دانشگاه صنعتی درسدن

دانشگاه صنعتی درسدن آلمان دانشگاهی تحقیقاتی در شهر درسدن است که از جمله 10 دانشگاه برتر این کشور محسوب می شود. این دانشگاه در سال 1828 تاسیس شد و فعالیت آن از سال 1961 آغاز شده است. پردیس اصلی دانشگاه درسدن در شهر درسدن قرار گرفته و مابقی آن در اطراف این شهر واقع شده است. تعداد دانشجویان این شهر به حدود 35 هزار نفر می رسد که در این بین 3500 نفر آن ها دانشجویان بین المللی می باشد. دانشگاه درسدن با وجود ارائه 120 رشته به عنوان یکی از وسیع ترین دانشگاه های آلمان شناخته شده است. این دانشگاه در بخش پژوهشی موفق به کسب جوایز متعددی شده که نشان دهنده ارزش و سطح علمی بالای این دانشگاه می باشد. تمامی اساتید استخدام در این دانشگاه دارای مدارک علمی بالا از بهترین دانشگاه های کشور هستند و به خوبی علم و تجربیات خود را به دانشجویان انتقال خواهند داد.

دانشگاه صنعتی درسدن

شهر درسدن

درسدن شهری با جمعیت رو به رشد بوده که در سال های اخیر جمعیت این شهر به حدود 575000 نفر می رسد. فاصله این شهر تا برلین پایتخت آلمان نزدیک به 195 کیلومتر است. کیفیت زندگی در شهر درسدن آلمان بسیار بالا بوده و ضریب امنیتی مردم این شهر بالا می باشد. زمستان های این شهر طولانی بوده و تابستان های معتدلی دارد.

رنکینگ دانشگاه صنعتی درسدن

 • رتبه 227 جهانی در سال 2016
 • رتبه 146 جهانی در سال 2017
 • رتبه 11 دانشگاه برتر آلمان
 • رتبه 97 جهانی در زمینه تکنولوژی و مهندسی

دانشکده های دانشگاه صنعتی درسدن

 • دانشکده علوم پزشکی
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ادبیات و فرهنگ
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده علوم حمل و نقل ترافیک
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده علوم محیطی
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده معماری

پذیرش در دانشگاه صنعتی درسدن

پذیرش در دانشگاه درسدن یکی از امتیازاتی است که هر فرد برای رسیدن به آن تلاش های بسیاری می کند. متقاضیان این دانشگاه برای پذیرش باید تمامی مدارک خود را دانشگاه ارائه دهند تا مورد تایید واحد آموزش قرار گیرد. یکی از شرایط پذیرش در این دانشگاه، تسلط به زبان آلمانی می باشد زیرا اکثر دروس ارائه شده در این دانشگاه به زبان آلمانی تدریس خواهد شد. البته استثنا نیز وجود داشته و تدریس برخی از رشته ها به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

تحصیل در دانشگاه صنعتی درسدن

تحصیل در دانشگاه درسدن

برای تحصیل در دانشگاه درسدن باید مدارک تحصیلی معتبر به این دانشگاه ارائه شود. دانشگاه درسدن در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد و واجدین شرایط پذیرش باید مدارک تحصیلی خود را در روز تعیین شده به دانشگاه تحویل دهند. انتخاب رشته تحصیلی یکی از اصلی ترین تصمیماتی است که هر دانشجو باید اخذ کند. با توجه به بالا بودن تعداد رشته های تحصیلی دانشگاه درسدن، دانشجو این امکان را دارد که در هر رشته ای که استعداد دارد، به تحصیل بپردازند.

همچنین بخوانید: دانشگاه سارلندس

شهریه دانشگاه درسدن

درسدن دانشگاهی دولتی است و هزینه ای از دانشجویان بابت شهریه دریافت نخواهد کرد. تنها هزینه ای که توسط دانشجویان باید پرداخت شود، در ابتدای هر ترم مبلغی تحت عنوان حق ترم است که این مبلغ شامل هزینه های سلف، حق بیمه دانشجویی و … می شود. در صورتی که دانشجویان توانایی پرداخت حق ترم را نیز نداشته باشند، می توانند از طریق دریافت بورسیه تحصیلی از تخفیفات این دانشگاه بهره مند شوند.

خوابگاه دانشگاه صنعتی درسدن

در داخل پردیس اصلی دانشگاه درسدن که در مرکز شهر درسدن قرار دارد، ساختمان هایی وجود دارد که مخصوص اسکان دانشجویان بین المللی می باشد. با توجه به این که این خوابگاه ها در داخل دانشگاه قرار گرفته، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. در این خوابگاه ها تمامی امکانات رفاهی در نظر گرفته شده و هزینه دریافتی بابت این خوابگاه ها بسیار پایین است. همچنین در صورتی که دانشجو قصد اقامت در هتل و یا مسافرخانه را داشته باشد، با استفاده از کارت دانشجویی این دانشگاه می تواند تخفیفاتی را در این زمینه شامل حال خود کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه صنعتی درسدن

 • برای تحصیل در دانشگاه درسدن نیازی به پرداخت شهریه بالا نبوده و تنها پرداخت حق ترم در ابتدای هر ترم کافی است.
 • با توجه به این که دانشگاه درسدن دارای اساتیدی بسیار متخصص و باتجربه است، سطح علمی دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند بسیار بالا می باشد.
 • دانشجویان بین المللی که توانایی پرداخت شهریه را ندارند می توانند از طریق بورسیه تحصیلی در این دانشگاه به صورت رایگان تحصیل کنند.
 • در داخل این دانشگاه خوابگاه هایی جهت اسکان دانشجویان در نظر گرفته شده است.
 • دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند در هر کشوری می توانند با استفاده از این مدرک مشغول به کار شوند.
 • دانشجویان بین المللی دانشگاه درسدن می توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه درسدن

دانشگاه درسدن رشته های مختلفی را در مقاطع گوناگون ارائه می دهد که یکی از بیشترین دانشجویان در مقطع کارشناسی می باشد. این مقطع 4 سال به طول می انجامد و تمامی دروس ارائه شده باید در طی این مدت پشت سر گذاشته شود. برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید 12 سال تحصیلی دیپلم را با موفقیت طی کرده و مدرک  آن را به همراه ریز نمرات به دانشگاه تحویل دهد. زبان مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه درسدن اغلب زبان آلمانی می باشد ولی تسلط به زبان انگلیسی نیز امتیاز محسوب می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه درسدن

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه درسدن را دارند باید بدانند که این دانشگاه برای پذیرش دانشجو در این مقطع از دانشجویان خود مدارکی مطابق با استانداردهای این دانشگاه را درخواست کرده است. معدل مدرک کارشناسی دانشجویان یکی از امتیازاتی است که این دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته و دانشجویانی که معدل بالاتری داشته باشند،  شانس قبولی بالاتری را نیز خواهند داشت. هزینه تحصیل در این مقطع بالا نبوده و به مبلغی در حدود 300 یورو می رسد.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه صنعتی درسدن

زمان مورد نظر برای اخذ مدرک دکترا در دانشگاه درسدن بین 3 تا 5 سال می باشد که زمان دقیق آن به میزان دروسی است که دانشجو در هر ترم پاس می کند. دانشجویان مقطع دکترا دانشگاه درسدن باید پایان نامه ای بسیار قوی را به زبان آلمانی ارائه دهند و در صورتی که این پایان نامه مورد تایید اساتید این دانشگاه قرار گیرد، دانشجویان می توانند مدرک دکترای خود را اخذ نمایند. دانشگاه درسدن به دانشجویان ممتاز خود کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

کار حین تحصیل در دانشگاه درسدن

در داخل پردیس دانشگاه درسدن مرکزی تحقیقاتی وجود دارد که دانشجویان می توانند به صورت کارآموزی و به شکل پاره وقت در آن مشغول به کار شوند. این کار حین تحصیل به دانشجویان بین المللی حس استقلال داده و رزومه ای قوی را برای آن ها به وجود می آورد. دانشجویان 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند و به آن ها هزینه ای بابت دستمزد نیز پرداخت می شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه صنعتی درسدن

 • مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه درسدن به رشته دانشجو بستگی دارد ولی از جمله اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای این دانشگاه عبارت است از:
 • اصل و کپی مدارک هویتی
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

زندگی دانشجویی در شهر درسدن

کیفیت زندگی در شهر درسدن بسیار بالا بوده و با توجه به رشد اقتصادی در شهر درسدن، دانشجویان می توانند به راحتی در این شهر برای خود حرفه ای را پیدا کرده و در آن مشغول به کار شوند. همچنین ساکنین شهر درسدن بسیار مهمان نواز هستند و دانشجویان در این شهر احساس غربت نخواهند کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه صنعتی درسدن

بورسیه ها امتیازاتی هستند که از طرف دولت آلمان به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. بورسیه تحصیلی باعث کاهش هزینه های تحصیل در آلمان خواهد شد. دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی ابتدا باید تمامی مدارک مورد نیاز را برای دولت آلمان ارسال کرده و منتظر نتایج آن بمانند و در صورتی که با بورسیه تحصیلی فرد موافقت شود، به صورت آنلاین به دانشجو اعلام خواهد شد.

اقامت تحصیلی آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که دارای مکان های تفریحی بسیاری بوده و سطح علمی بالایی دارد. تحصیل در این کشور از آرزوهای بسیاری از متقاضیان می باشد. این کشور به دانشجویان بین المللی خود اقامت موقت این کشور را می دهد تا بتوانند به راحتی در این کشور زندگی کنند. دانشجویانی که اقامت شامل حالشان می شود، می توانند از تمامی امکانات شهروندی این کشور استفاده کرده و برای خانوادیشان نیز اقامت تحصیلی اخد کنند.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه درسدن

آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی در درک بهتر و دروس و ارتباط برقرار کردن با اساتید تاثیر بسیاری دارد. در نتیجه بهتر است دانشجو به هر دو زبان مسلط باشد ولی از آن جا که اکثر دروس به زبان آلمانی تدریس می گردد، تنها تسلط بر زبان آلمانی در اکثر مواقع کفایت می کند.

آدرس سایت دانشگاه: tu-dresden.de

اشتراک گذاری این پروژه: