تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان به مدت 6 سال و 3 ماه به طول می انجامد. اما ممکن است بعضی افراد به دلیل نداشتن تسلط به زبان آلمانی, یک سال بیشتر طول بکشد. رشته های پزشکی جزو پرطرفدارترین برنامه های تحصیلی در تمام دنیا است. معمولا تعداد متقاضیان در این رشته ها بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها است. در کشور آلمان نیز, این شرایط برای پذیرش در دانشگاه های آلمان نیز وجود دارد. شرایط برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی در دانشگاه های آلمان رقابت سنگین و محدود کننده ای برای داوطلبان بین المللی بوجود آمده است. برای پذیرش رشته های پزشکی در دانشگاه های آلمان, شرایط متفاوتی است که داشتن تسلط به زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار است.  در بسیاری از دانشگاه های آلمان برای پذیرش در رشته های پزشکی موضوعات مختلفی را مورد توجه قرار می دهند. از جمله نمرات متقاضیان در برنامه هایی از جمله شیمی و زیست و … همچنین عملکرد حرفه ای افراد  و نتیجه مصاحبه آنها اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تحصیل رایگان پزشکی در آلمان را با هم بررسی کنیم.

تحصیل پزشکی در آلمان به صورت رایگان

آزمون ورودی دانشگاه های آلمان برای تحصیل رایگان پزشکی

تعداد دانشجویان بین المللی که می توانند وارد دانشگاه های پزشکی آلمان شوند, محدود است. از این رو ورود به دانشگاه های پزشکی در آلمان نیازمند شرکت در آزمون ورودی  می باشد. متقاضی با شرکت در آزمون باید نمره قابل قبول کسب کرده و مجاز به شرکت در دانشگاه در رشته انتخابی می باشد. علاوه بر این , متقاضی باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد تا بتواند شانس خود را برای دستیابی به رشته مورد نظر افزایش دهد. از دیگر موارد مهم برای ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان , داشتن نمره معدل مناسب می باشد.

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

الزامات زبان جهت تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

آینده رشته پزشکی در ارتباط مستقیم با مردم است. از این رو داشتن دانش زبان آلمانی یکی از مهمترین شرایط برای دریافت پذیرش در دانشگاه های آلمان می باشد. سطح زبان مورد نیاز برای رشته پزشکی که مورد قبول دانشگاه های آلمان باشد, سطح C1 زبان آلمانی است. همچنین در صورتی که مدرک سطح های پایین تری از زبان آلمانی را داشته باشید, می توانید با شرکت در دوره های آماده سازی کالج و یادگیری دوره های بالاتر زبان خود را برای ورود به دانشگاه آماده نمایید. و به سطح لازم برای شرکت در دانشگاه برسانید. اما داشتن مدرک زبان اهمیت بالایی دارد. شما می توانید با شرکت در آزمون های TestDaF یا DSH, مدرک زبان آلمانی را دریافت کنید.

هزینه های تحصیل پزشکی رایگان در آلمان

هزینه تحصیل در رشته پزشکی, متفاوت از سایر رشته ها است. به طور صریح تر باید بگوییم, بسته به نوع دانشگاهی که در آلمان در آن تحصیل می کنید, و نسبت به ملیت شما, هزینه دریافت مدرک پزشکی متفاوت خواهد بود. برای این منظور دانشجویان ایتحادیه اروپا, تنها باید هزینه هایی را به دولت بپردازند. اما این هزینه ها برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا, با میزان هزینه آموزش دوره پزشکی در آلمان, همراه می شود. اما به طور کلی, برآورد کلی هزینه ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی قیمت های مناسب تری دارد. این مقدار را می توان به طور متغیراز 1,500 تا 3,500 یورو در سال تحصیلی است. البته این نکته را باید در نظر داشت که میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی  می باشد. همچنین اگر قصد تحصیل دردانشکده های پزشکی در ایالت بادن- وورتمبرگ داشته باشید, باید بدانید, این دانشگاه میزان شهریه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند،

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

تصمیم برای تحصیل در خارج از کشور, نیاز به برنامه منظمی دارد. شما قبل از هر گونه اقدامی باید مدارک و هزینه ها را مشخص کرده و برنامه مشخصی برای آن ها در نظر بگیرید. برای دانشجویان بین المللی در آلمان موارد مهمی وجود دارد که باید میزان هزینه ها برای زندگی در آلمان معین شود. هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی ماهیانه حدود 850 یورو می باشد. این هزینه ها شامل هزینه  مسکن و هزینه ترم و بیمه و سایر هزینه های ندگی می باشد. البته باید گفت هزینه ترم نیز می تواند در هر ترم متفاوت باشد. هزینه ترم هزینه های اقامت و استفاده از امکانات ورزشی و هزینه حمل و نقل و صندق دانشجویی را شامل می شود.

شرایط کار پس از تحصیل و میزان درآمد پزشکان در آلمان

شرایط کار برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان, برای همه رشته ها مناسب است. این برنامه برای پزشکان نیز بسیار قابل توجه است. زیرا اغلب بیمارستان های آلمان با مشکل کمبود پزشک روبرو است. نیروی کار پزشکی در آلمان از رونق بالایی برخوردار است. و با افزایش سن آلمانی ها بهه خصوص پزشکان,  تقاضا برای کار پزشکان در سال های آینده  بیشتر خواهد شد.  حرفه های پزشکی و پرستاری و خدمات درمانی در آلمان بسیار پیشرفت داشته است و نیروی پزشکی می توانند به راحتی استخدام شده و در زمینه شغلی مناسب به فعالیت بپردازند. پزشکان محدوده های متفاوتی می توانند مشغول به فعالیت شوند. علاوه بر بیمارستان ها,درمانگاه ها, ایجاد مطب های مستقل و گروهی مشغول به فعالیت می شوند. میزان حقوق متوسط  برای پزشکان دانش آموخته, بسیار بیشتر از سایر رشته ها است. این میزان تقریبا 49000 یورو سالیانه است.اما در سال های بعدی میزان حقوق  افزایش می یابد.