در این مقاله تلاش داریم علاوه بر این دانشگاه به معرفی شهر هامبورگ و شرایط تحصیل و زندگی دانشجویی در این شهر نیز بپردازیم تا در صورت اخذ  پذیرش از این دانشگاه بتوانید با سایر شرایط در این شهر نیز آشنا شده و در صدد هستیم تا تمامی مطالب مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به این شهر و همچنین پذیرش از این دانشگاه را در این مقاله در اختیار شما قرار دهیم . در این مقاله تحصیل در دانشگاه علمی و کاربردی هامبورگ را بررسی می کنیم.

تحصیل در دانشگاه علمی و کاربردی هامبورگ

هامبورگ شهری بسیار پیشرفته و بزرگ در بخش شمالی آلمان است که امروزه جمعیتی حدود ۸/۱ میلیون را در خود جای داده است. بندر هامبورگ را همچنین می‌توان به عنوان دومین بندر بزرگ جهان در نظر گرفت. کمپانی‌های بزرگ و موفقی نیز در شهر هامبورگ فعالیت داشته و از این طریق، تأثیر زیادی بر اقتصاد هامبورگ و کل آلمان دارند. فرهنگ قدیمی و سنت شهر هامبورگ نیز از مشاهده ساختمان‌های قدیمی که در جای جای این شهر بوده و مربوط به دورانی تاریخی این کشور  می‌باشند بسیار مشهود است. این شهر محل مناسبی برای دانشجویانی است که برای گذراندن ادامه روند تحصیلی خود تصمیم دارند این شهر را انتخاب کنند . هامبورگ  به دلیل داشتن دانشگاه‌های بسیار باکیفیت علاوه بر اینکه به عنوان شهری فرهنگی و بین‌المللی شناخته می‌شود از نظر جنبه آموزشی و علمی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد و در لیست انتخابی متقاضیان تحصیل در آلمان قرار دارد . این شهر به طور کلی دارای ۱۶ مؤسسه آموزشی دولتی و خصوصی (هم سطح با دانشگاه) است که فضای کاملا آموزشی را برای دانشجویان خود ایجاد کرده تا بتوانند با سطح بالای آموزشی به تحصیل بپردازند .  طیف رشته‌های موجود در دانشگاه‌های این شهر نیز از فلسفه تا پزشکی و رسانه‌های اجتماعی متغیر بوده و به طور کلی  از گستردگی و تنوع بسیاربالایی  برخوردار است و دانشجویان با تحصیل در شهر هامبورگ می‌توانند به افق‌های دید بلندتری دست پیدا کنند. در ادامه علاوه بر دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ چند دانشگاه دیگر در این شهر را معرفی خواهیم کرد .

دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در سال ۱۹۷۰ تأسیس شده است. در حقیقت ۴ مدرسه مهندسی به همراه ۶ هنرستان با هدف بهبود فرم جدیدی از آموزش عالی با هم ادغام شدند تا بتوانند در رشته های مختلف جذب دانشجو داشته باشند .  تمرکز این مؤسسه نیز بر کاربردی سازی دانش و تاکید بر مهارت های فنی و عملی دانشجویان دارد . در حال حاضر در حدود ۲۸ هزار دانشجو دراین  دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. از این تعداد فقط ۱۰ درصد آنان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. به طور کل ۳۰ درصد دانشجوی کارشناسی و ۷۰ درصد دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه تحصیل می پردازند.  دانشجویان می‌توانند رشته مورد علاقه خود را از میان رشته‌های موجود در دانشکده زیر برگزینند.

  • مهندسی و علوم کامپیوتری
  • علوم زیستی (علوم زندگی )
  • طراحی . اطلاعات و رسانه
  • مدیریت دولتی و کسب و کار
  • پرستاری و مددکار اجتماعی

دانشگاه علمی و کاربردی هامبورگ دارای رشته های تحصیلی متنوع و مدرنی است که همین امتیاز باعث می شود تا متقاضیان بسیاری را به خود جذب کند . این رشته ها شامل رسانه، فناوری اطلاعات (IT)، اقتصاد و ارتباطات. این دانشگاه همچنین به دلیل داشتن کیفیت بالایی از آموزشی دارای محبوبیت فراوان است.

هزینه های تحصیل در هامبورگ

از دیگر امتیازات دانشگاه علمی کاربردی  هامبورگ این است که در اکتبر 2012 اخذ شهریه را لغو کرد.این دانشگاه هزینه ای بابت شهریه دریافت نمی کند. فقط یک هزینه ی مشارکت به مبلغ310 یورو در هر ترم برای خدمات دانشجویی، حمل و نقل وبیمه و … باید پرداخت شود که با پر داخت این مبلغ دانشجو میتواند از دیگر امتیازات چون کتابخانه . سینما و حمل و نقل عمومی  استفاده کند .

با وجود اینکه دانشگاه شهریه ای از دانشجو بابت تحصیل دریافت نمی کند اما بیشترین هزینه ای که متقاضی باید به آن توجه کند اجازه بها در این شهر است که جز گرانترین شهرها محسوب می شود که برای دانشجویان هزینه بسیاری است . به طور مثال متوسط هزینه اجاره برای یک آپارتمان یک خوابه و سه خوابه در مرکز شهر به ترتیب برابر ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو و ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه است. در حالی که این هزینه برای آپارتمان یک و سه خوابه خارج از مرکز شهر به ترتیب ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو و ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو است. هزینه قبوض ماهیانه نیز برای یک آپارتمان بزرگ حدود ۲۰۰ یورو است. هزینه اینترنت نیز بین ۲۰ تا ۳۰ یورو است. توصیه می شود دانشجویان از خوابگاه های دانشجویی برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده کنند تا بتوانند به راحتی هزینه های زندگی مثل هزینه های خوراک . اجازه بها و… را مدیریت کنند .

حق کار دانشجویی یکی از منابع مالی دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل به شمار می رود. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت مجوز کار را دریافت می نمایند. با توجه به این قانون، در صورت انجام کار دانشجویی می توان بخش عظیمی از هزینه های عنوان شده را تامین نمود.

از جمله شرایط پذیرش در این دانشگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه
  • مدارک دوره ی متوسطه
  • گواهی دیپلم فنی و حرفه ای برای دانشجویان متقاضی رشته های فنی اجباری می باشد .

همچنین دانشجویان بین المللی باید قبل از ارسال درخواست به دانشگاه علمی کاربردی  هامبورگ آلمان، ریز نمرات تحصیلی خود را با کمک پلت فرم درخواست آنلاین دانشگاه ملی که به    Uni-Assist معروف می باشند، تأیید کنند. این کار برای اطمینان از واجد شرایط بودن متقاضی تحصیل در آلمان انجام می شود. دانشجویان بین المللی که ریز نمرات آنها توسط یک مقام آلمان تأیید می شود، نیازی به VPD از uni-assist ندارند.

فرصت های کاری در هامبورگ

یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب دانشگاه و کشور برای ادامه تحصیل، فرصت های کاری موجود  در شهر مقصد پس از پایان تحصیل می باشد. از همین رو به دانشجویان این دانشگاه مجوز کار اعطا می شود. لذا دانشجویان قادر خواهند بود برای کسب مهارت و تامین برخی از هزینه های تحصیل و زندگی، از این حق بهره مند شوند. لازم به ذکر است که پس از اتمام تحصیل می توان از فرصت شش ماهه برای پیدا کردن کار بهره مند شده و ویزای کاری دریافت کنند .

اشتراک گذاری این پروژه: