آلمان کشوری با اقتصاد موفق در اروپا و جهان است که , تقاضا برای نیروی کار در این کشور همراه در حال افزایش است. این با افزایش سن آلمانی ها و کاهش نیروی کار جوان, در حال فزونی است. از این رو افزایش تقاضا برای مهاجرت در آلمان برای اقشار و گروه های مختلف شغلی در حال رشد است. از این میان گروه های مختلف پزشکان نیز, گرو های هدف برای جذب نیروی کار در آلمان می باشند.  که پزشکان در کشور های مختلف نیز, برای مهاجرت به آلمان بسیار علاقمند می باشند. اما داشتن شرایط مناسب بسیار اهمیت دارد. یکی از شرایط مهم برای پزشکان و اشتغال موفق در آلمان معادل سازی مدرک تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی می باشد.

معادلسازی مدرک تحصیلی به چه معناست

این پروسه برای دانشجویانی که مدارک تحصیلی خود را از خارج از کشور آلمان و اتحادیه اروپا دریافت کرده اند, صورت می گیرد. برای انجام این کار, پزشکان باید دوره های تکنیکال و بالینی را شرکت نمایند و یا پذیرش از دوره های دکتری از دانشگاه های آلمان دریافت نمایید و پس از طی این دوره ها, به متقاضیان مجوز کار اعطا می شود.

پروسه معادل سازی مدارک پزشکان در آلمان

معادلسازی مدارک پزشکان متقاضی مهاجرت به آلمان معمولا دو حالت دارند . دسته ای از پزشکان متقاضی تحصیل در  مقطع دکتری می باشند و گروه دیگری که علاقمند به تحصیل در دوره تخصص بالینی یا کلینیکال می باشند. اما در هر حالتی شرایط برای پذیرش متفاوت است . گروهی از افراد که در مقطع دکتری در آلمان پذیرش دریافت می کنند با تحصیل در این دوره و طی مراحل تحصیلی, در انتها موفق به دریافت مدرک تخصصی برای کار می باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در آلمان با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

پروسه مهاجرت برای آن دسته از پزشکان بین المللی در آلمان که موفق به دریافت پذیرش از بیمارستان های آلمان می باشند ,شامل مراحل زیر می شود :

انجام پروسه مهاجرت برای پزشکان خارج از اتحادیه اروپا, نیازمند طی کرن مراحلی می باشد. افراد  ابتدا لازم است افراد از یک بیمارستان و یا کلینیک در آلمان پذیرش دریافت کنند. این کار می تواند شامل موارد مختلف و ساده ای باشد مانند استخدام بعنوان دستیار رزیدنت یک پزشک. در صورت اخذ پذیرش , افراد باید قرارداد با شرایط مشخص دریافت کنند. شرایطی مانند مدت زمان کار آزمایشی و  محل کار و دوره های کلینیک, دوره های تخصصی مورد نیاز برای گذراندن و شرایط زندگی و محل اسکان و زبان آموزشی  و  … باید در قرارداد ذکر شود.پس از عقد قرارداد, افراد باید مراحلی اداری برای دریافت مجوز برای فعالیت انجام شود. که این پروسه شامل موارد مختلفی می باشد. متقاضیان باید برای انجام فعالیت در بیمارستان یا کلینیک مجوز کار از اداره کار در آن ایالت دریافت نمایند. مرحله سوم دریافت مجوز از اداره کار دریافت نمایند. در مرحله بعدی دریافت مجوز کار از اداره کار شهر محل کار (شهری که کلینیک یا بیمارستان واقع شده است ) است. البته برای انجام این امر شرایط اولیه مورد نیاز است. که از مهمترین آنها, داشتن مدرک زبان آلمانیB2 می باشد. همچنین, معادلسازی مدارک از اهمیت زیادی برخوردار است.