دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین آلمان (آلمان: Freie Universität برلین) که اغلب به صورت FU Berlin یا به سادگی FU نامیده می شود یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در برلین آلمان است. این دانشگاه یکی از برجسته ترین دانشگاه های آلمان در زمینه تحقیقات علوم انسانی و همچنین در زمینه علوم طبیعی شناخته شده است.

معرفی دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین آلمان

دانشگاه آزاد برلین آلمان (آلمان: Freie Universität برلین) که  اغلب به صورت FU Berlin یا به سادگی FU نامیده می شود یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در برلین آلمان است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های آلمان  در زمینه تحقیقات علوم انسانی و همچنین در زمینه علوم طبیعی شناخته شده است. دانشگاه آزاد برلین آلمان در سال 1948 در غرب برلین تاسیس شد. این دانشگاه با پشتیبانی آمریكا در دوران ابتدایی جنگ سرد به عنوان یك دانشگاه دربرابر دانشگاه فردریك ویلیام كه ​​در شرق برلین قرار داشت و تحت سلطه کمونیست ها بود تاسیس شد. نام این دانشگاه در آن زمان  به وضعیت برلین به عنوان بخشی از “جهان آزاد” غربی اشاره می کرد.

دانشگاه آزاد برلین آلمان در بخش شرقی برلین که تحت سلطه شوروی قرار داشت و در ژانویه سال 1946 توسط اداره نظامی شوروی در آلمان (SMAD) تاسیس شد و دانشکده ها به طور فزاینده تحت تاثیر کمونیسم قرار گرفتند . بین سال های 1945 و 1948 بیش از 18 دانشجو دستگیر و یا مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، برخی حتی توسط پلیس مخفی شوروی (NKVD) اعدام شدند . در پایان سال 1947، دانشجویان اول خواستار یک دانشگاه آزاد از نفوذ سیاسی شدند.  اوج اعتراضات در 23 آوریل 1948 رسید: پس از آنکه سه دانشجو بدون محاکمه اخراج شدند، حدود 2000 دانشجو در هتل اسپلندا اعتراض کردند.

در پایان ماه آوریل، فرمانده ارتش ایالات متحده دستور داد که تشکیل یک دانشگاه جدید در بخش های غربی مورد بررسی قرار گیرد. در 19 ژوئن 1948 “کمیته پیشنهادی برای ایجاد یک دانشگاه آزاد” که متشکل از سیاستمداران، استادان، کارکنان اداری و دانشجویان بود تشکیل شد . کمیته ای با عنوان “درخواست برای ایجاد یک دانشگاه آزاد برلین آلمان ” با عنوان ” رسما درخواست تشکیل یک دانشگاه را داد . در اواخر دهه 1960، دانشگاه آزاد برلین یکی از صحنه های اصلی جنبش دانشجویی آلمان 68 بود که در آن زمان واکنش به اعتراضات دانشجویی جهانی بود. حوادث جنبش 68، انگیزه بیشتری برای باز بودن، برابری و دموکراسی در جامعه آلمان ایجاد کرد.

محوطه دانشگاه آزاد برلین آلمان شامل ساختمان های متعدد در فاصله کم از یکدیگر است  اولین ساختار مستقل در محوطه دانشگاه، ساختمان هنری فورد بود که توسط بنیاد فورد تامین می شد. به همین ترتیب، این دانشگاه در توسط ساختمان قدیمی در اطراف منطقه ، از جمله ساختمان اتو هان، که تا به امروز توسط گروه بیوشیمی استفاده می شود تشکیل شده است .

با کمک های بیشتر ایالات متحده، دانشگاه آزاد برلین آلمان توانست چندین مجتمع جدید ساختمان مرکزی از جمله مجتمع کلینیک دانشگاه بنجامین فرانکلین را بسازد. بیشتر امکانات دانشگاه آزاد برلین در دالم  (Dahlem) در جنوب غربی برلین واقع شده است. در اوایل قرن بیستم، به عنوان یک مرکز تحقیق در بالاترین سطح کالیبراسیون تاسیس شد. فعالیت علمی در دالم توسط ، مدیر اجرایی در وزارت فرهنگ ، که در ابتدا بنیاد یک “آکسفورد آلمانی” را پیشنهاد کرد، حمایت شد. دانشگاه آزاد برلین یکی از یازده دانشگاه نخبگان آلمانی در ابتکارات پیشرفت دانشگاهی آلمان است.

اطلاعات مختصر دانشگاه آزاد برلین

نام دانشگاه : Freie Universität Berlin نوع دانشگاه : دولتیسال تاسیس : 1948 میلادی تعداد دانشجو : حدود 32000 نفر

درصد دانشجویان خارجی: 16 درصد تعداد استاد : حدود 1300 نفر

وبسایت: www.fu-berlin.de محدودیت جنسیتی : ندارد

شهر : برلین

گروه های تحصیلی دانشگاه آزاد برلین

دانشکده علوم رایانه – گروه ریاضی و علوم کامپیوتر

این بخش شامل موسسه ریاضیات و موسسه علوم رایانه است . فعالیت های پژوهشی موسسه ریاضیات بر روی ریاضیات عددی، جبر، تحلیل، ریاضیات و هندسه گسسته، هوش مصنوعی، رباتیک، محاسبات علمی، مخابرات و پردازش اطلاعات در زمینه عصبی و شبکه های کامپیوتر است.

دانشکده تجارت و اقتصاد

گروه مدیریت کسب و کار : که به بخش های امور مالی، حسابداری و مالیات، سیستم های اطلاعاتی، مدیریت و بازاریابی تقسیم می شود.

گروه  اقتصاد : شامل بخش های سیاست اقتصادی ، نظریه اقتصادی، اقتصاد عمومی و آمار است.

دانشکده  زیست شناسی، شیمی، داروسازی

این بخش از دانشگاه آزاد برلین آلمان به سه مؤسسه مختلف تقسیم شده است: مؤسسه زیست شناسی که به طور عمده در زمینه گیاه شناسی مولکولی، میکروبیولوژی، بیولوژی، فرآیندهای اکولوژیکی و تنوع زیستی، مؤسسه شیمی و بیوشیمی متمرکز است، که در آن تحقیقات بر شکل گیری ساختار، عملکرد و واکنش شیمیایی متمرکز شده است. موسسه سنتز مولکولی  و موسسه داروسازی که بزرگترین مرکز آموزش داروسازی در آلمان است.

گروه علوم زمین

این بخش از دانشگاه آزاد برلین آلمان به موسسه علوم جغرافیایی، موسسه علوم زمین شناسی و موسسه هواشناسی تقسیم شده است. تحقیقات به طور عمده بر روی فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تعاملی تمرکز دارد که در داخل زمین، روی سطح زمین و جو زمین، و همچنین در تعاملات بین انسان و محیط، رخ می دهد. از سال 1954، مؤسسه هواشناسی دانشگاه آزاد برلین تنها نهاد غیر از سرویس ملی هواشناسی ایالات متحده است که سیستم های کم فشار و فشار بالا در جهان نامگذاری می کند.

گروه مطالعات تاریخی و فرهنگی که شامل هشت زیر واحد است: مؤسسه تاریخ فریدریش مینیک، گروه تاریخ هنر، گروه مطالعات باستانی، اداره شرق آسیا و خاورمیانه، موسسه مطالعات یهودی، الهیات کاتولیک، موسسه اخلاق تطبیقی ​​و موسسه مطالعات علمی دینی.

خدمات ارائه شده توسط دانشگاه آزاد برلین

خدمات کتابخانه ایی :

با موجودی 8.5 میلیون جلد کتاب و بیش از 25000 مجله منتشر شده در کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد برلین آلمان، این کتابخانه بزرگترین کتابخانه کشور آلمان به حساب می آید. اقلام منتشر شده از سال 1990 به طور کامل دیجیتال شده و از طریق OPAC قابل دسترسی هستند . . اتحادیه اروپا همچنین از این کتابخانه به عنوان مرکز مستند سازی اروپا استفاده می کند.

 

به عنوان بخشی از کتابخانه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، شامل تمام نشریات مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل، دیوان بین المللی دادگستری و همچنین نشریات شورای اروپا و سازمان امنیت و همکاری در اروپا است. این کتابخانه بیشتر در امور امانت دادن کتاب و اسناد فعال است و دانشجویان برای خواندن کتاب یه کتابخانه های کوچکتر دانشگاه مراجعه می کنند.

خدمات شغلی :

این مرکز اطلاعات و مشاوره های فردی را در رابطه با کارآموزی، استراتژی های کاربردی، زمینه های شغلی، تحصیلات و فرصت های شغلی و بورس تحصیلی داخلی فراهم می کند.

در حال حاضر هفت مرکز خدمات مرکزی دانشگاه آزاد برلین آلمان وجود دارد:

 • باغ گیاه شناسی برلین و موزه گیاه شناسی برلین
 • مرکز مشاوره تحصیلی، خدمات شغلی و مشاوره
 • مرکز مطالعات ادامه تحصیل
 • مرکز ورزشهای تفریحی
 • مرکز توسعه مطالعات زنان و جنسیت
 • خدمات محاسباتی (ZEDAT)
 • مرکز زبان
 • خدمات ICT
 • مرکز سیستم های دیجیتال (CeDiS)
 • مرکز پشتیبانی خانواده
 • خدمات درمانی
 • مرکز مشاوره علمی و مشاوره روانشناسی

 

پژوهش در دانشگاه آزاد برلین

بین سال های 2009 تا 2013، 289 محقق خارجی مهمان به دانشگاه آزاد برلین آلمان از طریق کمک های بنیاد مشهور الکساندر فون هومبولت به دانشگاه آزاد برلین آلمان آمدند و در این سالها دانشگاه آزاد برلین محبوب ترین محل برای پژوهشگران خارجی در آلمان بود.

در زمینه علوم طبیعی، پژوهش بر روی تحقیقات بنیادی تمرکز دارد . در حالیکه تحقیقات در علوم انسانی بر توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه (فرآیندهای تحول، اثرات جهانی سازی و سیاست های محیطی) تمرکز دارند. دانشگاه آزاد برلین آلمان ، صرفنظر از دانشکده پزشکی Charité، که توسط دانشگاه تحت مدیریت دانشگاه هومبولت هماهنگ است، در حال حاضر دانشگاه آزاد برلین دارای هشت مرکز همکاری تحقیقاتی بنیاد پژوهشی آلمان است و همچنین دارای پنج واحد تحقیقاتی DFG  است.

مراکز تحقیق بین رشته ای در دانشگاه آزاد برلین

جهان باستان ، هنر و زیبایی ، دینامیک اکوسیستم در آسیای مرکزی ، مدلسازی ریاضی کارآمد ، انسان شناسی تاریخی ، قرون وسطی – رنسانس – دوران ابتدایی مدرن ، تحقیق در آموزش و یادگیری ، تاریخ اجتماعی و فرهنگی خاورمیانه  و …

همچنین باغ گیاه شناسی  دانشگاه آزاد برلین  در شرق دالم  با 43 هکتار و حدود 22000 گونه  از گیاهان یکی از بزرگترین گونه های باغ های گیاه شناسی در اروپا است و برای امور تحقیق و پژوهش در امور مربوط به گیاهان و محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد.

 

رتبه بندی دانشگاه  آزاد برلین

رتبه در کشور : 22رتبه جهانی : 119

رتبه جهانی در علوم اجتماعی و مدیریت : 72

رتبه جهانی در هنر و علوم انسانی : 38

رتبه در علوم پزشکی : 197

رتبه جهانی در مهندسی و تکنولوژی : 272

 

معرفی مختصر شهر برلین

 

معرفی مختصر شهر برلین

شهر برلین پایتخت و بزرگترین شهر کشور آلمان است. این شهر 30 هزار کیلومتر مربع جمعیت داشته و حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد. پس از جنگ جهانی دوم و اشغال آن توسط کشورهای پیروز، شهر تقسیم شد. این شهر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و دیوار مشهور برلین در وسط شهر قرار گرفت. قسمت غربی دست کشور های غربی و به خصوص آمریکا قرار گرفت و قسمت شرقی در اختیار شوروی سابق قرار رفت و کاملا حال و هوای کمونیستی به خود گرفت. در آن دوران بن تبدیل به پایتخت آلمان غربی شد و پس از فرو ریختن دیوار برلین این شهر دوباره به پایتخت آلمان تبدیل شد.

 

برلین یک شهر فرهنگی، سیاست، رسانه و علم جهانی است. اقتصاد آن مبتنی بر شرکت های فن آوری بالا و بخش خدمات است که گستره وسیعی از صنایع خلاق، امکانات تحقیقاتی، شرکت های رسانه ای و … را شامل می شود. صنایع مهم شامل فناوری اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی ، بیوتکنولوژی ، خودروسازی ، الکترونیک و … می شوند. در سال 2018، تولید ناخالص داخلی برلین به 147 میلیارد یورو رسانده شده است که نسبت به سال قبل 3.1٪ افزایش یافته است.  برلین به عنوان یک مرکز قاره ای برای ترافیک هوایی و راه آهن عمل می کند و دارای یک شبکه حمل و نقل عمومی بسیار پیچیده است .

با توجه به موقعیت آن در دشت اروپا، برلین تحت تاثیر شرایط آب و هوایی فصلی معتدل قرار می گیرد. حدود یک سوم منطقه شهر از جنگل ها، پارک ها، باغ ها، رودخانه ها، کانال ها و دریاچه ها تشکیل شده است . زمستان های سرد و تابستان های نه چندان گرم و معتدل از دیگر خصوصیات آب و هوایی شهر برلین است.

عزیزان و همراهان ارجمند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد برلین آلمان و تحصیل در آلمان لطفا با مشاورین ارشد موسسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این پروژه: