هزینه  MBAیا مدیریت بازرگانی در آلمان بسیار مقرون به صرفه است ، بنابراین آن را به یک انتخاب ایده آل برای تحصیل تبدیل می کند. درک هزینه تحصیل MBA در آلمان یک فرآیند چند وجهی است زیرا ملاحظات مختلفی باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این ، از آنجا که دانشگاه های دولتی در آلمان برنامه هایی را بدون هزینه تحصیل با حداقل هزینه های اداری ارائه می دهند ، در صورت ادامه تحصیل MBA از یک دانشگاه خصوصی در آلمان ، باید هزینه دوره را ارائه دهید. بخش زیر هزینه MBA در آلمان را با توجه به دانشگاه های دولتی و خصوصی در این کشور توضیح می دهد:

هزینه شهریه برای دانشگاه های برتر آلمان

همچنین دانشجویان باید از میانگین شهریه دانشگاه های برتر آگاه باشند. در جدول زیر لیست تحصیل برخی از دانشگاه ها آمده است.

Mannheim School of Business
ESMT
EBS
Frankfurt School
Whu-Otto
Munich Business School

 

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در دانشگاه های آلمان در رشته های مختلف اعم از رشته mba با کارشناسان خبره مجموعه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

تحصیل رشته mba در دانشگاه های دولتی

دانشگاه های دولتی در آلمان هیچ شهریه ای از دانشجویان داخلی و خارجی دریافت نمی کنند. این دانشگاهها معتقدند که همه از حق تحصیل در آلمان برخوردارند. اما این دانشگاه ها هزینه اداری یا ترم از دانشجویان دریافت می کنند که بسیار کم است و هزینه آن در هر ترم حدود 111-275 یورو است. همچنین ، هزینه تحصیل برای دوره های کارشناسی ارشد در آلمان معاف است که دارای مدارک هستند ، یعنی دانشجو پس از اتمام لیسانس در همان دانشگاه برنامه کارشناسی ارشد را دنبال می کند. برای کسانی که مدرک MBA یا کارشناسی ارشد مرتبط با مدیریت را به عنوان یک دوره غیر متوالی در دانشگاه دولتی دنبال می کنند ، هزینه متوسط ​​می تواند در حدود 3 تا 25 لخس باشد. از آنجا که این هزینه ها فقط نشانگر هستند ، به دانش آموزان توصیه می شود وب سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنند تا از هزینه واقعی دوره MBA مطلع شوند.

تحصیل رشته mba در دانشگاه های خصوصی

برخلاف موسسات دولتی که توسط دولت تأمین می شوند ، دانشگاه های خصوصی آلمان هزینه تحصیل را برای همه برنامه های آینده خود می گیرند. اکثر دانشجویان بین المللی برای این دانشگاه ها درخواست می دهند زیرا دارای معیارهای واجد شرایط ساده تری در مقایسه با دانشگاه های عمومی هستند. مانند سایر دانشگاه های سطح جهانی در کشور ، این موسسات برای ارائه بهترین برنامه درسی برای برنامه های MBA خدمت می کنند. این دانشگاهها همچنین برنامه های تخصصی MBA را ارائه می دهند بنابراین دانش آموزان گزینه های زیادی برای انتخاب دارند. هزینه MBA در آلمان در دانشگاه های خصوصی در دوره ها و موسسات متفاوت است و هزینه متوسط ​​برنامه MBA در چنین موسسه ای می تواند چیزی در حدود 30000 یورو-500000 یورو برای تمام وقت باشد.