آلمان یکی از کشور های مهاجر پذیر است که همیشه افراد بسیاری از روش های مختلفی برای اخذ اقامت و تابعیت این کشور اقدام می نمایند. افراد برای رسیدن به آلمان روش های متفاوتی را اتخاذ می کنند که از هر یک با توجه به شرایط افراد ممکن است  این پروسه زمان و هزینه متفاوتی داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع راه های مهاجرت به آلمان بپردازیم که امروزه بهترین روش و مناسب ترین روش برای مهاجرت به آلمان, یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان مهاجرت به کشور آلمان تبدیل شده است. از این رو به دلیل افزایش آمار متقاضیان برای مهاجرت به آلمان، افراد باید مطمئن ترین راه را برای مهاجرت انتخاب نمایند. بیشترین راه هایی که مورد تقاضای افراد برای مهاجرت به آلمان بود است به شرح زیر می باشد :

 • تحصیل
 • کار
 • تولد
 • ازدواج
 • سرمایه گذاری
 • ثبت شرکت
 • پناهندگی

آلمان بعد از آمریکا بیشترین تعداد مهاجران را در خود جای داده است. که این تعداد امروزه به بیش از 9 میلیون شهروند خارجی می باشند. آلمان به دلایل مختلفی از جمله نرخ پایین بی کاری, شرایط اقتصادی و رفاهی مطلوب و آسان بودن شرایط پذیرش مورد توجه بسیاری از افرادی با ملیت ها، مذاهب، تحصیلات، حرفه ها، قرار گرفته است و آن را به جایگاه فرهنگی چندین ملیتی تبدیل کردند. در ادامه این مطلب به شرح بیشتر روش های مهاجرت به آلمان می پردازیم :

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

کشور آلمان توجه ویژه ای به تحصیل و آموزش می دهد . از این رو بودجه زیادی را صرف آموزش قرار میدهد و این موجب شده است که شرایط برای تحصیل در این کشور تا حد بسیار زیادی سهل گردد. دانشگاه های آلمان دارای اعتبار بالایی هستند. و از کیفیت آموزشی مناسبی برخوردار هستند که موجب شده است افراد برای تحصیل در آنها به آلمان مهاجرت کنند. از این رو همه ساله افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا متقاضی تحصیل در آلمان هستند. برای بررسی آموزش و تحصیل در آلمان باید ذکر کرد این دلایل شامل نظام تحصیلی رایگان، ارائه خدمات علمی و آموزشی بسیار با کیفیت، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی و شرایط مطلوب کار پس از پایان تحصیل می باشد.

شرایط تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی

یکی از فرصت­ های مناسب تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی، امکان پذیرش در پیش دانشگاهی یا لیسانس بدون قبولی در دانشگا­ه های سراسری ایران است. البته این امکان تنها برای دانشگاه های خصوصی خصوصی آلمان امکان پذیر است. برای اخذ پذیرش از این طریق, متقاضیان می توانند با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله ایران وارائه مدرک زبان آلمانی دانشجویان سطح B1 یا B2 می­ توانند در دوره 9 ماهه کالج آلمان شرکت نمایند و بعد از اتمام آن, وارد مقطع کارشناسی می­ شوند. اما اگر معدل و نمرات کسب شده توسط متقاضیان بسیار بالا باشد, نیازی به گذراندن دوره­ های کالج نیست و افراد می توانند وارد دانشگاه های کشور آلمان شوند.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

دریافت ویزای کاری یکی از انواع راه های مهاجرت به آلمان، است که یکی از محبوب ترین راه ها بین متقاضیان محسوب می شود. که اگر افراد موفق به دریافت ویزای کاری شوند, بهترین روش است .برای اخذ ویزای کاری از طریق ویزای کاری دو راه وجود دارد.

دریافت اقامت آلمان از طریق پیشنهاد کاری

اولین راه,  دریافت پیشنهاد کاری  است . که در این مورد فرد متقاضی ویزای کاری میبایست بعد از یافتن شغل, پیشنهاد کاری Job Offer   از کارفرمای آلمانی دریافت کند. متقاضی در صورت دریافت دعوت نامه برای استخدام از سوی کارفرمای آلمانی می ­تواند برای دریافت ویزای کاری و دریافت اقامت آلمان اقدام نمایند. البته دریافت اقامت از این روش ساده نیست , چرا که کارفرما نمی تواند مستقیما پیشنهاد کاری را برای متقاضیان خارجی ارسال نمایند. زیرا در درجه اول آگهی کار برای متقاضیان آلمانی به مدت 3 ماه اعلام می شود و در صورت پیدا نکردن متقاضی آلمانی، آگهی برای جذب نیرو در اتحادیه اروپا اعلام می شود و د رصورت یافت نشدن در هیچ گزینه کارفرما می­تواند برای شخص خارجی دعوت نامه یا پیشنهاد کاری بفرستد.

دریافت اقامت آلمان از طریق ویزای جست و جوی کار

روش دوم  دریافت ویزای کاری, برای اخذ اقامت آلمان از طریق کار، ویزای جست و جوی کار آلمان  یا job seeker  می باشد. در این روش برای دریافت ویزای جست و جوی کار آلمان، متقاضی میبایست به طور کاملا حرفه ای در زمینه کاری مورد جستجوی خود مهارت کافی و تخصص لازم را داشته باشد. با در نظر داشتن نرخ پایین بیکاری در آلمان افرادی که تخصص کافی و تسلط کامل را داشته باشند, می توانند در دریافت ویزای جست و جوی کار موفق شوند . این ویزا یک مجوز اقامت بلند مدتی است که به فرد اجازه کاریابی تا دوره 6 ماهه را فراهم می آورد. با همین ویزا افراد می توانند به آلمان مسافرت کرده، زندگی و شرایط آنجا را تجربه کرده، کاریابی نموده و در مصاحبه ها شرکت نمایند. در یک کلام ویزای جستجوی کار می تواند پله ترقی شما برای حتی دست یابی به شهروندی آلمان بدین طریق باشد:

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

یکی دیگر از راه های دریافت اقامت آلمان ,تولد فرزند در آلمان است.آلمان پیرو سیستم  خاک و خون می­ باشد. این به این معنی است که ، فرزند متولد شده  تابعیت پدر یا مادر خود را اخذ می­ نماید.کودک تولد در آلمان , می تواند تابعیت آلما را اخذ نماید در صورتی که والدین فرد شرایط زیر را داشته باشند. طبق قانون مدنی جمهوری فدرال آلمان موارد زیر سبب اخذ تابعیت آلمان از طریق سیستم خون می ­شوند:

 • پدر و مادر آلمانی باشند
 • والدین کودک متولد شده در خاک آلمان، مشخص نباشد.
 • مادر فرزند متولد شده در خاک آلمان، آلمانی باشد.
 • فرزند متولد شده در خارج از کشور آلمان، دارای پدری آلمانی و مادری خارجی باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

دریافت اقامت آلمان برای افرادی که متقاضی ازدواج با تبعه آلمانی هستند, امکان پذیر است. البته این روش دارای قوانین خیلی سختی می باشد که به دلیل سوء استفاده افراد از طریق ازدواج وضع شده است. زیرا افرادی اقدام به ازدواج صوری می کنند تا از این طریق اقامت آلمان را بدست بیاورند. افرادی که با یک تبعه ازدواج  می کنند می توانند با ارائه مدارک لازم برای دریافت اقامت آلمان اقدام نمایند. این مدارک که باید به سفارت آلمان ارائه کنید شامل عکس­ های خانوادگی، ایمیل، سند ازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه و وضیعت مالی مناسب است. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج یکی از آسان ترین و حساس ترین راه ­ها محسوب می ­شود.

انواع راه های مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

آلمان یکی از کشور های برتر از لحاظ اقتصادی و رفاهی می باشد. که تقاضا برای دریافت اقامت آن بسیار زیاد است. از این مسئله باعث شده است تعداد افراد با شرایط مختلفی برای زندگی  و اقامت آن افزاش یابد. یکی دیگر از روش ها، برای افراد علاقمند به زندگی و کار در آلمان سرمایه گذاری است. امروزه طیف گسترده ­ای از سرمایه گذاران خارجی اقدام به سرمایه گذاری و استفاده از شرایط اقتصادی کشور آلمان آینده بهتری می­ باشند. سرمایه گذاری در آلمان نیز از راه های مختلفی امکان پذیر است که یکی از بهترین و رایج ترین آنها در حال حاضر ، ثبت شرکت در این کشور می­ باشد. اقامت و تابعیت کشور آلمان از این طریق امکان پذیر خواهد بود. برای این کار میبایست شرایط افراد مورد بررسی قرار گیرد. برای ثبت شرکت در آلمان ، باید طرح ­های اقتصادی متقاضیان مورد تأیید اتاق بازرگانی آلمان قرار گیرند. برای ثبت شرکت در آلمان حداقل سرمایه افراد , مبلغی در حدود 25000€ (یورو) مورد نیاز است.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

علاوه بر کلیه راه هایی که در بالا ذکر کردیم, که راه های قانونی و مرسوم برای رسیدن به آلمان و اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. طبق قانون کنوانسیون ژنو, افرادی که در کشور خود به هر دلیلی مانند شرایط سیاسی، فرهنگی و غیره احساس نا امنی و خطر می­نمایند، می­ توانند از حمایت کشورهای عضو کنوانسیون، بهره مند شوند. که موجب شده افراد با توجه به شرایط خود از راه دیگری نیز برای رسیدن به آلمان اقدام میکنند که جزو راه پر خطر و غیر قانونی محسوب می شود. چرا که مسیر این راه ها خطرات مختلف غیر قابل جبرانی افراد را تهدید می کنند. معمولا مسیر های غیر قانونی از طریق دریا یا کوهستان است. که به دلیل غیر قانونی بودن ممکن است مورد اصابت گلوله ی سپلیس مرزی قرار بگیرند یا خطر پرتاب از کوه و غرق شدن در دریا قرار بگیرند. همچنین مهاجران در صورت رسیدن به آلمان یا سایر کشور های اروپایی در محیط های غیر بهداشتی و فاقد امکانات رفاهی اسکان داده می شوند. امروزه به دلیل تعداد بالای پناهندگان در سرتاسر دنیا، امکان رد درخواست پناهندگی بسیار زیاد است. که در این صورت افراد بعد از مدت زیادی اقامت در محیط های نا متعارف کمپ ها, ممکن است به کشورشان بازگرداننده شوند.  این روش به هیچ وجه توسط حقوقدانان توصیه نمی ­شود. اما افرادی که موفق به دریافت پناهندگی شوند, از خدمات کشور آلمان که در حد نسبتا خوبی می­ باشد.برخوردار می شوند. که شامل  پرداخت هزینه های زندگی مانند خوراک، پوشاک و مسکن، ­از خدمات این کشور می ­باشد.