دانشگاه اولم آلمان

دانشگاه اولم آلمان (آلمانی: Universität Ulm) یک دانشگاه عمومی در اولم ( بادن-وورتمبرگ) آلمان است. این دانشگاه در سال 1967 تأسیس شد و بر علوم طبیعی، پزشکی، مهندسی مهندسی، ریاضیات، اقتصاد و علوم رایانه تمرکز دارد. دانشگاه اولم با حدود 10 هزار دانشجو یکی از جوان ترین دانشگاه های کشور آلمان به حساب می آید.

معرفی دانشگاه اولم کشور آلمان

دانشگاه اولم آلمان

دانشگاه اولم آلمان یکی از نیروهای محرک علمی شهر اولم است که دارای همکاری های متعدد با صنعت، اقتصاد و دیگر موسسات در سطح منطقه ای، ملی و بین المللی است. موسسه تایمز در سال 2017 دانشگاه اولم را بهترین دانشگاه با قدمت زیر 50 سال دنیا و در میان 10 دانشگاه جوان برتر در دنیا قرار داده است.
آلبرت اینشتین که از معروف ترین فیزیکدان های تاریخ است در سال 1879 در اولم متولد شد. بارها پیشنهاد شده است که دانشگاه اولم به نام اینشتین نام گذاری شود. در نوامبر2006، شورای دانشگاه در نهایت تصمیم گرفت تا نام دانشگاه را تغییر دهد اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است البته خیابانی که ساختمان های اصلی دانشگاه اولم در آن قرار دارند به افتخار آلبرت اینشتین به نام وی نامگذاری شده اند.

معرفی دانشگاه اولم آلمان

دانشگاه اولم آلمان جوانترین دانشگاه دولتی در ایالت بادن-وورتمبرگ و یکی از بهترین دانشگاههای آلمان است که دارای چندین دانشگاه معتبر قدیمی از جمله هایدلبرگ (تاسیس شده در سال 1386)، فرایبورگ (تاسیس شده 1457) و توبینگن (تاسیس شده 1477) است. تاسیس دانشگاه اولم آلمان بر پایه رویکرد های جدید در تحقیق و تدریس بوده است و تحقیقات بین رشته ایی همیشه مورد تاکید دانشگاه بوده است. در دهه های پس از تاسیس دانشگاه اولم موضوعات ارائه شده در این دانشگاه به طور مداوم افزایش یافته است و دانشگاه اولم همواره دانشگاهی روبه پیشرفت بوده است.

با بیش از 10 هزار دانشجوی داخلی و بین المللی دانشگاه اولم آلمان بیش از 60 برنامه مختلف تحصیلی را ارائه می دهد که تعدادی از این برنامه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردند. دانشگاه اولم یک دانشگاه سبز است و متعلق به یک منطقه پویا با یک اقتصاد قوی است.

شرایط تحصیل در کشور آلمان

کشور آلمان دارای 16 ایالت است و به  صورت ایالتی ادره می شود. در کشورهایی که به صورت ایالتی هستند بدین صورت است که برخی ایالات قوانین خاص خود را دارند که ممکن است در  دیگر ایالت های کشور آلمان دیده نشود. در کشور آلمان تحصیل در کل برای دانشجویان رایگان است اما در برخی ایالات شرایط برای دانشجویان غیر اروپایی که برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنند متفاوت است و باید شهریه اندکی را به دانشگاه پرداخت کنند.

وضعیت دانشجویان در دانشگاه اولم

پرداخت شهریه در ایالت بادن وورتمبرگ کشور آلمان با ایالاتی که در بالا گفته شد کمی متفاوت است. در این ایالت دانشجویان اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه معاف خواهند بود اما دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در آلمان به ایالت بادن وورتمبرگ آمده اند می بایست به ازای هرترم 1500 یورو به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت نمایند. در این ایالت دانشجویان اگه بخواهند پس از فارغ التحصیلی مجددا در رشته دیگری تحصیل نمایند می بایست بابت هر ترم 650 یورو شهریه به دانشگاه بپردازند.

 

مسئولان ایالت بادن وورتمبرگ معتقدتد با گرفتن شهریه از دانشجویان خارجی که درصد بالایی از دانشجویان این ایالت را تشکیل   می دهند باعث  افزایش درآمد های ایالت و جلوگیری از تحصیل ترک تحصیل دانشجویان خارجی خواهد شد .

 

اطلاعات مختصر دانشگاه اولم کشور آلمان

نام کامل دانشگاه :  University of Ulm 

نام آلمانی :  Universität Ulm

نوع دانشگاه :  دولتی

سال تاسیس : 1967  میلادی

تعداد دانشجو :     حدود 10000 نفر

درصد دانشجویان خارجی: 11 درصد

تعداد استاد : حدود 700  نفر

وبسایت:     www.uni-ulm.de

محدودیت جنسیتی : ندارد

شهر : اولم

گروه های تحصیلی  دانشگاه اولم

دانشگاه اولم دارای چهار دانشکده است که در زیر مشاهده می فرمایید :

  • دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه اولم.
  • دانشکده ریاضی و اقتصاد دانشگاه اولم.
  • دانشکده علوم طبیعی دانشگاه اولم.
  • دانشکده پزشکی دانشگاه اولم.

این چهار دانشکده هر کدام به طور مستقل دارای موسسات علمی و تحقیقاتی و ادارات جدا گانه هستند.

خدمات ارائه شده توسط  دانشگاه اولم


دانشگاه اولم آلمان

خدمات تبادل بین المللی دانشگاه اولم :

 دانشگاه اولم آلمان در حال حاضر دارای 101 موافقت نامه دو جانبه با 79 دانشگاه در 19 کشور اروپایی است. غیر از کشور های اروپایی تعداد زیادی موافقت نامه تبادل دانشجو نیز با کشور های کانادا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا امضا شده است. طی این موافقت نامه ها دانشجویان قادر خواند بود تعدادی از واحد های درسی خود را در دانشگاهی خارج از آلمان بگذرانند و همچنین دانشجویان دیگر کشور ها که این موافقت نامه را امضا کرده اند می توانند برای مدتی جهت تحصیل در آلمان به دانشگاه اولم سفر کنند.

خدمات شغلی و حرفه ایی دانشگاه اولم :

دانشجویانی که به دنبال یک شغل یا کار آموزی در رشته ایی خاص هستن توسط دانشگاه اولم حمایت می گردند این خدمات شامل خدمات جستجوی شغلی ، راه اندازی یک کسب و کار ، مشاوره های تخصصی و کارآموزی می باشد.

خدمات مشاوره مرکزی دانشجویی دانشگاه اولم :

این مرکز خدمات مشاوره ( چگونگی ثبت نام ، اسکان ، شروع کلاسها و … )  را برای دانشجویان تازه وارد انجام می دهد.

مشاوره های روانشناسی در دانشگاه اولم :

خدمات مشاوره روانشناسی دانشجویی برای دانشجویان با مشکلات روحی شدید که ممکن است پیشرفت شان با خطر مواجه شود انجام خواهد شد .

خدمات کتابخانه دانشگاه اولم آلمان

امکانات کتابخانه ایی دانشگاه اولم آلمان در دو ساختمان برای دانشجویان داخلی و بین المللی قابل دسترس است . اطاق های مطالعه شخصی و گروهی و خدمات امانت اسناد و کتابها و اتاق کار گروهی چند رسانه ایی از دیگر امکانات کتابخانه دانشگاه اولم است .

خدمات ICT دانشگاه اولم :

مدیریت کننده تمامی خدمات ICT این دانشگاه ، مرکز ICT دانشگاه اولم می باشد .

درمانگاه دندانپزشکی دانشگاه اولم :

این مرکز طیف گسترده ای از درمان های دندان پزشکی را به دانشجویان و کارمندان ارائه می دهد.

پژوهش در دانشگاه اولم

دانشگاه اولم آلمان به عنوان یکی از کارفرمایان مهم و ابتکاری در زمینه ی علوم در منطقه با بیش از 1800 کارمند و امکانات دانشگاهی از قبیل  مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات، کارگاه آموزشی و مرکز تحقیقات حیوانات و … است.

یک گام مهم در در پیشرفت تحقیقات و پژوهش دانشگاه ساخت یک پارک علم و فناوری در اطراف محوطه دانشگاه بوده است. دانشگاه اولم دارای یک پارک علم و فناوری نیز می باشد که بر روی یک تپه در حومه شهر اولم قرار گرفته است و میزبان انواع مراکز تحقیق و توسعه عمومی و صنعتی و همچنین سه بیمارستان بزرگ است که به طور مشترک به عنوان پارک علم و فناوری اولم شناخته می شوند.

علاوه بر موسسات دانشگاهی که با تمرکز بر تحقیقات کاربردی فعالیت می کنند، مراکز تحقیقاتی شرکت هایی مانند دایملر، BMW ، زیمنس و ، AEG  و در گذشته شرکت نوکیا نیز در این دانشگاه دفترهایی دارند . غیر از پروژه های بزرگ تحقیقاتی ، دانشگاه اولم دارای چهار مرکز تحقیقاتی است که توسط بنیاد پژوهشی آلمان (DFG) تاسیس شده است.

تمرکز تحقیقاتی دانشگاه اولم بیشتر بر روی موضوعاتی چون  ، مهندسی و تکنولوژی ، علوم انسانی و پزشکی ، نانومواد و مواد زیستیو اقصتاد و مالی است.

رتبه بندی دانشگاه اولم

رتبه در کشور :     24
رتبه جهانی از دید UNIPAGE :  304
رتبه از دید QS : 339
رتبه از دید Webometrics  :  371

معرفی شهر اولم


شهر اولم آلمان

اولم یک شهر دانشجویی در ایالت بادن-وورتمبرگ است که در نزدیکی رودخانه دانوب قرار دارد. شهرت این شهر آلمانی بیشتر به خاطر دانشگاه اولم و البرت اینشتین است ( آلبرت اینشتین متولد شهر اولم آلمان است ). شهر اولم شهری غنی از تاریخ و سنت هاست که امروزه به دلیل صنایع متنوع آن یک مرکز اقتصادی مهم برای ایالت بادن-وورتمبرگ است.

آب و هوا در شهر اولم معتدل است و بارش باران نیز حتی در کم بارش ترین اوقات سال نسبتا قابل توجه است . میانگین دمای سالانه شهر اولم نزدیک به 9 درجه سانتی گراد و میاتگین بارش سالانه 726 میلی متر است. کمترین میزان بارش در فوریه است با میزان 46 میلی متر و در ماه جون میزان بارش به بالاترین حد خود با میانگین 69 میلی متر میرسد.

اقلیم شهر اولم آلمان

در شهر اولم جولای گرمترین ماه سال است . متوسط دما در ماه جولای به میزان 17.5 درجه سانتی گراد است . با میانگین دمای 0.1 درجه سانتی گراد، ژانویه سردترین ماه سال است.

این شهر دارای سنت های تجاری بسیار قدیمی است که از قرون وسطی و تاریخ طولانی صنعتی شدن شروع شده است و  از سال 1850 با راه اندازی ایستگاه راه آهن شروع شد. مهمترین بخش اقتصاد شهر اولم صنعت کلاسیک (ماشین آلات، به ویژه وسایل نقلیه موتوری، الکترونیک، داروسازی) است . تاسیس دانشگاه اولم در سال 1967، که بر روی زیست پزشکی، علوم و مهندسی تمرکز دارد، به حمایت از گذار از صنایع سنتی به صنعت با تکنولوژی بالا، به ویژه پس از بحران صنایع کلاسیک در دهه 1980 کمک کرد.

شرکت های مشهوری که  دارای دفتر مرکزی در اولم هستند عبارتند از:

Britax (محصولات ایمنی کودکان)Ebner & Spiegel (چاپ کتاب)

Gardena AG (ابزار باغبانی)

Krieghoff Gmb (ساخت سلاح برای شکار و ورزش از سال 1886)

Liqui Moly (روغن موتور )

Müller Ltd. & Co. KG (شرکت بازرگانی عمده آلمان)

Ratiopharm (داروسازی)

از شرکت هایی که دارای کارخانه و سایت تولید در شهر اولم هستند نیز می توان  به AEG ، BMW ، دایملر ( خودرو ) ، EADS (شرکت حمل و نقل هوایی فضایی اروپا) ، نوکیا ، زیمنس و … اشاره کرد.

در سال 2007، شهر نولم جایزه انرژی انرژی اروپا را برای مدیریت قابل توجه انرژی محلی و تلاش هایش برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اهدا کرد. نمونه هایی از این تلاش ها عبارتند از ساخت یک نیروگاه زیست توده با خروجی  10 مگا وات و ساخت مزرعه های انرژی خورشیدی برای تولید برق (شهر اولم دومین شهر آلمان در زمینه تولید انرژی برق از خورشید است).

از سال 2008 تا کنون، برای تمام ساختمان های ساخته شده جدید در شهر اولم ، استاندارد انرژی دقیق (استاندارد آلمانی KFW40) اجباری است . همچنین یک کشتی که تماما با انرژی خورشیدی حرکت می کند از ساخته های دوستدار محیط زیست شهر اولم است.

 

اولم در تقاطع بزرگراه A8 (اتصال شهرهای اصلی جنوب آلمان، اشتوتگارت و مونیخ) و بزرگراه A7 (یکی از بزرگراه ها از شمال تا جنوب اروپا) قرار دارد.

ایستگاه راه آهن شهر اولم در میانه راه خطوط مسیرهای قطار اروپا (پاریس – استراسبورگ – اشتوتگارت – اولم – مونیخ – وین – بوداپست) قرار گرفته است . ارتباط مستقیم با برلین نیز در دسترس است.

سیستم حمل و نقل عمومی اولم بر اساس چند خط اتوبوس و خط ترامو است. ساخت یک خط تراموا ی جدید نیز در سال 2015 آغاز شده است. چندین خیابان قدیمی در شهر اولم نیز برای استفاده از عابران پیاده و دوچرخه سواران آماده شده است.

عزیزان و همراهان ارجمند جهت اخذ اطلاعات بیشتر در زمینه ادامه تحصیل در آلمان و همچنین اخذ مشاوره در زمینه تحصیل در دانشگاه اولم آلمان لطفا با مشاورین ارشد موسسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این پروژه: