جمهوری فدرال آلمان واقع در قاره سبز است که دارای شرایط اقتصادی و رفاهی مناسب برای زندگی و کار  و همچنین تحصیل می باشد. پایتخت این کشورشهر برلین است.  از بین کشور های قاره اروپا, آلمان پرجمعیت ترین کشور محسوب می شود که 82 میلیون نفر جمعیت دارد و به زبان رسمی آلمانی  تکلم می کنند و حکومت فدرالیسم نظام پارلمانی در این کشو حاکم است. آلمان یکی از کشور های توسعه یافته است. که اقتصاد آلمان یکی از قدرت های برتر در دنیا است و واحد پول آن یورو است. فرهنگ آلمانی ها نیز بسیار قابل ملاحظه است, این مردم بسیار قانونمند هستند. همچنین از لحاظ رفتار و اخلاق خوب و اهمیت به بهداشت و پاکیزگی مردمش معروف است. آلمان متشکل از 16 ایالت است . آلمان همچنین اهمیت زیادی به آموزش و تحصیل می دهد به طوری که بودجه زیادی را به این بخش تخصیص داده است . از این رو هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است. همچنین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار به صرفه است. که این موجب افزایش تقاضای تحصیل و زندگی در آلمان شده است.

ویزای دانشجویی آلمان در مقطع کارشناسی

اخذ ویزای دانشجویی برای متقاضیان دوره کارشناسی با ارائه درخواست به کنسولگری آلمان در کشور محل زندگی فرد امکان پذیر است. که برای انجام این فرآیند میبایست فرد دارای شرایطی باشد. از جمله ارائه مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات ترجمه شده به زبان آلمانی برای متقاضیان ایرانی برای تحصیل در آلمانی باشد. همچنین با توجه به  به دوره ای که برای تحصیل آن را در کشور آلمان انتخاب کرده اید, باید مدرک زبان معتبر برای زبان انگلیسی یا آلمانی را  ارائه دهید. یکی دیگر از شرایط پذیرش ویزای تحصیلی آلمان , ارائه تمکن مالی که نشان دهد دانشجو می تواند هزینه های تحصیل در  در سال اول تحصیل در آلمان ، را تامین کند.

دوره کارشناسی در آلمان شامل 6 تا 8 تر م تحصیلی می شود. که پس از پایان این دوره  و اخذ مدرک لیسانس, افراد می توانند وارد دوره تحصیلات تکمیلی شوند و یا شروع به کاردر رشته خو د کنند.برنامه های دوره کارشناسی ممکن است به زبان آلمانی یا انگلیسی تدریس شود. از این رو برای  پذیرش و تحصیل در دوره کارشناسی میبایست به یکی از زبان های آلمانی و یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشید. برنامه های دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی وجود دارند که از محبوب ترین آن ها بین دانشجوها می توان به علوم مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر، اقتصاد و زیست شناسی اشاره کرد. همچنین باید اشاره کر د که هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی در بسیاری از دانشگاه های دولتی, رایگان یا بسیار کم است. اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی میبایست هزینه تحصیل را به طور کامل دانشجو بپردازد.

ویزای دانشجویی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان نیز شامل تقاضای زیادی است.چرا که دانشگاه های آلمان دارای اعتبار و کیفیت بالایی می باشند. برای دریافت ویزای دانشجویی  آلمان برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع, دارای شرایط است. افراد باید مدرک زبان آلمان شما نمره B1 باشد و مدرک لیسانس ارائه شود. برای اخذ پذیرش ر دانشگاه های آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد, بهتر است درخواست پذیرش خود را به چندین دانشگاه ارسال نمایید. این کار شانس قبولی شما را افزایش می دهد به یاد داشته باشید که مبلغ 50 یورو برای  برای بررسی درخواست اپلای شما توسط دانشگاه از شما دریافت می شود. دانشجویان برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد به مدت 2 سال زمان تکمیل برنامه های کارشناسی ارشد را دارند. که دراین بین دانشجو اجازه 24 ساعت  کار نیمه وقت ضمن تحصیل دارند. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی نیز, رایگان یا کم هزینه است. و تنها مقداری هزینه امور اداری که تقریبا 100 یورو در هر ترم می باشد.

ویزای دانشجویی آلمان در مقطع دکتری

پذیرش ویزای تحصیلی در دوره دکتری در آلمان نیازمند پذیرش از سوی دانشگاه وتاییدیه از طرف استاد راهنما و همچنین ارائه رزومه علمی مناسب می باشد. مهمترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی برای متقاضیان این دوره تاییدیه  مدارک تحصیلی و توصیه نامه از دو استاد می باشد.مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان معمولا 3 تا 4 سال زمان می برد. برنامه تحصیلی دکتری بیشتر حالت تحقیقاتی و پژوهشی دارد که با انتخاب استاد سوپروایزر مناسب شروع می شود که دانشجو از طریق مکاتبه، نظر استاد را در مورد ارائه پذیرش برای تز دکتری خود جلب کند. همچنین زبان آموزشی برای دوره دکتری انگلیسی یا آلمانی میباشد.و تحصیل مقطع دکتری در آلمان رایگان است و شهریه تحصیلی ندارد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

متقاضیان برای ارائه درخواست میبایست به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده  و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان را ارائه دهند. البته دریافت نوبت از سفارت آلمان کمی با دشواری همراه است.موارد لازم برای ارائه به سفارت شامل موارد زیر می شود.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای آلمان عبارتند از:

 • مدرک پذیرش تحصیلی
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • تکمیل فرم انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی با توجه به رشته انتخابی
 • مدارک بیمه
 • ارائه برگه بانک که نشان دهنده تمکن مالی شما با 8.000 یورو باشد.

ویزای همراه دانشجویی آلمان

برای بسیاری از دانشجویانی که اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آلمان را می کننند یکی از مسائل مهم مساله تاهل آنها است که به یکی از دغدغه های دانشجویان مبدل شده است. در این باره با توجه به قانون الحاق خانواده در آلمان دانشجو می تواند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را ، بوسیله  ویزای همراه به آلمان بیاورد. همچنین همسر دانشجو اجازه دارد به صورت تمام وقت به کار در آلمان بپردازد. این شرایط بسیار مناسبی را برای زندگی دانشجویان متاهل فراهم می کند. متقاضیان برای دریافت ویزای همراه از طریق قانون الحاق خانواده باید موارد زیر را فراهم کنید:

 • فراهم کردن مکان زندگی با شرایط ایده آل برای اسکان خانواده. در صورت نبود این آیتم نمی توانید خانواده خود را به همراه خود به آلمان ببرید.
 • مشخص کردن منابع مالی مناسب برای تامین هزینه های زندگی دانشجو و خانواده آن که بتواند در مدت اقامت در آلمان را به طور کامل پوشش دهد. این هزینه جدا از کمک هزینه های مالی دولت است.
 • سند ازدواج زوجین که باید تاریخ آن باید قبل از اخذ ویزای دانشجویی آلمان باشد.
 • سن متقاضی و همسر وی باید بالای 18 سال باشد و همچنین سن فرزند زیر 16 سال باشد. اگر فرزند 16 ساله باشد باید به زبان آلمانی مسلط باشد.
 • مهارت زبان همسر دانشجو باید حداقل A1 باشد و اگر سن فرزند 16 تا 18ساله باشد باید باید مدرک زبان آلمانی C1 داشته باشد.
 • ویزای همراه در صورتی به دانشجو داده می شود که در صورتی که مدت دوره تحصیل شما حداقل 1 سال باشد.
 • فرزندی شما که با ویزای همراه با شما به آلمان می آید متاهل، طلاق گرفته یا بیوه نباشد.
 • حق حضانت فرزند باید با فرد دانشجو باشد که بتوانید ویزای پیوست خانواده را بگیرید.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان و زندگی در این کشور

آلمان کشوری پیشرفته است اما هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. با این حال هزینه ها برای دانشجویی که شناختی با آلمان ندارد و ویزای دانشجویی آلمان را گرفته بسیار بااهمیت می باشد. هزینه های تحصیل دردانشگاه های آلمان در دانشگاه های دولتی بسایر پایین و تقریبا رایگان است. اما برای دانشجویانی که دانشگاه های خصوصی را انتخاب می کنند این هزینه ها توسط دانشجویان باید پرداخت شود. در باره هزینه های زندگی نیز می توان گفت به صورت میانگین میزان هزینه برای هر دانشجوماهیانه 800 یورو را در برمی گیرد.که شامل هزینه های اسکان و حمل و نقل و خوراک و پوشاک  و کتاب و لوازم تحریر و …را شامل می شود.

شرایط ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

برای بسیاری از متقاضیان  تحصیل در آلمان  یکی از مشکلات , زبان تحصیل به زبان آلمانی است. زبان آلمانی یکی از زبان های سطح بالا است ک هیادگرفتن آن دشوار است .به این دلیل یان به معظلی برای افراد مبدل شده است.که ایا امکان دریافت ویزا و تحصیل بدون مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان وجود دارد؟ امکان تحصیل به زبان آلمانی در صورتی یا غیر آن بستگی به رشته تحصیلی و مقطع شما بستگی دارد. اما بسیاری از برنامه های تحصیلی در دانشگاه های آلمان بدون دریافت مدرک آلمانی و با داشتن مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر است .اما دانشجو باید یکی از یان دو شرایط را داشته باشد. همچنین ذکر این نکته اهمیت دارد در صورتیکه شما مدرک زبان آلمانی داشته باشید تحصیل شما در آلمان تقریبا رایگان خواهد بود اما در اگر تمایل به تحصیل با مدرک زبان انگلیسی داشته باشید، برای تحصیل در دانشگاههای کشور آلمان باید هزینه پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی آلمان

برای علاقمندان به تحصیل در آلمان یکی از مهمترین مسائل قابل توجه , هزینه تحصیل در آلمان است. که در این مورد همان طور که پیش تر گفتیم, تحصیل در دانشگاه های دولتی در آلمان رایگان است. اما با این وجود هزینه های زندگی بر عهده  خود دانشجو است.  از این رو می توان برای دانشجویان مستعدی که  دغدغه هزینه زندگی در آلمان را دارند, به بورسیه های تحصیلی اشاره می کنیم که دانشجویان را جهت تامین هزینه های تحصیل در آلمان تا حدودی حمایت می کنند. البته بیشتر این نوع بورسیه ها بیشتر به دانشجویان برای دوره دکترا تعلق می گیرند وامکان دریافت  بورسیه برای دانشجوان در دوره های  کارشناسی و کارشناسی ارشد با دشواری هایی روبرو است  و به ندرت به آن ها بورسیه تعلق می گیرد.