دانشگاه صنعتی دارمشتات

دانشگاه صنعتی دارمشتات در شهر دارمشتات آلمان قرار دارد. این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی بوده و در سال 1877 تاسیس شده است. دانشگاه دارمشتات اولین دانشگاه در سطح جهان است که گروه صنعتی برق را به وجود آورد. در داخل شهر دارمشتات اصلی ترین پردیس این دانشگاه قرار گرفته و پردیس های دیگر آن در حاشیه شهر وجود دارد. تعداد دانشجوهای دانشگاه دارمشتات به 26300 نفر می رسد که 8000 نفر آن از بین دانشجویان بین المللی می باشد.

معرفی شهر دارمشتات

شهر دارمشتات در ایالت هستنگ قرار گرفته و جمعیت آن به حدود 140000 نفر می رسد. فاصله این شهر تا فرانکفورت حدود 35 کیلومتر بوده و کیفیت زندگی در آن بالا می باشد. این شهر دانشگاه های متعددی داشته و مکان های تفریحی آن لذت بسیاری دارد. آب و هوای این شهر در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و پر بارش است.

دانشگاه صنعتی دارمشتاترنکینگ دانشگاه صنعتی دارمشتات

 • رتبه 29 در کشور آلمان در سال 2016
 • رتبه 324 جهانی در سال 2016
 • رتبه 100 جهانی در زمینه مهندسی و تکنولوژی
 • رتبه 250 جهانی در سال 2017

دانشکده های دانشگاه صنعتی دارمشتات

 • دانشکده حقوق و علوم اقتصادی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم زمین شناسی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده کامپیوتر
 • دانشکده تاریخ و علوم اجتماعی
 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده مهندسی راه و ساختمانپ
 • دانشکده معماری

پذیرش در دانشگاه صنعتی دارمشتات

پذیرش در دانشگاه صنعتی دارمشتاتبرای اخذ پذیرش در دانشگاه دارمشتات لازم است تمامی مدارک خود را به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه کرده و به واحد آموزش دانشگاه ارائه دهید. پذیرش در این دانشگاه از آرزوهای بسیاری از متقاضیان است که به صورت رقابتی با یکدیگر مدارک خود را به این دانشگاه تحویل می دهند و در این میان افرادی پذیرفته می شود که مدارک آن ها تکمیل و فاقد هیچ گونه مشکلی است.

تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

برای این که بتوانید در دانشگاه دارمشتات تحصیل کنید، باید به زبان آلمانی و انگلیسی به صورت کامل مسلط بوده و مدارک آن موجود باشد. تحصیل در این دانشگاه فرصت بسیار ارزشمندی است که در اختیار دانشجویان قرار گرفته تا بتوانند از این طریق تمامی مدارج علمی را به بهترین شکل طی کنند. تحصیل در دانشگاه دارمشتات توام با اقامت کشور آلمان می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد از تحصیل در آلمان دو هدف را دنبال می کنند. یکی از این اهداف تحصیل در دانشگاه های عالیه و اهداف دیگر تحصیل در این دانشگاه اخذ اقامت کشور آلمان می باشد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

برای تحصیل در دانشگاه دارمشتات باید به زبان انگلیسی و آلمانی مسلط باشید زیرا اساتید این دانشگاه از بین دکترای کشور آلمان هستند و دروس را به زبان آلمانی و در برخی موارد انگلیسی تدریس می کنند. همچنین در روز ثبت نام باید تمامی مدارک زبان را با خود به همراه داشته باشید.

همچنین بخوانید: دانشگاه رور بوخوم

شهریه تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

هزینه تحصیل در دانشگاه دارمشتات پایین است. این دانشگاه دولتی بوده و از این رو دانشجو می تواند به راحتی تخفیفاتی را در پرداخت شهریه شامل حال خود نماید. میزان شهریه برای هر ترم در دانشگاه دارمشتات در حدود 400 یورو برآورد شده که این مقدار در مقایسه با سایر دانشگاه ها پایین تر می باشد. در صورتی که ثابت شود دانشجو قادر به پرداخت این مبلغ پایین نیز نیست، می تواند از تخفیفات شهریه این دانشگاه نیز بهره مند شود.

خوابگاه دانشگاه صنعتی دارمشتات

در داخل پردیس اصلی دانشگاه دارمشتات که در داخل شهر دارمشتات قرار دارد، تالارهایی وجود دارد که محل اقامت دانشجویان می باشد. این تالارها دارای رتبه بندی بوده و هر کدام امکانات رفاهی مختلفی دارد. دانشجویان می توانند به دلخواه و با توجه به توانایی مالی خود خوابگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند. همچنین در صورتی که دانشجویی بخواهد در خارج از دانشگاه اسکان داشته باشد باید تمامی هزینه ها را به تنهایی پرداخت کند.

اقامت تحصیلی آلمان

یکی از دلایلی که برخی از متقاضیان اقدام به تحصیل در کشور آلمان را می کنند، اخذ اقامت این کشور می باشد. دولت آلمان به دانشجویان خود در طول تحصیل ویزای تحصیلی داده و دانشجویان می توانند همانند یک شهروند آلمانی در این کشور زندگی کرده و از تمامی امکانات رفاهی و مزایای این کشور استفاده کنند. این اقامت موقتی بوده و دانشجو پس از پایان سال تحصیلی باید از روش های دیگری اقامت خود را تمدید نمایند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

به طور کلی مدارک مورد نیاز در دانشگاه های آلمان یکسان است ولی دانشگاه دارمشتات از برخی از دانشجویان مدارکی مازاد را نیز دریافت می کند. از جمله مدارک مورد نیاز برای دانشگاه دارمشتات به شرح ذیل می باشد:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اصل و کپی مدارک آخرین مدرک تحصیلی
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • اصل ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

بورسیه دانشگاه صنعتی دارمشتات

برای دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشگاه دارمشتات دانشجو ابتدا باید تمامی مدارک تحصیلی خود را به وزارت آموزش و پرورش کشور آلمان تحویل دهد. این وزارت تمامی مدارک متقاضی را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که تمامی مدارک تکمیل بوده و شما دارای شرایط دریافت بورسیه باشید، متقاضی از بورسیه تحصیلی بهره مند خواهد شد. دانشجویانی که دارای بورسیه تحصیلی هستند، می توانند از مزایایی همچون خوابگاه های رایگان نیز بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی دارمشتات

مقاطع کارشناسی در هر دانشگاه و هر رشته ای دارای تعداد واحدها و دروس مختلفی است و دانشجو باید تمامی دروس ارائه شده را با موفقیت اخذ کند. این مقطع 4 سال به طول می انجامد و در طی این سال ها دانشجو فرصت دارد تا دروس ارائه شده را پاس نماید. هزینه کارشناسی دانشگاه دارمشتات در حدود 360 یورو بوده که در ابتدای هر ترم باید پرداخت شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی دارمشتات

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دارمشتات باید تمامی دروس ارائه شده را در مدت 2 سال پاس کنید. برای پذیرش در این مقطع باید مدرک کارشناسی خود را به همراه ریز نمرات به واحد آموزش ارائه دهید. برای ورود به این مقطع به زبان آلمانی و انگلیسی نیاز است. مدرک کارشناسی ارشد این دانشگاه از اعتبار بسیاری برخوردار می باشد. هزینه مورد نیاز برای این مقطع مبلغی در حدود 380 یورو است.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه صنعتی دارمشتات

مقطع دکترای دانشگاه دارمشتات از مهم ترین مقاطع تحصیلی در این دانشگاه می باشد. دانشجویان دکترای این دانشگاه باید در طی یک سال و نیم الی دو سال تمامی دروس را پشت سر گذاشته و در انتهای سال تحصیلی مقاله ای را برای پایان نامه انتخاب کرده و به صورت کتبی و یا شفاهی در حضور اساتید مختلف ارائه دهند. هزینه تحصیل در دکترای دانشگاه دارمشتات در حدود 400 یورو برآورد شده و با استفاده از بورسیه تحصیلی می توان این مبلغ را کاهش داد.

کار حین تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

یکی از گزینه هایی که دانشگاه دارمشتات پیش پای دانشجویان قرار داده، امکان کار حین تحصیل در این دانشگاه می باشد. دانشجویان این اجازه را دارند که در مدت تحصیل خود به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند. دانشجویانی که در حین تحصیل کار می کنند رزومه ای قوی را در انتهای تحصیل خود به همراه داشته و همچنین می توانند از این طریق اقامت خود را مجدد تمدید نمایند.

زندگی دانشجویی در دارمشتات

فاصله بین شهر دارمشتات تا فرانکفورت 35 کیلومتر است و دانشجویان می توانند اوقات فراغت خود را در این شهر به راحتی سپری کنند و اوقات خوشی را برای خود رقم بزنند. دارمشتات شهری بسیار آرام بوده و ساکنین این شهر به صورتی کاملا صمیمی و دوستانه در کنار یکدیگر زندگی می کنند. در صورتی که دانشجو به زبان آلمانی تساط داشته باشد، می تواند دوستان خوبی را از بین شهروندان آلمانی پیدا کند. هزینه زندگی دانشجویی در این شهر مانند هر شهر دیگری به سبک زندگی فرد وابسته بوده و هزینه هایی از جمله هزینه حمل و نقل، هزینه مواد غذایی، هزینه اجاره مسکن، هزینه پوشاک و … مواردی است که در هنگام برآورد هزینه زندگی دانشجویی در این شهر باید برآورد شود.

مزایای تحصیل در دانشگاه صنعتی دارمشتات

 • اصلی ترین مزایایی که باعث تشویق دانشجویان به تحصیل در دانشگاه دارمشتات شده است، پایین بودن هزینه تحصیلی در این دانشگاه می باشد.
 • سطح علمی دانشگاه دارمشتات به حدی است که تمامی دانشجویان برای ورود به این دانشگاه با یکدیگر به رقابت می پردازند.
 • دولت آلمان برای دانشجویان بین المللی بورسیه های را در نظر دارند تا این دانشجویان بتوانند با هزینه ای کمتر در دانشگاه تحصیل کنند.
 • در داخل پردیس اصلی این دانشگاه خوابگاه هایی تاسیس شده تا دانشجویان بتوانند از امکانات اسکان در این دانشگاه ها بهره مند شوند.
 • تحصیل در دانشگاه دارمشتات این امکان را به دانشجویان می دهد که همزمان با تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی آلمان را نیز دریافت کنند.

آیا دانشگاه صنعتی دارمشتات در ایران اعتبار دارد؟

بله دانشگاه دارمشتات مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد و مدرک این دانشگاه در ایران قابل قبول می باشد. دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند به راحتی می توانند در ایران مشغول به کار شوند.

نام وب سایت دانشگاه: tu-darmstadt

اشتراک گذاری این پروژه: