معرفی دانشگاه دوسلدورف

دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف از جمله برترین موسسات آموزش عالی در نوردراین – وستفالن آلمان به شمار می رود. تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال 1965 باز می گردد. در حال حاضر تعداد بیش از 2000 استاد، 900 کارمند و 30000 دانشجو در این دانشگاه در حال فعالیت هستند. این دانشگاه دولتی بوده و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در این شهر امکان پذیر است. دانشگاه دوسلدروف وسعت بسیاری داشته و نمای آن فوق العاده زیبا می باشد. تحصیل در دانشگاه دوسلدورف بهترین گزینه برای دانشجویانی که به دنبال دانشگاهی باکیفیت هستند، به شمار می رود. دانشکده های این دانشگاه در یک ساختمان بوده و به راحتی می توان به تمامی بخش ها دسترسی پیدا کرد. این دانشگاه دارای کتابخانه ای بزرگ بوده که بسیاری از کتاب های نایاب برای مطالعه در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

معرفی دانشگاه دوسلدورفشهر دوسلدورف

شهر دوسلدورف از جمله شهرهای زیبای آلمان است که در بخش جنوبی این شهر دانشگاه بزرگی به چشم می خورد. کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالا بوده و از جمله برترین شهرهای این کشور به شمار می رود. شاخص امنیت در این شهر بالا بوده و زندگی در این شهر هزینه پایینی دارد. آلودگی هوا در شهر دوسلدروف پایین است به همین دلیل سلامت شهروندان در این شهر تضمین شده می باشد.

دانشکده های دوسلدورف

در این دانشگاه تعداد 5 دانشکده وجود دارد که از جمله آن عبارت است از:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده مدیریت کسب و کار و اقتصاد
 • رنکینگ دانشگاه دوسلدروف
 • رتبه 600 در سیستم رتبه بندی 2016 QS
 • رتبه 500 در سیستم رتبه بندی شانگهای در سال 2016
 • رتبه جهانی 228 در رشته پزشکی و زیست شناسی در سیستم رتبه بندی 2016 QS

تحصیل در دانشگاه دوسلدورف

تحصیل در دانشگاه دوسلدورف شرایطی ایده آل را برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند فراهم آورده تا بتوانند به صورت تخصصی در این دانشگاه ها تحصیل کرده و مدارج علمی خود را ارتقا دهند. این دانشگاه دارای اساتیدی با سطح علمی بسیار بالا هستند که آمادگی انتقال علم وتخصص خود به دانشجویان می باشند. برای تحصیل در این دانشگاه ها باید علم و تخصص خود را در زمینه تحصیلی خود افزایش دهید.

تحصیل در دانشگاه دوسلدورفپذیرش در دانشگاه دوسلدورف

برای این که بتوانید با موفقیت به دانشگاه های دوسلدورف راه یابید، باید در مورد شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز آن مطلع شوید. امکان پذیرش در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی به صورت آنلاین و یا حضوری ممکن است که انتخاب آن بر اساس نیاز مشتری تعیین می گردد. برای این کار ابتدا مدارک را باید به سفارت آلمان در ایران تحویل داده تا شرایط پذیرش شما در این دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین بخوانید: دانشگاه فرانکفورت

تحصیل در کارشناسی دوسلدورف

یکی از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه دوسلدورف، تسلط به زبان آلمانی می باشد. دانشجویان این مقطع باید به طور کامل با زبان آلمانی آشنا باشند زیرا تمامی دروس این مقطع در تمامی رشته ها به زبان آلمانی تدریس می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی دوسلدورف نیاز است که شما حداقل هشت ترم تحصیلی را پشت سرگذاشته و تمامی واحدها را پاس کنید تا بتوانید از این دانشگاه فارغ التحصیل شوید.

تحصیل در کارشناسی ارشد دوسلدورف

کارشناسی ارشد دانشگاه دوسلدورف مقطع مهمی به شمار می رود. مدت زمان تحصیل در این مقطع حداقل 2 سال بوده و دانشجو موظف است که در طول این دو سال تمامی واحدهای ارائه شده را با موفقیت پشت سر بگذارد. تسلط بر زبان آلمانی برای پذیرش در این مقطع الزامی است زیرا اکثر دروس این مقطع به زبان آلمانی و برخی نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه دوسلدروف شما باید مدرک تحصیلی خود را به همراه ریز نمرات آن به واحد آموزشی دانشگاه ارائه دهید.تحصیل در کارشناسی ارشد دوسلدورف

اقامت تحصیلی دانشگاه دوسلدورف

دانشگاه دوسلدورف به دانشجویان خود ویزای تحصیلی ارائه می دهد و همین عامل موجب شده که بسیاری از افراد از طریق تحصیل اقدام به اخذ اقامت کنند. اقامت تحصیلی کشور آلمان تا حدود 18 ماه پس از اتمام تحصیل اعتبار دارد و پس از آن مجوز اقامت دانشجو باطل می شود به همین دلیل در صورتی که دانشجو قصد اقامت در این کشور را داشته باشد باید با استفاده از روش های دیگر این اقامت را تمدید کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه دوسلدورف

دانشگاه دوسلدورف از پذیرفته شدگان خود مدارکی را در چارچوب استانداردهای خود درخواست می کند. دانشجویان موظفند تمامی این مدارک را در روز ثبت نام به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی به این دانشگاه تحویل دهند. از جمله این مدارک عبارت است از:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اصل آخرید مدرک تحصیلی
 • 4 قطعه عکس پرسنلی پشت نویسی شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

زبان مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه دوسلدورف

پذیرفته شدگان دانشگاه باید با توجه به رشته تحصیلی خود یکی از دو زبان انگلیسی و یا آلمانی تسلط داشته باشند. افرادی که به زبان آلمانی مهارت دارند، زندگی بهتری را در این کشور سپری خواهند کرد زیرا به راحتی می توانند با ساکنین ارتباط برقرار کرده و دوستانی را در این کشور پیدا کنند. برای ثبت نام در این دانشگاه باید مدارک زبان مربوط به رشته خود را در روز ثبت نام با خود به همراه داشته باشید.

شهریه تحصیل در دانشگاه دوسلدورف

پرداخت شهریه دانشگاه همواره یکی از دغدغه های متقاضیان در داخل و خارج از کشور است. دانشگاه های دولتی آلمان هزینه ای را بابت شهریه از دانشجویان خود دریافت نمی کنند. همین عامل موجب شده که این دانشگاه ها طرفداران بسیاری پیدا کند. دانشگاه دوسلدورف در ابتدای هر ترم هزینه ای را بابت انتخاب واحد و سایر خدمات دانشگاه از دانشجویان دریافت می کنند.

خوابگاه دانشگاه دوسلدورف

در اطراف دانشگاه خوابگاه هایی را برای دانشجویان بین المللی این دانشگاه در نظر گرفته اند تا دانشجویان به راحتی در آن اقامت داشته باشند. این خوابگاه ها به صورت دو اتاقه و سه اتاقه به دانشجویان ارائه می شود. خوابگاه های این دانشگاه دارای امکانات رفاهی اولیه بوده و آشپزخانه آن با یکدیگر مشترک می باشد. این خوابگاه ها از طرف دولت آلمان به صورت رایگان به مشتریان داده می شود. همچنین می توانید خوابگاه هایی را به صورت آزادانه اجاره کنید. دانشجویان برای این خوابگاه ها باید مقداری هزینه پرداخت کنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه دوسلدورف

یکی از امتیازاتی که دانشگاه در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد، بورسیه تحصیلی می باشد. کشور آلمان مانند هر کشور دیگری سعی در جلب دانشجویان نخبه و ممتاز دارد به همین دلیل بورسیه هایی را برای این افراد در نظر گرفته تا دانشجویان نخبه را به دانشگاه جذب کند. متقاضیان دریافت بورسیه باید تمامی مدارک مورد نیاز را به سفارت آلمان تحویل دهند تا این مدارک مورد بررسی قرار گیرد.

مزایای تحصیل در دانشگاه دوسلدورف

 • از جمله یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه دوسلدورف اخذ ویزای تحصیلی است. شما با دریافت این ویزا می توانید از تمامی امکانات شهروندی کشور آلمان بهره مند شوید.
 • در این دانشگاه بهترین و مجرب ترین اساتید در حال تدریس هستند به همین دلیل سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا می باشد.
 • زندگی دانشجویی در شهر دوسلدورف بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است.
 • مدارک ارائه شده در این دانشگاه از اعتبار بسیاری برخوردار بوده و فارغ التحصیلان به راحتی می توانند کار مرتبط با رشته خود را پیدا کنند.
 • شهریه دانشگاه دوسلدورف رایگان بوده و افراد با هزینه ای پایین می توانند در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.
 • خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه در پردیس اصلی آن قرار دارد و دانشجویان امنیت بسیاری دارند.
 • در این دانشگاه به دانشجویان ممتاز خود کمک هزینه هایی را تحت عنوان بورسیه پرداخت می کنند.
 • کیفیت زندگی در شهر دوسلدورف پایین بوده و آلودگی هوا در سطح پایینی قرار دارد.

زندگی دانشجویی در دوسلدورف

دانشگاه دوسلدورف با زیبایی های چشم نواز خود مقصد بسیار مناسبی برای دانشجویان فراهم آورده است. شهر دوسلدورف جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده و از این رو این شهر برای دانشجویان حاوی خاطرات بسیار جالب و به یاد ماندنی ای است. هزینه های زندگی در این شهر همانند هر شهر و یا کشور دیگری شامل هزینه مواد غذایی، هزینه مسکن، هزینه پوشاک و … می شود. برای برآورد هزینه های زندگی دانشجویی در شهر دوسلدورف باید لیستی تهیه کرده و در آن تمامی نیازهای زندگی را قرار دهید تا حدود هزینه هایی را که برای تحصیل و زندگی در شهر دوسلدورف نیاز است، تعیین گردد.

وضعیت مسکن در دانشگاه دوسلدورف

اجاره مسکن در شهر دوسلدورف متفاوت بوده و موقعیت ملک و متراژ آن باعث تغییر قیمت اجاره ها می گردد. هزینه کرایه مسکن در این شهر برعهده دانشجویان است و می توانند برای کاهش هزینه های اجاره مسکن، با تعدادی از دانشجویان هم اتاق شده و هزینه کرایه را تقسیم کنند.

آیا مدارک تحصیلی دانشگاه دوسلدورف در ایران مورد تایید است؟

بله دانشگاه دوسلدورف در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار دارد و مدارک اخذ شده در این دانشگاه در سایر مراکز دولتی ایران پذیرفته می شود.

آدرس وب سایت دانشگاه: hhu.de

اشتراک گذاری این پروژه: