اگر بدنبال لیست کاملی از دانشگاه های پزشکی در آلمان هستید یا در فکر ادامه تحصیل در رشته پزشکی می باشید توصیه ما به شما این است که این مقاله را از دست ندهید تا بتوانید با تمامی موسسات و کالج های برتر در زمینه پزشکی که شامل تمام مراکز آموزش عالی میشود و از سوی دولت این کشور به رسمیت شناخته شده است . آشنا شوید . این مراکز میتوانند دولتی . غیر دولتی و یا متعلق به ارگان های مذهبی باشند . در این مقاله لیست دانشگاه های پزشکی آلمان را بررسی می کنیم.

لیست دانشگاه های پزشکی آلمان

اگر بخواهیم سیستم آموزش عالی آلمان را برای شما معرفی کنیم باید بدانید که این مراکز به دو نوع کلی تقسیم می شوند . نوع اول که با نام دانشگاه یا  Universität  شناخته می شوند مانند سایر دانشگاه های جهان دارای ساختار مشابهی می باشد . تدریس در این مراکز بر مبنای مسائل تئوری صورت میگیرد . اما نوع دوم که ساختاری متفاوت دارد با نام مدرسه عالی یا  Fachhochschule شناخته می شود . این مراکز بیشتر روش های عملی را در سیستم آموزشی خود اعمال کرده اند و رشته هایی چون هنر . موسیقی و بسیاری رشته های فنی که جنبه های عملی آنها مهم است در این کالج ها تدریس می شود . نکته ای که در این قسمت وجود دارد این است که مدارس عالی آلمان حق اعطای مدرک دکتری را ندارد.

کم هزینه بودن رشته پزشکی در آلمان

حال که با سیستم آموزشی این کشور آشنا شده اید باید بدانید که دولت آلمان در راستای حمایت دانشجویان بین المللی بسیار تلاش میکند و یکی از حمایت کننده ترین کشورهایی است که در زمینه علوم پزشکی و فراگیری این رشته در کشور خود امتیازات و امکانات خوبی را در اختیار دانشجویان و متقاضیان قرار میدهد .

بدون شک انتخاب بسیاری از دانشجویان رشته پزشکی آلمان است چرا که دانشگاه های پزشکی آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی و ایالات متحده کم هزینه تر می باشد همچنین متقاضیان این رشته دقیقا همانند دانشجویان داخلی هزینه کم و یا هیچ هزینه ای پرداخت نخواهند کرد . علاوه بر این زبان اصلی برای تدریس این رشته انگلیسی است و این مورد باعث جذب بیشتر افراد برای ادامه تحصیل در آلمان می باشد .

به زبانی دیگر . کشور آلمان را میتوان مهد معتبرترین دانشگاه های جهان از جمله دانشگاه های پزشکی دانست . علاوه بر ایجاد برخی از بهترین کالج ها در سراسر جهان، موسسات مختلفی در سراسر کشور به دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی که به دنبال تحصیل پزشکی در آلمان هستند، یک آموزش عالی و مقرون به صرفه ارائه می دهند.

لیست برخی از معتبرترین دانشگاه های رشته پزشکی کشور آلمان را میتوانید در این قسمت مطالعه کنید.

دانشگاه هایدلبرگ

این مرکز قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه آلمان و یکی از مشهورترین دانشگاه های دنیا محسوب می شود . دانشکده پزشکی هایدلبرگ از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا و دنیا بحساب می‌آید و سالیانه مقالات بسیاری از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می‌رسد. در بسیاری از رشته ها این دانشگاه رتبه ای برابر و حتی بالاتر از دانشگاه آکسفورد و دیگر دانشگاه های مطرح دنیا کسب کرده است.

دوره پزشکی این دانشگاه شش سال و سه ماه زمان می برد و شامل سه مرحله آموزشی است .

  • مطالعه پیش بالینی
  • مطالعه بالینی
  • سال تمرین

بعد از اتمام دوره تحصیلات دانشجویان بعد از گذراندن امتحان نهایی مجوز فعالیت در رشته پزشکی را دریافت می کنند .

دانشگاه لایپزیگ

این دانشگاه نیز از کهن ترین دانشگاه های آلمان محسوب میشود که دانش اموختگان برجسته ای چون فریدریش نیچه آنگلا مارکل و .. در این مرکز تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند.

این دانشگاه به دلیل برنامه های آموزشی و پژوهشی بسیار مشهور است و همچنین  یکی از بهترین دانشگاه ها در زمینه داروسازی می باشد . در واقع دانشکده داروسازی این دانشگاه، برای هر ترم حدود 120 دانشجو را در موضوعات داروسازی، سم شناسی و تئوری تجویز دارو آموزش می دهند. این دانشکده در زمینه های نورو فارماکولوژی، داروسازی بالینی و سم شناسی نیز فعالیت دارد که باعث شده این دانشگاه به یکی از مقاصد اصلی علاقه مندان به رشته داروسازی باشد.

دانشگاه توبینگن

دانشگاه توبینگن یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر توبینگن آلمان واقع شده است. این دانشگاه یکی از 11 دانشگاه برتر آلمان است و به ویژه به عنوان مرکزی برای مطالعه پزشکی، حقوق و الهیات و مطالعات دینی شناخته می شود.

بسیاری افراد این دانشگاه را بهترین دانشگاه آلمان در رشته پزشکی می دانند. دانشگاه توبینگن، به خصوص در زمینه های پزشکی و شیمی، با یازده نفر از افراد برنده جایزه نوبل مرتبط است. دانشکده پزشکی دانشگاه توبینگن یکی مراکز مهمی علمی در جهان است که در علوم اعصاب، انکولوژی و… پیشرو است.

دانشگاه RWTH آخن – دانشکده پزشکی

این دانشگاه از بزرگترین مراکز تحقیق فنی در آلمان است . دانشکده پزشکی این دانشگاه یکی از 9 دانشکده این دانشگاه است . این مرکز در سال 1966 ساخته شده است و در حال حاضر شامل بسیاری از کلینیک های تخصصی . موسسات نظری و بالینی و سایر امکانات در زمینه پزشکی است .

دانشگاه Otto von Guericke Magdeburg

به عنوان یکی از جوان ترین دانشگاه های آلمان رشته پزشکی را ارائه می دهد. هدف این دانشگاه ایجاد یک ساختار ناب و کاملاً مشخص با محوریت اصلی تخصص در زمینه های سنتی مهندسی، علوم طبیعی و پزشکی است. دانشکده پزشکی این دانشگاه ویژگی خاص دانشکده پزشکی در مگدبورگ ارتباط بین نتایج تحقیق، تدریس و آموزش آکادمیک پزشکان است. در حال حاضر، دانشکده پزشکی، به عنوان دومین پردیس دانشگاه مگدبورگ، مرکز آموزش حدود 1500 پزشک آینده است.

نتیجه گیری

در نهایت باید بدانید که باید تمامی مدارک تحصیلی شما توسط مراکز علمی آلمان تایید شود تا با استاندارد های علمی که از سمت دانشگاه های پزشکی آلمان اعمال شده است همخوانی داشته باشد . اگر مدرک شما توسز ذاین مراکز به رسمیت شناخته نشود پیشنهاد میشود یک دوره یکساله را بگذرانید.همچنین  گاهی دوره های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند، لذا تسلط به زبان آلمانی برای پذیرش در این دوره ها الزامی است؛ بنابراین اگر می خواهید در دانشگاه پزشکی ثبت نام کنید، باید مهارت زبان آلمانی خود را اثبات کنید. همچنین توانایی و مهارت زبان انگلیسی شما باید برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان، تایید شود.