دانشگاه آخن آلمان

دانشگاه آخن آلمان

در سالیان اخیر مشاهده گر سیر صعودی مهاجرت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان کشورمان به مقاصد مختلف در دنیا بوده ایم. دانشگاه آخن آلمان در این میان قاره اروپا و همچنین کشور آلمان را می توان مهمترین و محبوب ترین مقصد برای متقاضیان تحصیل در خارج کشور دانست.

دانشجویان و دانش آموزان عزیز ایرانی کشور های زیادی را به عنوان مقصد خود برای تحصیل در اروپا انتخاب می کنند اما در این میان کشور آلمان را می توان پرطرفدار ترین مقصد متقاضیان تحصیل در اروپا دانست.

آلمان، قطب اقتصادی و صنعتی اروپا که همواره رشد مثبت اقتصادی را در کشور خود داراست سالهاست که میزبان دانشجویان علاقمندی است که برای ادامه ادامه تحصیلات عالیه خود کشور آلمان را انتخاب کرده اند. این استقبال گسترده مردم به دلیل عوامل مختلفی است که از میان آنها می توان به تحصیل رایگان در آلمان، شرایط اقتصادی خوب کشور آلمان ، سطح بالای دانشگاه های آلمان و … نام برد.

تحصیل در آلمان و پای نهادن در دانشگاههای آلمان به منظور ادامه تحصیل، رویای بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا است.

 

دانشجویان و دانش آموزان عزیزی که علاقمند به تحصیل در آلمان هستند نیازمند دانستن اطلاعاتی درباره شرایط دانشگاههای آلمان هستند تا بتوانند تصمیم بهتری برای تحصیل در آلمان برای خود اتخاذ کنند . موسسه یگانه سفیران دانش در یک سلسله مطلب به معرفی دانشگاه های آلمان پرداخته است. در این مطلب به معرفی دانشگاه آخن آلمان  در برای دوستداران تحصیل در آلمان می پردازیم .

معرفی دانشگاه آخن

دانشگاه آخن آلمان (University of Aachen) یک دانشگاه تحقیقاتی در کشور آلمان واقع در شهر اخن و ایالت نوردراین وستفالن است که بیش از 41000 دانشجو در آن تحصیل می کنند. دانشگاه آخن آلمان بزرگترین دانشگاه فنی مهندسی ( پلی تکنیک ) در کشور آلمان است که سالیانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا که علاقمند به تحصیل در آلمان هستند پس از گرفتن ویزای تحصیلی آلمان در این دانشگاه قدرتمند آلمانی ثبت نام می کنند . دانشگاه آخن یکی از بالاترین آمار ها در جذب دانشجوی بین المللی را دارد . نزدیک به 15 درصد دانشجویان دانشگاه آخن دانشجویان بین المللی هستند.

 

در سال 1858 میلادی شاهزاده فردریک ویلیام ( که بعدها امپراطور آلمان شد ) تصمیم به تاسیس دانشگاهی در ایالت نوردراین وستفالن گرفت. شهرهای آخن، بن و کلن نامزد میزبانی این دانشگاه شدند که در نهایت شهر آخن برای این منظور انتخاب شد.

سرانجام در 10 اکتبر سال 1870 میلادی دانشگاه آخن با 232 دانش اموز و 32 استاد شروع به فعالیت کرد. هدف از تاسیس این دانشگاه اموزش مهندسان در حوزه صنعت ( به خصوص صنعت معدن ) بود. در سال 1899 دانشگاه حق اعطای مدرک دکتری را دریافت کرد.

درس سال 1902 بیش از 800 دانشجوی پسر در دانشگاه آخن ثبت نام کرده بودند. در سال 1909 نیز اولین دانشجویان دختر در دانشگاه آخن ثبت نام کردند . با این حال، جنگ جهانی اول یک شکست جدی برای دانشگاه بود. بسیاری از دانشجویان به طور داوطلبانه به جنگ رفتند پیوستند و در جنگ جان باختند.

 

در سال 1920 با معرفی دانشکده های مستقل، چندین نهاد جدید و کمیته دانشجویان عمومی رشد کرد، اولین نشانه های رادیکالیزاسیون ناسیونالیستی نیز در داخل دانشگاه دیده شد. در سال 1933 اساتیدی که متهم به یهودی بودن یا کمونیست بودن بودند مورد فشار قرار گرفتند. از سال 1937 این فشار به دانشجویان نیز وارد شد وآزادی تحقیق و تدریس به شدت محدود شد.

 

دانشگاه در سال 1939 میلادی بسته شد و در سال 1944 که آلمان در جنگ سقوط کرد دانشگاه آخن به شدت آسیب دید ( بیش از 70 درصد ). پس از جنگ دانشگاه آخن به شدت شروع به بازسازی کرد و در دهه 1950 بسیاری از اساتید مجاز به برگشت به دانشگاه شدند.

دانشگاه آخن آلمان به مرور مجدد رشد که  در دهه 1960 دانشگاه دارای 10 هزار دانشجو ، دهه 1980 دارای 25000 دانشجو ، دهه 1990 37000 دانشجو بوده است و هم اکنون نیز بیش از 41000 دانشجو در دانشگاه آخن که بهترین دانشگاه فنی و مهندسی کشور آلمان است مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشگاه آخن آلمان (university of Aachen)  به دلیل ارائه رشته های فنی و مهندسی ارتباط نزدیکی با صنعت آلمان دارد و یکی از دانشگاه هایی است که بالاترین درآمد های جانبی را از همین طریق به دست آورده است. در سال 2007 دانشگاه آخن یکی از 9 دانشگاهی بود که به عنوان دانشگاهی برای آینده انتخاب شد.

دانشگاه آخن آلمان یکی از اعضای بنیانگذار اتحادیه IDEA است که یک اتحاد استراتژیک از چهار دانشگاه برتر فناوری در اروپا است. دانشگاه همچنین عضو بنیاد پژوهشی کشور آلمان (DFG) و شبکه مدیریت صنعتی برتر اروپا  است .

بیش ازهفت هزار  دانشجوی بین المللی در حال حاضر در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه آخن آلمان حضور دارند که از لحاظ میانگین بالاترین درصد حضور دانشجویان خارجی در یک دانشگاه است که برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنند. اکثر رشته ها در دانشگاه آخن به زبان آلمانی ارائه می شوند اما تعداد رشته هایی که در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند نیز روبه افزایش است.

 

اطلاعات دانشگاه آخن

نام کامل دانشگاه :    RWTH Aachen University

نوع دانشگاه :  دولتی

سال تاسیس : 1870  میلادی                                                           تعداد دانشجو :     حدود 41000  نفر

درصد دانشجویان خارجی: 15  درصد                                                         تعداد استاد : حدود 3000  نفر

وبسایت:        www.rwth-aachen.de                                       محدودیت جنسیتی : ندارد

شهر : آخن

 

گروه های تحصیلی  دانشگاه آخن

دانشگاه آخن به 9 دانشکده تقسیم شده است و دانشجویانی که دوستدار تحصیل در آلمان در شهر آخن هستند قادر خواهند بود در یکی از زیر مجموعه های دانشکده های زیر درخواست ویزای تحصیلی آلمان را داده و پس از اینکه حائز شرایط شدند به کشور آلمان عزیمت کنند :

دانشکده ریاضیات، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی، دانشکده معماری ، دانشکده مهندسی عمران ، دانشکده مهندسی مکانیک ، دانشکده منابع ،  ژئوشیمی و مهندسی مواد ، دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات ، دانشکده هنر و علوم انسانی ، مدرسه کسب و کار و اقتصاد ، دانشکده علوم پزشکی .

 

خدمات ارائه شده توسط  دانشگاه آخن

انجمن های دانشجویی دانشگاه آخن

معمولا دانشجویان کشورهای مختلف در دانشگاه آخن دارای انجمن هایی هستند و فعالیت های علمی و فرهنگی کشور خود را در قالب این انجمن ها انجام می دهند مانند انجمن دانشجویان هندی ، انجمن دانشجویان مکزیکی ، انجمن دانشجویان تایلندی و …

خدمات دانشجویی دانشگاه آخن برای دانشجویان با بیماری خاص :  دانشگاه آخن پشتیبانی ویژه ای را برای دانش آموزان با معلولیت و بیماری های مزمن ارائه می دهد مانند کمک در دروس ، مشاوره سایر کمک های مورد نیاز دانشجو .

خدمات مسکن دانشگاه آخن

خدمات کتابخانه دانشگاه آخن : خدمات کتابخانه شامل امانت اسناد ، سالن مطالعه ، منابع الکترونیکی ، خدمات برای افراد معلول ، ایستگاه های اینترنت … است .

خدمات ICT دانشگاه آخن :  دسترسی به اینترنت از طریق کابل ، دسترسی به اینترنت وای فای و کلیه خدمات و زیر ساخت های آی سی تی دانشگاه زیر نظر این مرکز هستند .

خدمات درمانی دانشگاه آخن : خدمات درمانی مانند ویزیت های اولیه ، پانسمان ، مشاوره های روان شناسی و روان پزشکی ، خدمات بیمارستانی و … از خدمات این مرکز هستند .

امکانات ورزشی دانشگاه آخن : مرکز ورزش میزبان امکانات تفریحی و ورزشی گسترده مانند ورزشگاه ها، سالن های تناسب اندام ، استخر ، زمین فوتبال و … می باشد . همچنین ورزش های تخصصی تر مانند ورزش های آبی یا کوهنوردی نیز در این مرکز ارائه می شود.

پژوهش در دانشگاه آخن

با 260 موسسه در نه دانشکده، دانشگاه آخن یکی از نهادهای برجسته اروپا برای علم و تحقیق است. پژوهش های انجام شده در مراکز تحقیقاتی در دانشگاه آخن به شدت به سمت نیازهای فعلی صنعت، تجارت و حرفه ها متمرکز است ( هرچند در علوم دیگر نیز فعالیت های پژوهشی در حال انجام است ) که این امر به نوآوری های متعدد، اختراعات و مجوز های جدید  منجر شده است.

 

تحقیقات دانشگاه آخن آلمان اکثرا بین رشته ایی هستند به عنوان مثال تحقیقات در بخش های علوم رایانه و زیست شناسی و حتی علوم اجتماعی  همگی دارای ارتباط مستقیم با صنعت هستند.

 

تعدادی از موسسه های تحقیقاتی دانشگاه آخن

موسسه فرانهوفر  (Fraunhofer-Institute ) برای زیست شناسی مولکولی و محیط زیست کاربردی

موسسه فناوری اطلاعات کاربردی (  Sankt Augustin & Aachen)

موسسه فناوری لیزر ILT

موسسه فناوری تولید IPT

همچینین اتحادیه پژوهشی JARA  توسط دانشگاه آخن آلمان در سال 2007 میلادی تاسیس شد که دارای 5 بخش است :

JARA-Brain (تشخیص و درمان بیماری نورولوژیک)

JARA-Fit (اصول فناوری اطلاعات آینده)

JARA-HPC (محاسبات با کارایی بالا)

JARA Energy (تحقیقات انرژی)

JARA-FAME (آزمایش نیروها و مواد)

 

رتبه بندی دانشگاه آخن

رتبه در کشور :     10

رتبه جهانی از دید UNIPAGE :  170

رتبه از دید QS : 145

رتبه از دید Webometrics  :  122

معرفی مختصر شهر آخن

شهر آخن که در ایالت نوردراین وستفالن آلمان قرار دارد بزرگترین شهر غرب آلمان محسوب می شود. این شهر که در نزدیکی مرز های هلند و بلژیک با آلمان واقع شده است دارای بیش از 100 هزار نفر جمعیت است که جزو کلانشهرهای کشور آلمان محسوب می شود. این شهر با وجود داشتن  دانشگاه  آخن آلمان که بیش از 40 هزار دانشجو دارد یکی از شهر های کاملا دانشجویی کشور آلمان محسوب می شود.

جغرافیا و آب و هوا شهر آخن

شهر آخن حدود 24 کیلومتر با مرز مشترک بین آلمان و بلژیک و حدود 22 کیلومتر با مرکز مشترک بین آلمان و هلند فاصله دارد . مرتفع ترین نقطه آخن در ارتفاع 410 متر از سطح دریا قرار دارد و پایین ترین نقطه آن که در مرز با هلند است نیز در ارتفاع 125 متر از سطح دریا واقع شده است.

آخن دارای آب و هوایی نسبتا معتدل با تابستان هایی گرم و زمستان هایی نه چندان سرد است .میانگین بارش سالانه باران در این شهر حدود 800 میلی متر در سال است که مقدار نسبتا بالایی محسوب می شود . سرد ترین ماه در شهر آخن ماه ژانویه با میانگین دمای 3 درجه سانتی گراد بالای صفر و گرمترین ماه نیز جولای با میانگین دمای 18 درجه سانتی گراد بالای صفر است .

اقتصاد شهر آخن

شهر آخن یک شهر با فناوری بالا به ویژه در حوضه مهندسی مکانیک، خودرو و تکنولوژی تولید شناخته می شود و همچنین یکی از بزرگترین کارخانه های تجهیزات پزشکی اروپا در شهر آخن واقع شده است.

محصولات تولید شده در آخن شامل کالاهای الکتریکی، منسوجات، مواد غذایی (شکلات و آب نبات)، شیشه، ماشین آلات، محصولات لاستیکی، مبلمان، محصولات فلزی ، تولید مواد شیمیایی ، لوازم آرایشی  و… است. در این میان صنایع نساجی نقش بزرگی در اقتصاد آخن ایفا می کنند و 10 درصدکل تولیدات این شهر مربوط منسوجات است.

حمل و نقل در شهر آخن

ایستگاه راه آهن آهن، Hauptbahnhof (ایستگاه مرکزی) در سال 1841 برای خط آهن کلن-آخن ساخته شد ایستگاه مرکزی شهر آخن به حساب می آید . قطار های سریع السیر که از مبدا بروکسل شروع به حرمت می کنند و همچنین قطار پاریس – کلن در ایستگاه آخن توقف دارند .  همچنین یک سیستم راه آهن منطقه ای، آخن را به چندین شهر کوچک در منطقه متصل میکند . چهار ایستگاه کوچکتر در آخن وجود دارد که قطار هایی که سریع السیر نیستند در این ایستگاه ها توقف می کنند .

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی شهر آخن غالبا از طریق ناوگان اتوبوسرانی این شهر انجام می شود که بسیاری از آنها به هلند و بلژیک نیز تردد دارند .

فرودگاه شهر آخن

فرودگاه آخن حدود 28 کیلومتری شمال غرب این شهر ( در نزدیکی شهر ماستریخت هلند ) قرار دارد. یک سرویس اتوبوس برای دسترسی به این ایستگاه در دسترس خواهد بود.

کلام آخر

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخد مشاوره تحصیلی در مورد دانشگاه آخن آلمان می توانید با مشاورین ارشد موسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری این پروژه: