معرفی دانشگاه ماینتس

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس آلمان یکی از دانشگاه های تاریخی آلمان به شمار می رود. این دانشگاه در شهر ماینتس و در سال 1477 تاسیس شد. دانشگاه ماینتس دارای 36500 دانشجو می باشد و بیش از 2300 عضو هیئت علمی دارد. هم اکنون این دانشگاه از جمله معتبرترین دانشگاه های آلمان در زمینه های اقتصاد و علوم طبیعی شناخته شده است. دانشگاه ماینتس دولتی بوده و هر ساله تعداد قابل توجهی دانشجویان بین المللی را پذیرش می کند.

معرفی دانشگاه ماینتسرنکینگ دانشگاه ماینتس

 • رتبه 410 جهان در سیستم رتبه بندی QS 2016
 • رتبه 20 در بین دانشگاه های آلمان
 • رتبه 244 در سیستم رتبه بندی جهانی 2016
 • رتبه 300 جهان در سیستم رتبه بندی آموش عالی تایمز 2017

دانشکده های دانشگاه ماینتس

 • دانشکده زیست شناسی
 • دانشکده شیمی، علوم زمین و علوم دارایی
 • دانشکده فیزیک، علوم کامپیوتر و ریاضیات
 • دانشکده تاریخ و مطالعات فرهنگی
 • دانشکده فلسفه و علوم زبان
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده قانون، اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده الهیات پروستان
 • دانشکده الهیات کاتولیک

تحصیل در دانشگاه ماینتس

وسعت رشته های دانشگاه ماینتس این امکان را پیش روی دانشجویان قرار داده تا با آزادی بیشتری رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. این دانشگاه مفتخر است که از بین متقاضیان عزیز بهترین دانشجویان را پذیرش کند. تحصیل در آلمان و این دانشگاه برای افرادی که قصد ارتقاء علم و تخصص خود را دارند فرصتی بسیار ارزنده و تکرار نشدنی است که دانشجویان می توانند بهترین بهره را از آن ببرند.

شهریه دانشگاه ماینتس

میزان شهریه مبلغی بین 300 تا 400 یورو برآورد شده است. این دانشگاه هزینه ای بابت شهریه از دانشجویان خود دریافت نمی کند و تنها هزینه دریافتی از دانشجویان بابت حق سلف و سایر خدمات دانشجویی است. بالاترین هزینه این دانشگاه در مقطع دکترا بوده که بیشترین هزینه ها را دریافت خواهد کرد.

همچنین بخوانید: دانشگاه هامبورگ

خوابگاه دانشگاه ماینتس

یکی از هزینه هایی که دانشجویان باید در نظر بگیرند، هزینه تامین مسکن در کشور آلمان است. همین امر سبب تردید برخی از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های آلمان شده است. از این رو دانشگاه ماینتس برای دانشجویان خود کمک هزینه هایی را تعیین کرده تا دانشجویان با رفاه و دغدغه کمتری در این دانشگاه تحصیل کنند. همچنین علاوه بر شهریه دانشجویان باید در ابتدای ثبت نام مبلغی را برای خدمات تحصیل و بیمه درمانی پرداخت نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه ماینتس

متقاضیان دانشگاه کارشناسی دانشگاه ماینتس باید مدارک 12 سال تحصیلی دیپلم خود را با موفقیت و با نمره ای قابل قبول پشت سر بگذارند. زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا انگلیسی است ولی دانشجویان برای داشتن زندگی بهتر باید به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشند تا راحت تر با ساکنین این شهر ارتباط برقرار کنند. برای فارغ التحصیلی در دانشگاه حداقل 4 سال زمان نیاز است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ماینتس

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ماینتس را دارند باید بدانند که یکی از شرایط پذیرش در این دانشگاه تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی می باشد. برای تحصیل در این دانشگاه به 2 سال زمان نیاز بوده و پذیرفته شدگان این دانشگاه باید تمامی دروس را با موفقیت پشت سر بگذرانند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید تمامی مدارک هویتی و مدارک تحصیلی کارشناسی خود را به همراه ریز نمرات به دانشگاه ارائه دهید تا تمامی مدارک مورد بررسی کارکنان این دانشگاه قرار گرفته و در صورت تایید، مابقی مراحل ثبت نام را نیز طی کنید.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه ماینتس

برای تحصیل در دکترای دانشگاه آلمان باید مدرک معتبر کارشناسی ارشد را به دانشجویان ارائه دهید. همچنین به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان دانشگاه ماینتس، این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین المللی، مصاحبه ای برگزار می کند و در بین مصاحبه شوندگان افرادی را که تسلط بیشتری به رشته تحصیلی خود و زبان آلمانی داشته باشند را پذیرش می کنند. برای تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه سه تا پنج سال زمان نیاز است و در پایان تحصیل دانشجو می بایست مقاله ای را تحت عنوان پایان نامه به این دانشگاه تحویل دهند.

زندگی دانشجویی در شهر ماینتس

زندگی در شهر ماینتس برای افرادی که علاقه مند به آثار باستانی هستند بسیار جالب توجه می باشد. دانشجویانی که در این شهر در حال تحصیل هستن با استفاده از ویزای تحصیلی می توانند از تمامی حقوق شهروندی این کشور بهره مند شوند. رتبه مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه به نوع رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد. برآورد هزینه تحصیل در شهر ماینتس آلمان با توجه به شرایط و سبک زندگی هر فرد متفاوت است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ماینتس

دولت آلمان برای جذب نخبگان و دانشجویان ممتاز کمک هزینه هایی را در نظر گرفته که این افراد با رفاه بیشتری در این دانشگاه تحصیل کنند. این کمک هزینه ها که با نام بورسیه شناخته می شود، معمولا در انتهای هر ترم به دانشجویان پرداخت می گردد. متقاضیان برای دریافت بورسیه تحصیلی باید مدارک مورد نیاز از جمله مدارک هویتی و مدارک تحصیلی را به سفارت آلمان در تهران تحویل دهند و در صورت تایید از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند.

مزایای تحصیل در دانشگاه ماینتس

 • این دانشگاه دارای سطح علمی بالایی بوده و فارغ التحصیلان این دانشگاه مدارج علمی بسیاری دارند.
 • تعداد دانشجویان پذیرفته شده سالانه در این دانشگاه رقمی قابل توجه بوده و همین امر موجب می شود که درصد قبولی متقاضیان افزایش یابد.
 • این دانشگاه دارای شهریه پایینی بوده و دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به پرداخت هزینه پایینی دارند.
 • مدرک تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه اعتبار بسیاری داشته و در هر جای دنیا قابل پذیرش است.
 • اخذ ویزای تحصیلی یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در دانشگاه ماینتس می باشد.
 • این دانشگاه کمک هزینه هایی را به نام بورسیه به دانشجویان خود می دهد.
 • خوابگاه های ارائه شده در این دانشگاه از دیگر مزایای تحصیل در این دانشگاه محسوب می شود.

پذیرش در دانشگاه ماینتس

بر اساس شرایط قرار داده شده در دانشگاه ماینتس محدودیت هایی برای برنامه های دندانپزشکی و پزشکی وجود دارد زیرا تعداد متقاضیان این رشته در سال در مقایسه با سای رشته های ارائه شده در این دانشگاه بیشتر است. درخواست پذیرش به صورت آنلاین و توسط سایت های اصلی این دانشگاه صورت می گیرد و دیگر نیازی نیست که متقاضیان به صورت حضوری به این دانشگاه مراجعه کنند. متقاضیان پس از ارسال درخواست خود منتظر جواب پذیرش هستند و در صورت تایید، برای ثبت نام به صورت حضوری به این دانشگاه مراجعه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ماینتس

دانشگاه از دانشجویان خود در هر مقطع و هر رشته ای مدارک مخصوص به آن رشته را دریافت می کند. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید تمامی مدارک هویتی خود را همراه با تمامی مشخصات لازم به این دانشگاه ارائه دهند. همچنین مدارک تحصیلی ارائه شده به این دانشگاه باید اعتبار بالایی داشته و مورد تایید واحد آموزشی برسد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ماینتس

دانشگاه ماینتس دارای طیف وسیعی از رشته های تحصیلی است که هر کدام توسط اساتید مخصوصی ارائه می شود به همین دلیل هر رشته زبانی مخصوص نیاز دارد ولی به طور معمول می توان گفت که زبان مورد نیاز برای پذیرش زبان آلمانی بوده و تسلط به زبان انگلیسی به داشتن زندگی راحت تر و درک بهتر و بیشتر دروس کمک خواهد کرد. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان نیز برای پذیرش در این دانشگاه الزامی است.

کار حین تحصیل در دانشگاه ماینتس

دانشجویانی که قصد کار پس از تحصیل را دارند می توانند برای تنظیم رزومه ای قوی، در حین تحصیل در دانشگاه ماینتس به کار نیز مشغول شوند. افرادی که به زبان آلمانی تسلط داشته باشند، امتیاز بیشتری برای پیدا کردن کار دارند. همچنین دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند با عقد قرار داد کاری ویزای خود را تکمیل کنند. دانشگاه دارای یک مرکز تحقیقاتی پژوهشی است و دانشجویان می توانند به عنوان کارآموز در آن مشغول به کار شوند.

اقامت تحصیلی آلمان

یکی از امتیازاتی که دولت آلمان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده، دریافت ویزای تحصیلی می باشد. ویزای تحصیلی یکی از روش های آسان برای اقامت در کشور آلمان محسوب می شود و دانشجویانی که موفق به دریافت این ویزا شده اند می توانند همانند یک شهروند در این کشور زندگی کرده و از تمامی مزایا و امکانات رفاهی موجود در کشور آلمان بهره مند شوند. لازم به ذکر است که این ویزای تحصیلی تا پایان تحصیل ادامه داشته و پس از آن اعتبار خود را از دست می دهد. برای تمدید مجدد اقامت کشور آلمان دانشجویان باید از راه های دیگر اقدام کنند.

کیفیت آموزشی دانشگاه ماینتس

این دانشگاه بهترین اساتید را برای آموزش استخدام کرده و از این رو بهترین سطح کیفی را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه کیفیت آموزشی بسیار بالایی است و مدارک اخذ شده در این دانشگاه اعتبار بسیاری دارد.

آیا دانشگاه ماینتس مورد تایید ایران است؟

مدرک ارائه شده در دانشگاه ماینتس در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد. دانشجویان ایرانی با استفاده از مدرک تحصیلی اخذ شده در می توانند در ایران و سایر کشورهای دنیا مشغول به کار شوند.

آدرس وب سایت دانشگاه: uni-mainz.de

اشتراک گذاری این پروژه: