معرفی دانشگاه بن

دانشگاه بن آلمان یکی از دانشگاه های قدیمی این کشور بوده که در شهر بن و در سال 1818 تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 34 هزار دانشجو بوده که 4 هزار نفر آن را دانشجویان بین المللی تشکیل داده است. این دانشگاه دارای 4500 هیئت علمی و 544 استاد است. این دانشگاه در رشته های فیزیک، ریاضیات، نجوم، فلسفه، علوم سیاسی و اقتصاد شهرت دارد.

معرفی دانشگاه بن

رنکینگ دانشگاه بن

 • رتبه 231 جهان در سیستم رتبه بندی QS 2016
 • رتبه 153 جهان در علوم طبیعی در سیستم رتبه بندی QS 2016
 • رتبه 41 جهان در ریاضیات در سیستم رتبه بندی QS 2016
 • رتبه 113 جهان در سیستم رتبه بندی آموزش عالی تایمز 2017
 • 10 امین دانشگاه برتر آلمان

دانشکده های دانشگاه بن

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده حقوق و اقتصاد
 • دانشکده الهیات پروستان
 • دانشکده الهیات کاتولیک

تحصیل در دانشگاه بن

تحصیل در دانشگاه بن

تحصیل در دانشگاه بن امتیازی است که نصیب هر متقاضی ای که می شود می تواند به نحو احسن از آن بهره ببرد. این دانشگاه از نظر کیفی بسیار موفق است و دانشجویان موفق در این عرصه توانسته اند در بهترین مراکز فعالیت خود را آغاز کنند. برای تحصیل در این دانشگاه متقاضیان بسیاری وجود دارد و افرادی می توانند پا به این دانشگاه بگذرانند که تمامی استانداردهای این دانشگاه را داشته باشند.

شهریه دانشگاه بن

دانشگاه بن یکی از بهترین دانشگاه های دولتی است و هزینه ای بابت تحصیل از دانشجویان خود دریافت نمی کند. دانشجویان در ابتدای هر ترم مبلغی را در حدود 300 یورو به این دانشگاه بابت حق ترم پرداخت می کنند که این هزینه شامل هزینه بیمه دانشجویی و سایر مزایای آن می شود. شهریه دانشگاه رایگان است و از این رو این دانشگاه ها در بین دانشجویان بین المللی و ساکنین این کشور محبوب شده است.

خوابگاه دانشگاه بن

دانشگاه بن خوابگاه هایی را به دانشجویان بین المللی اختصاص داده اند تا دانشجویان این دانشگاه در امنیت کامل و بدون دغدغه در آن اقامت داشته باشند. این خوابگاه ها دارای تالارهای مختلفی است و هر دانشجو با توجه به بودجه خود اتاق هایی اختصاصی و یا اشتراکی را انتخاب می کنند. این خوابگاه ها مبله بوده و تمامی امکانات رفاهی مورد نیاز برای زندگی دانشجویی را برای آن ها فراهم می کند.

زندگی دانشجویی در شهر بن

شهر بن دارای مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری بسیاری است و این شهر دارای لذت های بسیاری بوده و زندگی دانشجویی در این شهر دارای هیجانات و فراز و نشیب های بسیاری می باشد. دانشجویان دانشگاه بن پس از کلاس ها و یا در آخر هفته می توانند از مکان های تفریحی و جاذبه های گردشگری این شهر دیدن کرده و لذت بسیاری را تجربه کنند. هزینه زندگی در شهر بن به نسبت در سطح پایینی قرار دارد و برآورد هزینه های این شهر به میزان خواسته های هر فرد بستگی دارد. از جمله هزینه های زندگی در شهر بن می توان به هزینه خرید مواد غذایی، هزینه تامین مسکن، هزینه خرید پوشاک، پرداخت قبوض و … اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بن

دولت آلمان برای جذب دانشجویان ممتاز کمک هزینه هایی تحت عنوان بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته تا دانشجویان این کشور در رفاه کامل به تحصیل بپردازند. بورسیه های تحصیلی دانشگاه بن به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد تا هزینه های تحصیل در این کشور رایگان شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی متقاضی ابتدا باید تمامی مدارک خود را به سفارت آلمان در تهران تحویل دهد تا این مدارک به صورت تخصصی در دولت این کشور مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه به متقاضی اعلام شود.

همچنین بخوانید: دانشگاه مانهایم

مزایای تحصیل در دانشگاه بن

 • دانشجویان این دانشگاه با پذیرش در این دانشگاه ویزای تحصیلی اخذ کرده و همانند یک شهروند آلمانی می توانند زندگی کنند.
 • این دانشجویان زیر نظر اساتید متخصص و باتجربه تحصیل می کنند و از این رو سطح علمی بسیار بالایی دارند.
 • مدارک اخذ شده در دانشگاه بن در تمامی دنیا معتبر است و امکان اشتغال این دانشجویان بسیار زیاد است.
 • هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در این دانشگاه پایین است.
 • به دانشجویان ممتاز این دانشگاه بورسیه ای تحت عنوان کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.
 • خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه امکان اقامت رایگان و امنیت را برای دانشجویان ایجاد کرده است.
 • کیفیت آموزشی در این دانشگاه در سطح بالایی قرار دارد.

پذیرش در دانشگاه بن

شرایط پذیرش در برخی از رشته های دانشگاه بن بسیار سخت گیرانه بوده و دانشجویان باید تمامی استانداردهای لازم برای تحصیل در این دانشگاه را پشت سر بگذرانند. دانشجویانی که قصد پذیرش در این دانشگاه را دارند باید تمامی مدارک خود را به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه کنند. افرادی که در این دانشگاه پذیرش می شوند باید در زمان مقرر تمامی مدارک خود را در چارچوب استانداردهای این دانشگاه تحویل دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه بن

مقاطع کارشناسی دانشگاه بن دارای رشته های مختلفی است و دانشجو به صورت آزادانه می توانند رشته دلخواه خود را انتخاب کنند. این مقطع دارای زمانی 4 ساله بوده و دانشجویان ظرف این مدت می توانند تمامی دروس و واحدهای رشته خود را پاس نمایند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه بن را دارند باید مهارت کاملی بر روی زبان آلمانی داشته باشند زیرا دروس ارائه شده در این دانشگاه اغلب به زبان آلمانی تدریس می شود. البته برخی از رشته های این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی تدریس می گردد. در نتیجه زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان و این دانشگاه به نوع رشته هر متقاضی بستگی دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بن

برای تحصیل در دانشگاه بن در مقطع کارشناسی باید مدرک معتبر کارشناسی را به همراه ریز نمرات آن به این دانشگاه ارائه دهید. نمرات اخذ شده در مقطع کارشناسی باید مورد تایید واحد آموزش دانشگاه برسد. زبان مورد تایید برای این دانشگاه آلمانی و در برخی از رشته ها انگلیسی است. هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه رایگان بوده و هزینه دیافتی در ابتدای هر ترم تحت عنوان حق ترم شناخته می شود.

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه بن

دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه در مقطع دکترا را دارند باید رزومه ای قوی را به این دانشگاه ارائه دهند. از آن جا که تعداد متقاضیان برای این مقطع زیاد است، رزومه ارسالی باید کاملا علمی و تخصصی باشد و امتیازات مثبتی را برای دانشجو ثبت کند. پس از این که این رزومه تحصیلی مورد تایید دانشگاه قرار گرفت، مصاحبه ای به صورت آنلاین با دانشجو انجام می شود تا میزان تخصص و تسلط به زبان وی مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس از میان متقاضیان، واجدین شرایط در این دانشگاه پذیرش می شوند. مقطع دکترای دانشگاه بن 3 تا 5 ساله بوده و در انتهای تحصیل مقاله ای تخصصی را از دانشجویان به صورت کتبی و شفاهی تحویل می گیرند. در نتیجه لزوم تسلط به زبان آلمانی برای دانشجویان بین المللی پوشیده نیست و پذیرفته شدگان باید در مدت تحصیل خود به زبان آلمانی به صورت کامل مسلط شوند.

کار حین تحصیل در دانشگاه بن

پیدا کردن کار در کشور آلمان کار آسانی نیست و اولویت استخدام با افرادی است که به صورت کامل به زبان آلمانی مسلط باشند. دانشجویان به صورت کارآموز و پاره وقت اجازه کار در این کشور را دارند. این امکان کار حین تحصیل زمینه ای بسیار مناسب را برای دانشجویان فراهم می کند تا پس از پایان تحصیل خود از طریق کار اقامت تحصیلی خود را در کشور آلمان تمدید کنند. همچنین با استفاده از رزومه و تجربیات کاری در کشور آلمان راحت تر می توانند کار دلخواه خود را پیدا کنند.

اقامت تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی یکی از بهترین مزایایی است که به دانشجویان دانشگاه بن تعلق می گیرد. یکی از اهدافی که دانشجویان این دانشگاه برای تحصیل دنبال می کنند، اخذ ویزای تحصیلی است. برای دریافت اقامت تحصیلی ابتدا دانشجو تمامی مدارک خود را برای این دانشگاه ارسال کرده و در صورتی که مورد تایید دانشگاه قرار گرفت، به سفارت آلمان مراجعه کرده و درخواست ویزای خود را تحویل می دهد. اقامت تحصیلی آلمان موقتی است و تا 18 ماه پس از پایان تحصیل اعتبار دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه بن

دانشجویان دانشگاه باید تمامی مدارک خود را به صورت کامل به دانشگاه بن تحویل دهند تا پذیرش شما با مشکلی مواجه نشد. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی مدارک هویتی همچون شناسنامه و کارت ملی، پاسپورت و …
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی با ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی قوی و کامل
 • انگیزه نامه

تمامی مداک باید به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه شوند. این مدارک احتمال قبولی شما را در این دانشگاه افزایش خواهد داد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه بن

در برخی از رشته های دانشگاه بن دروس به زبان انگلیسی و برخی دیگر به زبان آلمانی تدریس می شود. در نتیجه دانشجویان این دانشگاه باید به هر دو زبان تسلط کافی داشته باشند. دانشگاه در شروع هر ترم جلساتی آموزشی را به صورت رایگان برگزار کرده تا دانشجویان زبان مورد نیاز خود را تقویت کنند و به راحتی با اطرافیان ارتباط برقرار کرده و دروس را بهتر درک نمایند.

آدرس وب سایت: uni-bonfollon.de

اشتراک گذاری این پروژه: