معرفی دانشگاه مانهایم

دانشگاه مانهایم آلمان در سال 1907 در شهر مانهایم آلمان تاسیس شد. این دانشگاه که یک دانشگاه تحقیقاتی است، در محل تلاقی رودخانه نکا و راین و در جنوب غربی آلمان قرار گرفته است. تعداد دانشجویان این دانشگاه نزدیک به 12 هزار نفر هستند که در این میان 15 درصد از آن ها از بین دانشجویان بین المللی پذیرش می شوند. این دانشگاه در رشته های حقوق، علوم اقتصاد، علوم اجتماعی و ریاضیات شهرت دارد. این دانشگاه با بیش از 400 دانشگاه در سراسر دنیا همکاری داشته و دانشجویان کارشناسی باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

رنکینگ دانشگاه مانهایم

 • رتبه 50 در سیستم رتبه بندی 2016 QS
 • رتبه 23 جهان در سیستم رتبه بندی آموزش عالی تایمز در سال 2016
 • 43 امین دانشگاه برتر آلمان

دانشکده های دانشگاه مانهایم

 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده تجارت و اقتصاد
 • دانشکده هنر و علوم انسانی

تحصیل در دانشگاه مانهایم

تحصیل در دانشگاه مانهایم

تحصیل در هر کشوری شرایط خاصی دارد. تحصیل در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای این که تحصیل موفقیت آمیزی در دانشگاه مانهایم تجربه کنید، بهتر است به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. این دانشگاه برای تحصیل در این دانشگاه شرایطی را برای متقاضیان در نظر گرفته و افرادی می توانند در این دانشگاه پذیرش بگیرند که به تمامی قواعد و شرایط در این دانشگاه پایبند باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مانهایم

برای این که بتوانید در دانشگاه مانهایم تحصیل کنید باید تمامی مدارک مورد نیاز این دانشگاه را ارائه دهید. از جمله این مدارک عبارت است از:

 • مدارک زبان مورد نیاز برای رشته متقاضی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • رزومه تحصیلی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مانهایم

از اصلی ترین شرایطی که دانشگاه مانهایم پیش روی دانشجویان خود قرار داده، مهارت در زبان آلمانی است. دانشجویان این دانشگاه باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشند تا علاوه بر تسلط بیشتر و بهتر به دروس، به راحتی نیز بتوانند با اطرافیان ارتباط برقرار کنند. ولی با این وجود برخی از دروس این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی تدریس شده و دانشجویان باید با این زبان نیز آشنایی لازم را داشته باشند.

پذیرش در دانشگاه مانهایمشهریه دانشگاه مانهایم

شهریه دانشگاه مانهایم با مقطع تحصیلی و رشته متقاضی در ارتباط است. هزینه شهریه این دانشگاه مبلغی بین 330 تا 400 یورو می باشد و هر چه میزان واحدهای عملی و مقطع تحصیلی شما بیشتر باشد، هزینه بیشتری را به دنبال خواهد داشت. در واقع این هزینه حق ترم بوده و صرف هزینه هایی همچون بیمه دانشجویی، هزینه سلف و … می شود. بورسیه تحصیلی موجب رایگان شدن هزینه این دانشگاه خواهد شد.

همچنین بخوانید: دانشگاه بن

خوابگاه دانشگاه مانهایم

یکی از مشکلاتی که دانشجویان در هنگام تحصیل در دانشگاه های آلمان با آن مواجه خواهند شد، هزینه تامین مسکن می باشد. خوابگاه های دانشجویی برای آن دسته از افراد که توانایی خرید مسکن را ندارد، در نظر گرفته شده است. دانشجویان بین المللی در یک ساختمان با یکدیگر زندگی می کنند و همین عامل موجب می شود که دانشجویان نه تنها هزینه کمتری بابت تحصیل در دانشگاه خواهند پرداخت، بلکه با قرارگیری در کنار هموطن خود، احساس آرامش و امنیت بسیاری می کنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه مانهایم

بورسیه تحصیلی در واقع کمک هزینه ای است که از طرف دولت آلمان به دانشجویان بین المللی پرداخت خواهد شد. این بورسیه اغلب به دانشجویان ممتاز و دانشجویانی که دارای شرایط دریافت بورسیه هستند، تعلق خواهد گرفت. بورسیه تحصیلی تنها دانشگاه های دولتی را شامل شده و برای دریافت آن باید مدارک خاصی به دولت آلمان ارائه گردد.

مزایای تحصیل در دانشگاه مانهایم

 • دانشجویان مانهایم از اعتبار مدرک بسیار بالایی برخوردار هستند و امکان اشتغال فارغ التحصیلان در تمامی کشورهای دنیا فراهم است.
 • این دانشجویان به راحتی می توانند در خوابگاه های دانشجویی موجود در پردیس اصلی این دانشگاه اقامت داشته باشند.
 • هزینه شهریه این دانشگاه نسبت به سایر کشورهای دیگر پایین بوده که این ویژگی باعث شهرت و محبوبیت دانشگاه مانهایم شده است.
 • کیفیت آموزشی این دانشگاه در سطح بالایی قرار دارد و بهترین اساتید در آن تدریس می کنند.
 • دانشجویان این دانشگاه از امتیاز ویزای تحصیلی برخوردار هستند.
 • دولت آلمان به دانشجویان ممتاز بین المللی کمک هزینه ای تحت عنوان بورسیه تحصیلی پرداخت می کند.

پذیرش در دانشگاه مانهایم

کیفیت آموزش دانشگاه مانهایم شهرت زیادی دارد به همین دلیل سالانه متقاضیان زیادی برای پذیرش در این دانشگاه با یکدیگر به رقابت می پردازند. اصلی ترین ملاک برای سنجیدن و پذیرش بهترین دانشجویان، سطح علمی متقاضی و نمرات اخذ شده در آخرین مدرک تحصیلی می باشد. به همین دلیل برای افزایش امتیاز پذیرش در این دانشگاه بهتر است رزومه تحصیلی قوی به همراه یک مقاله قدرتمند را به دانشگاه ارائه دهید تا شانس قبولی شما در این دانشگاه بیشتر شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه مانهایم

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه مانهایم به شما کمک می کند که علم و تخصص خود را بیش از قبل ارتقاء دهید. با توجه به این که مقطع کارشناسی مقطعی پایه در دانشگاه است، از بهترین اساتید برای تدریس استفاده می شود و دانشجویانی که علاقه مند به یادگیری هستند، فرصتی بسیار مناسب را پیش رو دارند تا از تخصص و تجربیات اساتید خود نهایت بهره را ببرند. طول تحصیل مقطع کارشناسی این دانشگاه 4 سال است و مهارت در زبان آلمانی یکی از شروط راه یابی به این دانشگاه محسوب می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مانهایم

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مانهایم را دارند باید بدانند که این دانشگاه برای پذیرش دانشجو نیاز به مدارکی معتبر دارد. تحصیل در این مقطع در این دانشگاه قوانین خاص خود را دارد و دانشجویان بابت تحصیل در این دانشگاه در هر ترم باید مبلغی بالغ بر 250 یورو به حساب دانشگاه واریز کنند. زبان مورد نیاز در این مقطع در برخی از رشته ها انگلیسی و در برخی دیگر آلمانی است.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه مانهایم

تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه مانهایم افتخاری است که به صورت سالانه نصیب بخشی از متقاضیان می شود. این مقطع تحصیلی 3 تا 5 ساله نیاز به مدارک و پیش نیازهایی دارد که دانشجو باید پیش از پذیرش به دانشجویان ارائه دهد. واجدین شرایط باید به زبان آلمانی و انگلیسی ماهر بوده و بتوانند به راحتی دروس ارائه شده را درک کنند. همچنین با توجه به این که دانشجو باید در پایان تحصیل مقاله ای را به اساتید مربوطه ارائه دهد، باید بتواند با تسلطی کامل به زبان آلمانی صحبت کند.

کار حین تحصیل در دانشگاه مانهایم

کار کردن در طول تحصیل نه تنها باعث تامین بخشی از زینه های تحصیل می شود، بلکه تجربه و تخصص دانشجو را افزایش می دهد. با توجه به این که پیدا کردن کار در کشور آلمان کار آسانی نیست، افرادی در اولویت استخدام قرار دارند که به زبان آلمانی مسلط باشند. این کار حس استقلال را در دانشجویان افزایش داده و رزومه ای قوی را برای آن ها به وجود می آورد. همچنین دانشجویان پس از پایان مدت اقامت تحصیل خود، در صورت رضایت کارفرما با عقد قرارداد می توانند اقامت کاری این کشور را بدست آورند.

اقامت تحصیلی آلمان

یکی از اهداف برخی از دانشجویان از شرکت در دانشگاه های آلمان، اخذ اقامت این کشور است. کشور آلمان به دانشجویان خود امکان اقامت در این کشور را داده و همانند یک شهروند آن ها را شامل تمامی حقوق شهروندی کرده است. در نتیجه اخذ ویزای تحصیلی یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت آلمان است. این اقامت پس از پایان تحصیل نیاز به تمدید داشته و در صورت عدم تمدید دانشجو باید به وطن خود بازگردد.

زندگی دانشجویی در شهر مانهایم

دانشجویان می توانند زندگی شیرینی را در کنار شهروندان خونگرم مانهایم تجربه کنند. ساکنین این شهر بسیار خونگرم و صمیمی هستند و مهاجرین و دانشجویان بین المللی در این دانشگاه هرگز احساس غربت نخواهند کرد. دانشجویان آخر هفته می توانند اوقات فراعت خود را با گشت و گذار در جاذبه های گردشگری و مکان های تفریحی این شهر بگذرانند و زیبایی های این شهر را برای همیشه در ذهن خود ثبت کنند. هزینه زندگی دانشجویی در این شهر به میزان مصرف مواد غذایی، قبوض و … در هر فرد باز می گردد. ولی بخش عمده ای از هزینه های زندگی در شهر مانهایم به هزینه تامین مسکن مرتبط می شود. دانشجویان این دانشگاه می توانند به صورت رایگان و یا با هزینه ای پایین در خوابگاه های این دانشگاه اقامت راحتی را داشته باشند ولی در صورتی که بخواهند به صورت مستقل آپارتمان اجاره کنند، تمام هزینه ها را باید خود به تنهایی پرداخت نمایند.

آیا دانشگاه مانهایم از جمله دانشگاه های مورد تایید ایران است؟

بله دانشگاه مانهایم در لیست دانشگاه های قابل پذیرش وزارت علوم این دانشگاه قرار دارد و فارغ التحصلان رشته های مختلف این دانشگاه در تمامی جهان خصوصا ایران می توانند مشغول به کار شوند.

وب سایت دانشگاه: uni-mannheim.de

اشتراک گذاری این پروژه: