آیا قصد دارید به عنوان یک دانشجوی بین الملل در آلمان مشغول به تحصیل شوید؟ در این مقاله تمامی مباحث مربوط به هزینه‌های یک دانشجو در کشور آلمان را خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد. باید بدانید که به عنوان یک دانشجو اگر قصد دارید که برای تحصیل به کشوری دیگر مهاجرت کنید، در ابتدا باید یک برآورد کلی از هزینه‌ها داشته باشید، تا هنگام رسیدن به کشور مورد نظر دچار سردرگمی و کمبود منبع مالی نشوید. تا پایان این مقاله همراه ما باشید، مباحثی را خدمتتان توضیخ خواهیم داد که در مورد هزینه تحصیل و زندگی در آلمان اطلاعاتی کامل را کسب کنید.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

اگر شما هم یک دانشجوی متقاضی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان می‌باشید، خواندن این بخش را از دست ندهید. اطلاع از هزینه زندگی در شهر های آلمان برای هر دانشجویی بسیار مهم و ضروری است. به همین منظور در این بخش مباحثی را در رابطه با هزینه‌ تحصیل و زندگی در آلمان را شرح داده و در ادامه به توضیح شهریه‌های تحصیلی در آلمان می پردازیم.

به احتمال زیاد تاکنون زیاد شنیده‌اید که کشور آلمان در میان کشور های اروپایی، کشوری بسیار مقرون به صرفه جهت زندگی و تحصیل می‌باشد و به همین دلیل است که هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان خواهان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌باشند.

در ادامه برای اطلاع از هزینه‌های زندگی در آلمان، مواردی را نام برده و در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد. این موارد عبارت‌اند از:

هزینه‌های زندگی در شهر های آلمان چقدر است؟ گران‌ترین و ارزان‌ترین شهر‌های آلمان، کدام‌اند؟

هزینه‌های درمانی در کشور آلمان چگونه است؟

هزینه اجاره و خرید مسکن در آلمان به چه صورت است؟

آیا با مشغول به کار شدن می‌توان هزینه‌های زندگی را پرداخت کرد؟

هزینه‌ تحصیل و شهریه‌ی دانشگاه‌های آلمان به چه صورت است؟

با طرح پرسش‌های بالا خواهیم دانست که چگونه در هزینه تحصیل و زندگی در آلمان صرفه جویی کنیم و در نهایت زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای داشته باشیم.

در بخش بعدی ارزان‌ترین شهر‌های آلمان را توضیح خواهیم داد.

لایپزیگ و بوخوم ارزان ترین شهرها از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

ارزان‌ترین شهر‌های آلمان: شهر لایپزیگ، شهر بوخوم.

شهر لایپزیگ آلمان: بسیاری از دانشجویان که به تنهایی قصد مهاجرت به آلمان را دارند، شهر لایپزیگ را برای اقامت انتخاب می‌کنند زیرا به عنوان یکی از ارزان‌ترین شهر‌های آلمان برای هزینه‌ی اقامت شناخته شده است. همچنین شهر لایپزیگ را به عنوان مرکز فرهنگی و تجاری می‌شناسند که با وجود قدمت 1000 ساله، هم اکنون نیز دارای جنب‌و‌جوشی خاص است. نسبت به شهر‌‌های بزرگ آلمان همچون برلین و مونیخ، هزینه تحصیل و زندگی در این شهر بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویان مهاجر با داشتن یک منبع مالی کوچک می‌تواند در این شهر اقامت داشته باشند. به عنوان مثال هزینه‌ی خدمات در این شهر نظیر آب و برق بسیار مناسب است. به طور متوسط شما اگر درآمدی در حدود 1000 یورو داشته باشید با احتساب هزینه‌ی خدمات، بدون دغدغه در این شهر سکونت خواهید داشت. همچنین اگر به عنوان یک دانشجو بخواهید آپارتمانی در مرکز شهر اجاره کنید نیاز به مبلغی در حدود 511 یورو در هر ماه دارید، همچنین با اجاره آپارتمانی در بیرون از شهر، می‌توانید این هزینه را تا مقدار زیادی کاهش دهید و با پرداخت 370 یورو در هر ماه، در این آپارتمان‌ها ساکن شوید.

شهر بوخوم: یکی دیگر از ارزان ترین شهر‌ها از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان، شهر بوخوم می‌باشد، به طوری که در سال 2016 نیز این شهر را به عنوان دومین شهر ارزان قیمت در آلمان، معرفی کردند. اجاره بهای آپارتمان‌ها در این شهر نسبت به شهر مونیخ نصف می‌باشد، به طوری که برای اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر ماهیانه به 388 یورو نیاز دارید و برای اجاره آپارتمانی در خارج از شهر نیز به مبلغ کمتری در حدود 330یورو نیاز دارید.

سه شهر ارزان قیمت دیگر از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

شهر کیل: یکی دیگر از شهرها که از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان بسیار به صرفه است، شهر کیل می‌باشد. بسیاری از دانشجویان مهاجر به دلیل چنب و جوشی که در این شهر برقرار است و کم هزینه بودن آن، این شهر را برای سکونت انتخاب می‌کنند. همچنین باید بدانید که به دلیل بندری بودن شهر کیل، آن را به عنوان یکی از پر رونق‌ترین شهر‌ها از نظر دریانوردی می شناسند. در مورد هزینه‌های اجاره در این شهر باید بگوییم که برای اجاره آپارتمانی در مرکز شهر به 540 یورو در هر ماه نیاز دارید و با اجاره آپارتمانی دورتر از مرکز شهر می‌تواند این هزینه را تا 435 یورو کاهش دهید.

شهر سیگن: درست است که شهر سیگن، به عنوان یک شهر بسیار کوچک در آلمان شناخته شده است. اما با توجه به ویژگی‌های خاصی که در این شهر قرار دارد و مناسب بودن هزینه‌های زندگی، به عنوان یکی از بهترین شهر‌‌های دانشجویی شناخته می‌شود. اجاره آپارتمانی در مرکز شهر برای یک دانشجو در هر ماه مبلغی در حدود 330 یورو در نظر گرفته شده است و برای اجاره آپارتمانی در خارج از شهر، این هزینه تا 270 یورو کاهش می‌یابد که برای یک دانشجوی مهاجر بسیار به صرفه است.

شهر جنا: درست است که در این شهر شرکت‌های معروف و بزرگی قرار دارد اما با این وجود به عنوان یکی از ارزان‌ترین شهر‌ها از نظر هزینه تحصیل و زندگی در المان به شمار می‌آید. شهر جنا با وجود سنتی بودن، روز به روز از نظر تکنولوژی و فرهنگ پیشرفت بسیاری کرده است. از نظر هزینه اجاره بها در این شهر، برای اجاره آپارتمانی در مرکز شهر به طور حدودی باید 450 یورو در هر ماه در نظر بگیرید و برای اجاره آپارتمان در بیرون از شهر به 275 یورو در ماه نیاز دارید.

گران ترین شهرهای آلمان از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

همان‌طور که دیدید، هزینه تحصیل و زندگی در آلمان و در شهر‌های بالا بسیار مقرون به صرفه است و به عنوان مقصد سکونت برای یک دانشجوی بین الملل، می‌توانند گزینه‌های بسیار خوبی باشند.

اکنون در این بخش گران‌ترین شهر‌های آلمان را نام خواهیم برد. مشخص است که برای اقامت و تحصیل در آلمان و این شهر‌ها به هزینه‌ی بیشتری نیاز دارید.

از گران‌ترین شهر آلمان می‌توان به شهر مونیخ اشاره کرد. هزینه تحصیل و زندگی در آلمان و در شهر مونیخ نسبت به دیگر شهر‌ها بسیار زیاد است و اگر نتوانید یک منبع مالی خوب را در اختیار داشته باشید، در زمان زندگی در این شهر با مشکلات زیادی رو‌به‌رو خواهید شد.

به عنوان مثال هزینه‌ی خدمات در این شهر، نظیر آب و برق و غیره در هر ماه حدود 243 یورو برآورد شده است و هزینه اجاره بهای آپارتمانی در مرکز شهر در حدود 1156 یورو می‌باشد.

یکی دیگر از گران‌ترین شهر‌های آلمان، هامبورگ می‌باشد که از نظر هزینه تحصیل و زندگی در آلمان، داشتن یک منبع مالی مناسب را برای دانشجو می‌طلبد. باید بدانید که هزینه‌ی خدمات در این شهر در حدود 229 یورو و هزینه‌ی اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر تا 889 یورو برآورد شده است.

نتیجه‌گیری: می‌توان از دو بخش بالا نتیجه گرفت، با توجه به این که اکثر شهر‌های آلمان دارای دانشگاه‌هایی معتبر و تکنولوژی پیشرفته می‌باشند، اقامت در شهر‌های ارزان قیمت آلمان بسیار به صرفه‌تر است و به صرفه‌جویی در هزینه‌های تحصیل دانشجو نیز کمک زیادی خواهد کرد.

در ادامه به توضیح هزینه‌های درمانی در آمان خواهیم پرداخت.

هزینه های درمانی در کشور آلمان به چه صورت است

در این بخش هزینه‌های درمانی در کشور آلمان به طور خلاصه خدمت شما عزیزان، شرح خواهیم داد.

یکی از پارامتر‌ها در مورد هزینه تحصیل و زندگی در آلمان، اطلاع از هزینه‌های درمانی در این کشور می‌باشد.

 • برای مراجعه به یک پزشک عمومی لازم است که ویزیتی با مبلغ 50 یورو پرداخت کنید. البته دقت داشته باشید که هزینه‌ی این ویزیت بدون بیمه است.
 • همچنین برای آزمایش دادن در آزمایشگاه‌های پاراکیلینیکی، هزینه‌ای در حدود 80 تا 250 یورو برآورد شده است.
 • ویزیت یک پزشک متخصص در آلمان نیز 250 یورو می‌باشد.
 • همچنین به طور میانگین برای جراحی‌ها، مبلغی در حدود 18000 یورو برآورد شده است.

توجه داشته باشید که اگر فردی در کشور آلمان دارای بیمه باشد، این هزینه‌ها به مقداری کاهش خواهد یافت.

هزینه اقامت در شهرهای آلمان

همان‌طور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان برای یک دانشجوی مهاجر یکی از مهم‌ترین پارامتر‌های هزینه تحصیل و زندگی در آلمان می‌باشد. در این بخش هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان را در شهر‌های مختلف آلمان، خدمتتان شرح خواهیم داد.

 • در شهر مونیخ به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 918 یورو می‌باشد.
 • در شهر هامبورگ به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 657 یورو می‌باشد.
 • در شهر کولن به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 627 یورو می‌باشد.
 • در شهر برلین به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 659 یورو می‌باشد.
 • و در شهر فرانکفورت به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 815 یورو می‌باشد.
 • در شهر اشتوتگارت به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 748 یورو می‌باشد.

در شهر‌های بالا اجاره بها نسبت به دیگر شهر‌های آلمان، بالا‌تر است و می‌توان نتیجه گرفت که هزینه تحصیل و زندگی در آلمان و در شهر‌های بالا نیاز به یک منبع مالی خوب دارد.

اما در شهر‌های زیر هزینه‌ی اجاره به نسبت مناسب‌تر است

 • در شهر آخن به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 418 یورو می باشد.
 • در شهر آیسبورگ به طور میانگین، اجاره‌ بهای هر ماه 530 یورو می‌باشد.
 • در شهر بوخوم به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 380 یورو می‌باشد.
 • در شهردورتموند به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 403 یورو می‌باشد.
 • در شهر اسن به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 416 یورو می‌باشد.
 • در شهر لایپزیگ به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 443 یورو می‌باشد.
 • در شهر پادربون به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 380 یورو می‌باشد.
 • در شهر هانوفر به طور میانگین، اجاره بهای هر ماه 470 یورو می‌باشد.

همان‌طور که می‌بینید هزینه تحصیل و زندگی در آلمان با توجه به اجاره بهای هر ماه، در شهر‌هایی مثل لایپزیگ و پادربون نسبت به مونیخ و فرانکفورت به صرفه‌تر است.

شهریه تحصیلی در دانشگاه های آلمان به چه صورت است

اکنون که با بیشتر پارمتر‌های مهم در هزینه تحصیل و زندگی در آلمان آشنا شده‌اید، در این بخش یکی از اصلی‌ترین پارامتر‌ها یعنی هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی را توضیح خواهیم داد.

می‌دانید که در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان رایگان می‌باشد و اگر بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین الملل از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید، برد بزرگی کرده‌اید. معمولا در این دانشگاه‌ها تنها برای یک سری مسائل جانبی دانشجو موظف به پرداخت شهریه است و به طور میانگین این هزینه در هر ماه 500 یورو در نظر گرفته شده است. البته لازم به ذکر است که این مبلغ برای دانشجویان مقطع کارشناسی می‌باشد. اما اگر در دانشگاه‌های خصوصی مشغول به تحصیل شوید، در هر سال هزینه‌ای در حدود 26000 یورو را جهت پرداخت شهریه باید در نظر بگیرید.

همچنین در مقطع کارشناسی ارشد اگر بتوانید از دانشگاه‌های دولتی پذیرش بگیرید، سالیانه باید مبلغ 400 تا 600 یورو را جهت پرداخت شهریه در نظر بگیرید. همچنین برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ در هر سال بین 6000 تا 9000 یورو در نظر گرفته شده است.

نکته مثبت این جاست که هزینه تحصیل و زندگی در آلمان نسبت به دیگر کشور‌ها بسیار به صرفه است و دانشجویان در هر مقطعی می‌توانند با توجه به شرایط گذاشته شده در هر دانشگاه، کار دانشجویی را در کنار تحصیل خود داشته باشند و به هزینه‌ تحصیل و زندگی خود در آلمان کمک کنند.

به عنوان مثال در مقطع کارشناسی، هر دانشجو می‌تواند به مدت 20 ساعت به کار دانشجویی مشغول شود و همچنین این زمان در مقطع کارشناسی ارشد 15 تا 20 ساعت می‌باشد.

سخن پایانی

امیدواریم که با خواندن این مقاله توانسته باشید، در مورد هزینه تحصیل و زندگی در آلمان اطلاعات کاملی کسب کرده باشید و در هنگام مهاجرت بتوانید با توجه به منبع مالی که در اختیار دارید، بهترین شهر و بهترین دانشگاه را با توجه به شرایط خود، برای تحصیل انتخاب کنید.