دانشگاه کارلسروهه

دانشگاه کارلسروهه یکی از برترین دانشگاه های آلمان است که در سال 1878 تاسیس شده و سابقه درخشانی دارد. در دانشگاه کارلسروهه نزدیک به 8 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که 15 درصد آن دانشجویان بین المللی را شامل می شود. این دانشگاه از نظر علم و تخصص خصوصا در رشته های مهندسی حرف اول را می زند.

معرفی شهر کارلسروهه

کارلسروهه شهری در جنوب غربی کشور آلمان است که در ایالت بادن – وورتمبرگ قرار دارد. جمعیت این شهر نزدیک به 290 هزار نفر است. به طور نسبی درآمد متوسط شاغلان در این ایالت بالاتر از سایر ایالت ها می باشد. این شهر زیبایی های بسیار خاص و منحصر به فردی دارد و زندگی در آن سرشار از شور و هیجان است.

معرفی دانشگاه کارلسروهه

رنکینگ دانشگاه کارلسروهه

 • رتبه 98 در بین دانشگاه های آلمان
 • رتبه 2392 جهانی
 • رتبه 934 در قاره اروپا

دانشکده های دانشگاه کارلسروهه

 • دانشکده ژئوماتیک
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده علوم مهندسی و مدیریت
 • دانشکده معماری و مهندسی ساختمان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

تحصیل در دانشگاه کارلسروهه نیز مانند هر دانشگاهی شرایط و قوانین خاصی دارد. دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه باید تمامی مدارک مورد نیاز را بر اساس استانداردهای این دانشگاه تحویل دهند. از جمله مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌کارلسروهه عبارت است از:

 • اصل و کپی تمامی صفحات شنلسنامه و کارت ملی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات مدرک
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • کپی پاسپورت

تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

آلمان کشوری بزرگ است که سطح علمی بسیار بالایی دارد. در این میان دانشگاه‌کارلسروهه نسبت به دانشگاه کشورهای دیگر آلمان اعتبار و قدمت بالاتری داشته و دانش آموختگان برجسته ای در این دانشگاه مدرک خود را اخذ کرده اند. تحصیل در دانشگاه‌کارلسروهه فرصتی بسیار ارزشمند را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا با گذراندن مدت زمانی مشخص، میزان سطح علم و تخصص خود را ارتقاء دهند. پذیرش در دانشگاه کارلسروهه سالی یک مرتبه انجام شده و متقاضیان برای پذیرش در این دانشگاه به صورت تنگاتنگ با یکدیگر به رقابت می پردازند.

شهریه دانشگاه کارلسروهه

با توجه به این که دانشگاه‌کارلسروهه دانشگاهی دولتی است، هزینه تحصیلی کمتری را نیز از دانشجویان خود دریافت می کند. در واقع می توان گفت که هزینه دریافت شده در ابتدای هر ترم در دانشگاه کارلسروهه مبلغی تحت عنوان حق ترم است که برای تامین بودجه بیمه درمانی، حق سلف و … از دانشجویان دریافت می شود. برای پرداخت شهریه دانشجویان از ابتدای شروع انتخاب واحد تا روز اتمام آن فرصت دارند.

همچنین بخوانید: دانشگاه ینا

خوابگاه دانشگاه کارلسروهه

در داخل پردیس اصلی این دانشگاه که در داخل شهر کارلسروهه قرار دارد، خوابگاه هایی تاسیس شده تا دانشجویانی که به قصد تحصیل به این شهر سفر می کنند، مشکلی در تامین مسکن نداشته باشند. خوابگاه های دانشجویی کارلسروهه از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در هر یک از اتاق های این خوابگاه دو الی سه دانشجو زندگی می کند. این خوابگاه ها بسیار مجهز هستند و تمامی امکانات رفاهی زندگی برای آن در نظر گرفته شده است.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

با توجه به این که اکثر دروس ارائه شده در دانشگاه کارلسروهه به زبان آلمانی است، دانشجو باید با این زبان آشنایی داشته باشد. همچنین در برخی از رشته ها تسلط به زبان انگلیسی نیز لازمه پذیرش محسوب می شود. علاوه بر آن دانشجویانی که به زبان آلمانی تسلط دارند، راحت تر با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و دوستان بیشتری خواهند داشت. دانشگاه‌کارلسروهه در ابتدای ترم چند جلسه را به صورت رایگان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد تا با حضور در آن مهارت زبانی خود را افزایش دهند.

زندگی دانشجویی در شهر کارلسروهه

شهر کارلسروهه یکی از بی نظیرترین جاذبه های گردشگری کشور آلمان را در خود جای داده است. این شهر سالانه پذیرای گردشگران بسیاری بوده و افراد زیادی برای بازدید از مکان های دیدنی آن به این شهر سفر می کنند. دانشجویانی که در شهر کارلسروهه درس می خوانند می توانند ساعت هایی که کلاس ندارند، از جاذبه های گردشگری این شهر دیدن کرده و از تماشای مناطق دیدنی و گشت و گذار در رستوران ها و کافه های این شهر لذت ببرند. زندگی دانشجویی در شهر کارلسروهه دارای هیجانات بسیاری است و زندگی در این شهر کیفیت بسیار بالایی دارد.

مزایای تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

 • تحصیل در آلمان و این دانشگاه هزینه پایینی داشته و این دانشگاه از دانشجویان خود هزینه ای دریافت نخواهند کرد.
 • دانشجویان این دانشگاه مبلغی را تحت عنوان بورسیه به دانشجویان بین المللی پرداخت می کنند.
 • سطح علمی دانشگاه‌کارلسروهه بسیار بالا بوده و بهترین اساتید در این دانشگاه تدریس می نمایند.
 • مدارک این دانشگاه در تمامی کشورهای دنیا ارزش و اعتبار بالایی دارد.
 • در داخل پردیس این دانشگاه خوابگاه هایی برای اقامت دانشجویان وجود دارد تا آن ها در امنیت کامل در این شهر به تحصیل بپردازند.
 • دانشجویانی که در دانشگاه کارلسروهه پذیرش می شوند قادرند به راحتی ویزای تحصیلی دریافت کنند.
 • زندگی دانشجویی در شهر کارلسروهه توام با هیجان و خاطرات شیرین است.

پذیرش در دانشگاه کارلسروهه

پذیرش در دانشگاه کارلسروهه باید در چارچوب قوانین این دانشگاه صورت گیرد. در اکثر مواقع این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خود مصاحبه ای آنلاین را برگزار می کنند و از این طریق میزان توانایی و تسلط آن ها به زبان انگلیسی و آلمانی را می سنجند. برای پذیرش در این دانشگاه باید تمامی مدارک تحصیلی به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه شود و نمرات مدرک تحصیلی باید مورد تایید این دانشگاه قرار گیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه کارلسروهه

دانشگاه کارلسروهه دارای وسعت رشته مختلفی است و دانشجویان برای پذیرش در رشته خود باید مدارک خاصی را ارائه دهند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه 4 سال است. برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشجو باید مدرک 12 سال تحصیل دیپلم را به دانشگاه ارائه دهند. هزینه مقطع کارشناسی دانشگاه‌کار‌لسروهه در هر ترم حدود 350 یورو برآورد شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کارلسروهه

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کارلسروهه دانشجو باید مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود را به صورت ترجمه شده به دانشگاه تحویل دهد. برای تحصیل در این مقطع به 2 سال نیاز است و دانشجو باید دروس و واحدهای مختلفی را پشت سر بگذارد تا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در این دانشگاه شود. هزینه کارشناسی ارشد دانشگاه‌کارلسروهه تنها حق ترم است که در ابتدای هر ترم از دانشجویان دریافت خواهد شد.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه کارلسروهه

پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه کارلسروهه مدارک معتبری نیاز دارد و هر متقاضی ای نمی تواند به این مقطع راه پیدا کند. این دانشگاه برای پذیرش دانشجو ابتدا مصاحبه ای آنلاین صورت می دهد تا میزان مهارت متقاضیان را بسنجد و افرادی پذیرفته می شوند که بتوانند این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذرانند. همچنین دانشجویان دکترا برای فارغ التحصیلی باید پایان نامه ای قوی را به اساتید مربوطه ارائه دهد. این پایان نامه باید به زبان آلمانی باشد به همین دلیل مهارت به این زبان الزامی است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلسروهه

بورسیه ها کمک هزینه هایی هستند که در انتهای ترم به دانشجویان بین المللی پرداخت می شود. این بورسیه ها تنها به دانشجویان مورد تایید وزارت آموزش و پرورش آلمان تعلق می گیرد. متقاضیان می توانند مدارک خود را به سفارت آلمان در تهران تحویل داده و تاییدیه آن را دریافت کنند. بورسیه ها مزایای دیگری از جمله اخذ خوابگاه های رایگان را نیز به دنبال دارد.

کار حین تحصیل در دانشگاه کارلسروهه

در داخل دانشگاه کارلسروهه مرکز تحقیقات و فناوری و سایر مراکز دیگر وجود دارد که دانشجویان می توانند به صورت کارآموزی در آن مشغول به کار شوند. اولویت استخدام در این مراکز با افرادی است که به زبان آلمانی و انگلیسی تسلط کاملی داشته باشند. از اصلی ترین مزایای کار حین تحصیل، تجاربی است که دانشجو کسب می کند. همچنین ایجاد رزومه و تامین نیازهای مالی از دیگر مزایایی است که دانشجویان بین المللی اخذ خواهند کرد. این افراد اجازه دارند که به صورت پاره وقت و در هفته بیست ساعت کار کنند.

اقامت تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی کشور آلمان اهمیت بسیاری داشته و افرادی که در دانشگاه های این کشور پذیرفته می شوند، به این ویزا دست خواهند یافت. اقامت تحصیلی دائم نبوده و تنها تا مدت زمان تحصیل اعتبار دارد. برای تمدید اعتبار ویزای تحصیلی دانشجو باید پیش از پایان اعتبار آن از روش های دیگر اقدام کند. از جمله این روش ها می توان به سرمایه گذاری، کار، ازداج و … اشاره کرد.

آیا دانشگاه کارلسروهه مورد تایید ایران است؟

بله دانشگاه کارلسروهه در لیست وزارت علوم ایران قرار گرفته و مدرک اخذ شده در این دانشگاه دارای اعتبار در مراکز دولتی ایران است. دانشجویانی که در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، با استفاده از مدرک تحصیلی خود می توانند در مراکز دولتی ایران کار خود را آغاز نمایند.

مهلت زمان ثبت نام در دانشگاه کارلسروهه چه تاریخی است؟

معمولا زمان ثبت نام در دانشگاه کارلسروهه در تاریخ ژانویه است. ولی همچنان نمی توان زمان دقیق را برای ثبت نام در این دانشگاه تعیین کرد. به همین دلیل زمان دقیق آن اعلام شده و دانشجویان باید پیگیر باشند.

نام وب سایت: karlsruhe

اشتراک گذاری این پروژه: