شرایط عمومی تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه اروپا است. که یکی از مهمترین کشورها و بهترین کشور ها برای مهاجرت است. شرایط مناسب کاری و زندگی در آلمان باعث شده افراد زیادی آینده تحصیلی و زندگی و کار خود را در آلمان برگزیند. همچنین قوی بودن اقتصاد و صنعت این کشور در کل دنیا یکی از مزیت های آن است. دلت آلمان که اهمیت زیادی به تحصیل رشد نیروی جوان می کند, تحصیل برای کلیه افراد در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است. از این  رو افرادی که آلمان را برای مقصد تحصیلی انتخاب می کنند رو به افزایش است.

تحصیل در آلمان در مدارس

هر یک از ایالت های کشور آلمان از شرایط و قوانین کاملا مستقلی برخوردار هستند. از این رو ممکن است قوانین مربوط به تحصیل  و آموزش درهر ایالت کاملا شرایط متفاوتی داشته باشد. در بین مقاطع تحصیل در آلمان ,مدارس آلمان نیز برنامه های تحصیلی مختلفی را ارائه می دهد. علاوه بر برنامه های اصلی مدارس , برنامه هایی در زمینه مهارت های علمی و فنی به دانش آموزان آموزش داده می شود .برنامه های کلاسی آلمان معمولا به زبان آلمانی ارائه می شود. همچنین بعضی مدارس خصوصی که  آموزش ها دوزبانه انجام می شود.این مدارس خصوصی هستند. که بیشتر مورد توجه مهاجرین قرار می گیرند. مدارس دوزبانه به دو شکل دولتی و بین الملی و خصوصی هستند. والدین بیشتر تمایل دارند تا فرزندان خود را در مدارس دو زبانه دولتی ثبت نام کنند.

تحصیل کارشناسی در آلمان

مقاطع تحصیل در آلمان برای تحصیلات آکادمیک شامل دوره های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.مقطع ورودی دانشگاه های آلمان دوره کارشناسی می باشد. که شامل 6 تا 8 ترم  تحصیلی  میباشد. که در انتها مدرک لیسانس را به دانشجویان  فارغ التحصیل اعطا میکنند.متقاضیان به ورود به دوره کارشناسی, باید مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه ها ی آلمان را با مراجعه به سایت دانشگاه مربوطه اطلاع یافته و ارائه کنند .که شامل مدرک پایان دوره دوبیرستان و ریزنمرات می باشد. همچنین, داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A2 یا B1 و برای پذیرش در رشته پزشکی داشتن معدل 20 دیپلم الزامی می باشد  پس از پایان دوره کارشناسی امکان ورود به بازار کار برای دانشجویان فراهم است. همچنین علاقمندان به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد میتوانند با اخذ پذیرش تحصیل در آلمان خود را برای این دوره آماده کنند. و در انتها مدرک لیسانس به ایشان اعظا خواهد شد .

دوره لیسانس در آلمان  Bachelor

برنامه های ارائه شده در دوره لیسانس در دانشگاه های آلمان از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. میتوان گفت در تمام رشته ها  در علوم  و زمینه های مختلف امکان تحصیل برای افراد میسر است .همچنین مهمترین عامل محبوبیت آلمان برای دانشجویان,امکان  تحصیل در لیسانس برای کلیه دانشجویان (چه آلمانی و یا غیر آلمانی) به صورت رایگان است. در پایان دوره آموزشی مقطع لیسانس، مدرک تحصیلی B.Sc به فارغ التحصیلان علوم مهندسی و یا علوم پایه و مدرک B.A به دانشجویان رشته های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی اعطا می‌شود.

همچنین شرایط برای دانشجویان در مقطع لیسانس فراهم است تا، دانشجو در صورت تمایل یک الی دو ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

زبان آموزشی برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان به استثناء موارد محدودی، آلمانی است. البته شرایط مناسبی برای دانشجویان غیر آلمانی وجود دارد برای یادگیری قبل از ورود به دانشگاه، که می توانند در دوره های آموزش زبان آلمانی دانشگاه شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون DSH و یا TestDaf، وارد دانشگاه شوند.معمولا این دوره ها ۶ الی ۱۰ ماه طول می‌کشند.

دوره فوق لیسانس در آلمان  Master

برنامه های ارائه شده در مقطع فوق لیسانس گرایشهای متنوع تری نسبت به لیسانس است. همچنین زبان آموزشی در این مقطع زبان انگلیسی است.هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کاملا رایگان است و برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد, داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS برای رشته های انگلیسی زبان الزامی است. برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، دانشجویان باید حداقل تا سطح B1 آلمانی آموزش دیده و سپس در کلاس های زبان, که در دانشگاه های آلمان برگزار می شود, تا سطح DSH را گذرانده تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس به متقاضی داده شود. در انتهای دوره کارشناسی ارشد, مدرک M.Sc به فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی یا علوم پایه و مدرک M.A به فارغ‌التحصیلان رشته های علوم اجتماعی و انسانی ارائه می‌شود. بعد از فارغ التحصیلی از دوره فوق لیسانس در آلمان، افراد می‌توانند وارد بازار کار شود و یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام کند.

شرایط پذیریش در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان

  • مدرک کارشناسی
  • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی متناسب با رشته تحصیلی
  • رزومه کاری
  • سه عدد توصیه نامه از اساتید

دوره دکتری در آلمان  Promotion

مقطع  آموزشی دکتری در دانشگاه های آلمان، آخرین دوره تحصیلات آکادمیک می باشد.سبک تحصیل دانشجو در طول این مقطع براساس تحقیق و پژوهش است و نتایج علمی خود را در قالب رساله دکتری (Dissertation) به اساتید خود ارائه می‌دهد. دوره دکتری, معمولا بین 3 تا 4 سال زمان می بردکه البته بسیار وابسته به میزان ففعالیت دانشجو است. در صورتی که دانشجو به صورت موفقیت آمیز از رساله دکتری خود بتواند دفاع کند و همچنین آزمون‌های شفاهی را با موفقیت پشت سر بگذارد, به او مدرک دکتری اعطا خواهد شد.

بورسیه در مقطع دکتری

برای دانشجویان دردوره دکتری انواع مختلفی از بورس های تحصیلی, ارائه می شود. یکی ازمهمترین موسساتی که بورسیه در مقطع دکتری ارائه می‌دهد، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان است. برنامه ساندویچ, یک برنامه خاص برای ارائه بورسیه به دانشجویان دوره دکتری به استثناء رشته های پزشکی, ارائه می شود. مدت زمان حمایت این بورسیه از دانشجویان, در این بورسیه, به صورت متغیر بین ۴ ماه الی ۴ سال است.دانشجویان متقاضی دریافت این بورسیه, میبایست موافقت یک استاد راهنمای آلمانی را به دست آورده باشد.از این رو سوابق تحصیلی دانشجو بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

شرایط عمومی برای پذیرش در دوره دکتری در دانشگاه های آلمان

  • تکمیل مقاطع M.A و یا M.Sc با نمرات مناسب
  • تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی مرتبط با رشته مورد نظر برای تحصیل و موضوع پژوهشی دوره دکترا
  • پیشنهاد طرح پایان نامه (Proposal)
  • دریافت تأییدیه از یک استاد راهنما