فازغ التحصیلان در هر کشوری برای ادامه  تحصیل و یا استفاده از مدرک تحصیلی برای ورود به بازار کار, نیزا به معادلسازی مدرک تحصیلی خود براساس استاندارهای سیستم آموزشی کشور مقصد دارد. این پروسه برای تمام کشور های دنیا انجام میگیرد و برای همسطح سازی مدرک تحصیلی و میزان اطلاعات و علم و تخصص شما نسبت به سطح آموزشی آن کشور می باشد. در کشور آلمان نیز, برای ادامه تحصیل و یا کار, نیاز به انجام معادلسازی مدارک تحصیلی می باشیم.

معادسازی مدرک تحصیلی در آلمان برای ورود به دانشگاه های آلمان

در کشورهای مختلف نوع سیستم های آموزشی مختلف می باشد. به عنوان مثال در ایران دانشگاه های مختلفی مانند دانشگاه های دولتی و آزاد و پیام نور و … می باشد. شما برای ادامه تحصیل در آلمان و کشور های مختلف نیاز دارید مورد سنجش قرار بگیرید تا مشخص شود مدرک تحصیلی شما در سطح تحصیلی یا کاری که مورد نظر دارید, قرار بگیرد. در پروسه معادلسازی مدارک تحصیلی, با توجه به مشخص شدن ا ارزیابی مدرک تحصیلی, شما می توانید به ادامه تحصیل در مقطع مورد نظر بپردازید و یا با توجه به ارزشیابی قرارگرفته, می توانید وارد دوره های کالج شده و در دوره های یک ساله آن شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه شوید. ارزشیابی تحصیلی مدارک از طریق موسسه آکادمیک آلمان DAAD و یا سایت uni-assist انجام می گیرد.

معادسازی مدرک تحصیلی در آلمان برای ورود به بازار کار

فارغ التحصیلانی که متقاضی کار در کشور های دیگر می باشند نیز, برای اخذ مجوز کار نیاز به معادلسازی مدرک تحصیلی خود می باشند. این ارزشیابی برای سنجش میزان علم و توانایی شما برای کار در آن حرفه می باشد که برای تمام رشته های تحصیلی انجام می گیرد. پروسه معادلسازی و ارزشیابی مدارک تحصیلی و تایید آن در آلمان توسط موسسه ZAB انجام می شود. که برای تایید مدارک تحصیلی شما 100 یورو هزینه دارد.و این پروسه زمان بر است و حدودا 5 تا 6 هفته ممکن است به طول انجامد. البته شما می توانید قبل از مراجعه به آن از طریق سایت Anabin و با ثبت نام دانشگاه خود بررسی نمایید که این دانشگاه تایید شده از طرف آلمان می باشد یا خیر.در این سایت تایید و عدم تایید دانشگاه ها با علامت H+/H- صورت می گیرد. که H+ به معنای تایید مدرک تحصیلی و H- به معنای عدم تایید مدرک تحصیلی توسط این سایت می باشد.

کدام رشته ها نیاز به معادلسازی دارند

برای معادلسازی مدارک تحصیلی در آلمان باید ابتدا مشاغل آلمان را در دو گروه قرار داد.

  • گروه1 : رشته های تحت نظارت Reglementierte

دانشجویانی که در این گروه قرار می گیرد , نیازمند ارزشیابی مدارک تحصیلی خود می باشند و بدون معادلسازی مدارک آنها فاقد ارزش می باشد. این رشته ها شامل رشته های علوم پزشکی می باشد. این رشته ها بسیار حیاتی می باشند و با جان انسان ها سر و کار دارند.  رشته های روانشناسی و حقوق و مدیریت که امکان تاسیس شرکت در آلمان را دارند.

  • گروه 2 : رشته های عادی

این گروه  شامل رشته های مهندسی  و صنعتی می باشند. مانند معماری و عمران و برق و مکانیک و علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات.

هزینه معادلسازی مدارک تحصیلی

هزینه معادلسازی رشته های تحصیلی مختلف در حدود 200 یورو برای هر فرد می باشد. معادلسازی مدارک تحصیلی در حدود 2 هفته و تا 3 هفته کاری زمان بر است.