگاه شکل گرفت که از پروژه‌های دانشگاهی دانشجویان، حمایت می‌کند.

همچنین بیمارستانی تحت عنوان بیمارستان دانشگاهی، تأسیس شد که وابسته به خود  دانشگاه رگنسبورگ Regensburg می‌باشد. در حدود 312 استاد و 4200 کارمند در این دانشگاه، مشغول به فعالیت می‌باشند و بیش از 20000 دانشجو در این بیمارستان مشغول به فعالیت می‌باشند و توسط اساتید، آموزش‌های لازم را می‌بینند.

شهرت شهر رگسنبورگ به قدمت 2000 ساله‌ی آن برمی‌گردد و از جذابیت‌های این شهر، می‌توان به جنگل‌های باواریا و دره دانوب اشاره کرد. از این رو است که دانشجویان بین المللی زیادی، هر ساله به دلیل جذابیت و شور و نشاطی که در شهر و در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg وجود دارد، برای پذیرش در این دانشگاه، اقدام می‌کنند.

در بخش بعدی به توضیح دانشکده‌های این دانشگاه، خواهیم پرداخت.

دانشکده های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان

یکی از مواردی که قبل از درخواست پذیرش در هر دانشگاه، باید از آن اطلاع داشته باشید، دانشکده‌های دانشگاه مورد نظر است. در این بخش دانشکده‌های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg را برایتان نام می‌بریم.

11 دانشکده‌ی این دانشگاه، عبارت‌اند از:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده الهیات کاتولیک
 • دانشکده شیمی و داروسازی
 • دانشکده زیست شناسی و پزشکی
 • دانشکده زبان ها، ادبیات و فرهنگ ها
 • دانشکده روانشناسی، آموزش و علوم ورزشی
 • دانشکده فلسفه، تاریخ هنر، تاریخ و علوم انسانی
 • دانشکده اقتصاد، تجارت و سیستمهای اطلاعات مدیریت

یکی از بهترین مزیت‌های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، رایگان بودن هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان است و همچنین در این سال‌ها این دانشگاه توانسته است با ارائه‌ی برنامه‌های تحصیلی باکیفیتی، سطح علمی دانشجویان خود را تا حد زیادی بالا ببرد. به این منظور است که بسیاری از دانشجویان خواهان تحصیل در آلمان و این دانشگاه هستند. لازم به ذکر است که با تحصیل در این دانشگاه، دانشجویان می‌توانند به کار دانشجویی ضمن تحصیل مشغول شوند و همچنین باید بدانید که پس از فارغ التحصیلی، بازار کار خوبی در انتظار دانشجویان دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، می‌باشد.

به عنوان مثال در سال 2009، دانشکده‌‌ی فیزیک دانشگاه موفق شد در شهر بایرن، مقام اول را به خود اختصاص دهد و همچنین در سطح کشور آلمان نیز توانست رتبه‌ی سوم را به خود اختصاص دهد. در این سال‌ها نه تنها دانشکده فیزیک، بلکه بیشتر دانشکده‌های دانشگاه مورد حمایت مالی قرار گرفته است.

همچنین با وجود دانشکده‌های مختلف، تقریبا هر دانشجو می‌تواند در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، مشغول به تحصیل شود.

در ادامه به توضیح هزینه‌های تحصیلی در این دانشگاه، می‌پردازیم.

هزینه های تحصیلی دانشگاه رگنسبورگ Regensburg

برای دانشجویانی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند، شهریه‌ی خاص و ثابتی در نظر گرفته نشده است و هر دانشجو با توجه به رشته‌ای که انتخاب می‌کند و همچنین واحد و نوع درس او در مقطع تحصیلی‌اش، باید هزینه‌ای متفاوت از دیگری را بپردازند. اما به طور میانگین باید بگوییم که برای هر دانشجو در هر ترم تحصیلی، مبلغ 145 یورو در نظر گرفته شده است، این هزینه برای خدماتی همچون حمل‌و‌نقل و … می‌باشد. اما باید بدانید که هزینه‌هایی نیز به عنوان هزینه‌ی خدمات دانشجویی همچون بیمه سلامت و غیره برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است. این مبلغ برای هر دانشجو در هر ماه در حدود 100 یورو می‌باشد. شهریه‌ای که هر دانشجو موظف به پرداخت آن است، در هر ماه گرفته می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان رتبه برتر که با مشکل مالی رو‌به‌رو هستند، می‌توانند از دولت آلمان برای هزینه‌های تحصیل خود، کمک بگیرند.

همان‌طور که می‌دانید تنها هزینه‌ای که یک دانشجو می‌پردازد، شهریه‌ی تحصیلی نمی‌باشد و دانشجویان باید هزینه‌ای را بابت اقامت و غیره نیز در نظر داشته باشند. در ادامه به بررسی شرایط خوابگاه‌های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg و هزینه‌های اقامت در آن می‌پردازیم.

بررسی شرایط اقامت در خوابگاه های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg

در این دانشگاه برای اقامت دانشجویان نیز خدماتی ارائه شده است. خوابگاه‌هایی مختلف با امکانات و خدمات متفاوت در اختیار دانشجویان قرار دارد. دانشجویان بسته به زمانی که قصد ماندن در دانشگاه را دارند، می‌توانند خوابگاهی را جهت اقامت داشته باشند. البته ناگفته نماند که دانشجویا با حداقل زمان اقاتشان از یک ماه کم‌تر نباشد. خوابگاه‌های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، در انواع مختلفی ساخته شده است که می‌توان به خوابگاه‌های تک نفره، دو نفره و غیره اشاره کرد. همچنین در هر اتاق امکانات و خدمات کاملی در اختیار دانشجویان، قرار گرفته است.

هزینه‌های اجاره خوابگاه‌ها به چه صورت است؟

با توجه به تعداد نفراتی که در هر خوابگاه اقامت دارند و خدمات و امکانات هر اتاق، مبلغ اجاره هر اتاق، متفاوت است. به طور حدودی هزینه‌ی اتاق‌ها به صورت زیر است:

برای اقامت در اتاقی با یک خواب، دانشجو موظف است که در هر ماه به طور حدودی مبلغ 400 الی 600 یورو بپردازد.

همچنین برای اقامت در یک اتاق با دو خواب، دانشجو موظف است که در هر ماه به طور حدودی مبلغ 600 الی 700 یورو بپردازد.

و برای آن که دانشجو بخواهد در یک اتاق با سه خواب و یا در یک خانه‌ی مجزا اقامت داشته باشید، لازم است که در هر ماه به طور حدودی مبلغ 800 الی 1200 یورو را در نظر بگیرد.

لازم است بدانید، برای اقامت کوتاه مدت، دانشجویان می‌توانند در هتل‌ها اقامت داشته باشند که برای هر شب باید بین 25 تا 100 یورو، در نظر داشته باشند.

یکی از بهترین مزیت‌های سکونت در خوابگاه‌های دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، عدم نیاز به پرداخت هزینه جهت رفت و آمد می‌باشد، زیرا این خوابگاه‌ها جهت راحتی بیش‌تر دانشجویان در پردیس اصلی دانشگاه، ساخته شده است. به این منظور در زمان دانشجویان نیز صرفه‌جویی می‌شود و دانشجویان می‌توانند زمان بیشتری را صرف خواندن درس‌هایشان بکنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه رگنسبورگ Regensburg

در این بخش قصد داریم شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاه را خدمتتان توضیح دهیم. اولین قدم برای گرفتن پذیرش ثبت نام اینترنتی می‌باشد و لازم است که دانشجویان در پایه‌ی تحصیلی موردنظرشان، ابتدا مدارک خواسته شده را برای دانشگاه ارسال کنند، در ادامه مدارک مورد نیاز برای هر پایه‌ی تحصیلی را نام برده و به توضیح ادامه‌ی روند کار می‌پردازیم.

جهت دریافت پذیرش از دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، مدارک زیر لازم است:

مقطع کارشناسی: سوابق تحصیلی، گواهی‌نامه ورود به دانشگاه، مدرک دوره متوسطه به همراه ریز نمرات، کپی پاسپورت، ارائه مدارک زبان معتبر و مورد تأیید دانشگاه.

مقطع کارشناسی ارشد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه مدارکی همچون توصیه نامه، رزومه، انگیزه نامه، مدرک زبان آلمانی، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات لازم است.

مقطع دکترا: توصیه نامه، رزومه، انگیزه نامه، تمکن مالی، مقاله ISI، مدرک زبان، بیمه درمانی، داشتن استاد پشتیبان در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، ارائه کپی از مدرک دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس به همراه ریز نمرات.

طول دوره‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی 6 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 4 سال و در مقطع دکترا معمولا بین 3 تا 4 سال می باشد.

پس از آن که مدارک برای دانشگاه ارسال شد، مدت زمانی طول می‌کشد تا توسط دانشگاه بررسی شود و پس از آن که صلاحیت دانشجو برای پذیرش مورد تأیید قرار گرفت، دانشجویان باید در آزمون‌هایی که در برخی از رشته‌ها برگزار می‌شود، شرکت کرده و یا در مصاحبه‌های حضوری دانشگاه حضور پیدا کنند.

زبان مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان

یکی از مهم‌ترین موارد که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه رگنسبورگ Regensburg نیاز است، داشتن مدرک معتبر زبان است. در این دانشگاه بیش‌تر دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شود، اما در مقطع کارشناسی ارشد برخی از دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. زمانی که دانشجویان می‌خواهند از دانشگاه پذیرش بگیرند در اکثر رشته‌ها، لازم است که مدرک زبان آلمانی را داشته باشند و همچنین برای برخی از رشته‌ها که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، داشتن مدرک زبان انگلیسی لازم است. همچنین برای آن که دانشجویان بتوانند در مصاحبه‌های آنلاین و حضوری شرکت کنند لازم است که مدرک زبان را به دانشگاه ارائه دهند. در نهایت باید بدانید که برای پذیرش در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، باید به زبان آلمانی و انگلیسی تسلط کافی را داشته باشند.

مدرک آیلتس دانشجویان باید دارای حداقل نمره‌ی 6.5 باشد.

مزیت های تحصیل در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان

در این دانشگاه تمامی دروس با سطح علمی بالایی تدریس می‌شود و دانشجویان فارغ التحصیل می‌توانند با سطح علمی بالایی از دانشگاه فارغ التحصیل شوند.

در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg، بسیاری از اساتید ماهر و مجرب مشغول به تدریس دانشجویان می‌باشند.

مدارک دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه دارای اعتبار بالایی است و مدرک آن‌ها بعد از فارغ التحصیلی جهت پیدا کردن کار بسیار از نظر کارفرمایان معتبر می‌باشد.

وجود خوابگاه‌ها با امکانات و خدمات متنوع، آسایش و راحتی را برای دانشجویان به ارمغان آورده است.

یکی از بهترین مزیت‌های تحصیل در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان، رایگان بودن هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه می‌باشد و تنها هزینه‌ای که از دانشجویان گرفته می‌شود بابت خدماتی است که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

همچنین به دانشجویانی که منبع مالی کافی برای تحصیل ندارند و دارای شرایط لازم می‌باشند، بورسیه‌ی تحصیلی تعلق می‌گیرد.

همچنین برای استفاده از برخی خدمات دانشگاه مثل موزه، سینما و … از طرف دانشگاه تخفیفاتی به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

زندگی دانشجویی در شهر رگسنبورگ و تحصیل در دانشگاه این شهر نسبت به دیگر شهر‌های اروپایی، بسیار کم هزینه می‌باشد و در عین حال خدمات بسیاری در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

همچنین امنیت در این شهر بسیار بالا می‌باشد و آلودگی هوا در سطح بسیار پایینی می‌باشد.

سخن پایانی

اکنون که با دانشکده‌ها، امکانات و خوابگاه‌ها و همچنین شرایط پذیرش در دانشگاه رگنسبورگ Regensburg آلمان، آشنا شده‌اید، می‌توانید در صورت داشتن شرایط اقدام به گرفتن پذیرش از این دانشگاه نمایید و به یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان جهت تحصیل مهاجرت کنید.

اشتراک گذاری این پروژه: