آیا با دانشگاه هنر برلین، بزرگترین دانشگاه هنر آلمان، آشنا هستید؟

آیا از شرایط پذیرش این دانشگاه برای دانشجویان بین الملل، آگاه هستید؟

آیا از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه اطلاعی دارید؟

دانشگاه هنر برلین با بیش از 3500 دانشجو، به عنوان بزرگترین دانشگاه هنر، در سطح جهان شناخته می شود. این دانشگاه در سال 1996 در شهر برلین آلمان تأسیس شد. امروزه در این دانشگاه‌ها رشته‌هایی همچون هنر‌های نمایشی، رسانه‌ها و طراحی، معماری، موسیقی و غیره تدریس می‌شود. در کل باید بدانید که طیف کاملی از رشته‌های هنری در این دانشگاه وجود دارد که هر دانشجو می‌تواند بر اساس سلیقه‌ی خود در رشته‌ی دلخواهش به تحصیل بپردازد.

نگاهی کلی به دانشگاه هنر برلین آلمان

همان‌طور که می‌دانید در میان کشور‌های اروپایی، کشور آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها جهت ادامه‌ی تحصیل می‌باشد، زیرا در این کشور هزینه‌ی تحصیل و سکونت بسیار مقرون به صرفه است و می‌توان گفت به دلیل پارامترهای مثبت زیادی که وجود دارد، هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند. در این دانشگاه‌ها، دانشجویان می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیل، مشغول به تحصیل شوند.

اگر شما هم قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین الملل از این دانشگاه معتبر پذیرش بگیرید، لازم است که قبل از ثبت نام از شرایط اخذ پذیرش و همچنین هزینه‌های زندگی در آلمان، اطلاعات کاملی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تمامی اطلاعات لازم در مورد دانشگاه هنر برلین را جهت آشنایی شما عزیزان، برایتان توضیح دهیم.

در چند بخش به توضیح مواردی همچون دانشکده‌های دانشگاه، رشته‌های هنری موجود جهت تحصیل، هزینه‌های تحصیلی، شرایط اخذ پذیرش و زبان تحصیلی می‌پردازیم.

دانشکده های دانشگاه هنر برلین آلمان را بشناسید

دانشجویان بومی و بین الملل می‌توانند در یکی از دانشکده‌های این دانشگاه، براساس رشته‌ی مورد نظر خود مشغول به تحصیل شوند. در این بخش قصد داریم دانشکده‌های این دانشگاه را به طور مختصر، خدمتتان توضیح دهیم.

دانشکده معماری، رسانه و طراحی: معمولا تمامی آموزش‌هایی که در این دانشکده داده می‌شود، توسط دانشجویان بازتاب زیادی به فرهنگ، انسان، جامعه و اقتصاد دارد. به این منظور است که همگان می‌دانند که آموزش‌هایی که در این دانشکده داده می‌شود، ترکیبی از هنر و علم است.

دانشکده هنر‌های نمایشی: در این دانشکده می‌توان به تحصیل در رشته‌هایی همچون طراحی و اجرا، نویسندگی و تئاتر مشغول شد. در این دانشکده دانشجویان می‌توانند در رشته‌ی مورد نظر خود، پروژه‌هایی ارائه دهند که برای آن‌ها رزومه‌ای قوی در آینده حساب خواهد شد و دانشگاه نیز از این پروژه‌ها، حمایت می‌کند.

دانشکده هنر‌های زیبا: در دانشکده هنر‌های زیبا دانشگاه هنر برلین، دانشجویان و اساتید می‌توانند در کنار یکدیگر و در تمامی مقاطع تحصیلی آموزش ببینند. در این دانشکده، دانشجویان را تا بالا‌ترین سطح علمی آموزش می‌دهند. در واقع هدف آن‌ها از آموزش دانشجویان، بالا بردن جایگاه هنری آن‌هاست. در این دانشکده، روابط بین اساتید و دانشجویان بسیار پر جنب‌و‌جوش می‌باشد و معمولا آموزش‌ها با بحث و گفت‌و‌گو انجام می‌شود. دانشجویان این دانشگاه در طول سال می‌توانند آثار خود را در نمایشگاه‌ها، به نمایش گذارند.

دانشکده موسیقی: دانشگاه هنر برلین، توانسته است در 200 سال گذشته، رشته‌ی موسیقی را با بالا‌ترین کیفیت ارائه دهد و به عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های موسیقی در سراسر جهان شناخته شود. دانشجویان علاقه‌مند به موسیقی می‌توانند در این دانشکده، با انواع موسیقی آشنا شوند و یک ساز تخصصی را جهت یادگیری انتخاب کنند. دانشجویان می‌توانند دوره‌های موسیقی را در مقطع لیسانس و ارشد آموزش ببینند. در دانشکده موسیقی، رشته‌های آموزش موسیقی و موسیقی شناسی در مقطع دکترا، جهت تحصیل دانشجویان ارائه می‌شود.

رشته های دانشگاه هنر برلین

در دانشکده‌های هنر برلین، طیف وسیعی از رشته‌های هنری وجود دارد که هر دانشجو می‌تواند براساس علایقه‌ی خود، مشغول به تحصیل شود. در این بخش پرطرفدار‌ترین رشته‌های دانشگاه هنر برلین را جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان، نام می‌بریم.

 • هنر و رسانه
 • معماری
 • بازیگری
 • هنر در متن
 • موسیقی کلیسا
 • آموزش ساز‌های هنری
 • طراحی لباس
 • آموزش رقص
 • آموزش موسیقی
 • مهندسی صدا
 • موسیقی درمانی
 • موسیقی اولیه
 • آموزش تئاتر
 • آموزش ساز پیانو
 • آموزش موسیقی جاز
 • آموزش صدا و اپرا
 • هنر‌های صوتی و مطالعات صدا
 • ارتباط تصویری
 • ارتباطات در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی
 • روزنامه نگاری فرهنگی
 • بداهه نوازی
 • طراحی صحنه
 • بهبود حرکات اندام
 • آموزش هنر رقص
 • ترکیب بندی

رشته‌هایی که در بالا نام بردیم، تنها بخشی از رشته‌های دانشگاه هنر برلین است. در ادامه به توضیح هزینه‌های زندگی یک دانشجوی بین الملل و همچنین هزینه‌های تحصیلی هر دانشجو می‌پردازیم.

هزینه های تحصیل در دانشگاه هنر برلین

برای یک دانشجوی بین الملل لازم است که قبل از مهاجرت از هزینه‌های زندگی و همچنین تحصیل در آلمان اطلاعات کاملی داشته باشد. در این بخش توضیح مختصری از هزینه‌ی زندگی دانشجویی در آلمان، خدمت شما عزیزان داده و پس از آن به توضیح هزینه‌های تحصیل در دانشگاه هنر برلین می‌پردازیم.

بر اساس یک آمار کلی که از هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان وجود دارد، باید بگوییم که هزینه‌ی زندگی دانشجویی چیزی در حدود 836 تا 1340 یورو برآورد شده است. این مبلغ بر اساس هزینه‌های یک ماه زندگی دانشجویی است.

هزینه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف: دانشگاه هنر برلین جزء دانشگاه‌های رایگان آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. البته ناگفته نماند که در برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد، دانشجویان موظف به پرداخت شهریه می‌باشند.

تنها هزینه‌ای که در این دانشگاه‌ از دانشجو گرفته می شود بابت خدمات و سرویس‌های حمل و نقل می‌باشد، که این هزینه تنها برای یک بار در شروع هر ترم از دانشجو گرفته می‌شود و مبلغی در حدود 320 یورو برای هر دانشجو در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه برخی از رشته‌هایی که نیاز به پرداخت شهریه دارند را، توضیح خواهیم داد.

برخی از رشته های هزینه دار در دانشگاه هنر برلین

همچنین باید بدانید که برخی از رشته‌ها در دانشگاه هنر برلین، شامل مقداری هزینه است که دانشجو موظف به پرداخت این هزینه می‌باشد. اکنون برخی از رشته‌های که شامل هزینه‌‌ی تحصیل می‌شوند را برایتان نام می‌بریم.

روزنامه نگاری فرهنگی: برای تحصیل در این رشته، لازم است دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند، در هر ماه هزینه‌ای در حدود 500 یورو را بابت شهریه در نظر بگیرند.

مطالعات صدا و هنر‌های صوتی: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، در رشته‌ی مطالعات صدا و هنر‌های صوتی موظفند ماهیانه مبلغ 450 یورو را جهت شهریه‌ی تحصیلی بپردازند و در مجموع مبلغی در حدود 16200 یورو برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است.

مدیریت ارتباطات دیجیتال: برای تحصیل در رشته‌ی مدیریت ارتباطات دیجیتال در دانشگاه هنر برلین، لازم است که در کل مبلغ 18000 یورو را، جهت پرداخت شهریه در نظر بگیرید. معمولا برای هر واحد تحصیلی در این رشته مبلغ 1500 یورو در نظر گرفته شده است.

موسیقی درمانی: برای افرادی که در رشته موسیقی درمانی و در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت می‌کنند، در هر ماه و برای هر دانشجو مبلغ 375 یورو در نظر گرفته شده است. در کل باید بگوییک که این هزینه چیزی در حدود 15400 یورو می‌باشد.

دانشجویان به جز هزینه‌ی تحصیل، باید هزینه‌ی اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه هنر برلین را در نظر داشته باشند، در بخش بعدی این مورد را توضیح خواهیم داد.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشگاه هنر برلین

در این دانشگاه خوابگاه‌های دانشجویی متعددی با انواع امکانات و خدمات، در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. در این بخش، خوابگاه‌های دانشگاه هنر برلین را نام برده و امکانات هر کدام را توضیح خواهیم داد.

خوابگاه دانشجویی Studierendenwerk

در شهر برلین آلمان، به طور حدودی برای 9500 دانشجو، ساختمان‌هایی جهت اقامت آن‌ها ساخته‌اند. در این خوابگاه‌ها امکانات و خدمات متنوعی در بالا‌ترین کیفیت ارائه می‌شود. برخی از این امکانات عبارت‌اند از:

مبله بودن تمامی اتاق‌های خوابگاه، وجود آپارتمان‌های تک نفره و چند نفره، آشپزخانه و حمام.

همچنین حمام و آشپزخانه‌های خوابگاه به صورتی طراحی شده است که دانشجویان می‌توانند به صورت مشترک از این مکان‌ها استفاده کنند. همچنین هزینه‌ی اجاره‌ی ماهیانه در این خوابگاه‌ها در هر ماه، بین 220 تا 412 یورو در نظر گرفته شده است.

خوابگاه دانشجویی Wohnungen

در این خوابگاه نیز امکانات و خدمات متفاوتی همچون آپارتمان‌هایی تک نفره و آپارتمان‌هایی زوج طراحی و ساخته شده است  و دانشجویان از انواع امکانات و خدمات، برخوردار می‌باشند.

همچنین اجاره‌ی ماهیانه در این دانشگاه‌ها برای هر دانشجو بین 120 تا 1200 یورو در هر ماه، برآورد شده است.

خوابگاه دانشجویی WG

معمولا دانشجویان بین المللی این خوابگاه را جهت اقامت انتخاب می‌کنند، زیرا بخش مجزایی از این خوابگاه برای دانشجویان بین الملل در نظر گرفته شده است.

هزینه‌ی اجاره خوابگاه WG، برای هر دانشجو در هر ماه بین 220 تا 600 یورو در نظر گرفته شده است.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه هنر برلین

به دلیل تنوعی که در رشته‌های هنری دانشگاه هنر برلین وجود دارد، برنامه‌های تحصیلی متفاوتی برای دانشجویان ارائه شده است و بر اساس این برنامه‌ها، زمان شروع برای هر رشته‌ی تحصیلی گاهی متفاوت است. همچنین به دلیل وجود طیف وسیعی از رشته‌ها، باید بدانید که شرایط اخذ پذیرش برای هر دانشجو متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال رشته‌ی موسیقی یک آزمون عملی متفاوت و رشته‌ی طراحی نیز آزمون متفاوتی جهت پذیرش دارد. همچنین نحوه‌ی درخواست پذیرش برای هر دانشجو متفاوت می‌باشد و برای اطلاع کامل از نحوه‌ی ثبت نام در هر رشته باید به سایت دانشگاه مراجعه کرد.

معمولا در اواسط ماه می، زمان شروع ثبت نام جهت پذیرش دانشجویان در دانشگاه هنر برلین، آغاز می‌شود. در ابتدا دانشجویان مدارک لازم جهت ثبت نام را برای دانشگاه ارسال می‌کنند و پس از بررسی‌های لازم، برای افرادی که صلاحیت کامل را دارند، تاریخ دقیق آزمون کتبی و عملی و اطلاعات کامل آن‌ها و همچنین تاریخ مصاحبه برای هر دانشجو، ارسال خواهد شد. همچنین برای هر دانشجو در سایت دانشگاه، پروفایلی جداگانه وجود دارد که هر دانشجو می‌تواند در هر زمانی از روند پذیرش خود مطلع شود.

در ادامه مدارک کلی که جهت ثبت نام نیاز است را برایتان نام خواهیم برد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دانشگاه هنر برلین

مدارکی که دانشجویان باید جهت اخذ پذیرش برای دانشگاه ارسال کنند، عبارت است از:

 • مدرک زبان معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • نمونه کار
 • توصیه نامه
 • کارنامه معتبر
 • انگیزه نامه
 • گذرنامه معتبر
 • ریز نمرات تحصیلی دانشجو

یکی از مهم‌ترین مراحل در ثبت نام و پذیرش در دانشگاه هنر برلین، ارسال نمونه کار است. هر متقاضی لازم است که بر اساس رشته‌ی انتخابی خود، نمونه کاری را برای دانشکده‌های معماری، رسانه و طراحی یا هنر‌های زیبا و یا هنر‌های نمایشی دانشگاه ارسال کند. دانشجویان می‌توانند نمونه کار‌های خود را به صورت دیجیتالی نیز ارسال کنند.

همچنین باید بدانید که قبل از ثبت درخواست پذیرش، لازم است که هر متقاضی مبلغ 30 یورو را جهت بررسی درخواست پذیرش، برای دانشگاه واریز نماید. همچنین لازم است بدانید که مبلغ پرداخت شده به هیچ عنوان پس داده نمی‌شود.

زبان تحصیلی مورد نیاز در دانشگاه هنر برلین

برای آن که بتوانید در این دانشگاه، مشغول به تحصیل شوید، لازم است که مدرک زبان آلمانی معتبری را داشته باشید. در واقع اعتبار مدرک به این معناست که باید مورد تأیید کشور آلمان و دانشگاه هنر برلین باشد. نیاز مدرک زبان آلمانی به این دلیل است که معمولا تمام دروس در دوره‌های تحصیلی، به زبان آلمانی تدریس می‌شود و دانشجویان جهت یادگیری دروس، باید این زبان را آموخته باشند.

همچنین باید بدانید سطح زبان آلمانی که برای قبولی در دانشگاه هنر برلین نیاز است، حداقل باید B2 باشد.

البته در این میان برخی از رشته‌ها هستند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، برخی از این رشته‌ها عبارت‌اند از: موسیقی، مطالعات صدا، رشته‌های رقص و هنر صوتی.

رشته‌هایی که نام برده شد، در مقطع کارشناسی ارشد است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع و در این رشته‌ها نیز، باید مدرک زبان معتبری را جهت پذیرش ارائه دهند.

در نهایت باید بگوییم که داشتن مدرک زبان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه هنر برلین، یکی از موارد مهمی است که هر دانشجوی بین الملل باید قبل از اقدام برای ثبت نام در آزمون‌های زبان معتبر که مورد تأیید کشور آلمان و دانشگاه می‌باشد، شرکت کرده و نمره‌ی قبولی را کسب نماید.

سخن پایانی

اگر شما هم به رشته‌های هنری علاقه‌مند‌اید، دانشگاه هنر برلین می‌تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه‌ی تحصیل باشد. با توجه به مطالبی که خواندید، اگر می‌دانید که شرایط لازم برای اخذ پذیرش در این دانشگاه را دارید، بدون درنگ برای تحصیل در این دانشگاه معتبر دنیا، اقدام کنید و آینده‌ای درخشان را برای خود بسازید.

همچنین بخوانید: دانشگاه آگسبورگ

اشتراک گذاری این پروژه: