تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان دارای شرایط و قوانین خاص خود است. موفقیت و پیشرفت یکی از آرزوهایی است که تمامی والدین برای فرزندان خود دارند و کسب علم می تواند آینده ای روشن را برای کودکان رقم بزند. اهمیت دوره های دیپلم بر هیچ کس پوشیده نبوده و از این رو اغلب والیدن تمایل دارند که کودکان خود در مدارس عالیه به تحصیل بپردازند. کشور آلمان یکی از کشورهای فوق پیشرفته در زمینه تحصیلی است و از این رو می تواند بهترین شرایط را برای دانش آموزان فراهم آورده و آن ها را برای ورود به دانشگاه آماده کنند. در این مقاله تحصیل در مدارس آلمان را با هم بررسی می کنیم.

شرایط تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان

تحصیل در آلمان شامل دوره های 12 ساله است که مدارس این کشور دانش آموزان خود را برای ورود به دانشگاه آماده خواهند کرد. مدارس آلمان شامل دروس مختلفی است و هر یک از مدارس شرایط خاص خود را برای پذیرش دارند. اغلب دروس دوره های 12 ساله دیپلم آلمانی به زبان آلمانی برگزار می شود.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان

تحصیل در دبیرستان های آلمان

تحصیل در دوره های دبیرستان شامل قوانین مخصوصی است و افراد برای پذیرش در دبیرستان های آلمان باید دوره های هشت ساله ابتدایی و راهنمایی را پشت سر گذاشته و مدارک آن را به دانشگاه تحویل دهند. دوره های دبیرستان سه ساله بوده و افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه را دارند باید دوره پیش دانشگاهی را نیز پشت سر بگذرانند. کیفیت آموزشی دبیرستان های آلمان بسیار بالا بوده و مدرک اخذ شده در این مدارس از اعتبار بسیاری برخوردار بوده و فارغ التحصیلان با استفاده از مدارک اخذ شده در دبیرستان های آلمان می توانند در دانشگاه های سرتاسر جهان پذیرش بگیرند. از جمله معتبرترین دبیرستان های آلمان به شرح ذیل می باشد:

 • مدرسه بین المللی آکادیس بد هامبورگ
 • مدرسه آگنشتاین جیمناسیوم
 • مدرسه بین المللی بن
 • مدرسه برلین
 • مدرسه بین المللی براونشوایگ وولفسزبرگ
 • مدرسه بین المللی سنت جورج
 • مدرسه فریدن ژول کلن
 • مدرسه متروپولیتن فرانکفورت
 • مدرسه بین المللی راین ماین فرانکفورت
 • مدرسه بین المللی فرانکفورت
 • مدرسه گو ات اسکول در اسن آلمان
 • مدرسه بین المللی روهر
 • مدرسه بین المللی دوسلدورف
 • مدرسه فورمن فرانکفورت

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مدارس آلمان

دانش آموزانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند باید بر اساس قوانین این کشور مدارک خود را ارائه کنند. از جمله اصلی ترین مدارک برای تحصیل در مدارس آلمان به شرح ذیل می باشد:

 • اصل و کپی مدارک هویتی
 • پرداخت هزینه های تحصیل
 • 2 قطعه عکس پرسنلی
 • انگیزه نامه

تحصیل در مقطع ابتدایی آلمان

تحصیل ابتدایی در مدارس آلمان از سن شش سالگی شروع می شود. با توجه به این که این مقطع تحصیلی پایه تمام دروس است، یادگیری دروس و کیفیت آموزشی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

این مقطع شامل پایه تمامی دروس شده و دانش آموزان باید به صورت اصولی این مقطع را آموزش ببینند به همین دلیل مدارس آلمان بر روی مقطع ابتدایی تمرکز بسیاری داشته و تمامی سعی خود را می کنند تا با افزایش کیفیت تحصیلی دانش آموزان، آن ها را برای دوره های بالاتر آماده کنند.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان

هزینه زندگی در کشور آلمان

کشور آلمان دارای رشد بالایی در اقتصاد بوده و هزینه مطلوبی را بابت زندگی در بر دارد. هزینه های زندگی در این کشور شامل خرید مواد غذایی، خرید پوشاک، اسکان و … می شود و از آن جا هر فرد برای زندگی خود سبک خاصی را دارند و نیازهای مخصوص به خود را، نمی توان قیمت دقیقی را برای زندگی در کشور آلمان برآورد کرد.

بخش مهمی از هزینه های زندگی در کشور آلمان به اسکان مرتبط است به همین دلیل مدارس آلمان برای دانش آموزان خود خوابگاه هایی را در نظر گرفته تا ضمن کاهش هزینه های زندگی در این کشور، امنیت آن ها را نیز تضمین کند.

تامین هزینه های تامین مواد غذایی در کشور آلمان به طور میانگین 10 یورو بوده و از این رو افراد برای هر وعده غذایی خود باید مبلغ 10 یورو پرداخت کنند. البته هزینه های مواد غذایی تنها هزینه های زندگی در آلمان نبوده و موارد دیگری همچون هزینه خرید پوشاک، پرداخت قبوض آب و برق و اینترنت، هزینه درمانی و … نیز باید در لیست هزینه های زندگی در کشور آلمان قرار گیرد.

نظام آموزشی آلمان

مدارس آلمان از سن 6 سالگی برای کودکان آغاز شده و تا طی دوره 12 ساله ادامه پیدا خواهد کرد. نظام آموزشی کشور آلمان نیز مانند هر کشور دیگری دارای شرایط و قوانین خاصی بوده و از این رو افرادی که قصد دارند کودکان خود را برای تحصیل در مدارس این کشور آماده کنند باید از این قوانین پیروی کنند.

در مدارس این کشور در پایان هر سال تحصیلی آزمون هایی از دانش آموزان گرفته می شود و دانش آموزانی که در این آزمون ها سربلند باشند می توانند وارد دوره بعدی شوند. در غیر این صورت مجدد باید سال تحصیلی را شروع کنند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس آلمان

لازم به ذکر است که بورسیه های تحصیلی معمولا به دانشگاه های آلمان تعلق می گیرد و مدارس آلمان را شامل نخواهد شد. مدارس آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شود.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان بوده و دولت این کشور تمامی هزینه های تحصیل دانش آموزان را ساپورت می کند.

ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی آلمان نیاز به پرداخت هزینه بوده و دانش آموزانی که دارای نمرات بالا و کارنامه ای درخشان است، می تواند تخفیفاتی را در شهریه مدارس شامل حال خود کند.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در مدارس آلمان

با توجه به بالا بودن سطح کیفی زندگی در کشور آلمان و اقتصاد رو به رشد در این کشور، افرادی که در مدارس آلمان در حال تحصیل هستند تمایل دارند که در این کشور اقامت داشته و تحصیلات دانشگاهی خود را نیز در دانشگاه های این کشور ادامه دهند.

بنابراین دانش آموزان در طول دوران تحصیل در مدارس آلمان می توانند خود را برای آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور آماده کرده تا بتوانند راحت تر در معتبرترین دانشگاه های آلمان پذیرش شوند.

زبان تحصیل در مدارس آلمان

یکی از مزایای تحصیل در مدارس آلمان آموزش دو زبان به صورت همزمان می باشد. اکثر مدارس آلمان دروس خود را به زبان آلمانی تدریس کرده و در کنار آن به تدریس زبان انگلیسی نیز می پردازند.

بنابراین دانش آموزان در طول دوران تحصیل در مدارس آلمان می توانند در دو زبان انگلیسی و آلمانی مهارت پیدا کنند. تسلط به زبان آلمانی و انگلیسی این امکان را برای دانش آموزان فراهم می کند که پس از فارغ التحصیلی در مدارس بدون نیاز به ارائه مدرک زبان به دانشگاه های این کشور راه پیدا کنند.

ویزای تحصیلی کشور آلمان

ویزای تحصیلی مجوزی است که به شما اجازه می دهد که به خاک این کشور وار شده و در آن زندگی کنید. این ویزا از سه ماه پیش از شروع سال تحصیلی اعتبار داشته و تا حداقل شش ماه بعد از پایان تحصیل نیز اعتبار آن به پایان می رسد.

با توجه به این که درخواست دریافت ویزای تحصیلی آلمان زیاد است، باید از حداقل سه ماه قبل از شروع تحصیل درخواست مصاحبه خود را به صورت کتبی و یا آنلاین به سفارت آلمان ارائه دهید.

در صورت تایید ویزای تحصیلی لیبلی بر روی پاسپورت شما زده می شود که این لیبل نشان دهنده مجوز ورود شما به کشور آلمان می باشد. فرم درخواست ویزای تحصیلی شما باید به صورت صحیح پر شده و تمامی مطالب آن واقعی باشد.

در صورتی که عمدا اشتباهی در پر کردن فرم صورت گیرد درخواست ویزای شما ریجکت می شود به همین دلیل در هنگام پر کردن درخواست ویزا دقت کرده و تمامی سوالات را به صورت شفاف و صحیح پاسخ دهید.

ویزای تحصیلی همراه آلمان

دانش آموزانی که در مدارس آلمان پذیرش شده اند می توانند برای والدین خود نیز ویزای تحصیلی بگیرند. برای این کار ابتدا والدین باید به سفارت آلمان مراجعه کرده و مدارک خود را به سفارت تحویل دهند.

در این مدارک باید اصالت و صحت والدین مورد تایید قرار گیرد. این ویزای تحصیلی شامل والدین و فرزندان زیر 18 سال خواهد شد.

آیا والدین دانش آموزان می توانند در کشور آلمان مشغول به کار شوند؟

خیر والدین و همراهان دانش آموزانی که از طریق ویزای تحصیلی فرزند خود وارد کشور آلمان شده اند نمی توانند در این کشور مشغول به کار شوند. بنابراین افرادی که قصد دریافت این ویزا را دارند باید تمکن مالی خود را نیز به اثبات برسانند.

اسکان در خوابگاه های دانش آموزی آلمان

یکی از مزایایی که کشور آلمان در اختیار دانش آموزان بین المللی قرار می دهد، اسکان در خوابگاه های دانش آموزی می باشد.

این خوابگاه های دانش آموزی دارای اتاق های تک خوابه، دو خوابه و سه خوابه بوده و از این رو دانش آموزان برای راحتی بیشتر می توانند در خوابگاه های تک اتاقه اسکان داشته باشند. البته برای رزرو خوابگاه های تک اتاقه نیاز به پرداخت هزینه بالاتری نیز می باشد.

مزایای تحصیل در مدارس آلمان

 • بالا بودن کیفیت آموزشی
 • معتبر بودن مدارک تحصیلی
 • اخذ هزینه های پایین
 • مهارت در دو زبان آلمانی و انگلیسی
 • امکان دریافت ویزای تحصیلی