معرفی دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان و جهان است که قدمت آن به سال 1409 باز می گردد. این دانشگاه تاکنون توانسته 9 مرتبه برنده جایزه نوبل شده و شخصیت هایی همچون گوته و نیچه از افتخارافرینان این دانشگاه محسوب می شوند. پردیس اصلی این دانشگاه در داخل شهر لایپزیگ واقع شده و سایر پردیس های آن در اطراف آن قرار دارد. تعداد دانشجویان نزدیک به 29 هزار نفر هستند که نزدیک به 3 هزار نفر آن ها دانشجویان بین المللی می باشند. یکی از دلایلی که باعث محبوبیت آن در میان سایر دانشگاه های آلمان شده، همین پذیرش تعداد بالای دانشجویان بین المللی است. لایپزیگ در ابتدا یک دانشگاه کوچک در این شهر بود که به مرور آن را گسترش داد و امروزه این دانشگاه دارای طیف وسیعی از رشته ها و دانشکده های مختلف را شامل می شود.

رنکینگ دانشگاه لایپزیگرنکینگ دانشگاه لایپزیگ

 • از جمله 200 دانشگاه برتر در سال 2010
 • رتبه 20 میان دانشگاه های اروپا
 • دومین دانشگاه برتر آلمان
 • رتبه 105 جهانی در سال 2016

دانشکده های دانشگاه لایپزیگ

 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده شیمی و معدن
 • دانشکده فیزیک و زمین شناسی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده ریاضیات و کامپیوتر
 • دانشکده علوم پزشکی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد
 • دانشکده علوم اجتماعی و فلسفه
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده زبان شناسی
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم دینی

تحصیل در دانشگاه لایپزیگ

تحصیل در دانشگاه لایپزیگ موفقیتی بزرگ برای دانشجویان محسوب می شود. این دانشگاه دارای مقاطع علمی بسیار بالایی است و تحصیل در آن از آرزوی بسیاری از علم آموزان می باشد. مطابق با نظر سنجی های صورت گرفته اکثر دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند از شرایط آموزشی آن و برخورد پرسنل رضایت کامل را دارند. افرادی که در این دانشگاه پذیرش می شوند به راحتی مدارج علمی خود را بالا خواهند برد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه لایپزیگ

برای تحصیل در دانشگاه لایپزیگ ابتدا باید تمامی مدارک خود را به صورت آنلاین برای دانشگاه ارسال کرده و در صورت تایید، آن را به دانشگاه ارائه دهید. لازم به ذکر است که تمامی این مدارک باید به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه شود. از جمله مدارک اصلی برای تحصیل در این دانشگاه عبارت است از:

 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • کپی تمامی صفحات شناسنامه به همراه اصل آن
 • اصل و کپی تمامی صفحات پاسپورت به همراه کپی آن
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه لایپزیگ

دانشجویانی که در شهر لایپزیگ زندگی می کنند برای این که زندگی باکیفیتی را تجربه کنند باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند ولی با توجه به این که برخی از رشته های دانشگاه لایپزیگ به زبان انگلیسی ارائه می شود، تسلط به این زبان لازمه تحصیل در این شهر است. دانشجویان باید ضمن تسلط به این دو زبان مدرک آن را نیز به دانشگاه تحویل دهد.

همچنین بخوانید: دانشگاه رگنسبورگ

شهریه دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ از دانشجویان خود در هر ترم مبلغ 212 یورو دریافت می کند که این مبلغ در ابتدای هر ترم باید به حساب دانشگاه واریز شود. در واقع این دانشگاه با توجه به این که دولتی است مبلغ دریافت شده در آن تحت عنوان حق ترم شناخته می شود که بابت هزینه های جانبی همچون بیمه درمانی، حق سلف و سایر هزینه های دانشگاه است. در اصل پایین بودن شهریه دانشگاه های آلمان و کمک هزینه هایی که این کشور به دانشجویان می دهد باعث افزایش متقاضیان دانشگاه های این کشور شده است.

زندگی دانشجویی در شهر لایپزیگ

هزینه زندگی در شهر لایپزیگ در مقایسه با کشور آلمان ارزان تر است و دانشجویان با صرفه جویی می توانند زندگی راحتی را در این شهر داشته باشند. هزینه های زندگی دانشجویی در این شهر به سبک زندگی هر دانشجویی بستگی داشته و با کاهش توقعات زندگی آرام و راحتی خواهید داشت. از جمله هزینه های زندگی در لایپزیگ می توان به هزینه تامین مسکن، هزینه پرداخت قبوض، هزینه خرید مواد غذایی، هزینه تامین پوشاک، هزینه حمل و نقل و … اشاره کرد. زندگی دانشجویی در شهر لایپزیگ شور و هیجان بسیاری دارد و کیفیت زندگی در این شهر فوق العاده بالا می باشد. دانشجویان این شهر می توانند زندگی پر فراز و نشیبی را تجربه کرده و خاطره ای شیرین و خاطره انگیز را برای خود رقم بزنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لایپزیگ

دولت آلمان برای دانشجویانی که توانایی پرداخت شهریه را ندارند، کمک هزینه هایی را تحت عنوان بورسیه تحصیلی در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد تا به راحتی و بدون دغدغه در این شهر تحصیل کنند. متقاضیان برای دریافت بورسیه تحصیلی باید مدارک خود را از جمله مداک هویتی، مدارک تحصیلی و درخواست خود را مبنی بر بورسیه به سفارت آلمان تحویل دهند. بورسیه اغلب به دانشجویان ممتاز اختصاص داده می شود به همین دلیل دولت آلمان برای جذب نخبگان کمک هزینه هایی را بابت تحصیل به آن ها پرداخت می کند.

پذیرش در دانشگاه لایپزیگ

پذیرش در دانشگاه لایپزیگ آلمان موفقیتی است که نصیب هر متقاضی نخواهد شد. دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های لایپزیگ پذیرش شوند باید تمامی مدارک خود رابه این دانشگاه ارائه دهند. در برخی از رشته های این دانشگاه متقاضیان برای پذیرش باید در آزمون های ورودی شرکت کرده و در صورتی که امتیاز قابل قبولی را کسب کنند به این دانشگاه راه پیدا نمایند. در برخی موارد این آزمون کتبی و در برخی موارد این آزمون به صورت آنلاین صورت می گیرد. در هر دو روش میزان مهارت دانشجویان به زبان و تسلط آن ها به رشته تحصیلی مورد نظر مورد بررسی قرار گرفته و افراد واجد شرایط تایید می شوند.

خوابگاه دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ برای دانشجویان خود خوابگاه هایی را در داخل پردیس اصلی آن تاسیس کرده تا دانشجویان در امنیت کامل در این خوابگاه ها اقامت داشته باشند. خوابگاه های دارای اتاق های اختصاصی بوده که این اتاق ها هزینه بالاتری دارد و در حدود ماهانه 150 تا 200 یورو هزینه آن می شود. دانشجویان برای کاهش این مبلغ هم اتاقی هایی را برای خود انتخاب می کنند تا این مبلغ بین ان ها تقسیم شده و هزینه کمتری پرداخت کنند. این خوابگاه ها مبله بوده و لوازم مورد نیاز برای زندگی در این شهر تعبیه شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ رشته های مختلفی را در مقطع کارشناسی به دانشجویان خود ارائه می دهد تا متقاضیان بتوانند آزادانه تر رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ملزم مدارکی است که ارائه آن باید مطابق با استانداردهای این دانشگاه صورت گیرد. طول مدت تحصیل  در این مقطع 4 سال بوده و دانشجویان پس از پاس کردن تمامی دروس و واحدها فارغ التحصیل خواهند شد. زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان و در برخی رشته ها زبان انگلیسی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ برای تحصیل در هر مقطعی از دانشجویان خود مدارک مختلفی را درخواست می کند. مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد شامل مدرک کارشناسی و ریز نمرات آن است و متقاضیان باید این مدرک را به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی به دانشگاه تحویل دهند. این مقطع دو ساله پیش نیازهایی دارد که پیش از ورود به این دانشگاه باید پاس شود.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه لایپزیگ

متقاضیان برای پذیرش در مقطع دکترای باید رزومه ای بسیار قوی را به دانشگاه ارائه دهند. دانشگاه لایپزیگ برای پذیرش دانشجو در این مقطع قوانین سخت گیرانه ای را داشته و مصاحبه هایی را به صورت آنلاین با دانشجویان ارائه می کنند و افرادی که واجد شرایط پذیرش در این مقطع باشند، می توانند به این دانشگاه راه پیدا نمایند. مقطع دکترای این دانشگاه 3 تا 5 سال زمان نیاز داشته و ارائه مدرک زبان برای پذیرش در این دانشگاه الزامی است.

کار حین تحصیل در دانشگاه لایپزیگ

همان طور که در بالا عنوان کردیم، دانشگاه لایپزیگ بسیار وسیع بوده و دارای پردیس های مختلفی است. در داخل یکی از پردیس های دانشگاهی لایپزیگ که در اطراف این شهر قرار دارد، مراکز علمی و پژوهشی وجود دارد و دانشجویان می توانند به صورت کارآموز در آن مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است با توجه به این که وضعیت کار در این دانشگاه مطلوب نیست، افرادی در اولویت استخدام قرار می گیرند که به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

اقامت تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی یکی از امتیازاتی است که به دانشجویان دانشگاه لایپزیگ تعلق می گیرد. پذیرفته شدگان در این دانشگاه می توانند اقامت تحصیلی دریافت کرده و از امتیاز شهروندی این دانشگاه بهره مند شوند. این ویزای تحصیلی مدت اعتبار مشخصی داشته و پس از پایان تحصیل این اعتبار نیز پایان می یابد و ملزم است که از روش های دیگر این اقامت تمدید گردد. اقامت تحصیلی آلمان با استفاده از روش های مختلفی از جمله اشتغال به کار قابل تمدید است و شما با دریافت این اقامت می توانید برای همیشه در این کشور اقامت داشته باشید.

مزایای تحصیل در دانشگاه لایپزیگ

 • اخذ ویزای تحصیلی
 • ارائه خوابگاه های دانشجویی
 • امنیت بالا در شهر لایپزیک
 • هزینه شهریه پایین
 • کیفیت زندگی بالا
 • دریافت بورسیه تحصیلی
 • ارائه رشته های متعدد در مقاطع مختلف

آدرس وب سایت دانشگاه: www.uni-leipzig.de

اشتراک گذاری این پروژه: