ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل

آیا ارزان ترین شهرهای آلمان برای زندگی را می شناسید؟

آیا قصد دارید که با کم‌ترین هزینه در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل شوید؟

در طول این سال‌ها بسیاری از دانشجویان از کشور‌‌های خارج از اروپا، برای تحصیل در رشته موردعلاقه خود به کشور آلمان می‌آیند و در دانشگاه موردنظر خود پس از اخذ پذیرش به تحصیل می‌پردازند. اما در این بین بسیاری از دانشجو‌ها قصد دارند که هزینه کم‌تری را جهت تحصیل خود بپردازند، یکی از نکاتی که برای این عمل مهم است، انتخاب یک شهر ارزان جهت اقامت و تحصیل در دانشگاه موردنظر است. در این میان اگر بتوانید شهری را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن سطح علمی بالای دانشگاه، هزینه‌ی کمی را بر عهده‌ی دانشجو قرار دهد، باید بگوییم که شما در این میان برد کرده‌اید.

چگونه با هزینه‌ای کم در ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل اقدام کنیم

یکی از نکات مثبتی که در مهاجرت به آلمان و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد، این است که شما می‌توانید ضمن تحصیل در یک دانشگاه با سطح علمی بالا و خدمات و امکانات لازم، هزینه‌ی بسیار کمی را بپردازید و یا اصلا هزینه‌ای را پرداخت نکنید. زیرا بسیاری از دانشگاه‌های کشور آلمان رایگان‌اند و یا هزینه‌ی بسیار کمی را از دانشجو می‌خواهند. اکنون برخی از دانشجویان ترجیح می‌دهند دانشگاه معتبری را انتخاب کنند که در یک شهر به نسبت ارزان قرار دارد. از این رو در جهت آشنایی شما عزیزان با ارزان‌ترین شهر‌های آلمان برای تحصیل، برخی از این شهر‌ها را که ضمن ارزان بودن، امکانات کافی را برای زندگی و تحصیل دارند، توضیح می‌دهیم.

معمولا در تمام شهر‌های آلمان، اکثر امکانات و خدماتی که برای یک دانشجو لازم است، وجود دارد. از این رو کشور آلمان را به عنوان یک کشور در دسترس می‌شناسند. به طور معمول یک دانشجو برای تحصیل در دانشگاه‌‌های آلمان نیاز به هزینه‌ای جهت اقامت، رفت‌و‌آمد، خورد‌و‌خوراک، امکانات و غیره دارد. به عنوان مثال برای اقامت در این کشور دو راه وجود دارد. اول این که به تنها 11 درصد از دانشجویانی که از کشور‌‌های دیگر می‌آیند خوابگاه دانشجویی در محوطه خود خوابگاه داده می‌شود و بسیاری از دانشجویان می‌توانند به صورت تکی و یا مشترک با دیگر دانشجویان آپارتمانی را جهت اقامت اجاره کنند.

اکنون که با هزینه‌های کلی یک دانشجو در آلمان آشنا شده‌اید، اگر به دنبال ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل می‌باشید، خواندن این مقاله را تا انتها ادامه دهید. مطمئن هستیم که راهنمای خوبی برای تحصیل با هزینه‌ای کم در دانشگاه‌های آلمان خواهد بود.

ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل کدام است

در این بخش قصد داریم ارزان قیمت‌ترین شهر‌های آلمان جهت زندگی دانشجویی را بریتان نام برده و در بخش‌های بعدی به طور جداگانه هر کدام را توضیح خواهیم داد.

شهر فرانکفورت آلمان: شهری است که در نزدیکی مرز لهستان یعنی در بخش شرقی آلمان و در سواحل رودخانه اودر قرار گرفته است. مساحت این شهر در حدود 150 کیلومتر مربع می باشد و بر‌اساس سرشماری‌های جدید در حدود 60 هزار نفر در این شهر زندگی می کنند.

شهر بیله فلد آلمان: این شهر در ایالت نوردراین_وستفالن و در ناحیه‌ی شمال شرقی این ایالت قرار دارد. در این شهر ارزان قیمت به طور حدودی 350 هزار نفر زندگی می‌کنند.

شهر هاله آلمان: شهر هاله در مرکز کشور آلمان قرار گرفته است و در این سال‌ها به عنوان یکی از ارزان قیمت‌ترین شهر‌های آلمان در میان دانشجویان بسیار پر‌طرفدار بوده است. شهر هاله در نزدیکی شهر لایپزیگ و در ایالت زاکسن_آنهالت قرار دارد. همچنین در حدود 240 هزار نفر در مساحت 135 کیلومتر مربعی این شهر زندگی می‌کنند.

شهر کرفلد آلمان: شهر کرفلد در نزدیکی دوسلدروف و در ایالت نوردراین_وستفالن واقع شده است. در مساحت 137 کیلومتر مربعی این شهر در حدود 230 هزار نفر زندگی می‌کنند.

شهر پاساو آلمان: شهر پاساو آلمان نیز به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل شناخته شده است. شهر پاساو نزدیک به مرز اتریش و در قسمت جنوبی کشور آلمان واقع شده است. در این شهر که به عنوان شهر سه رودخانه در میان مردم کشور آلمان معروف است در حدود 50 هزار نفر زندگی می‌کنند.

در ادامه هزینه ها و مزیت‌های ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل را توضیح خواهیم داد.

هزینه های تحصیل در شهر فرانکفورت آلمان چگونه است

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در یک شهر ارزان در کشور آلمان را دارند، شهر فرانکفورت می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد. زیرا هزینه تحصیل، اجاره و دیگر خدمات در این شهر بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه اقامت در شهر فرانکفورت برای دانشجویان: یک دانشجو برای آن که بتواند در مرکز شهر یک آپارتمان یک خوابه را اجاره کند حدود در هر ماه نیاز به 460 یورو دارد. اما اگر به دنبال آپارتمان‌هایی با خواب‌های بیش‌تر هستید باید ماهیانه حدود 1250 یورو برای سکونت در مرکز شهر فرانکفورت پرداخت کند. اما اگر کمی به اطراف شهر سر بزنند، می‌توانند با هزینه‌ی مناسب‌تری در حدود 325 یورو آپارتمانی را جهت اقامت اجاره کنند. همچنین در اطراف شهر فرانکفورت اوردر برای آپارتمان‌های سه خوابه باید از 400 تا 1400 یورو هزینه اجاره بپردازید. همان‌طور که از هزینه‌ها مشخص است، می‌توان شهر اودر را به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل به حساب آورد.

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب ارزان‌ترین شهر برای دانشجویان وجود دارد، هزینه‌ای است که دانشجویان باید بابت خدماتی که در اختیار‌شان قرار می‌گیرد، بپردازند.

هزینه خدمات در شهر فرانکفورت: آلمان کشوری که خدمات قابل توجهی را در اختیار افراد خود قرار می‌دهد. به عنوان مثال خدمات شهری در شهر اودر جهت رفاه حال دانشجویان و دیگر افراد به وجود آمده است و دانشجویان باید به طور ماهیانه در حدود 410 یورو را جهت هزینه‌ی خدمات در نظر بگیرند. اما نکته قابل توجه این جاست که دانشجویان می‌توانند در هزینه‌های خود از قبیل آب، برق و دیگر خدمات صرفه‌جویی کنند و این هزینه‌ی 410 یورویی را به 225 یورو کاهش دهند.

همچنین یک دانشجو می‌تواند هزینه‌های ‌خوراک خود را به مقدار زیادی کاهش دهد، به عنوان مثال از رستوران‌های ارزان قیمت خرید کند که با پرداخت 8 یورو یک وعده غذایی تهیه می‌شود.

شهر بیله فلد یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل در آلمان، شهر بیله فلد را برای سکونت انتخاب می‌کنند زیرا با هزینه‌ای بسیار مناسب می‌توان در این شهر از امکانات و خدماتی خوبی استاده کرد. در ادامه هزینه اقامت در شهر بیله فلد آلمان را برایتان توضیح می‌دهیم.

هزینه اقامت در شهر بیله فلد برای دانشجویان: معمولا بزرگ‌ترین دغدغه دانشجو‌ها برای مهاجرت به یک کشور، مکانی جهت سکونت با هزینه‌ای مناسب می باشد. شهر بیه فلد به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل، یک گزینه مناسب است، زیرا هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان در این شهر بسیار مقرون به صرفه است. به عنوان مثال یک دانشجو می‌تواند آپارتمانی یک خوابه را در مرکز شهر با هزینه‌ای در حدود 460 یورو اجاره کند. البته اگر فرد خوش‌شانسی باشید حتی می‌توانید این هزینه را به 400 یورو کاهش دهید. اگر می‌خواهید که از این مقدار مبلغ، کم تر هزینه کنید می توانید به اطراف شهر بیله فلد نیز سری بزنید زیرا در آن مناطق حتی با 200 تا 450 یورو نیز می‌توان آپارتمانی را جهت سکونت اجاره کرد.

هزینه خدمات در شهر بیله فلد آلمان برای دانشجویان: یکی از نقاط قوت این شهر داشتن رستوران‌های بسیار خوب است. به طوری که شما می‌توانید برای یک وعده غذایی خوب را با هزینه‌ای بسیار مناسب تهیه کنید. به طور مثال با پرداخت تقریبا 10 یورو می‌توانید در یک رستوران ارزان قیمت، یک وعده غذا میل کنید. همچنین به طور میانگین هزینه نوشیدنی‌ها مثل یک فنجان قهوه در این شهر چیزی در حدود 3.50 تا 2.70 یورو می‌باشد.

همان‌طور که از هزینه‌های بالا پیداست می توان شهر بیله فلد آلمان را به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل شناخت.

هزینه اقامت و خدمات در شهر هاله برای یک دانشجوی بین الملل چگونه است

در این بخش به توضیح یکی دیگر از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل خواهیم پرداخت. شهر هاله با معماری‌های درخشان رنسانس، به عنوان یکی از زیبا‌ترین شهر‌های کشور آلمان شناخته می‌شود و در عین حال برای اقامت و خدمات موجود در شهر هزینه‌ی بسیار گزافی را نخواهید پرداخت. از این رو شهر هاله برای مهاجرت دانشجویان جهت تحصیل گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. در ادامه هزینه‌ی اقامت و خدمات یک دانشجو را در شهر هاله آلمان توضیح می‌دهیم.

هزینه سکونت در شهر هاله برای دانشجویان: دانشجویان می‌توانند در این شهر جذاب جهت سکونت در مرکز شهر، در هر ماه با پرداخت 350 یورو یک آپارتمان یک خوابه را اجاره کنید. همچنین تنها با پرداخت 200 یورو در هر ماه می‌توانید در مناطق اطراف شهر هاله، آپارتمانی یک خوابه را اجاره کنید. اما اگر قصد داشته باشید که آپارتمانی بزرگ‌تر را اجاره کنید، مسلما هزینه‌ی بیش‌تری را باید بپردازید. به عنوان مثال در مرکز شهر هاله با پرداخت 710 یورو، می‌توانید آپارتمانی سه خوابه را اجاره کنید. اجاره یک آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر هاله نیز به طور حدودی 470 یورو می‌باشد. در صورتی که اگر بخواهیم آپارتمانی سه خوابه را در شهر برلین اجاره کنیم، باید تا 130 درصد بیش از این مبلغ، هزینه پرداخت کنیم.

هزینه خدمات در شهر هاله برای یک دانشجو: آب و برق و غیره از خدماتی است که در شهر‌ها در اختیار شماست. در شهر هاله جهت استفاده از این خدمات باید بین 85 تا 340 یورو هزینه بپردازید. به طور میانگین هزینه‌ای که در هر ماه می پردازید، 195 یورو برآورد شده است.

برای یک وعده غذایی در شهر هاله نیز می‌توانید به سراغ رستوران‌های بسیار خوب با هزینه مناسب بروید. به عنوان مثال اگر به سراغ یک رستوران ارزان قیمت بروید، باید برای تهیه یک وعده غذایی 10 یورو هزینه کنید.

شهر کرفلد گزینه ای مناسب به عنوان ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بسیاری از دانشجویان همزمان با اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در کشور آلمان، شهر کرفلد را برای سکونت استفاده می‌کنند. یزرا به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل، هزینه سکونت و استفاده از خدمات برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه است. در ادامه بخش به توضیح هزینه‌ها جهت اقامت و استفاده از امکانات شهر کرفلد آلمان می‌پردازیم.

هزینه سکونت در شهر کرفلد برای دانشجویان: برای اجاره‌ی یک اتاق در مرکز شهر به طور حدودی نیاز به 450 یورو در هر ماه دارید. اما اگر به مناطق دورتری از شهر بروید، هزینه‌ی کم‌تری را جهت اجاره خواهید پرداخت. به عنوان مثال با هزینه کردن 400 یورو در یک ماه می‌توانید آپارتمانی یک خوابه را اجاره کنید. اما اگر قصد دارید که در آپارتمان بزرگ‌تری سکونت داشته باشید، باید در حدود 760 یورو جهت اقامت در مرکز شهر کرفلد آلمان هزینه کنید.

هزینه استفاده از خدمات و امکانات در شهر کرفلد برای دانشجویان: در هر ماه به طور میانگین برای استفاده از آب و برق، باید 170 یورو را جهت استفاده از این خدمات در نظر بگیرید. البته اگر شما توانایی مدیریت کردن استفاده از این امکانات را داشته باشید، این مبلغ به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و در نهایت هزینه‌ی کم‌تری را خواهید پرداخت.

شهر پاساو به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل نیازمند چه هزینه ای است

هزینه اقامت در شهر پاساو برای دانشجویان: با داشتن مبلغی در حدود 600 یورو می‌توانید در مرکز شهر پاساو، آپارتمانی یک خوابه را اجاره کنید. همچنین اگر قصد سکونت در مناطق اطرافی شهر پاساو را داشته باشید، باید تا 340 یورو هزینه کنید. البته هزینه اجاره آپارتمان‌های سه خوابه کمی بیشتر است و حدودا به 1.050 یورو برای سکونت در مرکز شهر و به 700 یورو برای سکونت در مناطق دورتر از مرکز شهر نیاز دارید.

هزینه استفاده از خدمات در شهر پاساو برای دانشجویان: برای خدماتی همچون آب و برق در شهر پاساو، باید در هر ماه 75 یورو در نظر بگیرید. البته اگر مدیریت درستی در استفاده از امکانات نداشته باشید مجبور خواهید شد تا 250 یورو نیز هزینه کنید.

به عنوان یکی از ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل، شهر پاساو دارای رستوران‌های ارزان قیمت بسیاری است. به عنوان مثال برای یک وعده غذایی حدود 7 یورو هزینه خواهید کرد.

سخن پایانی

اکنون که با ارزان ترین شهرهای آلمان برای تحصیل آشنا شده‌اید، می توانید پس از اقدامات برای قبولی در دانشگاه و اخذ پذیرش، یکی از این شهر‌ها را جهت سکونت انتخاب کنید و هزینه‌های کم‌تری را در طول سال‌های تحصیل خود متحمل شوید.